начало

Извънредното заседание на парламента не се състоя Извънредното заседание на парламента не се състоя

Трябва ли да подам декларация след продажба на имот?

Казуси за недвижими имоти


Трябва ли да подам декларация след продажба на имот?

Мнениеот anya891 » 27 Мар 2017, 16:02

Става въпрос за поземлен имот, придобит преди доста години от дарение.
До колкото можах да се информирам от различни източници не дължа данък (моля да ме поправите ако това не е така), но не ми стана ясно трябва ли да подам данъчна декларация?
Благодаря ви предварително.
anya891
Нов потребител
 
Мнения: 5
Регистриран на: 20 Яну 2014, 15:55

Re: Трябва ли да подам декларация след продажба на имот?

Мнениеот thebeast » 27 Мар 2017, 18:50

Закон за данъците върху доходите на физическите лица
.......................................................
Необлагаеми доходи
Чл. 13. (1) [b]Не са облагаеми[/b]:
1. доходите, придобити през данъчната година от продажба или замяна на:
а) (изм. - ДВ, бр. 95 от 2009 г., в сила от 1.01.2010 г.) един недвижим жилищен имот, ако между датата на придобиването и датата на продажбата или замяната са изминали повече от три години;
б) до два недвижими имота, както и селскостопански и горски имоти независимо от броя им, ако между датата на придобиването и датата на продажбата или замяната са изминали повече от 5 години;
........................
Освобождаване от задължение за подаване на годишна данъчна декларация
Чл. 52. (1) (Предишен текст на чл. 52 - ДВ, бр. 95 от 2009 г., в сила от 1.01.2010 г.) Не са задължени да подават годишна данъчна декларация лицата, които са получили само:
1. (изм. - ДВ, бр. 95 от 2009 г., в сила от 1.01.2010 г., бр. 99 от 2011 г., в сила от 1.01.2012 г.) доходи от трудови правоотношения, когато към 31 декември на данъчната година лицето има работодател по основно трудово правоотношение и той е определил годишния размер на данъка за всички придобити през данъчната година доходи от трудови правоотношения и пълният размер на данъка за данъчната година е удържан до 31 януари на следващата година, и/или
2. (нова - ДВ, бр. 99 от 2011 г., в сила от 1.01.2012 г.) доходи от трудови правоотношения, когато към 31 декември на данъчната година лицето няма работодател по основно трудово правоотношение или има такъв, но той не е определил годишен размер на данъка за всички придобити през данъчната година доходи от трудови правоотношения, ако са изпълнени едновременно следните условия:
а) данъкът върху общата годишна данъчна основа е равен на авансово удържания по чл. 42, и
б) лицето не ползва данъчни облекчения по реда на чл. 23, и/или
3. (изм. - ДВ, бр. 113 от 2007 г., бр. 95 от 2009 г., в сила от 1.01.2010 г., предишна т. 2, бр. 99 от 2011 г., в сила от 1.01.2012 г.) необлагаеми доходи, и/или
4. (доп. - ДВ, бр. 113 от 2007 г., предишна т. 3, бр. 99 от 2011 г., в сила от 1.01.2012 г.) доходи, облагаеми с окончателен данък по чл. 38, с изключение на доходите по чл. 50, ал. 1, т. 3, и/или
5. (доп. - ДВ, бр. 95 от 2009 г., в сила от 1.01.2010 г., предишна т. 4, бр. 99 от 2011 г., в сила от 1.01.2012 г.) доходи на чуждестранни лица, обложени с окончателен данък, с изключение на случаите по чл. 37а.
(2) (Нова - ДВ, бр. 95 от 2009 г., в сила от 1.01.2010 г., изм., бр. 99 от 2011 г., в сила от 1.01.2012 г.) Независимо от обстоятелствата по ал. 1 местните физически лица са задължени да подават годишна данъчна декларация в случаите по чл. 50, ал. 1, т. 4 - 5 и ал. 3.
thebeast
Потребител
 
Мнения: 460
Регистриран на: 09 Авг 2007, 11:56
Местоположение: Пловдив

Re: Трябва ли да подам декларация след продажба на имот?

Мнениеот anya891 » 27 Мар 2017, 19:47

От цитираните текстове тълкувам, че не трябва да подавам декларация, тъй като доходът спада към необлагаемите?
anya891
Нов потребител
 
Мнения: 5
Регистриран на: 20 Яну 2014, 15:55


Назад към Имотни казуси


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 7 госта


cron