начало
Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата

Как се получава архитектурен план?

Казуси за недвижими имоти


Как се получава архитектурен план?

Мнениеот val4o123 » 28 Дек 2021, 13:21

Здравейте. Може ли някой да ми обясни какво трябва да направя, за да получа архитектурен план на сграда, към която имам нотариални актове и идеални части? Искам да получа листа с чертежите, които съставляват опис и детайли на сградата, за да го покажа на един, който ще ми каже дали е делимо или не е делимо.

Не знам това което търся как точно се казва - архитектурен план, устройствен план, или подробен устройствен план - едно от тези е. Нужно ми е това, което има чертежи, които показват сградата във формата на чертежи. Разбирате ли ме?
val4o123
Младши потребител
 
Мнения: 27
Регистриран на: 23 Юли 2021, 13:17

Re: Как се получава архитектурен план?

Мнениеот ivan_lawyer » 28 Дек 2021, 14:07

Трябва да са в общината, издала разрешителното за строежа.

Друг вариант е - да се намери архитекта, изготвил проектите.
ivan_lawyer
Старши потребител
 
Мнения: 5212
Регистриран на: 25 Мар 2008, 17:46

Re: Как се получава архитектурен план?

Мнениеот guest1 » 28 Дек 2021, 14:32

Не виждам смисъл от обикаляне по институции - цялата работа може да се свърши:
    - на „първо четене“, неофициално - с проста скица, нарисувана от Вас.
    - официално - с архитектурно заснемане.
По-важното е - какви са изискванията за делимост на сграда и дали вашата отговаря на тях. Част от тях са:
    - да може да се оформи отделен вход за всяко от жилищата,
    - да има отделен санитарен възел вътре във всяко от тях,
    - да има поне един прозорец, който не е със северно изложение,
    - да има помещение за съхранение на багаж.

Пп. При архитекта може да попаднете на оригинала, да няма екзекутивните чертежи, а да са правени промени!
Човек винаги може да се държи добре с онези, които са му безразлични.
Оскар Уайлд, „Портретът на Дориан Грей“

Това е само мнение, не сте длъжни да се съобразявате с него.
guest1
Активен потребител
 
Мнения: 1797
Регистриран на: 07 Май 2021, 01:34

Re: Как се получава архитектурен план?

Мнениеот val4o123 » 28 Дек 2021, 15:19

Мерси за отговорите.

Ако имота е в Созопол, може ли да получа копие на чертежите от общината в Бургас, тъй като Созопол се води част от Бургаска област? Ако не, трябва ли да отида до Созополската община лично, или мога да им пиша писмо и те да ми пратят копие от чертежите?

Ако имота е в Созопол, то задължително община Созопол е издала разрешителното, нали? Тоест, няма как имота да е в Созопол, а друга, не община Созопол, да е издала разрешителното, така ли?
val4o123
Младши потребител
 
Мнения: 27
Регистриран на: 23 Юли 2021, 13:17

Re: Как се получава архитектурен план?

Мнениеот ivanov_p » 28 Дек 2021, 16:28

Ако имота е в Созопол...

Забравете всичко написано по-горе свързано със закона.
ivanov_p
Активен потребител
 
Мнения: 4329
Регистриран на: 26 Ное 2013, 19:53

Re: Как се получава архитектурен план?

Мнениеот val4o123 » 28 Дек 2021, 16:29

ivanov_p написа:
Ако имота е в Созопол...

Забравете всичко написано по-горе свързано със закона.


Не разбрах.
Какво имаш предвид?
val4o123
Младши потребител
 
Мнения: 27
Регистриран на: 23 Юли 2021, 13:17

Re: Как се получава архитектурен план?

Мнениеот ivanov_p » 28 Дек 2021, 19:34

Имам предвид, че имота е в Созопол. Не помня вече от кога там не действа законодателството.
ivanov_p
Активен потребител
 
Мнения: 4329
Регистриран на: 26 Ное 2013, 19:53

Re: Как се получава архитектурен план?

Мнениеот guest1 » 28 Дек 2021, 21:15

ivanov_p написа:Имам предвид, че имота е в Созопол. Не помня вече от кога там не действа законодателството.

За град Созопол, Община Созопол, Област Бургас ли говорите или има друг Созопол - в Мъглявината Андромеда?
Човек винаги може да се държи добре с онези, които са му безразлични.
Оскар Уайлд, „Портретът на Дориан Грей“

Това е само мнение, не сте длъжни да се съобразявате с него.
guest1
Активен потребител
 
Мнения: 1797
Регистриран на: 07 Май 2021, 01:34

Re: Как се получава архитектурен план?

Мнениеот stozashto » 06 Май 2022, 08:07

Второ, отивате в техническия архив на община Созопол и заявявате искане за преглед на одобрения проект за Вашата сграда. Ако се съхранява такъв проект, искате копие от проекта със заверка "Вярно с оригинала". Ако не се съхранява, искате удостоверение с дата, подпис и печат, че в архива на одобряващия орган не се съхранява одобрена строителна документация за Вашата сграда. (Ако не се съхранява в архива на общината, процедурата се усложнява повече, особено при многофамилни сгради.)
Трето, наемате си правоспособен АРХИТЕКТ ПРОЕКТАНТ - за консултация и проектиране - в изискуемата по ЗУТ последователност до одобряване на проект за делба, ако делбата е възможна. Наемате си и АДВОКАТ - за юридическа помощ и представителство, ако не сте с достатъчни юридически познания.
След одобряването на проекта за делба, задължително включващ подробни схеми и описания на новите дялове, с изчислени съответни застроени площи и идеални части от сградата, изповядвате сделката пред нотариус...
Звучи лесно и просто, но си е сложнотийка - за да е законосъобразно и да нямате ядове... след години.
stozashto
Младши потребител
 
Мнения: 45
Регистриран на: 21 Юни 2013, 16:32


Назад към Имотни казуси


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 22 госта


cron