начало
Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата

Прекратен ли е договорът за наем

Казуси за недвижими имоти


Прекратен ли е договорът за наем

Мнениеот nickolay_s » 30 Мар 2022, 11:18

Здравейте,

Баща ми, който отдава собствения си имот на фирмата си, почива. В договорите от едната страна е записан той, като представляващ юридическото лице (наемател) и от другата като наемодател (физическото лице). Да, но обаче имотите са семейна имуществена собственост, но майка ми не е вписана в договорите. В такъв случай следва ли се за продължен договора за наем, въпреки че не е била страна по договора при сключването му?
nickolay_s
Младши потребител
 
Мнения: 66
Регистриран на: 17 Юли 2020, 14:59

Re: Прекратен ли е договорът за наем

Мнениеот guest1 » 30 Мар 2022, 19:18

Здравейте! Това, че само единият съпруг се е разпоредил с имущество в режим на СОИ - не е голям проблем. Поне не - докато другият съпруг не възразява.
Действието на договора си продължава. Наемател си остава фирмата (ако не е закрита), а наемодател - Вашата майка (като съсобственик) И наследниците на Вашият баща (тук майката също присъства).
Човек винаги може да се държи добре с онези, които са му безразлични.
Оскар Уайлд, „Портретът на Дориан Грей“

Това е само мнение, не сте длъжни да се съобразявате с него.
guest1
Активен потребител
 
Мнения: 1801
Регистриран на: 07 Май 2021, 01:34

Re: Прекратен ли е договорът за наем

Мнениеот nickolay_s » 30 Мар 2022, 21:27

А договорът смята ли се за прекратен, ако сме се договорили устно, че не желаем да се продължи? Нямаме писмено съгласие, а и в клаузите на договора няма изрично разпореждане това да става в писмена форма. Към настоящия момент имаме нов действащ договор и нямаме претенции към стария. В такъв случай какво можем да предоставим като доказателство пред НАП, че съответния договор е прекратен? Може би писмено потвърждение от страна на наемателя или друго? Благодаря!
nickolay_s
Младши потребител
 
Мнения: 66
Регистриран на: 17 Юли 2020, 14:59

Re: Прекратен ли е договорът за наем

Мнениеот guest1 » 30 Мар 2022, 23:52

nickolay_s написа:А договорът смята ли се за прекратен, ако сме се договорили устно, че не желаем да се продължи? Нямаме писмено съгласие, а и в клаузите на договора няма изрично разпореждане това да става в писмена форма. Към настоящия момент имаме нов действащ договор и нямаме претенции към стария. В такъв случай какво можем да предоставим като доказателство пред НАП, че съответния договор е прекратен? Може би писмено потвърждение от страна на наемателя или друго? Благодаря!

На първо място - уточнете кои са страните и кой ги представлява.
Преди е било по-ясно. От една страна баща ви - като ФЛ, наемодател, от другата - същия човек, в качеството си на представител но Собственика на капитала на ЮЛ.
Сега сте поне двама души - вие и майка ви. Първо трябва да се изяснят наследствените дялове, респ. - кои какви части притежава.

Щом договорът е сключен писмено - най-добре е да се прекрати също писмено.
Последна промяна guest1 на 31 Мар 2022, 08:28, променена общо 1 път
Човек винаги може да се държи добре с онези, които са му безразлични.
Оскар Уайлд, „Портретът на Дориан Грей“

Това е само мнение, не сте длъжни да се съобразявате с него.
guest1
Активен потребител
 
Мнения: 1801
Регистриран на: 07 Май 2021, 01:34

Re: Прекратен ли е договорът за наем

Мнениеот nickolay_s » 31 Мар 2022, 07:28

Към 27 март 2021 г. аз съм бил управител на съответното търговско дружество, т.е. от страна наемател, така че според мен не виждам пречка прекратяването от моя страна да е проблем. Както вече споменах, нямаме претенции да бъде продължен стария договор. Питането ми е какво може да предоставим на НАП, че на съответната дата сме се съгласили, че договорът няма да се продължава?
nickolay_s
Младши потребител
 
Мнения: 66
Регистриран на: 17 Юли 2020, 14:59

Re: Прекратен ли е договорът за наем

Мнениеот guest1 » 31 Мар 2022, 08:25

Най-добре - отидете при юрист (адвокат примерно) и носете всички документи. На живо по-добре ще се изясни хронологията и моментното състояние.
Тук давате информация „на час по лъжичка”.

Принципно - добре е да има писмено споразумение за прекратяването и „приемо-предавателен протокол” - за връщането на наетия имот. Второто не е интересно (като съдържание) за НАП - но косвено доказва, че събитието се е случило.
Човек винаги може да се държи добре с онези, които са му безразлични.
Оскар Уайлд, „Портретът на Дориан Грей“

Това е само мнение, не сте длъжни да се съобразявате с него.
guest1
Активен потребител
 
Мнения: 1801
Регистриран на: 07 Май 2021, 01:34

Re: Прекратен ли е договорът за наем

Мнениеот ivanov_p » 31 Мар 2022, 09:07

В такъв случай следва ли се за продължен договора за наем, въпреки че не е била страна по договора при сключването му?
А договорът смята ли се за прекратен, ако сме се договорили устно, че не желаем да се продължи?
В такъв случай какво можем да предоставим като доказателство пред НАП, че съответния договор е прекратен?
Може би писмено потвърждение от страна на наемателя или друго?
Питането ми е какво може да предоставим на НАП, че на съответната дата сме се съгласили, че договорът няма да се продължава?
Към 27 март 2021 г. аз съм бил управител........
----------------------------------

От горното се разбира, че след кончината на баща ви не сте плащали данък и търсите възможност чрез внасяне на някаква декларация в НАП да заличите последиците от неизпълнението. Редно е да се обърнете към счетоводител или специализиран адвокат, защото няма кой да чете цялото данъчно законодателство търсейки вратички за извършени глупости. Правило без изключение в търговската дейност е, че са безполезни всякакви действия за трансформиране на финансов резултат чрез измисляне на разходи. Данъчните са мошеници, те системно грабят почтените граждани, крали са даже от мен и е добре да се избягва всичко което може да ви свърже с тях - договори, фактури, плащания по банков път. Нарочно зарибяват народа, че ще му признават разходи, за да се издаде какви ги е вършил, но после влиза вътре.

Извън данъчните закони. В договора за наем сте коментирали и развалянето му, ако нито една от предвидените причини за разваляне не се е осъществила договора е действащ. След като е внесен в данъчното договора е писмен и няма как да го прекратите с устна договорка. Може да направите писмено съглашение към договора с което да го прекратите и антидатирате към 27 март 2022 г., но то няма да ви свърши работа защото меродавно е декларирането на това обстоятелство пред НАП, а не самия анекс.
Вероятно не сте плащали наеми след горната дата, не са внасяни данъци по договора и затова е най добре със счетоводителя под ръка и да отидете в данъчното, където да си признайте всичко и да ви кажат какво да направите. Още повече декларирането за 2021 г. не е минало и лесно ще се оправите.
ivanov_p
Активен потребител
 
Мнения: 4331
Регистриран на: 26 Ное 2013, 19:53

Re: Прекратен ли е договорът за наем

Мнениеот nickolay_s » 31 Мар 2022, 15:49

Договорите за наем не е задължително да се сключват писмено. Не знам норма, която да го ограничава, той да се прекрати устно, след като страните нямам никакви претенции да си остане продължаващ. Устните сведения също са доказателство, макар и по-трудно потвърдими. Така сме се разбрали, така сме направили. Данък се удържа само, ако има плащания по договора и то от юридическото лице. В декларациите по чл.73 от ЗДДФЛ не се включват, ако са само начислени наемите.
nickolay_s
Младши потребител
 
Мнения: 66
Регистриран на: 17 Юли 2020, 14:59

Re: Прекратен ли е договорът за наем

Мнениеот dimist » 31 Мар 2022, 16:08

Има ли ДДС в цялата тази драма ?
dimist
Потребител
 
Мнения: 625
Регистриран на: 26 Ное 2007, 14:58

Re: Прекратен ли е договорът за наем

Мнениеот ivanov_p » 31 Мар 2022, 17:10

Договорите за наем не е задължително да се сключват писмено. Не знам норма, която да го ограничава, той да се прекрати устно, след като страните нямам никакви претенции да си остане продължаващ. Устните сведения също са доказателство, макар и по-трудно потвърдими.
-----------------------------------------------
Всичко може, но вашия анекс трябва да е писмен, не разсъждавайте повече в тази насока.

Кажете какво искате да направите, защото така е в правото, пред съда правите искания и затова пускате иск, а не въпросник. Правото няма да си го изясните когато някой ви отговори на 2-3 въпроса, там е малко по-дълга работата, а и няма нужда да харчите пари по адвокати за да питате разни неща, отивате и казвате: Заклах този и този, искам да ме отървеш!
ivanov_p
Активен потребител
 
Мнения: 4331
Регистриран на: 26 Ное 2013, 19:53

Re: Прекратен ли е договорът за наем

Мнениеот nickolay_s » 31 Мар 2022, 18:13

dimist написа:Има ли ДДС в цялата тази драма ?

Няма ДДС, сумите са дребни, под 500 лв. на година.
nickolay_s
Младши потребител
 
Мнения: 66
Регистриран на: 17 Юли 2020, 14:59

Re: Прекратен ли е договорът за наем

Мнениеот nickolay_s » 31 Мар 2022, 18:16

ivanov_p написа:Всичко може, но вашия анекс трябва да е писмен, не разсъждавайте повече в тази насока.

Моля, посочете норма, която да го изисква това да бъде прекратен единствено и само писмено?
nickolay_s
Младши потребител
 
Мнения: 66
Регистриран на: 17 Юли 2020, 14:59

Re: Прекратен ли е договорът за наем

Мнениеот ivanov_p » 01 Апр 2022, 08:06

Ей сега ще седна да чета за да ви соча нормата. Съглашенията по писмен договор са писмени. Вашия договор е писмен, защото сте го представили в данъчното и оттук нататък всичко по него трябва да е писмено. Да не говорим, че наемния договор е на практика нищо, по точно нещо, което доказва само параметрите на наемното правоотношение за да не спорите за тях пред съда. С или без договор дружеството ви все още е в наемно правоотношение с майка ви и се дължат както наеми, така и внасяне на данък и това ще е така докато продължава правоотношението.
ivanov_p
Активен потребител
 
Мнения: 4331
Регистриран на: 26 Ное 2013, 19:53

Re: Прекратен ли е договорът за наем

Мнениеот nickolay_s » 01 Апр 2022, 08:15

Дрън, дрън...Императивна норма няма, препоръчително е договорът да се прекрати в писмена форма, но не и задължително да бъде в такава. Датата, на която е сключен договора, поражда единствено материализирана форма, на това което са се договорили страните, а това може да бъде с дата, преди датата на самия договор. Аналогично е с анекса за прекратяване, може да си го напиша, че днес сме го подписали, но да важи с дата която сме се договорили преди година.
nickolay_s
Младши потребител
 
Мнения: 66
Регистриран на: 17 Юли 2020, 14:59

Re: Прекратен ли е договорът за наем

Мнениеот guest1 » 01 Апр 2022, 11:13

nickolay_s написа:Дрън, дрън...

Мрън, мрън …
Основното, от което НАП се интересува, са доходите (респ. - данъците и осигуровките) получени от наемодателя.
Никой няма да проверява договорните отношения.
Щом ЮЛ наемател няма разходи за наем, а ФЛ наемодател не декларира приходи - няма разминаване в данните - все тая, дали договорът е прекратен или не.
Човек винаги може да се държи добре с онези, които са му безразлични.
Оскар Уайлд, „Портретът на Дориан Грей“

Това е само мнение, не сте длъжни да се съобразявате с него.
guest1
Активен потребител
 
Мнения: 1801
Регистриран на: 07 Май 2021, 01:34

Re: Прекратен ли е договорът за наем

Мнениеот dimist » 01 Апр 2022, 14:24

nickolay_s написа:
dimist написа:Има ли ДДС в цялата тази драма ?

Няма ДДС, сумите са дребни, под 500 лв. на година.

Тогава какъв Ви е проблема с НАП ? Дружеството е длъжно да подаде справка декларация за изплатени суми на физически лица, съответно тези лица да включат тези суми в годишната си данъчна декларация. И толкова за взаимоотношенията с НАП. За доходите от наем физическите лица дължат освен данък върху доходите , и здравни вноски. За неплатени от физически лица осигурителни вноски може да се ангажира и отговорността на търговското дружество, изплатило дохода.
dimist
Потребител
 
Мнения: 625
Регистриран на: 26 Ное 2007, 14:58

Re: Прекратен ли е договорът за наем

Мнениеот nickolay_s » 01 Апр 2022, 14:55

Като счетоводител ми ясно какво се подава към НАП, но договорите не са ми силната страна, затова отправих запитването си за изясняване, но с помощта оттук и малко четене, се обидих в правотата си.
Само да вметна, че здравни осигуровки при изплащане на наеми не се дължат в случая, тъй като част от лицата са самоосигураващи по КСО, други по и КТ, а не по ЗЗО.
nickolay_s
Младши потребител
 
Мнения: 66
Регистриран на: 17 Юли 2020, 14:59

Re: Прекратен ли е договорът за наем

Мнениеот guest1 » 01 Апр 2022, 18:08

nickolay_s написа:Като счетоводител ми ясно какво се подава към НАП, но договорите не са ми силната страна, затова отправих запитването си за изясняване, но с помощта оттук и малко четене, се обидих в правотата си.
Само да вметна, че здравни осигуровки при изплащане на наеми не се дължат в случая, тъй като част от лицата са самоосигураващи по КСО, други по и КТ, а не по ЗЗО.

Или не казвайте, че сте счетоводител, или ... не говорете за самоосигуряващи се - по КТ.
ОВ по КСО (фонд ОЗМ) са отделно от ЗВ по ЗЗО!
Човек винаги може да се държи добре с онези, които са му безразлични.
Оскар Уайлд, „Портретът на Дориан Грей“

Това е само мнение, не сте длъжни да се съобразявате с него.
guest1
Активен потребител
 
Мнения: 1801
Регистриран на: 07 Май 2021, 01:34

Re: Прекратен ли е договорът за наем

Мнениеот nickolay_s » 01 Апр 2022, 20:09

Да, Гоше, едно от лицата е наето по трудов договор, затова и написах "част" от тях, но ти
си бързал да ме...Да си знаеш - нито съм си купил образованието, нито пък ми е подарено.
Всичко добро ти желая.
nickolay_s
Младши потребител
 
Мнения: 66
Регистриран на: 17 Юли 2020, 14:59

Re: Прекратен ли е договорът за наем

Мнениеот berto » 01 Апр 2022, 20:34

Ако имотите са били СИО (съпружеска имуществена общност) и баща Ви е бил ЕТ (едноличен търговец), то договорът за наем би следвало да се продължи до когато е уговорено да се ползва (да е наето) мястото. Когато изтече този срок, то следва наследниците да продължат договора ако искат. Оставете ги тия данъци. Само лудите плащат данък за наем. Прочетете чл. 24, ал. 2 /СК (семеен кодекс) и уредбата на договора за наем в ЗЗД и спете спокойно.

Ето тук някои от редовните списващи във форума се се изказали по подобен случай:
viewtopic.php?t=67120
berto
Потребител
 
Мнения: 314
Регистриран на: 01 Сеп 2020, 17:32

Следваща

Назад към Имотни казуси


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: Google [Bot] и 22 госта


cron