начало
Адвокатите ще се вписват в нов регистър, ако искат да продължат „по занятие“ да се занимават с фирмена регистрация Адвокатите ще се вписват в нов регистър, ако искат да продължат „по занятие“ да се занимават с фирмена регистрация

Ремонт на наследствен имот

Казуси за недвижими имоти


Ремонт на наследствен имот

Мнениеот vihra7 » 26 Сеп 2017, 23:11

Преди 2 години с брат ми наследихме имот – селска къща с двор. Имотът от години се нуждаеше от ремонт (препокриване, измазване, ВиК, боядисване и т.н.). Докато изгледам родителите си, аз в продължение на 8 години едностранно поемах всички разходи и с личен труд извършвах ремонтите. Досега съм вложила над 16 000 за материали, без да смятам труда. Имам фактури и касови бележки за може би 2/3 от закупените материали, други са закупувани от частни лица. За труда естествено нямам документи. Почти възстанових стопанските постройки и лятната кужня. Насадих 1,5 дк овошки ( 1 дк са на отделен от двора парцел), между които има и ценни колекционерски видове. Остана кирпичената къща, а тя се нуждае от капитален ремонт. Брат ми не иска да се включва с нищо, 5 лева не е дал, една цигла не е дошъл да подаде. Не иска и да му наплатя неговата част. Изглежда ситуацията го устройва – аз увеличавам цената на имота, а той сякаш се надява, че ако един ден продаваме, ще вземе 50 процента от по-голяма сума. Аз по принцип не искам да продавам, искам да съхраня имота. Какво ще ме посъветвате? И ако все пак той се съгласи да му наплатя, как може да се приспадне стойността на направените подобрения?
vihra7
Нов потребител
 
Мнения: 5
Регистриран на: 26 Сеп 2017, 22:58

Re: Ремонт на наследствен имот

Мнениеот barakuda » 27 Сеп 2017, 17:57

Дело за делба. И това "наплатя" страшно ме дразни, не знам защо, никъде по дебелите и тънките книги го няма, а във форума току се появи, даже адвокати го използват.
barakuda
Потребител
 
Мнения: 216
Регистриран на: 08 Ное 2013, 20:11

Re: Ремонт на наследствен имот

Мнениеот stanis53 » 27 Сеп 2017, 18:08

Тук май си задаваме риторични въпроси, на които никой не се натиска да отговори. Вашият случай е малко различен от моя (отдолу), но тъй като съм преживял доста, ще ви посъветвам: спрете да влагате повече средства и заведете дело за делба, към което приложете всички фактури, които имате. Предполагам, че имате и свидетели. Дано при делбата ви признаят нещо от разходите. Вие сте правили подобрения на чужд имот. Има само два начина - доброволна делба, или чрез съд.
stanis53
Нов потребител
 
Мнения: 4
Регистриран на: 25 Сеп 2017, 08:19

Re: Ремонт на наследствен имот

Мнениеот stanis53 » 27 Сеп 2017, 18:10

Упс, извинявам се, писали сме едновременно . А наплатя е нещо като входирам.
stanis53
Нов потребител
 
Мнения: 4
Регистриран на: 25 Сеп 2017, 08:19

Re: Ремонт на наследствен имот

Мнениеот boxko » 28 Сеп 2017, 10:43

И за двамата има законоустановени начини, за да излезете от ситуация. Казусите са ви много комплексни за форумно разрешение.
boxko
Потребител
 
Мнения: 151
Регистриран на: 01 Авг 2010, 14:54

Re: Ремонт на наследствен имот

Мнениеот jhoro » 28 Сеп 2017, 17:29

Само набързо - правете разлика между ремонтите, които сте правили преди приемане на наследството (подобрения на чужд имот) и след (подобрения на съсобствен).
jhoro
Активен потребител
 
Мнения: 2230
Регистриран на: 05 Окт 2006, 11:58

Re: Ремонт на наследствен имот

Мнениеот vihra7 » 29 Сеп 2017, 22:14

Благодаря на всички отговорили. А каква е процедурата? Има ли начин направените подобрения да бъдат остойностени с данъчна оценка? Иначе за труда, който съм положила, няма как да представя документ. А съм препокрила към 150 кв.м., измазвала съм си стените сама, боядисвала съм и т.н.
vihra7
Нов потребител
 
Мнения: 5
Регистриран на: 26 Сеп 2017, 22:58

Re: Ремонт на наследствен имот

Мнениеот vihra7 » 29 Сеп 2017, 22:16

Досега не съм имала допир със съдебната система и не ми са ясни процедурите.
vihra7
Нов потребител
 
Мнения: 5
Регистриран на: 26 Сеп 2017, 22:58

Re: Ремонт на наследствен имот

Мнениеот emomarina » 15 Яну 2018, 03:34

Предлагам ви страхотни идеи, и достъпни цени за обзавеждане на дома и офиса - http://designcorner.bg
emomarina
Нов потребител
 
Мнения: 1
Регистриран на: 15 Яну 2018, 03:15


Назад към Имотни казуси


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 28 госта


cron