начало
ВАС окончателно отхвърли жалба на бивша спецсъдийка, поискала преместване в Търговското отделение на СГС ВАС окончателно отхвърли жалба на бивша спецсъдийка, поискала преместване в Търговското отделение на СГС

наследствен апартамент

Казуси за недвижими имоти


наследствен апартамент

Мнениеот kilova_margi » 09 Авг 2016, 13:31

Здравейте, бих искала да получа съвет по един имотен казус. По-скоро не зная как да постъпя и какви действия да предприема. Когато бях дете родителите ми купиха апартамента, в който живеехме аз, брат ми и те. След това майка ми почина и баща ми се ожени за втори път. Имам доведен брат, който не ми е никакъв роднина. Баща ми също почина. Аз се омъжих и живея в друг град. След смъртта на баща ми отидох до данъчната служба да изясня дължимите данъци за апарамента. От две години не бяха плащани никакви данъци, аз ги изплатих. После извадих документ за наследниците на баща ми и на починалата ми майка. Въз основа на този документ данъкът бе разпределен пропорционално между мен, родния ми брат и мащехата ни, която се явява наследник на баща ни, но нейният дял е по-малък от нашите. От три години редовно плащам данъка, като плащам и дължимото от брат ми, който е в чужбина. Нямам оригинален нотариален акт за апартамента, мащехата ми го съхранява. Тя живее сега сама в апартамента, плаща своята част от данъка и дължимите сметки, които са нейно задължение, защото само тя ползва имота. Притеснявам се тя да не предприеме някакви действия, които да лишат мен и брат ми от наследство. Как ще ме посъветвате да постъпя. Замисляла съм се да стигнем и до съдебна делба, но не зная дали е най-удачно. С мащехата ни не поддържаме кой нае какви отношения и от нея очакваме всичко под давление на собствения й син.
kilova_margi
Нов потребител
 
Мнения: 8
Регистриран на: 28 Юни 2016, 18:37

Re: наследствен апартамент

Мнениеот ivan_lawyer » 09 Авг 2016, 14:33

Не могат ви лишат, просто по този начин не става. Виж, ако по някакъв начин е завявала мащехата, че това е нейно, то тогава - вече е друго. Към момента просто си седите на ниво - съсобственици. Помислете за делба - в този случай е безперспективно да поддържате собственост. Но това е ваша преценка.
Не виждам опасност - поне на този етап.
Само по себе си плащането на данъци не води до промяна на собственост - трябва изрично да е заявено, че завладява имота и това да остане без последствие 10 години. Тук няма такова завладяване.
ivan_lawyer
Старши потребител
 
Мнения: 5212
Регистриран на: 25 Мар 2008, 17:46

Re: наследствен апартамент

Мнениеот teogeo » 11 Авг 2016, 11:37

ivan_lawyer написа:Не могат ви лишат, просто по този начин не става. Виж, ако по някакъв начин е завявала мащехата, че това е нейно, то тогава - вече е друго. Към момента просто си седите на ниво - съсобственици. Помислете за делба - в този случай е безперспективно да поддържате собственост. Но това е ваша преценка.
Не виждам опасност - поне на този етап.
Само по себе си плащането на данъци не води до промяна на собственост - трябва изрично да е заявено, че завладява имота и това да остане без последствие 10 години. Тук няма такова завладяване.


Не само това. Намерението за своене при съсобственост, възникнала от наследяване, трябва да е манифестирано не спрямо трети лица (сульо и пульо), а спрямо сънаследника. Иначе давност не тече.
Аватар
teogeo
Активен потребител
 
Мнения: 1550
Регистриран на: 15 Юли 2009, 22:28


Назад към Имотни казуси


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 19 госта


cron