начало
Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата

изпълнение на договор за наем само в някои месеци

Казуси за недвижими имоти


изпълнение на договор за наем само в някои месеци

Мнениеот polar2 » 09 Юли 2021, 22:47

Здравейте
Имам договор за наем между две юридически лица. Може ли договора да не се прекратява, а да не се изпълнява в част от месеците през годината. Налага да напускам имота през някои от месеците, но не може да се определи за 2021 в кои от месеците няма да съм в имота, за да го договорим при сключването на договора.
Възможно ли е да се договоря така с наемодателя ми?
Сключвам договор на 01.01.2021 считано от 01.01.2021, като не определям крайна дата.
Договорен наем - 300лв. месечно.
На 01.01.2021 съставяме приемо-предавателен протокол за влизане в имота предмет на договора за наем, наемодателя ми издава фактура и плащам 300лв. наем.
През м.2 същото.
На 01.03.2021 напускам имота с приемо-предавателен протокол. На основание че не ползвам имота, наемодателя не ми съставя фактура и не плащам наем за м.3. Договорът не се прекратява, а не се изпълнява.
На 01.07.2021 влизам във владение в имота с приемо -предавателен протокол. Наемодателя ми дава фактура и започвам пак да плащам наем до 12.2021.
Наемодателя ми е съгласен
polar2
Нов потребител
 
Мнения: 9
Регистриран на: 11 Дек 2008, 18:50

Re: изпълнение на договор за наем само в някои месеци

Мнениеот guest1 » 10 Юли 2021, 00:09

Няма такъв филм!
Наемате си ... каквото там и си плащате наем за всичкото време. А си го ползвате ... когато искате!
Но - ако „Наемодателя е съгласен“ - това е друго!
Чл. 9. Страните могат свободно да определят съдържанието на договора, доколкото то не противоречи на повелителните норми на закона и на добрите нрави.
ЗЗД
Човек винаги може да се държи добре с онези, които са му безразлични.
Оскар Уайлд, „Портретът на Дориан Грей“

Това е само мнение, не сте длъжни да се съобразявате с него.
guest1
Активен потребител
 
Мнения: 1801
Регистриран на: 07 Май 2021, 01:34

Re: изпълнение на договор за наем само в някои месеци

Мнениеот polar2 » 10 Юли 2021, 02:02

Как наемодателя да изрази своето съгласие че занякои месеци нама да плащам наем? Той сега не протестира че не получава пари от имота си в определени месеци и фирмата наемател не го ползва.
За съжаление ми идва някой друг на ум който ще протестира че в определени месеци нищо не получава -НАП. Ако фирма рег. по ЗДДС отдаде под наем имот на друго дружество за 5 месеца, то ще има 5 фактури с 5 начислени ДДС-та които НАП ще вземе. Ако за третия месец НАП не си получи ДДС - то може да пита "защо така" . Отговорът: ами имота не се ползва от наемателя и затова няма фактура и няма ДДС. Обаче от Вашето разяснение " няма такива филми " този отговор започва да ми изглежда слаб. И ми е нужно писмено доказателство че наемодтеля е съгласен. А писмено доказателство за приемане и предване на имота под мнаем имам.
polar2
Нов потребител
 
Мнения: 9
Регистриран на: 11 Дек 2008, 18:50

Re: изпълнение на договор за наем само в някои месеци

Мнениеот doondie » 10 Юли 2021, 07:41

Какъв е проблемът да пише в договора, че наем се дължи за месеците, в които помещението реално се ползва?
НАП не са чак такива детективи, че на всеки да му следят месеците. Такъв „казус” би възникнал при евентуална проверка по друг повод. Те гледат какво е декларирано, не какво би могло да бъде декларирано. Ако договорът се сключва всеки път наново, тогава пак ли ще питат „Ама защо този месец има приход, пък другия няма?” Разбира се, че не.
'The best way to predict the future is to invent it!'
Аватар
doondie
Потребител
 
Мнения: 529
Регистриран на: 29 Юли 2017, 17:29
Местоположение: Плевен

Re: изпълнение на договор за наем само в някои месеци

Мнениеот guest1 » 10 Юли 2021, 12:51

Подобна ситуация има при хотел/къща за гости. Ползва се - има приход, не се ползва - няма приход. Не, че обектът не работи - просто няма посетители.
И защо решихте, че трябват месечни фактури? Една годишна - ако знаете колко време през годината ще се ползва обекта - за съответната сума. И никой няма да пита нищо.

Вече - ако през различните периоди, обекта се ползеа от два и повече наемателя, тогава ще трябва „предал - приел”!
Човек винаги може да се държи добре с онези, които са му безразлични.
Оскар Уайлд, „Портретът на Дориан Грей“

Това е само мнение, не сте длъжни да се съобразявате с него.
guest1
Активен потребител
 
Мнения: 1801
Регистриран на: 07 Май 2021, 01:34

Re: изпълнение на договор за наем само в някои месеци

Мнениеот Melly » 11 Юли 2021, 13:10

polar2 написа:Здравейте
Имам договор за наем между две юридически лица. Може ли договора да не се прекратява, а да не се изпълнява в част от месеците през годината. Налага да напускам имота през някои от месеците, но не може да се определи за 2021 в кои от месеците няма да съм в имота, за да го договорим при сключването на договора.
Възможно ли е да се договоря така с наемодателя ми?
...........Как наемодателя да изрази своето съгласие че занякои месеци нама да плащам наем? Той сега не протестира че не получава пари от имота си в определени месеци и фирмата наемател не го ползва. ......................
А писмено доказателство за приемане и предване на имота под мнаем имам.

Точно това писмено доказателство (Приемо-предавателен протокол за предаване на имота от наемателя на наемодателя) свидетелства за прекратяване на договора по взаимно съгласие, а не както питащият тълкува постигнатата уговорка за неплащане на наем в период от месеци, в които вещта няма да се ползва физически.
Т.е., правната последица от действието на "постигнатата уговорка" е, че първоначално сключеният договор е прекратен по взаимно съгласие. ......................

polar2 написа:На 01.03.2021 напускам имота с приемо-предавателен протокол. На основание че не ползвам имота, наемодателя не ми съставя фактура и не плащам наем за м.3. Договорът не се прекратява, а не се изпълнява.
На 01.07.2021 влизам във владение в имота с приемо -предавателен протокол. Наемодателя ми дава фактура и започвам пак да плащам наем до 12.2021.
Наемодателя ми е съгласен.

За да е валидна "новата уговорка" следва да бъде сключен нов договор за наем за периода 01.07.2021 до м.12.2021!

В противен случай с основание НАП ще предяви към наемодателя за месеците 04.2021 до 30.06.2021 претенции във връзка със своето публичноправно вземане по ЗДДС, тъй като ще приеме, че страните по първоначалния договор действат в ущърб на фиска заобикаляйки императивните разпоредби на българското законодателство!
Допълвам:
Договорът за наем на имот е формален - обстоятелство, което не бива да бъде пренебрегвано.
"Понякога седя и си мисля...а понякога просто си седя."
http://vbox7.com/play:68f9c028
Аватар
Melly
Старши потребител
 
Мнения: 8003
Регистриран на: 18 Окт 2007, 23:13
Местоположение: гр. София

Re: изпълнение на договор за наем само в някои месеци

Мнениеот polar2 » 12 Юли 2021, 02:08

Благодаря на всички за мненията.
Реших :
1. От 01.01.2021 до 01.03.2021 да съм под наем. Съставя се протокол при влизане в имота на 01.01.2021 и при напускането. На 31.01.2021 ми се съставя фактура за наем за м.1/2021 и на 29.02.2021, съответно за м.2 съобразно ЗДДС. Фактурите се плащат. Протокола за напускане е документ за прекратяване на договора за наем от 01.01.2021.
2. На 01.07.2021 сключвам нов договор и влизам в имота под наем с протокол. И така до новото излизане от имота.
Наемането и напускането на имота през годината не може предварително да се предвиди, за да го опиша на 01.01.2021, така че ще си пиша нови договори всеки път.
Важно е за мен НАП да няма сянка от съмнение че се опитваме да не си начислим и да не платим някое ДДС. Обратното означава проверки или много време употребено в писмени обяснения копиране и представяне на документи, съставяне на справки. Резултатът от това употребено време е съмнителен- че НАП ще се убеди че не избягваме данъчно облагане.
Необходимо ми е във връзка с счетоводния стандарт за лизинг, договора за наем да е без краен срок.
В този случа следва ли че трябва наемателя да дава едномесечно предизвестие за прекратяване на договора за наем?
Т.е. събитията и документите да са така:
1. 31.01.2021 едномесечно предизвестие
2. на 29.02.2021 протокол за напускане на наетия имот
Може ли без предизвестие само с протокола на 29,02,2021?
polar2
Нов потребител
 
Мнения: 9
Регистриран на: 11 Дек 2008, 18:50

Re: изпълнение на договор за наем само в някои месеци

Мнениеот Melly » 12 Юли 2021, 02:24

polar2 написа:Благодаря на всички за мненията.
Реших :
1. От 01.01.2021 до 01.03.2021 да съм под наем. Съставя се протокол при влизане в имота на 01.01.2021 и при напускането. На 31.01.2021 ми се съставя фактура за наем за м.1/2021 и на 29.02.2021, съответно за м.2 съобразно ЗДДС. Фактурите се плащат. Протокола за напускане е документ за прекратяване на договора за наем от 01.01.2021.
2. На 01.07.2021 сключвам нов договор и влизам в имота под наем с протокол. И така до новото излизане от имота.
Наемането и напускането на имота през годината не може предварително да се предвиди, за да го опиша на 01.01.2021, така че ще си пиша нови договори всеки път.
Важно е за мен НАП да няма сянка от съмнение че се опитваме да не си начислим и да не платим някое ДДС. Обратното означава проверки или много време употребено в писмени обяснения копиране и представяне на документи, съставяне на справки. Резултатът от това употребено време е съмнителен- че НАП ще се убеди че не избягваме данъчно облагане.
Необходимо ми е във връзка с счетоводния стандарт за лизинг, договора за наем да е без краен срок.
В този случа следва ли че трябва наемателя да дава едномесечно предизвестие за прекратяване на договора за наем?
Т.е. събитията и документите да са така:
1. 31.01.2021 едномесечно предизвестие
2. на 29.02.2021 протокол за напускане на наетия имот
Може ли без предизвестие само с протокола на 29,02,2021?

До тук бях с безплатната консултация.
Време е да посетите адвокат.
"Понякога седя и си мисля...а понякога просто си седя."
http://vbox7.com/play:68f9c028
Аватар
Melly
Старши потребител
 
Мнения: 8003
Регистриран на: 18 Окт 2007, 23:13
Местоположение: гр. София

Re: изпълнение на договор за наем само в някои месеци

Мнениеот guest1 » 12 Юли 2021, 11:34

polar2 написа:Благодаря на всички за мненията.
Реших:

Така описвате няколко (повече от едно) отделни и независими сделки.
Подробностите, когато - срокове на наемане, предизвестяване, това,че помещението „ще ви чака” (ще стои празно, когато не го ползвате) и други - тях си гу уточнявайте с наемодателя.

Melly написа:До тук бях с безплатната консултация.
Време е да посетите адвокат.

Да не забравиш ДДС, ДОД и всичко останало!
Човек винаги може да се държи добре с онези, които са му безразлични.
Оскар Уайлд, „Портретът на Дориан Грей“

Това е само мнение, не сте длъжни да се съобразявате с него.
guest1
Активен потребител
 
Мнения: 1801
Регистриран на: 07 Май 2021, 01:34

Re: изпълнение на договор за наем само в някои месеци

Мнениеот Melly » 12 Юли 2021, 11:54

guest1 написа:
polar2 написа:Благодаря на всички за мненията.
Реших:

Така описвате няколко (повече от едно) отделни и независими сделки.
Подробностите, когато - срокове на наемане, предизвестяване, това,че помещението „ще ви чака” (ще стои празно, когато не го ползвате) и други - тях си гу уточнявайте с наемодателя.

Melly написа:До тук бях с безплатната консултация.
Време е да посетите адвокат.

Да не забравиш ДДС, ДОД и всичко останало!

Ехххх, тази пуста краста... Пак си се разпищолил...
Налага се да те подсетя да си вземеш сутришната доза хапчета. :lol: :lol: :lol:
"Понякога седя и си мисля...а понякога просто си седя."
http://vbox7.com/play:68f9c028
Аватар
Melly
Старши потребител
 
Мнения: 8003
Регистриран на: 18 Окт 2007, 23:13
Местоположение: гр. София

Re: изпълнение на договор за наем само в някои месеци

Мнениеот guest1 » 12 Юли 2021, 12:12

Melly написа:Ехххх, тази пуста краста... Пак си се разпищолил...
Налага се да те подсетя да си вземеш сутришната доза хапчета. :lol: :lol: :lol:

Благодаря за загрижеността, но не е от хапчетата!
Обстановката е такава - летни, изборни, футболни и епидемични страсти ...

Подсещането - за адвоката - разбирам като признание, че гилдията хептен е огладняла.
Предлагам да направим кампания „Нахрани адвокат!“ Да събираме капачки (не пластмасови, а метални - от „Мастика Пещера“) и семки от дини (все пак е ... „Сезона на дините“).
Човек винаги може да се държи добре с онези, които са му безразлични.
Оскар Уайлд, „Портретът на Дориан Грей“

Това е само мнение, не сте длъжни да се съобразявате с него.
guest1
Активен потребител
 
Мнения: 1801
Регистриран на: 07 Май 2021, 01:34

Re: изпълнение на договор за наем само в някои месеци

Мнениеот Melly » 12 Юли 2021, 12:42

guest1 написа:
Melly написа:Ехххх, тази пуста краста... Пак си се разпищолил...
Налага се да те подсетя да си вземеш сутришната доза хапчета. :lol: :lol: :lol:

Благодаря за загрижеността, но не е от хапчетата!
Обстановката е такава - летни, изборни, футболни и епидемични страсти ...
Предлагам да направим кампания „Нахрани адвокат!“ Да събираме капачки (не пластмасови, а метални - от „Мастика Пещера“) и семки от дини (все пак е ... „Сезона на дините“).

guest1 написа:Подсещането - за адвоката - разбирам като признание, че гилдията хептен е огладняла.

Много си тъп, Жоре, ама многооооооооооо! В умницата ти има ДВЕ гънки на кръст, но те съвсем не са достатъчни за да тълкуваш моите думи като признание, още повече да ме причисляваш към редиците на "хептен огладнялата" гилдия от адвокати.

Предупреждавам те, не ми се мяркай пред очите! Не си позволявай да ме коментираш! Б*си нищожеството,би казал друг, но възпитанието не ми позволява да изрека тези думи към теб ... Играеш си с огъня! :evil:

Няма да търпя повече нахалството ти! Нито си на нивото ми, нито притежаваш компетентност такава, каквато експертиза притежавам аз!
ЯСНА съм!
"Понякога седя и си мисля...а понякога просто си седя."
http://vbox7.com/play:68f9c028
Аватар
Melly
Старши потребител
 
Мнения: 8003
Регистриран на: 18 Окт 2007, 23:13
Местоположение: гр. София


Назад към Имотни казуси


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 8 госта


cron