начало
Районен съдия става зам.-министър на икономиката Районен съдия става зам.-министър на икономиката

Казус с неделим недвижим имот и изпълнително дело за продан

Казуси за недвижими имоти


Казус с неделим недвижим имот и изпълнително дело за продан

Мнениеот jan221 » 09 Апр 2022, 09:08

Здравейте,

Казусът ме следният. Наследих имот от мой починал роднина през 2006г, който продадох преди повече от 8 години. Новият собственик, на който продадох имота ме потърси преди няколко дни, за да ми съобщи, че е останала една част от имота, която е непродадена и аз все още съм собственик на нея. Въпросната част е около 2кв.м (част от стая с обща площ от 15кв.м, находяща се в къща в квъртал близко до центъра на София), която е неделима собственост между 5 съделители. Той ми представи архивен документ от СРС от 1975г., който е получил от друг наследник, на който доста подробно е описана подялбата на неделимата частта между съделителите. Но в моят нотариален акт, с който продадох имота, датиращ от 1980г. не пише нищо за въпросната неподеляема част. Това ми се струва доста странно и затова се обръщам към вас за съвет и насоки.

От архивният документ, който ми представи не става ясно дали неделимата част е продадена на публичен търг след решението на съда от 1975г. Съделителят с най - голямата част от въпросната стая, казва, че я е изкупил, но отказва да представи документ за това на останалите собственици. Той от над 20год. държи наематели в неговата част и използва въпросната стая.

Тъй като аз наследих имота от мой близък и до този момент нямах представа, че може да притежавам и тази допълнителна неделима част, всичко ми се струва прекалено хубаво за да е истина.

Новият собственик ме посъветва да извадя удостоверение за наследници и с този документ в СРС да ми направят копие на решението от СРС от 1975г., с което в последствие адвокат да напише молба за създаване на изпълнително дело в СРС, на което ЧСИ да продаде неделимата част на публичен търг.

Когато попитах, новият собствени, защо той не подаде лично искането за образуване на изпълнително дело за публична продан, той ми обясни, че само наследник има право да изиска това.

Интересуваме дали може да има негативни резултати за мен, ако предприема тези действия?
Ако се напише и подаде молбата от мое име в СРС за образуването на изпълнителното дело за публична продан и в последствие се окаже, че въпросната неделимата част е били изкупена преди години, ще нося ли някаква отговорност, че съм поискал образуването на това дело?

Опасявам се да не попадна в някакъв съдебен спор между новият собственик и съделителят, които твърди, че е изкупил цялата част, като заявя претенциите си за образуване на това дело.

Има ли начин, по който мога да проверя дали тази неделима част е вече била продадена или не на публичен търг?

Благодаря ви предварително за отговорите!!!
jan221
Нов потребител
 
Мнения: 6
Регистриран на: 12 Ное 2021, 15:54

Re: Казус с неделим недвижим имот и изпълнително дело за про

Мнениеот jan221 » 11 Апр 2022, 10:04

Ще помоля, ако някой има подобен проблем или се е сблъсквал с нещо от този сорт да ми даде съвет.

Въпросната квадратура е доста малка и не зная дали си заслужава да се занимавам, и ако въобще я имам.

Задължително ли е в нотариален акт да се вписва и неделимата част? Защото, ако тя липсва, както е в моят случат в документа, тя може да е продадена преди 80г.

Има ли някакъв начин, с който мога да проверя в архива след 1975 дали е била продадена?

Нося ли някакви административни санкции, ако поискам образуването на изпълнително дело за публична продан, ако то вече се е състояло и собствеността е била изкупена от другия съделител или просто ще ми бъде отказано?
jan221
Нов потребител
 
Мнения: 6
Регистриран на: 12 Ное 2021, 15:54

Re: Казус с неделим недвижим имот и изпълнително дело за про

Мнениеот ivanov_p » 11 Апр 2022, 17:08

Извадете си първо решението от 1975 г. и тогава ще го мислите. Не може да образувате изпълнително дело, първо трябва да се явите наследник на някаква част от имота, а след това да водите дело за делба на същия и ако той е неподеляем един от вариантите е да се продаде от съдебен изпълнител, но първо решението.
ivanov_p
Активен потребител
 
Мнения: 4355
Регистриран на: 26 Ное 2013, 19:53


Назад към Имотни казуси


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 42 госта


cron