начало
Районен съдия става зам.-министър на икономиката Районен съдия става зам.-министър на икономиката

Основание за разваляне на дарение

Казуси за недвижими имоти


Основание за разваляне на дарение

Мнениеот georgikolev » 13 Яну 2022, 18:26

Здравейте, преди 3 години ми беше прехвърлен етаж от къща заедно с партерно помещение от което аз имах 1/6 дял. Дарителите ми бяха моята баба с 4/6 дял и моята леля с 1/6 дял, тоест бях надарен с 5/6 дяла. Баба ми разпредели имотите, като беше дала на въпросната ми леля пари за апартамент и затова къщата остава на мен, тъй като майка ми почина. Наскоро и баба ми почина и къщата си е моя, но придобита чрез дарение. Въпросите ми са:
1) Ако реши леля ми има ли право да предеви някакви претенции и да развали дарението, освен предвидените в закона 3 железни клаузи?

2) Ако по някъква причина реши да ми заведе дело и да си поиска дяла, то същия дял ли може да иска или след смъртта на баба ми вече 3/6, което е 50% от имота?

3) Понеже леля ми има психически проблеми и е емоционално нестабилна се натоварвам и не сме в добри отношения. Кара ме да се чувствам все едно ми е дала нещо, а в същото време и двамата сме получили по 1 имот от баба ми, обаче само в моя случай е с дарение... Ако поддържаме рядко контакт има ли право пак да изисква нещо.
Ще се обърна и към адвокат тези дни като намеря време, но тези въпроси от доста дълго време ме разяждат, а и ще влагам пари в имота, ще се прави основен ремонт и ще се дава под наем и всичко трябва да е както трябва.

Благодаря предварително на всеки, които ще си направи труда да даде някой съвет. Поздрави. :)
georgikolev
Младши потребител
 
Мнения: 10
Регистриран на: 13 Яну 2022, 18:03

Re: Основание за разваляне на дарение

Мнениеот berto » 13 Яну 2022, 19:40

Здравейте, georgikolev,

дарението е уредено в чл. 225-227 /ЗЗД и там основанията за разваляне са набеждаване в престъпление и убийство на дарителя. То се разваля само при нарочен процес на потенциалните наследници и ако срещу Вас има влязла в сила присъда за тези две престъпления, т.е. това според мен отпада като вариант.

Друг вариант за разваляне е по чл. 87 /ЗЗД, където срокът е 5 години (прочетете го).

Третото, което има значение са общите правила за нищожността и унищожаемостта по чл. 26 и следващите /ЗЗД.

Иск за нищожност може да се предяви винаги, за него няма давност, а за унищожаемостта - в 5 годишен срок от изповядване на сделката.

На практика може много неща да се случат, особено ако казвате, че леля Ви има психични отклонения и е емоционално нестабилна. Така тя може да каже, че преди време е имало натиск върху нея и затова си иска частта обратно.

От друга страна казвате, че баба Ви ѝ е дала пари за друг апартамент. Трябва да имате доказателства за това, защото това означава, че леля Ви е получила нещо в замяна и следователно няма причина да рови в минали неща.
berto
Потребител
 
Мнения: 344
Регистриран на: 01 Сеп 2020, 17:32


Назад към Имотни казуси


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 26 госта


cron