начало
Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата

нотариален акт за дарение

Казуси за недвижими имоти


нотариален акт за дарение

Мнениеот krisi_145 » 13 Фев 2021, 21:30

Здравейте,

Имам следния въпрос. Имам нотариален акт за дарение за празен парцел в който сме 3ма дарените, но само аз се грижа за него и плащам данъци. Включително плащам и техните данъци(не знам дали е в моя полза, че съм им ги плащал или да ги оставя да се трупат), Те не са стъпвали в имота от както им е прихвърлен през 2009г. Въпросът ми е дали може със свидетели от съседните имоти да се потвърди, че не полагат грижи за имота и да им се прехвърлят дяловете на мое име?
krisi_145
Нов потребител
 
Мнения: 4
Регистриран на: 25 Окт 2020, 22:36

Re: нотариален акт за дарение

Мнениеот ivan_lawyer » 14 Фев 2021, 01:09

Може, даже трябва, но - ще трябва да изчакате още 5 календарни години от нотариалното актуване - за да се считате за пълноценен собственик.
Дефакто трябва да изповядате констативен нотариален акт - давностен, може да Ви го направят, макар - да не се навият нотариусите, може пък да се навият.
ivan_lawyer
Старши потребител
 
Мнения: 5212
Регистриран на: 25 Мар 2008, 17:46

Re: нотариален акт за дарение

Мнениеот ivanov_p » 14 Фев 2021, 06:20

Те не са стъпвали в имота от както им е прихвърлен през 2009г. Въпросът ми е дали може със свидетели от съседните имоти да се потвърди, че не полагат грижи за имота и да им се прехвърлят дяловете на мое име?


Не може! Редът е съвсем друг.
ivanov_p
Активен потребител
 
Мнения: 4329
Регистриран на: 26 Ное 2013, 19:53

Re: нотариален акт за дарение

Мнениеот jhoro » 14 Фев 2021, 14:39

Може - не може??? А сега де?
krisi_145 написа:Включително плащам и техните данъци (не знам дали е в моя полза, че съм им ги плащал или да ги оставя да се трупат).

Факта, че плащате чужди задължения, не означава нищо конкретно!
Къде тук е доказателството, че „владелецът държи вещта като своя, освен ако не се установи, че я дължи за другиго“?

Справка:
Закон за собствеността
ТР на ВКС 97 / 19.10.2020 година
Всички публикации, свързани с този профил, са плод на вашата фантазия!
Интернет не съществува!
jhoro
Активен потребител
 
Мнения: 2230
Регистриран на: 05 Окт 2006, 11:58

Re: нотариален акт за дарение

Мнениеот teogeo » 14 Фев 2021, 14:43

ivanov_p написа:
Те не са стъпвали в имота от както им е прихвърлен през 2009г. Въпросът ми е дали може със свидетели от съседните имоти да се потвърди, че не полагат грижи за имота и да им се прехвърлят дяловете на мое име?


Не може! Редът е съвсем друг.


Потвърждавам. Бай Иван говори колкото да не заспи. Придобивна давност между съсобственици не тече, докато не се извърши обръщане на държането във владение (обръщане на анимуса). Парите, дадени за констативка, са хвърлени на вятъра, ако не се докаже обръщането на държането във владение.
Аватар
teogeo
Активен потребител
 
Мнения: 1550
Регистриран на: 15 Юли 2009, 22:28

Re: нотариален акт за дарение

Мнениеот propensity » 14 Фев 2021, 16:01

teogeo написа:Парите, дадени за констативка, са хвърлени на вятъра...


Практиката показва точно това. КНА не е елемент от фактическия състав на придобивното основание по чл.79 от ЗС. Трябва да се докаже демонистриране на владение пред останалите съсобственици и също да се докаже, че те не са предприели мерки за намерението за владеене на предявилия претенции.
propensity
Потребител
 
Мнения: 448
Регистриран на: 04 Сеп 2018, 00:00
Местоположение: Аркутянски РС


Назад към Имотни казуси


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 23 госта


cron