начало
Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата

ОТКАЗ ОТ НАСЛЕДСТВО

Казуси за недвижими имоти


ОТКАЗ ОТ НАСЛЕДСТВО

Мнениеот akinorev » 02 Юни 2021, 16:52

Здравейте! Искам да се откажа от полагащата ми се половина от наследствен имот - селска къща, в полза на съпруга на починалата ми сестра. Няма други наследници освен мен и починалата ми сестра. Ако това е възможно, необходимо ли е съпругът и децата ми да декларират, че нямат възражение.
akinorev
Нов потребител
 
Мнения: 9
Регистриран на: 02 Юни 2021, 16:40

Re: ОТКАЗ ОТ НАСЛЕДСТВО

Мнениеот guest1 » 02 Юни 2021, 19:27

Здравейте!
Въпросът ви е неизяснен от фактическа гледна точка.
На първо място, изяснете - кой е наследодател и какво имущество включва наследствената маса. Предполагам, че става дума за ваш родител.
Щом като сестра ви е починала по-рано - децата ѝ (ако има деца) я заместват. Съпругът ѝ не е наследник на вашите родители.

Пред вас има два варианта:
1. Отказ от от наследството. Но имайте предвид, че става дума за цялото имущество на наследодателя. Не може да се откажете от къщата, а да запазите нещо друго.Такива разпределяния стават с делба.
За да се откажете - не трябва да сте приели наследството. Да сте извършили действие, което несъмнено предполага намерение за приемане на наследството.
2. Да приемете наследството, а после - да дарите въпросната къща на съпруга на починалата ви сестра.

И в двата случая - не е нужно съгласието на съпругът и децата ви.
Човек винаги може да се държи добре с онези, които са му безразлични.
Оскар Уайлд, „Портретът на Дориан Грей“

Това е само мнение, не сте длъжни да се съобразявате с него.
guest1
Активен потребител
 
Мнения: 1795
Регистриран на: 07 Май 2021, 01:34

Re: ОТКАЗ ОТ НАСЛЕДСТВО

Мнениеот roshen » 02 Юни 2021, 21:35

Много човечно от Ваша страна. Не може да се откажете от наследство, което вече сте приели; не може да се откажете само от този имот, ако общото наследство със сестра Ви не се изчерпва с него; не може да се откажете само в полза на един наследник - с Вашия дял ще бъдат увеличен делът на сестра Ви, но ако тя има деца, съпругът й няма да е единствен наследник.
Можете да учредите право на ползване на човека, така докато е жив, никой няма да го изгони от там. Можете да му дарите своята половина, но при определени обстоятелства Ви биха могли да оспорват това дарение.
Можете да се консултирате с адвокат, за да прецените в конкретния случай как би било най-добре за Вас.
Георги, в предходен пост бяхте се изказали по сходен начин и оставам с впечатлението, че смесвате личното имущество по СК с наследство. Ако единият съпруг получи наследство, то не става СИО. Но след смъртта му цялото му имущество, включително и полученото приживе наследство, образуват наследствената маса, чийто наследник се явява другият съпруг.
roshen
Потребител
 
Мнения: 130
Регистриран на: 06 Апр 2021, 16:47

Re: ОТКАЗ ОТ НАСЛЕДСТВО

Мнениеот guest1 » 02 Юни 2021, 21:58

Мисля си (или - поне се опитвам) ...
roshen написа:Много човечно от Ваша страна.
Не може да се откажете от наследство, което вече сте приели; Това не е сигурно - че има приемане!
не може да се откажете само от този имот, ако общото наследство със сестра Ви не се изчерпва с него; Няма общо - сестрата е починала.
не може да се откажете само в полза на един наследник - с Вашия дял ще бъдат увеличен делът на сестра Ви, но ако тя има деца, съпругът й няма да е единствен наследник. Ако сестрата има деца - те са наследници, но ако няма - наследник е само питащата.
Можете да учредите право на ползване на човека, така докато е жив, никой няма да го изгони от там. Можете да му дарите своята половина, но при определени обстоятелства Ви биха могли да оспорват това дарение.
Можете да се консултирате с адвокат, за да прецените в конкретния случай как би било най-добре за Вас.
Георги, в предходен пост бяхте се изказали по сходен начин и оставам с впечатлението, че смесвате личното имущество по СК с наследство. Ако единият съпруг получи наследство, то не става СИО. Но след смъртта му цялото му имущество, включително и полученото приживе наследство, образуват наследствената маса, чийто наследник се явява другият съпруг.

Нека изчакаме питащата - да осветли допълнително нещата.
Човек винаги може да се държи добре с онези, които са му безразлични.
Оскар Уайлд, „Портретът на Дориан Грей“

Това е само мнение, не сте длъжни да се съобразявате с него.
guest1
Активен потребител
 
Мнения: 1795
Регистриран на: 07 Май 2021, 01:34

Re: ОТКАЗ ОТ НАСЛЕДСТВО

Мнениеот nikodim77 » 02 Юни 2021, 23:38

Еее не! Вече нямам думи…!?!?!
Уважаеми admin,
Мисля, че поредния пост на потребителя guest1, доказа, защо е нежелан във форума. Имам предвид „юридическото” становище – поправка, което е написал след компетентно дадено мнение от юрист (доколкото предполагам и е видно, че roshen е такъв.)
Не мога да се въздържа да не цитирам най същественото от цялата глупост, написана от същия:
„Ако сестрата има деца - те са наследници, но ако няма - наследник е само питащата.”
:oops:
nikodim77
Активен потребител
 
Мнения: 1168
Регистриран на: 23 Апр 2009, 14:29

Re: ОТКАЗ ОТ НАСЛЕДСТВО

Мнениеот akinorev » 03 Юни 2021, 08:50

Става въпрос за селска къща с двор в плевенско село. Живея в другия край на България. След смъртта на баща ни - аз и сестра ми останахме наследниците на имота. В края на годината почина и тя. Тъй като никога няма да живея в къщата, искам да прехвърля дела си на съпруга й и децата й. Мислехме това да стане с дарение, но разбрах, че трябват куп документи и мое присъствие за издаването на всеки от тях. Обмислям възможността да се откажа от наследство, на основание чл. 100 от ЗС и вписване в имотния регистър, като по този начин съпругът на сестра ми /той има генерално пълномощно от децата си за извършване на имотни сделки/ да придвижи сам нещата за узаконяване на имота.
akinorev
Нов потребител
 
Мнения: 9
Регистриран на: 02 Юни 2021, 16:40

Re: ОТКАЗ ОТ НАСЛЕДСТВО

Мнениеот propensity » 03 Юни 2021, 12:12

nikodim77 написа:Еее не! Вече нямам думи…!?!?!
Уважаеми admin,
Мисля, че поредния пост на потребителя guest1, доказа, защо е нежелан във форума. Имам предвид „юридическото” становище – поправка, което е написал след компетентно дадено мнение от юрист (доколкото предполагам и е видно, че roshen е такъв.)
Не мога да се въздържа да не цитирам най същественото от цялата глупост, написана от същия:
„Ако сестрата има деца - те са наследници, но ако няма - наследник е само питащата.”
:oops:


nikodim77, то това далеч не е единствената глупост в писанията на жорж-паразитов...

Това не е сигурно - че има приемане!

Да, roshen не е казала, че е сигурно, а разяснява възможна хипотеза.
ако общото наследство със сестра Ви не се изчерпва с него; Няма общо - сестрата е починала.

Под "общо", не се приема като "съсобствено", а това дали има И друго имущество. Ти обаче, Гошко, както е всеизвестно, си куха градинска лейка, не си юрист, не можеш да разсъждаваш като такъв и имаш наглостта да даваш оценки на юристи.

Денят, в който админ и останалите отговорни във форума осъзнаят, че си паразитно образувание, което деградира форума ежедневно - и те разкарат ОКОНЧАТЕЛНО, е денят, в който тази платформа ще започне да си връща имиджа.
propensity
Потребител
 
Мнения: 448
Регистриран на: 04 Сеп 2018, 00:00
Местоположение: Аркутянски РС

Re: ОТКАЗ ОТ НАСЛЕДСТВО

Мнениеот portokal » 03 Юни 2021, 12:17

Както са ти казали вече, но не знам дали си обърнал внимание в суматохата - не можеш да се откажеш от наследство само по отношение на един имот. Можеш за цялото наследство или за нищо. Ако наследството включва и нещо друго освен тази къща - не става така, начинът зетят да придобие само къщата е сделка (дарение например).

Чл. 100 от ЗС не засяга отказа от наследство, не го намесвай тук този член най-добре, не ти върши работа. Отказ от наследство съществува, но се урежда от други членове, и, потретвам след Рошен, не е възможен само за част от наследството.
Citrus sinensis от семейство Седефчеви
Аватар
portokal
Старши потребител
 
Мнения: 5497
Регистриран на: 13 Яну 2005, 20:36

Re: ОТКАЗ ОТ НАСЛЕДСТВО

Мнениеот akinorev » 03 Юни 2021, 13:14

Всички други имоти /земи, ниви/ продадохме, докато сестра ми беше жива. Сега единственото, което остана е къщата и дворът, които искам да прехвърля на живите й близки по възможно най- лесния, за мен, начин. Не искам за всяко нещо да бъда разкарвана напред-назад, като наследник. Мисля, че като се откажа от наследство, всичко от тук насетне ще остане да се придвижва от съпруга на сестра ми и децата й.
akinorev
Нов потребител
 
Мнения: 9
Регистриран на: 02 Юни 2021, 16:40

Re: ОТКАЗ ОТ НАСЛЕДСТВО

Мнениеот admin » 03 Юни 2021, 14:02

Администрацията не участва и не взима страна в междуличностни спорове и кавги.
Администрацията следи за спазване на Правилата на форама, добрия тон, културата на общуване.
Последните две тук се нарушават и от двете страни.
Приканваме ги да преустановят това.
admin
Младши потребител
 
Мнения: 31
Регистриран на: 25 Юни 2002, 20:56

Re: ОТКАЗ ОТ НАСЛЕДСТВО

Мнениеот portokal » 03 Юни 2021, 14:37

Не става да се откажеш от наследството. Със самата продажба на който и да било имот от наследството вече си го приел. Наследство е цялото наследство, и то към момента на смъртта на наследодателя (т.е. на баща ти или майка ти), а не онова, което е останало, след като сте продали другото.

Писах ти, че чл. 100 от ЗС не ти върши работа, като имах предвид, че той се отнася до отказ от собственост, а не до отказ от наследство, а съвсем доскоро в Закона за държавната собственост (или общинската беше) имаше текст в смисъл, че имотите без друг собственик се придобиват от държавата / общината. Тоест не от зет ти. Там и с придобивната давност е сложно, щото е спряна в момента със специална норма в закона.
Сега обаче, като потърсих да ти цитирам тоя текст за имотите без друг собственик, гледам, че го няма в никой от двата закона, няма го и в ЗС. Така че кво излиза - имотът или делът, от който собственикът се е отказал, вече няма собственик и става собственост на този, който си го завладее първи. И това е зетят. Така излиза според мен, според друг може да излиза друго.
Все пак на твое място бих имала едно наум. И задължително адвокат. А най-добре - дарение все пак, за яснота, нищо, че може да дадете някой лев повече.

П.П. Сега погледнах пак, не било заради разноските, а не искаш да вадиш "куп документи". Само че изобщо не съм сигурна, че за вписване на отказ по чл. 100 от ЗС няма да ти трябват същите документи. А за отказ от наследство забравяш - не става във вашия случай.
Citrus sinensis от семейство Седефчеви
Аватар
portokal
Старши потребител
 
Мнения: 5497
Регистриран на: 13 Яну 2005, 20:36

Re: ОТКАЗ ОТ НАСЛЕДСТВО

Мнениеот roshen » 03 Юни 2021, 14:51

Здравейте,
От споделеното от Вас оставам с впечатлението, че баща Ви е оставил наследство, което е включвало земи, ниви и въпросния имот. Впоследствие Вие заедно със сестра си сте се разпоредили със земите и нивите. Това означава, че вече сте приели наследството, съответно няма как да се откажете от него. Разпоредбата, която коментирате, както Portokal посочва, касае друго, а именно - отказ от собственост. Като съсобственик имате правото да се откажете от своя дял, но не и да определяте в чия полза (защото така де факто бихте направили дарение, а за него има друг ред). Т.е. по този начин не можете пряко да облагодетелствате съпруга на сестра Ви. Мисля, че от момента на вписване на отказа Ви, за общината, на чиято територия се намира къщата, възниква правомощие да влезе във владение на Вашия дял (чл.13, ал.2 ЗОС) включително да търси наем за него. Ако пък бездейства 10г., за наследниците на сестра Ви ще бъде по-лесно да придобият Вашия дял. Преценката си е Ваша, но на финала заради едното нежелание да се явите лично, рискувате да загубите собствеността, без да постигнете целта си.
Ако водещи критерии са Ви да не се изисква нищо от Ваша страна (разходи и време), то просто продължете да считате сестра си/нейните наследници за собственици на този имот и не правете нищо по отношение на него.
Извън това - среща с друг адвокат и търсене на креативни законосъобразни варианти.
Успех!
П.С. По отношение на общината, не съм сигурна дали зетят има право да брани своето владение спрямо това на общината, за да е съществено кой е първи. Първите 6м, гарантирано няма защита, а после, ако процедурата е спазена, предвид че е на законово основание, не знам дали е “нарушение”.
Последна промяна roshen на 03 Юни 2021, 15:03, променена общо 1 път
roshen
Потребител
 
Мнения: 130
Регистриран на: 06 Апр 2021, 16:47

Re: ОТКАЗ ОТ НАСЛЕДСТВО

Мнениеот portokal » 03 Юни 2021, 14:59

Рошен, аз не си представям общината да хукне да завладява имота, а самият термин "безстопанствен" според мен би трябвало да значи трайно нестопанисван и с неизвестен собственик може би, а не непременно нямащ собственик (но пък може и да не съм права 8)). И ето, вижда се, че аз мисля едно, но друг мисли друго, като и двамата сме юристи, така че който и да е прав от нас двамата (двете) - риск има и това с отказа от право на собственост не е за препоръчване.
-----
Хм, обаче в по-стара съдебна практика, порових тук-там, действително като да влагат в това понятие смисъл "без собственик".
Citrus sinensis от семейство Седефчеви
Аватар
portokal
Старши потребител
 
Мнения: 5497
Регистриран на: 13 Яну 2005, 20:36

Re: ОТКАЗ ОТ НАСЛЕДСТВО

Мнениеот roshen » 03 Юни 2021, 15:05

Напълно съм съгласна.
roshen
Потребител
 
Мнения: 130
Регистриран на: 06 Апр 2021, 16:47

Re: ОТКАЗ ОТ НАСЛЕДСТВО

Мнениеот guest1 » 03 Юни 2021, 15:27

Уважаема akinorev - казвате:
akinorev написа:Не искам за всяко нещо да бъда разкарвана напред-назад, като наследник.

Упълномощете някого - „да движи нещата вместо Вас“. Най-добре - адвокат или поне човек с юридическо образование/опит.
Подписвате само едно изрично пълномощно, нотариално заверено и спирате да „се разкарвате“.
Човек винаги може да се държи добре с онези, които са му безразлични.
Оскар Уайлд, „Портретът на Дориан Грей“

Това е само мнение, не сте длъжни да се съобразявате с него.
guest1
Активен потребител
 
Мнения: 1795
Регистриран на: 07 Май 2021, 01:34

Re: ОТКАЗ ОТ НАСЛЕДСТВО

Мнениеот akinorev » 03 Юни 2021, 15:58

Благодаря за съветите, много ми помогнахте! Реших вече, ще бъде чрез дарение! Бъдете здрави!
akinorev
Нов потребител
 
Мнения: 9
Регистриран на: 02 Юни 2021, 16:40

Re: ОТКАЗ ОТ НАСЛЕДСТВО

Мнениеот guest1 » 04 Юни 2021, 09:38

Понеже автора получи търсените отговори - да задам и аз един въпрос:
Как (кога) човек може да наследи майка по закон?
Човек винаги може да се държи добре с онези, които са му безразлични.
Оскар Уайлд, „Портретът на Дориан Грей“

Това е само мнение, не сте длъжни да се съобразявате с него.
guest1
Активен потребител
 
Мнения: 1795
Регистриран на: 07 Май 2021, 01:34

Re: ОТКАЗ ОТ НАСЛЕДСТВО

Мнениеот roshen » 04 Юни 2021, 14:15

Така зададен въпросът изисква преразказ на половината Закон за наследство. Ако включите конкретика - какви живи роднини има тази “майка” (липсва притежателно местоимение); кой кога е починал; има ли недостойни да наследяват сред тях и ако отделите въпроса в самостоятелна тема, на драго сърце бих Ви отговорила, доколкото ми позволяват знанията. Иначе ако се вълнувате от гледна точка дете на такава майка - в общия случай всяко от децата/осиновените заедно с преживелия съпруг (ако има такъв) наследяват по закон равен дял. Наследството се открива със смъртта на майката - от този момент може да бъде прието (изрично, по опис, чрез конклудентни действия) или отказано (по определен ред).
roshen
Потребител
 
Мнения: 130
Регистриран на: 06 Апр 2021, 16:47

Re: ОТКАЗ ОТ НАСЛЕДСТВО

Мнениеот propensity » 04 Юни 2021, 14:48

roshen написа:Така зададен въпросът изисква преразказ на половината Закон за наследство. Ако включите конкретика - какви живи роднини има тази “майка” (липсва притежателно местоимение); кой кога е починал; има ли недостойни да наследяват сред тях и ако отделите въпроса в самостоятелна тема, на драго сърце бих Ви отговорила, доколкото ми позволяват знанията. Иначе ако се вълнувате от гледна точка дете на такава майка - в общия случай всяко от децата/осиновените заедно с преживелия съпруг (ако има такъв) наследяват по закон равен дял. Наследството се открива със смъртта на майката - от този момент може да бъде прието (изрично, по опис, чрез конклудентни действия) или отказано (по определен ред).



Roshen, рискуваш назателно преследване по чл. 999 ал.9, т.9щ, изричение последно от ФНК, с подобни изказвания. Считай се надлежно уведомена и предупредена. :!: Завърене ли се Злобарев, почва се, начи. 8)
propensity
Потребител
 
Мнения: 448
Регистриран на: 04 Сеп 2018, 00:00
Местоположение: Аркутянски РС

Re: ОТКАЗ ОТ НАСЛЕДСТВО

Мнениеот roshen » 04 Юни 2021, 15:11

Bring it on :) Разбирам как с времето многобройните включвания са довели до изчерпване на търпението и силна неприязън, но аз изпитвам по-скоро съчувствие. Не знам дали човекът има някакъв здравословен проблем или просто силен интерес към материята, който поради специфични житейски обстоятелства не е могъл да задоволи по адекватен начин. Така или иначе аз също задавам глупави въпроси от време на време и много пъти съм срещала отзивчиви хора, които са отделяли от времето си да ме ограмотят. Старая се да постъпвам, както искам да постъпват с мен. И за мен Георги има право да задава точно толкова въпроси, колкото всеки друг участник във форума. А пък всеки си избира как да реагира/игнорира участието му. Откровено казано, ако махнем частта с обидите към него и се фокусираме върху юридическата част, мисля, че ще бъде много по-интересно.
Нямам нищо против да се посмеем с един процес :))
roshen
Потребител
 
Мнения: 130
Регистриран на: 06 Апр 2021, 16:47

Следваща

Назад към Имотни казуси


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 18 госта


cron