начало
Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата

ДАРЕНИЕ-Могат ли синът ми и майка ми да го оспорват?

Казуси за недвижими имоти


ДАРЕНИЕ-Могат ли синът ми и майка ми да го оспорват?

Мнениеот 131812 » 08 Май 2022, 15:46

Казусът е следния.
Имам наследствен имот от майка ми, придобит чрез Покупко-продажба. Имотът е парцел 2 дка и селска къща.
През Септември 2021 г,поради лични причини, не трябваше да има имот на мое име и го дарих( уж формално) на моя братовчедка.
Разбрахме се, че имотът си остава мой и аз си го ползвам. Само по документи ще е на нейно име, докато синът ми се върне от Чужбина и ако реши , че го иска ще му го прехвърли без проблем. Ако синът ми не го иска , ще го продадем.

Сега и синът ми и майка ми искат имота, но за моя изненада и огорчение, братовчедка ми се крие и отказва да го върне.
Решила е, че щом вече е на нейно име иска да го ПРОДАДЕ на чужди хора. Не съм допускала такава подлост от нейна страна.
Прочетох в закона, че Аз не мога да разваля дарението ,защото нямам основание за това.
Въпросът ми е;
Могат ми майка ми и синът ми да заведат дело( колкото и грозно да звучи),против братовчедката ми за техните наследствени части от имота?
Може ли тя да го продаде или да го дари на някой друг човек?
131812
Нов потребител
 
Мнения: 7
Регистриран на: 20 Яну 2021, 16:46

Re: ДАРЕНИЕ-Могат ли синът ми и майка ми да го оспорват?

Мнениеот ivanov_p » 13 Май 2022, 15:47

Я вместо във форума отидете при адвокат. Дарение се разваля.
ivanov_p
Активен потребител
 
Мнения: 4331
Регистриран на: 26 Ное 2013, 19:53

Re: ДАРЕНИЕ-Могат ли синът ми и майка ми да го оспорват?

Мнениеот dimist » 13 Май 2022, 17:07

ivanov_p написа:Я вместо във форума отидете при адвокат. Дарение се разваля.


Ако беше отишъл при адвокат ПРЕДИ сделката, със сигурност щеше да има обратно писмо. Сега адвоката ще се чуди откъде да извади начало на писмени доказателства , за да допуснат свидетели/ ако ще претендират симулация, щото за другите основания за разваляне не ми се мисли/. А и не става ясно за какви наследствени части от имота става дума, при положение че предишният собственик е жив ?
dimist
Потребител
 
Мнения: 625
Регистриран на: 26 Ное 2007, 14:58

Re: ДАРЕНИЕ-Могат ли синът ми и майка ми да го оспорват?

Мнениеот ivanov_p » 13 Май 2022, 17:29

Адвокатът ще прочете договора и може да намери нещо, има ли издръжка, няма ли, всичко става, понякога и морето вземе, че се подкваси.
ivanov_p
Активен потребител
 
Мнения: 4331
Регистриран на: 26 Ное 2013, 19:53

Re: ДАРЕНИЕ-Могат ли синът ми и майка ми да го оспорват?

Мнениеот berto » 13 Май 2022, 22:22

Здравейте, 131812,

НЕ можете да развалите дарението по реда на чл. 87 /ЗЗД, защото е едностранен договор.

На въпроса дали може майка Ви и синът Ви да заведат дело, отговорът е "не, не могат, защото не са сключвали договора за дарение, т.е. те не са страни по него".

На въпроса може ли тя да го продаде или дари на друг човек, отговорът е "да, може".

Най-добре отидете на адвокат, както Ви е посъветвал колегата ivanov_p. Ако пък искате повече информация от форума трябва да ни кажете нещо повече, защото иначе няма как да сме Ви полезни :) .

P.S. Насочете се към основанието по чл. 226, ал. 3 /ЗЗД за нищожност поради единствен мотив. Това трябва да Ви свърши работа и би трябвало да се докаже лесно.
berto
Потребител
 
Мнения: 314
Регистриран на: 01 Сеп 2020, 17:32


Назад към Имотни казуси


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 11 госта


cron