начало
Кадровиците не отстраниха от длъжност Константин Сулев, изслушаха прокурорите по делото срещу Нотариуса Кадровиците не отстраниха от длъжност Константин Сулев, изслушаха прокурорите по делото срещу Нотариуса

Учредяване право на строеж

Казуси за недвижими имоти


Re: Учредяване право на строеж

Мнениеот guest1 » 27 Юли 2021, 16:14

valtros написа:В такъв случай, какво би ми попречило в близко бъдеще, след неизбежното събаряне на панелния блок, аз или моите наследници отново да влезем във владение на имота си ?

Ще попречи точно „отстъпеното право на строеж“ - без значение кога, как и защо е учредено.
За да не се напъвам да творя - ще цитирам Правото на строеж и правото на собственост върху постройката
2.2.2. С разрушаването на сградата правото на строеж се „възстановява“ в своето първоначално съдържание. Погиването на вещта ще доведе до прекратяване на правото на собственост върху нея. Последното се трансформира отново в правомощие за придобиване на собствеността върху бъдещата сграда след нейното повторно изграждане, представляващо част от съдържанието на правото на строеж. Прекратява се и правомощието за ползване на земята по чл. 64 ЗС. Правомощието владение отново става част от правото на строеж, а правомощието застрояване – се възстановява в пълния си обем, като започва да тече нов петгодишен срок по чл. 67, ал. 1 ЗС. Правомощието разпореждане се „освобождава“ от правото на изкупуване по чл. 66, ал. 1 ЗС и може свободно да се прехвърля чрез продажба, независимо от волята на собственика на земята. При възприемането на концепцията за трансформацията на правото на строеж в право на собственост върху изградената въз основа на него сграда настъпващата промяна в правото на строеж при изграждането на сградата в груб строеж и при нейното погиване може да бъде представена графично по следния начин:
Изображение
Човек винаги може да се държи добре с онези, които са му безразлични.
Оскар Уайлд, „Портретът на Дориан Грей“

Това е само мнение, не сте длъжни да се съобразявате с него.
guest1
Активен потребител
 
Мнения: 1794
Регистриран на: 07 Май 2021, 01:34

Re: Учредяване право на строеж

Мнениеот valtros » 27 Юли 2021, 17:28

Право на строеж може да учреди само законния собственик на имота , с изричен нотариален акт . Като законен собственик аз не съм учредявал право на строеж на никого . Силно се съмнявам , че има собственици на панелни апартаменти в цяла София , които притежават отстъпено право на строеж !
valtros
Младши потребител
 
Мнения: 17
Регистриран на: 21 Мар 2021, 10:46

Re: Учредяване право на строеж

Мнениеот guest1 » 27 Юли 2021, 18:04

Разбираш само това, което ти харесва!
Даже цитата
valtros написа:С Решението от 1995 година на ПК , ми е ПРИЗНАТО правото на собственост върху целия имот от 4 декара , но е възтановена само свободната част - 2 дка, като за застроената част закона предвижда равностойно ОБЕЗЩЕТЕНИЕ.

не е издържан.
За застроената площ трябва да имате „гола собственост“. Хем сте собственик, хем трябва да търпите постройките. Все едно купувате имат, с „учредено право на ползване“.

Вие какво си мислехте - „Възстановяват ми земята и вкарвам булдозерите“?
Човек винаги може да се държи добре с онези, които са му безразлични.
Оскар Уайлд, „Портретът на Дориан Грей“

Това е само мнение, не сте длъжни да се съобразявате с него.
guest1
Активен потребител
 
Мнения: 1794
Регистриран на: 07 Май 2021, 01:34

Re: Учредяване право на строеж

Мнениеот valtros » 27 Юли 2021, 18:27

guest1 написа:Разбираш само това, което ти харесва!
Даже цитата
valtros написа:С Решението от 1995 година на ПК , ми е ПРИЗНАТО правото на собственост върху целия имот от 4 декара , но е възтановена само свободната част - 2 дка, като за застроената част закона предвижда равностойно ОБЕЗЩЕТЕНИЕ.

не е издържан.
За застроената площ трябва да имате „гола собственост“. Хем сте собственик, хем трябва да търпите постройките. Все едно купувате имат, с „учредено право на ползване“.

Вие какво си мислехте - „Възстановяват ми земята и вкарвам булдозерите“?


Панелката ми се налага да я търпя , докато природните закони , безогледната експлоатация и липса на каквато и да е поддръжка не я превърнат в купчина бетонни отломки . И тъй като съм сигурен , че обитателите и не притежават отстъпено право на строеж - не виждам пречка отново да вляза във владение на собствения си имот .
valtros
Младши потребител
 
Мнения: 17
Регистриран на: 21 Мар 2021, 10:46

Re: Учредяване право на строеж

Мнениеот wladi » 20 Авг 2021, 23:59

т.н. "равностойно обезщетение" е с земеделска земя, която се счита за равностойна щом е от същата категория нейде в землището на същата община и то, ако общината има такива земи.
По избор на лицето вместо земя, може да се обезщети с компенсаторни бонове.
Реда в Правилника ЗСПЗ.
Истината рядко е чиста и никога проста
Аватар
wladi
Потребител
 
Мнения: 350
Регистриран на: 16 Мар 2008, 15:02

Re: Учредяване право на строеж

Мнениеот valtros » 22 Авг 2021, 07:02

Повече от 30 години общината и държавата се гаврят със собствениците на земята , върху която са изградени панелките . В официални отговори , Министерството на земеделието и СО писмено твърдят, че обезщетенията по чл. 10Б от ЗСПЗЗ все още не са започнали , тъй като нямало регламентиран законов срок, в който трябва да започнат. Това е правовата ни държава! Затова , все по вероятна изглежда и възможността да влезем във владение на собствените си имоти след неизбежното събаряне на разпадащите се панелки .
valtros
Младши потребител
 
Мнения: 17
Регистриран на: 21 Мар 2021, 10:46

Предишна

Назад към Имотни казуси


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 32 госта


cron