начало

Промени в ГПК уреждат: Доброволно събиране на вземания от съдебните изпълнители Промени в ГПК уреждат: Доброволно събиране на вземания от съдебните изпълнители

Придобиване на имот по давност

Казуси за недвижими имоти


Придобиване на имот по давност

Мнениеот betina » 13 Мар 2020, 08:16

Здравейте, колеги!
Моля, за Вашето мнение по следния казус: Човек е владял имот в продължение на 10 години и иска съдът да го признае за собстнеки по давност. Той обаче има сключен предварителен договор за покупка на имота със съгешния му собственик. От датата, която е посочена като дата за нотариалното изповядване на сделката не са изминали 10 години, макар да го владее толкова. Срокът на недобросъвестното владение по чл. 79, ал.1 от ЗС откоза започва според вас да тече - от момента на настаняването му в имота, който съвпада с фактическото му владение или от момента на датата, на която е трябвало да се подпише Н.А., но това така и не се е случило?
Благодаря на всеки, който ще намери време и желание за отговор!
betina
Потребител
 
Мнения: 175
Регистриран на: 18 Май 2006, 15:15

Re: Придобиване на имот по давност

Мнениеот teogeo » 13 Мар 2020, 09:44

betina написа:Здравейте, колеги!
Моля, за Вашето мнение по следния казус: Човек е владял имот в продължение на 10 години и иска съдът да го признае за собстнеки по давност. Той обаче има сключен предварителен договор за покупка на имота със съгешния му собственик. От датата, която е посочена като дата за нотариалното изповядване на сделката не са изминали 10 години, макар да го владее толкова. Срокът на недобросъвестното владение по чл. 79, ал.1 от ЗС откоза започва според вас да тече - от момента на настаняването му в имота, който съвпада с фактическото му владение или от момента на датата, на която е трябвало да се подпише Н.А., но това така и не се е случило?
Благодаря на всеки, който ще намери време и желание за отговор!


Ако може да докаже убедително, че го е владял отпреди датата на сключване на предварителния договор (т.е. да докаже 10 години владение) - защо не, може да се случи. Ваденето на констативен нотариален акт за придобиване по давност е лесно. Сложното е, ако някой тръгне да оспорва по съдебен ред придобивната давност. Ще трябва да убедите съда в горното, а този, който оспорва, ще ви противопостави като доказателство предварителния договор (ако знае за него и го има в себе си).
Аватар
teogeo
Активен потребител
 
Мнения: 1522
Регистриран на: 15 Юли 2009, 22:28

Re: Придобиване на имот по давност

Мнениеот ivanov_p » 13 Мар 2020, 10:41

Когато владееш нещо с намерение да своиш не подписваш договор да го купиш, а гониш собственика с шутове или по друг начин с който отричаш правото му.
Вместо да се дивее с констативни актове е добре да се прочете предварителния договор, предадено ли е с него владението, какви са условията за плащане, погасен ли е по давност и т.н.
ivanov_p
Активен потребител
 
Мнения: 3348
Регистриран на: 26 Ное 2013, 19:53

Re: Придобиване на имот по давност

Мнениеот betina » 14 Мар 2020, 09:31

Собственикът си е извадил КНА, който сега добросъвестният владелец трябва да оспори и да иска от съда да го признае за собственик по давност.
betina
Потребител
 
Мнения: 175
Регистриран на: 18 Май 2006, 15:15

Re: Придобиване на имот по давност

Мнениеот Melly » 14 Мар 2020, 21:06

betina написа:Здравейте, колеги!
Човек е владял имот в продължение на 10 години и иска съдът да го признае за собстнеки по давност. Той обаче има сключен предварителен договор за покупка на имота със съгешния му собственик.
От датата, която е посочена като дата за нотариалното изповядване на сделката не са изминали 10 години, макар да го владее толкова.
..............................
Собственикът си е извадил КНА, който сега добросъвестният владелец трябва да оспори и да иска от съда да го признае за собственик по давност.

И сега какво излиза? :roll:
Владелецът/купувач по предварителния договор с кого е договарял и сключил договора ???
Ако договорът по 19,ал.1 е сключен с това лице по КНА - за чий... му е притрябвало на това лице с КНА да му се признават права, които е притежавал като продавач по договора по 19,1 ЗЗД ????

П.П. Колега, за да получите адекватни насоки, обстоятелствата по казуса са противоречиви, а още повече недостатъчни, за да бъде дадена правна квалификация на бъдещия иск.

Р: оставям БД с указания за изпълнение, дадени по-горе. :lol:

П.П.П. Добронамерен съвет:
Считам, че темата следва да бъде преместена във "форум за юристи", тъй като става дума за реален казус.
"Понякога седя и си мисля...а понякога просто си седя."
http://vbox7.com/play:68f9c028
Аватар
Melly
Старши потребител
 
Мнения: 7685
Регистриран на: 18 Окт 2007, 23:13
Местоположение: гр. София


Назад към Имотни казуси


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 7 госта


cron