начало
Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата

Как да се накара Мажоритарен собственик да дава отчет?

Казуси за недвижими имоти


Как да се накара Мажоритарен собственик да дава отчет?

Мнениеот georgiev12 » 25 Май 2021, 05:33

Съсобственик съм 28% по нотариален акт на магазин в София. Както другите съсобственици, така и аз имаме проблеми с мажоритарният собственик които управляват магазина (той е мажоритарен заедно със сина си, но не и сам).

Мажоритарният собственик категорично отказва да даде договорите и анексите за наем, отказва да даде отчет за разпределението на наема, отказва да даде контактна информация на другите собственици.
Както всякакъв вид информация свързана с обекта. Никога не съм видял свободният магазин да е обявен на интернет, а и отказва да даде информация кой е брокера и къде са обявите.
Всичко става потайно, скрито, задкулисно и всички тези действия водят до съмнението за отклоняване на средства и съмнителни сделки.

Как може да се накара мажоритарният да даде договорите, анексите, пълен отчет за потока на парите и да бъде напълно прозрачно и честно?

Как може да се разреши този казус?

Благодаря предварително
georgiev12
Младши потребител
 
Мнения: 13
Регистриран на: 25 Май 2015, 06:00

Re: Как да се накара Мажоритарен собственик да дава отчет?

Мнениеот roshen » 25 Май 2021, 13:59

Здравейте,
Може да се обърнете към адвокат за по-пълноценно съдействие за разрешаване на Вашия казус.
Възможностите, за които аз се сещам, са: да поискате делба на имота; да намерите наемател, с който да се сключи договор при по-изгодни условия и да го предложите на другите съсобственици; да отправите покана към другите съсобственици, че искате да ползвате имота съобразно своя дял; да заведете иск по чл. 30, ал.3 ЗС (съгласно който имате право на съразмерна на своя дял част от наема върху магазина, като помолите съда да изиска от наемодателя да представи договора, като също може да видите дали за имота има вписан договор за наем); да заведете иск по чл.31, ал.2 - съгласно който да търсите обезщетение за пропуснати ползи, тъй като след покана не Ви е осигурена възможност да ползвате имота.
Кои от тези действия и в каква поредност биха защитили Вашия интерес най-добре, трябва да обсъдите с адвокат, който подробно да се запознае с казуса. За да разберете какво би се изисквало от Вас и какви рискове има, въобще дали си заслужава.
Извън това, не мисля, че за съсобствениците, които съвместно притежават над 50% от вещта, има задължения да предоставят отчет или копие от документи на останалите съсобственици, освен разходни такива, когато искат участие в плащането на тежестите. Отделно не виждам проблем да сключат договор с едно ТД на каквато цена си решат и на Вас да Ви предоставят и оригинален екземпляр, пък това ТД да преотдаде на друго на пазарна цена. Така че в подобна ситуация мисля, че главното е колко близо до реалната цена е това, което се съобщава, и второ, може ли човек да се справи по-добре, ама наистина, а не само в мечтите си. Да се осигури дългосрочен наемател не е лесно, особено последната година и половина, предвид противоепидемичните мерки.
Успех!
roshen
Потребител
 
Мнения: 130
Регистриран на: 06 Апр 2021, 16:47


Назад към Имотни казуси


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 16 госта


cron