начало

Извънредното заседание на парламента не се състоя Извънредното заседание на парламента не се състоя

Може ли ЮЛ със съдружници турски граждани да закупи имот?

Казуси за недвижими имоти


Може ли ЮЛ със съдружници турски граждани да закупи имот?

Мнениеот oktays » 19 Апр 2017, 09:53

Здравейте колеги,

Доколкото прегледах законодателството:

Чл. 28. (Изм. - ДВ, бр. 31 от 1990 г., бр. 33 от 1996 г.) (1) Собственост на физически и юридически лица могат да бъдат всички вещи с изключение на тези, които съгласно Конституцията на Република България са изключителна държавна собственост или по силата на закона са публична държавна или общинска собственост.

Чл. 29.
Чужденци и чуждестранни юридически лица могат да придобиват право на собственост върху сгради и ограничени вещни права върху недвижим имот в страната, освен ако със закон е установено друго.

Доколкото става въпрос за българско юридическо лице и за УПИ, което не е земеделска земя, мисля че няма проблем ЮЛ със съдружници турски граждани да закупи парцел за строителство.

Ако имате мнение по въпроса, ще Ви бъда признателен.

Благодаря предварително :)
oktays
Нов потребител
 
Мнения: 2
Регистриран на: 26 Фев 2016, 17:41

Re: Може ли ЮЛ със съдружници турски граждани да закупи имот

Мнениеот Melly » 19 Апр 2017, 10:26

Не съществуват ограничения ТД регистрирано като местно ЮЛ да закупи НИ на територията на РБ. Този имот става собственост (актив - ДМА) на ЮЛ.
"Понякога седя и си мисля...а понякога просто си седя."
http://vbox7.com/play:68f9c028
Аватар
Melly
Старши потребител
 
Мнения: 7713
Регистриран на: 18 Окт 2007, 23:13
Местоположение: гр. София

Re: Може ли ЮЛ със съдружници турски граждани да закупи имот

Мнениеот oktays » 19 Апр 2017, 10:49

Много ти благодаря, Melly :)

ЗАКОН за собствеността и ползването на земеделските земи

Чл. 3. (1) (Изм. - ДВ, бр. 28 от 1992 г.) Земеделските земи могат да бъдат собственост на граждани, на държавата, на общините и на юридически лица.
(2) Политическите партии и организации, движения и коалиции с политически цели не могат да притежават право на собственост върху земеделски земи.
(3) (Изм. - ДВ, бр. 28 от 1992 г., бр. 45 от 1995 г., изм. и доп., бр. 98 от 1997 г., изм., бр. 24 от 2007 г.) Чужди държави не могат да притежават право на собственост върху земеделски земи.
(4) (Изм. - ДВ, бр. 28 от 1992 г., бр. 24 от 2007 г.) Чужденци или чуждестранни юридически лица могат да придобиват право на собственост върху земеделска земя при условията на международен договор, ратифициран по реда на чл. 22, ал. 2 от Конституцията на Република България, обнародван и влязъл в сила, а чужденците - и при наследяване по закон.
(5) (Нова - ДВ, бр. 24 от 2007 г.) Граждани на държавите - членки на Европейския съюз, и на държавите - страни по Споразумението за Европейското икономическо пространство, могат да придобиват право на собственост върху земеделски земи при условията на този закон след изтичането на срока, определен в Договора за присъединяване на Република България към Европейския съюз.
(6) (Нова - ДВ, бр. 24 от 2007 г.) Юридически лица от държавите - членки на Европейския съюз, или от държавите - страни по Споразумението за Европейското икономическо пространство, могат да придобиват право на собственост върху земеделски земи по реда на ал. 5.
(7) (Нова – ДВ, бр. 38 от 2014 г.) Не могат да придобиват и да притежават право на собственост върху земеделски земи:
1. търговски дружества, в които съдружниците или акционерите са пряко или косвено дружества, регистрирани в юрисдикции с преференциален данъчен режим;
2. търговски дружества, в които съдружници или акционери са чужденци, извън физическите лица по ал. 4 и 5, или чуждестранни юридически лица, извън тези по ал. 4 и 6, както и еднолични търговски дружества, учредени от такива физически или юридически лица;
3. акционерни дружества, които са издали акции на приносител.

А може ли да попитам дали при това положение, ако двама турски граждани регистрират дружество А, което си регистрира дружество Б и дружество Б си закупи земеделска земя би ли имало противоречие със законодателството ?

Благодаря предварително :)
oktays
Нов потребител
 
Мнения: 2
Регистриран на: 26 Фев 2016, 17:41

Re: Може ли ЮЛ със съдружници турски граждани да закупи имот

Мнениеот Melly » 19 Апр 2017, 17:38

oktays написа:Много ти благодаря, Melly :)

ЗАКОН за собствеността и ползването на земеделските земи

Чл. 3. (1) (Изм. - ДВ, бр. 28 от 1992 г.) Земеделските земи могат да бъдат собственост на граждани, на държавата, на общините и на юридически лица.
(2) Политическите партии и организации, движения и коалиции с политически цели не могат да притежават право на собственост върху земеделски земи.
(3) (Изм. - ДВ, бр. 28 от 1992 г., бр. 45 от 1995 г., изм. и доп., бр. 98 от 1997 г., изм., бр. 24 от 2007 г.) Чужди държави не могат да притежават право на собственост върху земеделски земи.
(4) (Изм. - ДВ, бр. 28 от 1992 г., бр. 24 от 2007 г.) Чужденци или чуждестранни юридически лица могат да придобиват право на собственост върху земеделска земя при условията на международен договор, ратифициран по реда на чл. 22, ал. 2 от Конституцията на Република България, обнародван и влязъл в сила, а чужденците - и при наследяване по закон.
(5) (Нова - ДВ, бр. 24 от 2007 г.) Граждани на държавите - членки на Европейския съюз, и на държавите - страни по Споразумението за Европейското икономическо пространство, могат да придобиват право на собственост върху земеделски земи при условията на този закон след изтичането на срока, определен в Договора за присъединяване на Република България към Европейския съюз.
(6) (Нова - ДВ, бр. 24 от 2007 г.) Юридически лица от държавите - членки на Европейския съюз, или от държавите - страни по Споразумението за Европейското икономическо пространство, могат да придобиват право на собственост върху земеделски земи по реда на ал. 5.
(7) (Нова – ДВ, бр. 38 от 2014 г.) Не могат да придобиват и да притежават право на собственост върху земеделски земи:
1. търговски дружества, в които съдружниците или акционерите са пряко или косвено дружества, регистрирани в юрисдикции с преференциален данъчен режим;
2. търговски дружества, в които съдружници или акционери са чужденци, извън физическите лица по ал. 4 и 5, или чуждестранни юридически лица, извън тези по ал. 4 и 6, както и еднолични търговски дружества, учредени от такива физически или юридически лица;
3. акционерни дружества, които са издали акции на приносител.

А може ли да попитам дали при това положение, ако двама турски граждани регистрират дружество А, което си регистрира дружество Б и дружество Б си закупи земеделска земя би ли имало противоречие със законодателството ?

Благодаря предварително :)

:lol: :lol: :lol: Симпатяга...
И спирам до тук.
"Понякога седя и си мисля...а понякога просто си седя."
http://vbox7.com/play:68f9c028
Аватар
Melly
Старши потребител
 
Мнения: 7713
Регистриран на: 18 Окт 2007, 23:13
Местоположение: гр. София


Назад към Имотни казуси


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 7 госта


cron