начало
Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата

Договор с брокер

Казуси за недвижими имоти


Договор с брокер

Мнениеот evgeni_1991_yellow » 29 Яну 2021, 09:17

Здравейте,
имам един имот, който продавам с посредничеството на брокер.
В подписания договор с този брокер ми направиха впечатление няколко точки:
- Продавачът се задължава да заплати на Брокера еднократно възнаграждение в размер на 3% от договорената с краен купувач продажна цена на имота. Възнаграждението е дължимо в деня на сключване на предварителен договор за покупко продажба на имота, а ако не е сключен такъв - в деня на окончателен договор за прехвърляне на правото на собственост на имота;
- Извън правата, с които е упълномощен по-горе (бел.авт. - да посредничи) Брокерът има право на предвиденото възнаграждение за посредничеството си по настоящия договор.

Въпросът ми е, на базата на тези точки, дали се има предвид, че след изтичане на срока на договора, ако имота не е продаден и аз се откажа от продължаване на техните услуги, то те ще ми искат "възнаграждение" за услугите си?
И как изобщо се тълкува това изречение "Извън правата, с които е упълномощен по-горе Брокерът има право на предвиденото възнаграждение за посредничеството си по настоящия договор."
evgeni_1991_yellow
Нов потребител
 
Мнения: 6
Регистриран на: 26 Ное 2020, 12:51

Re: Договор с брокер

Мнениеот ivanov_p » 29 Яну 2021, 19:03

Казано е "за предвиденото възнаграждение". Това, което е написано в договора, то е предвидено.
ivanov_p
Активен потребител
 
Мнения: 4326
Регистриран на: 26 Ное 2013, 19:53

Re: Договор с брокер

Мнениеот evgeni_1991_yellow » 29 Яну 2021, 23:42

Благодаря за отговора, но аз пак не разбрах, дължа ли им заплащане за услугите след изтичане на договора, дори и да не са успяли да го продадат? :roll:
evgeni_1991_yellow
Нов потребител
 
Мнения: 6
Регистриран на: 26 Ное 2020, 12:51

Re: Договор с брокер

Мнениеот ivanov_p » 29 Яну 2021, 23:55

И аз не разбрах какво пише в договора, по едно изречение - толкова.
ivanov_p
Активен потребител
 
Мнения: 4326
Регистриран на: 26 Ное 2013, 19:53

Re: Договор с брокер

Мнениеот todorst » 08 Фев 2021, 21:27

Принципно или както сега е модерно "като цяло " ти си възложил на брокера писмено или устно да ти извърши определена услуга, срещу която му дължиш възнаграждение. Ако предварително му заплатиш - студената вода.
Обикновено се процедира- при нотариуса се разплащат купувач-продавач и присъстващия брокер си получава комисионната.Ако не стане сделката до уречената дата - договора с брокера е изчерпан и не му дължиш нищо. няма я насрещната услуга - продажба! Ако са те намазали в договора с брокера да платиш услугата /написано завоалирано /независимо ,че няма продажба ! е да си чел договора, ще си платиш!
Не се хващайте като непознаващи хитростите с договори с брокер от две три страници. Само няколко реда: Аз ти възлагам да намериш купувач, цена и да оформим сделката най-късно до......! за което ти дължа ..% платими при Нотариуса в деня и часа на покупко-продажбата! След посочената дата нямаме повече взаимоотношения.
todorst
Потребител
 
Мнения: 622
Регистриран на: 24 Яну 2006, 10:09

Re: Договор с брокер

Мнениеот jhoro » 08 Фев 2021, 22:04

evgeni_1991_yellow написа:Благодаря за отговора, но аз пак не разбрах, дължа ли им заплащане за услугите след изтичане на договора, дори и да не са успяли да го продадат? :roll:

Какво толкова сложно има?
Както сте цитирали текстове от договора - „Има сделка - има комисиона. Няма сделка - беше ми приятно, че се видяхме!“
Затова някой посредници искат задатък!
Всички публикации, свързани с този профил, са плод на вашата фантазия!
Интернет не съществува!
jhoro
Активен потребител
 
Мнения: 2230
Регистриран на: 05 Окт 2006, 11:58


Назад към Имотни казуси


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: Google Adsense [Bot] и 43 госта


cron