начало
Съдия от ВАС става зам.-министър на правосъдието Съдия от ВАС става зам.-министър на правосъдието

Изкупуване на дял от имот

Казуси за недвижими имоти


Изкупуване на дял от имот

Мнениеот oberst » 26 Апр 2022, 18:35

При съсобственици с по 50% идеални части всеки, има ли начин да се разделят, като единият изкупи дела на другия, без да се стига до дело за делба и публична продан? Устното предложение не е решение, защото единият съсобственик отсъства от страната.

Съображенията ми против публичната продан са породени от наскорошния ми опит с друг търг, на който се появиха изнудвачи, които искаха един задатък, за да не наддават устно. В случая не ми пукаше и ги оставих да ги видя, с риск те да спечелят търга, обаче тук личният интерес е такъв, че ако пак стане нещо подобно, ще трябва да се наддава и цената може да стане много над пазарната. Искам да избегна възможността пак да попадна на такива, тъй като явно следят по-скъпите имоти и си въртят схемата.
oberst
Младши потребител
 
Мнения: 53
Регистриран на: 20 Фев 2018, 17:05

Re: Изкупуване на дял от имот

Мнениеот ivanov_p » 27 Апр 2022, 17:32

Общо взето въпроса ви е какво да се направи за да купите другата част от имота на възможно най-ниска цена? Ако делите и изнесете имота на продан няма сигурност, че ще успеете да го купите вие, което от своя страна означава, че някой е дал много и ще получите добра цена за своя дял.
Ако цената се вдигне и го купите като равните последния наддавач пак сте вътре, защото ще ви удържат таксите по продажбата, данъка, масрафа на бирника и разноските по делото.
Остава варианта да се разберете с другата страна преди делбата или в самото дело след оценката.
Има и още един вариант, да се обърнете към някой от колегите, грозно наречени "изнудвачи", които да уредят търга срещу скромно, но достойно заплащане.
ivanov_p
Активен потребител
 
Мнения: 4354
Регистриран на: 26 Ное 2013, 19:53

Re: Изкупуване на дял от имот

Мнениеот oberst » 27 Апр 2022, 18:19

ivanov_p написа:Общо взето въпроса ви е какво да се направи за да купите другата част от имота на възможно най-ниска цена? Ако делите и изнесете имота на продан няма сигурност, че ще успеете да го купите вие, което от своя страна означава, че някой е дал много и ще получите добра цена за своя дял.
Ако цената се вдигне и го купите като равните последния наддавач пак сте вътре, защото ще ви удържат таксите по продажбата, данъка, масрафа на бирника и разноските по делото.
Остава варианта да се разберете с другата страна преди делбата или в самото дело след оценката.
Има и още един вариант, да се обърнете към някой от колегите, грозно наречени "изнудвачи", които да уредят търга срещу скромно, но достойно заплащане.


1. Купуването на възможна най-ниска цена е в основата на икономиката. Стига да не е свързана с незаконни начини за постигането й.
2. Не става дума за това, ами за факта че се появиха съвсем откровени изнудвачи, които в прав текст си поискаха един задатък, за да не участват. Не спечелиха, но надуха цената, за да покажат, че са "сериозни", а за капак после поискаха половин задатък, за да не били обжалвали. И не - не аз спечелих търга. Не виждам защо съм ги бил нарекъл грозно "изнудвачи" като това е мека казано. Има и други думи - рекетьори, мародери и т.н. Доколкото случката се разигра в съдебна зала, но явно не е достатъчно сериозна за раздел V от НК, явно си е напълно в реда на нещата. Просто за мен това е допълнителен риск, защото в онзи случай имах лукса да ми е все тая дали ще спечеля, а тук съм собственик, поради което ще съм склонен да платя надпазарна цена за другия дял, но при възможност бих искал да го избегна.
3. Как точно такива откровени телефонни измамници биха уредили търг срещу заплащане? Уреждачи от типа на Пепи Еврото и сагата със Златанови и асансьорния завод ли?
oberst
Младши потребител
 
Мнения: 53
Регистриран на: 20 Фев 2018, 17:05

Re: Изкупуване на дял от имот

Мнениеот ivanov_p » 27 Апр 2022, 22:03

Това което зависи от вас е да се споразумеете с другата страна. На търга не може да се каже нищо със сигурност защото той зависи изцяло от случайни събития. Може да няма и никой, може да има десетки участници с различна мотивация, едни с намерения да купят на изгодна цена, други на всяка цена, трети да спечелят от самия търг. Няма как да се предвиди всичко, но може да се даде шанс на късмета.
ivanov_p
Активен потребител
 
Мнения: 4354
Регистриран на: 26 Ное 2013, 19:53

Re: Изкупуване на дял от имот

Мнениеот oberst » 27 Апр 2022, 22:28

ivanov_p написа:Това което зависи от вас е да се споразумеете с другата страна. На търга не може да се каже нищо със сигурност защото той зависи изцяло от случайни събития. Може да няма и никой, може да има десетки участници с различна мотивация, едни с намерения да купят на изгодна цена, други на всяка цена, трети да спечелят от самия търг. Няма как да се предвиди всичко, но може да се даде шанс на късмета.


Опитът за споразумение не се губи, защото и нищо не струва. Въпросът ми беше дали има и друг (законен) вариант, ако споразумението пропадне, освен дело за делба с всички произтичащи от това разходи и рискове. Щом няма - няма.
oberst
Младши потребител
 
Мнения: 53
Регистриран на: 20 Фев 2018, 17:05


Назад към Имотни казуси


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 37 госта


cron