начало
Трима депутати с писма „иди ми, дойди ми“ до Конституционния съд Трима депутати с писма „иди ми, дойди ми“ до Конституционния съд

Даряване на имот с пълномощно за имот между двама наследници

Казуси за недвижими имоти


Даряване на имот с пълномощно за имот между двама наследници

Мнениеот peter2 » 04 Юли 2022, 18:35

Здравейте,

Аз и моята леля сме наследници на апартамент от наш починал роднина. За съжаление тя живее в чужбина и може да дойде до България само за 2-3 дни. Решихме да направим пълномощно, тъй като изваждането на нужните документи ще отнеме доста повече време за да може да ми го дари на мен пред нотариус. Леля ми е вдовица и няма наследници. Мъжът и е починал преди да наследи въпросният имот.

Имам няколко въпроса:
1. Какви документи са нужни за пълномощно за имот с цел дарение и продажба, освен тези:
- лична карта
- нотариален акт
- удостоверение за наследници
- акт за раждане
- декларация по чл. 264 от ДОПК за липса на задължения
- декларация по чл. 25, ал. 8 от ЗННД за гражданство и гражданско състояние (към тази декларация трябва ли да представи смъртният акт на нейният съпруг с легализиран превод на български или самото попълване на декларацията е достатъчно)

2. Възможно ли е, след като леля ми ме упълномощи и извадя всички необходими документи, да даря имота от нейно име на себе си или това ще предизвика някакъв бъдещ проблем при продажбата му?

Благодаря Ви.
peter2
Нов потребител
 
Мнения: 1
Регистриран на: 04 Юли 2022, 17:34

Re: Даряване на имот с пълномощно за имот между двама наслед

Мнениеот guest1 » 04 Юли 2022, 18:55

Здравейте!
1. Само документ за самоличност.
2. Вижте
Чл. 38. Представителят не може да договаря от името на представлявания нито лично със себе си, нито с друго лице, което той също представлява, освен ако представляваният е дал съгласието си за това.
Упълномощителят има право винаги да оттегли пълномощието, а пълномощникът - да се откаже от него. Отказването от това право от страна на упълномощителя или пълномощника е недействително.
ЗЗД
Човек винаги може да се държи добре с онези, които са му безразлични.
Оскар Уайлд, „Портретът на Дориан Грей“

Това е само мнение, не сте длъжни да се съобразявате с него.
guest1
Активен потребител
 
Мнения: 1868
Регистриран на: 07 Май 2021, 01:34

Re: Даряване на имот с пълномощно за имот между двама наслед

Мнениеот berto » 05 Юли 2022, 09:24

Здравейте, peter2,

правилно сте разбрали за документите. Само да добавя, че не е зле да проверите нейната част от имота за тежести в Агенцията /Службата по вписванията - таксата е 10лв., а информацията, която дава е незаменима и много ценна. Казвам го, защото нотариусите не са длъжни да правят такава проверка. Затова или укажете на нотариуса, или я направете сам. Ще ви трябва ЕГН на леля Ви и трите ѝ имена.

По втория въпрос, правилно са Ви насочили за чл. 38 /ЗЗД, т.е. пълномощното трябва да съдържа изрично указание какво да се направи с дела на леля Ви, като нотариусът ще Ви каже как се подписва съответното нещо. В случая след като искате да го дарите, ще е нещо от сорта на "Х упълномощава У да прехвърли на свое име чрез дарение собствеността на еди каква си част от еди кой си имот, собственост на Х". Ако лелята няма родители живи, деца живи и съпруг жив, нещата ще са без проблем - вижте чл. 28 /Закона за наследството.
berto
Потребител
 
Мнения: 337
Регистриран на: 01 Сеп 2020, 17:32

Re: Даряване на имот с пълномощно за имот между двама наслед

Мнениеот ivanov_p » 05 Юли 2022, 09:43

Леля ми е вдовица и няма наследници. Мъжът и е починал преди да наследи въпросният имот.


Това може ли да го обясните по-подробно, по възможност с дати?

Имам няколко въпроса:
1. Какви документи са нужни за пълномощно за имот с цел дарение и продажба, освен тези:
- лична карта
- нотариален акт
- удостоверение за наследници
- акт за раждане
- декларация по чл. 264 от ДОПК за липса на задължения
- декларация по чл. 25, ал. 8 от ЗННД за гражданство и гражданско състояние (към тази декларация трябва ли да представи смъртният акт на нейният съпруг с легализиран превод на български или самото попълване на декларацията е достатъчно)

2. Възможно ли е, след като леля ми ме упълномощи и извадя всички необходими документи, да даря имота от нейно име на себе си или това ще предизвика някакъв бъдещ проблем при продажбата му?


За пълномощното трябва да се яви леля ви лично, като подписва освен пълномощното и декларациите. Това може да направи и в наше посолство като ви упълномощи да дарите имота на себе си, като го посочи изрично и точно формулирано в пълномощното, но е добре самото пълномощно да направи адвокат или поне нотариуса.
Вие сте съсобственик и може да извадите всички документи, като най-бавно се вадят скица и данъчна оценка. Ако подготвите документите няма да ви трябва и пълномощно, просто леля ви ще ви ще подпише НА и декларациите при изповядването.
Дали ще има проблеми не може да се каже предварително, те идват сами, особено при дарение.
ivanov_p
Активен потребител
 
Мнения: 4354
Регистриран на: 26 Ное 2013, 19:53

Re: Даряване на имот с пълномощно за имот между двама наслед

Мнениеот guest1 » 05 Юли 2022, 17:56

ivanov_p написа:Това може ли да го обясните по-подробно, по възможност с дати?

Това пък ... от какъв зор???
Авторът е казал
peter2 написа:Леля ми е вдовица и няма наследници. Мъжът и е починал преди (ТЯ) да наследи въпросният имот.

Пропускате текста от СК
Лично имущество
Чл. 22.
(1) Вещните права, придобити преди брака, както и придобитите по време на брака по наследство и по дарение, принадлежат на съпруга, който ги е придобил. Лични са и вещните права, придобити от единия съпруг, когато кредитор е насочил изпълнение за личен дълг на другия съпруг по реда на глава четиридесет и четвърта от Гражданския процесуален кодекс върху вещни права, които са съпружеска имуществена общност.

Съпругът ѝ (ако беше и продължаваше да бъде жив) би могъл да се „класира“ при неследяването - ако беше в категорията „преживял съпруг“.
Човек винаги може да се държи добре с онези, които са му безразлични.
Оскар Уайлд, „Портретът на Дориан Грей“

Това е само мнение, не сте длъжни да се съобразявате с него.
guest1
Активен потребител
 
Мнения: 1868
Регистриран на: 07 Май 2021, 01:34

Re: Даряване на имот с пълномощно за имот между двама наслед

Мнениеот nikodim77 » 05 Юли 2022, 19:03

Ми щом може всеки да пита, та и аз да попитам: :roll:
От какъв зор неюристът и трол в този форум guest1, цитира чл. 22, ал. 1 от СК :!: :!:
Какво общо има този текст по темата и най вече, каква е връзката му с написаното от юриста ivanov_p :?: :!: :?: :!:
nikodim77
Активен потребител
 
Мнения: 1184
Регистриран на: 23 Апр 2009, 14:29


Назад към Имотни казуси


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 20 госта


cron