начало
ИТН върна и третия мандат. Президентът започва срещи с възможните служебни премиери ИТН върна и третия мандат. Президентът започва срещи с възможните служебни премиери

Относно удостоверение за собственост на имот

Казуси за недвижими имоти


Относно удостоверение за собственост на имот

Мнениеот pstamenov » 04 Май 2022, 11:24

Здравейте. Интересува ме как се удостоверява и с какъв документ собственост на недвижим имот в следния казус:

По наследство и след делба от съд преди доста години нашето семейство наследи няколко поземлени имота, като единствените документи, с който разполагам са протокол от съдебното решени за делба (копие). Тъй като става дума за много наследници със сигурност мога да кажа, че нито сме имали нотариален акт, нито нищо, което да указва собственост. Единствено в протокола от съдебното решение е вписано, че еди-кой си получава еди-какво си.

Въпроса ми е – какви документи и в какъв ред е необходимо да се издадат и от кой за да имам реално удостоверение за собственост?

Благодаря предварително :)
pstamenov
Нов потребител
 
Мнения: 7
Регистриран на: 14 Авг 2015, 13:42

Re: Относно удостоверение за собственост на имот

Мнениеот ivanov_p » 04 Май 2022, 12:02

Този протокол има силата на документ за собственост. Там не е написано, че еди кой си получава еди какво си, а пише точно кой какво получава и в какви граници, като по-долу се сочат и документите на базата на които вещото лице е изготвило делбата. Описаните там актове може да намерите в съответната служба по вписванията, но те не ви трябват, освен ако няма някакви съществени разлики и някой нотариус не реши да се прави на съдия. Важно е да проверите дали Протокола е вписан, т.е. дали върху лицевата му част горе има квадратен печат където е отразено вписването. В различните периоди това е ставало в различни служби, но е достатъчно да го има. Със заверен от съда Препис от протокола ще извадите скица на имота, а с нея и протокола може да си продадете имота или да се снабдите с нот.акт, ако ви се занимава и дават пари. Най-вероятно преписа е заверен, най-накрая има сини печати, че решението е влязло в сила с посочване на датата и друг, за заверката.
ivanov_p
Активен потребител
 
Мнения: 4334
Регистриран на: 26 Ное 2013, 19:53

Re: Относно удостоверение за собственост на имот

Мнениеот pstamenov » 04 Май 2022, 12:50

ivanov_p - много благодаря за изчерпателния отговор!

На протокола няма печат, а горе в дясно има някакъв номер и дата (делото е било преди 10 години). Аз следващата седмица имам ходене до Сандански (от който районен съд е издал този протокол) и ако съм разбрал правилно:

- Отивам с протокола и удостоверение за наследници (така че да ме свързва с лицето вписано в съдебното решение) и искам препис от протокола със заверка от съда.
- С този препис отивам и вече мога да извадя скица на имотите (апропо – скицата пак ли от Сандански или може и централно от кадастъра в София? )

Нямам за цел да продавам имотите, а искам да разполагам с документите, който да удостоверяват правото на собственост и ако съм ви разбрал правилно – тези горе са напълно достатъчно?
pstamenov
Нов потребител
 
Мнения: 7
Регистриран на: 14 Авг 2015, 13:42

Re: Относно удостоверение за собственост на имот

Мнениеот ivanov_p » 04 Май 2022, 14:21

Най-добре е да се обърнете към местен адвокат, да направи необходимите проверки за вписване. Малко вероятно е никой да не е вписал протокола, а ако е вписан ваденето на заверен препис от съда е безсмислено, трябва ви заверен препис от службата по вписване.
ivanov_p
Активен потребител
 
Мнения: 4334
Регистриран на: 26 Ное 2013, 19:53


Назад към Имотни казуси


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: Google [Bot] и 39 госта


cron