начало
Прокурорската колегия не образува дисциплинарка срещу обвинител, предложен за наказание от Сарафов Прокурорската колегия не образува дисциплинарка срещу обвинител, предложен за наказание от Сарафов

Писмо от адвокат със срок за плащане

Казуси за недвижими имоти


Писмо от адвокат със срок за плащане

Мнениеот 187128 » 26 Сеп 2021, 12:52

Здравейте,ето и моята история и съответните въпроси.
На 24,09 получавам писмо от адвокат с дължима сума /съответно лихви, разходи за предупредителни писма и банкова сметка/,която е гласувана от общо събрание на блока където живеем.На 22,09 и 23,09 на две вноски е заплатена цялата сума по сметка на домоуправителната фирма.Та сега питането е как да процедираме:
-Да платим по сметката на адвоката само лихвите,сумата за предупредителните писма и хонорара на адвоката и приложим платежните за изплатената сума на домоуправителната фирма.Това можем ли да го направим или е нужен адвокат от наша страна да се уредят тези неща.
-Друг въпрос е,че писмото е адресирано само до единия съсобственик/жилището е СИО,нямаме брачен договор/.Имаме ли правно основание да оспорим писмото. В смисъл,че цялата сумата се изисква само от единия съсобственик а другия даже не е и информиран?
187128
Нов потребител
 
Мнения: 3
Регистриран на: 26 Сеп 2021, 12:03

Re: Писмо от адвокат със срок за плащане

Мнениеот todorst » 26 Сеп 2021, 13:18

явно не знаете КОЙ е собственика на имота. . Не е трудно да го установите! Пределно ясно е ,че собственикът е длъжник. и писмото е адресирано да него. Имате разминаване във времето- погасили сте на 22 и 23 .септ. , а на 24 получаване писмо. Ако е обикновено, пуснато в пощ.кутия - все едно не сте го получили. Ако ви е връчено срещу подпис е друго! ероятно има разлика. Искат ви повече, според мен дължите САМО лихви за забавено плащане. Добре е да изискате подробна справка за тези лихви . Факт е ,че ги дължите. Всички адвокатски разходи и други се дължат по съдебно решение! Все едно вие да отговорите на фирмата,че 5 пъти в различни дни сте търсили домоуправителя и не сте го намерили у дома му! Съответно си приспадате за загубено време ,напр. 5 х 15 лв. =75 лв. Не става така. както не става и фирменото взискване за писма - писане, редактиране, подпис, куриер и пр. Това си е задължение на фирмата по договара за управление!
todorst
Потребител
 
Мнения: 629
Регистриран на: 24 Яну 2006, 10:09

Re: Писмо от адвокат със срок за плащане

Мнениеот 187128 » 26 Сеп 2021, 14:04

Писмото е написано на 22,09,но при нас пристига на 24,09.В този период ние се разплащаме.Напротив,много добре знаем кой е собственика-и двамата вписани сме регистъра и нотариалния акт. Данъците идват на двамата на името.
187128
Нов потребител
 
Мнения: 3
Регистриран на: 26 Сеп 2021, 12:03

Re: Писмо от адвокат със срок за плащане

Мнениеот guest1 » 26 Сеп 2021, 23:29

187128 написа:Писмото е написано на 22,09,но при нас пристига на 24,09.В този период ние се разплащаме.Напротив,много добре знаем кой е собственика-и двамата вписани сме регистъра и нотариалния акт. Данъците идват на двамата на името.

Преди да смятате лихви - уточнете кога е бил падежа на това плащане - не кога е изпратена поканата.
Човек винаги може да се държи добре с онези, които са му безразлични.
Оскар Уайлд, „Портретът на Дориан Грей“

Това е само мнение, не сте длъжни да се съобразявате с него.
guest1
Активен потребител
 
Мнения: 1874
Регистриран на: 07 Май 2021, 01:34

Re: Писмо от адвокат със срок за плащане

Мнениеот 187128 » 27 Сеп 2021, 16:24

Преди да смятате лихви - уточнете кога е бил падежа на това плащане - не кога е изпратена поканата.[/quote]

Добре,че ме подсетихте-всъщност падежа е на 13.09, а те са ми изчизслили лихва от 06.09.
Това достатъчно ли е за да считам,че не е изчизслена правилната сума за плащане и съответно да чакам писмо с вярната сметка .Отделно ,че всичко тръгна от спора кога точно сме уведомени,но това е дълга история и не това сега е въпроса.Сега се интересувам какво точно да правим/ясно е че,разправията клони към адвокат/,имам срок до 07.10 да платим всичко-пак уточнявам,че основното задължение към домуправителната фирма е погасено напълно на 23.09/преди това правихме предложение за разсрочено плащане,не последва отговор,а получихме директно писмо от адвокат с допълнителните суми/
187128
Нов потребител
 
Мнения: 3
Регистриран на: 26 Сеп 2021, 12:03

Re: Писмо от адвокат със срок за плащане

Мнениеот guest1 » 27 Сеп 2021, 19:50

187128 написа:Добре,че ме подсетихте-всъщност падежа е на 13.09, а те са ми изчислили лихва от 06.09.

Това е по принцип. Друг принципен момент е, че щом падежната дата е 13.09 - това е цялото денонощие. В просрочие ще изпаднете о 00:00 часа на 14.09. Тоест - до 24.09 (или 25.09 - в зависимост кога е постъпил превода) - имате 11-12 дни. При годишна лихва около 15% и сума 1000 лева - това са 4-5 лева!
За такава сума - не си заслужава писането и изпращане на писмо.
187128 написа:Това достатъчно ли е за да считам, че не е изчислена правилната сума за плащане и съответно да чакам писмо с вярната сметка .Отделно, че всичко тръгна от спора кога точно сме уведомени, но това е дълга история и не това сега е въпроса. Сега се интересувам какво точно да правим/ясно е че,разправията клони към адвокат/,имам срок до 07.10 да платим всичко-пак уточнявам,че основното задължение към домуправителната фирма е погасено напълно на 23.09/преди това правихме предложение за разсрочено плащане,не последва отговор,а получихме директно писмо от адвокат с допълнителните суми/

Въпросът „кога точно сте уведомени“ не стои при регулярни плащания.
Имате си основание - договор, в който е записана падежната дата и санкциите - при просрочие.

Но трябва „просто да чакате“! Вие ще чакате писмо, другата страна - плащане. Комуникирайте по някакъв начин и поискайте точна сума - с калкулация.
Човек винаги може да се държи добре с онези, които са му безразлични.
Оскар Уайлд, „Портретът на Дориан Грей“

Това е само мнение, не сте длъжни да се съобразявате с него.
guest1
Активен потребител
 
Мнения: 1874
Регистриран на: 07 Май 2021, 01:34

Re: Писмо от адвокат със срок за плащане

Мнениеот ivan_lawyer » 27 Сеп 2021, 23:24

Трябва да се свържете с адвокат, можете да шлякнете такава врътка, че ще Ви запомнят, аз наскоро оматках (това е неологизъм, нова дума), една известна фирма, по начин - че да кротуват като мъничета.

Все още ме бива.
ivan_lawyer
Старши потребител
 
Мнения: 5235
Регистриран на: 25 Мар 2008, 17:46

Re: Писмо от адвокат със срок за плащане

Мнениеот todorst » 30 Сеп 2021, 21:29

Браво на Иван, че е гъзнал /американска дума /тази фирма. Нека я оповести -
todorst
Потребител
 
Мнения: 629
Регистриран на: 24 Яну 2006, 10:09


Назад към Имотни казуси


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: Bing [Bot] и 25 госта


cron