начало
Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата

Дарение на имот проблем скици и данъчна оценка.

Казуси за недвижими имоти


Дарение на имот проблем скици и данъчна оценка.

Мнениеот hotride » 22 Юли 2022, 12:56

Здравейте, казусът е следния - с брат ми имаме имот, който се води и на двамата. Имаме НА от 1998г за покупко продажба, като и двамата имаме по равна част. По НА имотът се води незастроен 800кв.м., стара скица нямаме.
Искам изцяло да прехвърля имота на брат ми, без да имам никакви претенции, тъй като навремето той го плати, а и през годините нямам отношение към имота, само той си го използва.
Ходих при нотариус и ми каза, че са необходими актуална скица, актуална данъчна оценка и може да се направи дарение от мен на брат ми, като трябва да присъства и съпруга ми при сделката.
Ходих в агенцията по кадастър и ми извадиха актуална скица, но на скицата имота е обединен с улицата, която води до него и е записано, че имота е 1000кв.м. като собственост за 800кв.м. сме аз и брат ми, а за другите 200кв.м. пише, неустановена собственост. Служителката в кадастъра ме посъветва да извадя и скица по регулация от общината за да се види какво е разминаването и къде е точно улицата и имота. Днес подадох заявление за скица и в общината.
Моля за коментар, ще може ли при това разминаване между скицата от кадастъра и общината да се извади актуална данъчна оценка и впоследствие да мога да даря имота без проблеми.
Благодаря предварително на отзовалите се!
hotride
Нов потребител
 
Мнения: 2
Регистриран на: 25 Май 2018, 19:36

Re: Дарение на имот проблем скици и данъчна оценка.

Мнениеот ivanov_p » 22 Юли 2022, 13:48

Вероятно става въпрос за комбинирана скица която е различна от скицата на имота и по която може да се види кога какво е ставало. Изчакайте да излезе тази скица и заедно с другите документи я занесете я при хора, които разбират. Занесете и отговора, ако има такъв от Кадастъра, а не преразказ. Възможно е да се налои водене на дело за това не разчитайте на бързо развитие. За всеки случай изкарайте от кадастъра и удостоверение за собственици на имота, може и да е изцяло ваш, а тези 200 м. за улицата да не са били отчуждени. Няма как да се каже без документи.
ivanov_p
Активен потребител
 
Мнения: 4326
Регистриран на: 26 Ное 2013, 19:53

Re: Дарение на имот проблем скици и данъчна оценка.

Мнениеот berto » 23 Юли 2022, 07:53

Всичко точно, но защо нотариусът Ви е казал да доведете и съпруга си? Това на мен ми намирисва на отказ от запазена част и някой колега ще се радвам ако каже дали това е възможно, защото ако не е възможно, ще трябва контралетър.
berto
Потребител
 
Мнения: 312
Регистриран на: 01 Сеп 2020, 17:32

Re: Дарение на имот проблем скици и данъчна оценка.

Мнениеот guest1 » 23 Юли 2022, 09:49

berto написа:Всичко точно, но защо нотариусът Ви е казал да доведете и съпруга си? Това на мен ми намирисва на отказ от запазена част и някой колега ще се радвам ако каже дали това е възможно, защото ако не е възможно, ще трябва контралетър.

И на мен ми направи впечатление, но си го обяснявам така.
Имота е придобит чрез покупко-продажба, не е наследствен. Ако това е станало по време на брака - може да е част от СИО. Но може да не е.
Трябва още информация.
Последна промяна guest1 на 23 Юли 2022, 14:53, променена общо 1 път
Човек винаги може да се държи добре с онези, които са му безразлични.
Оскар Уайлд, „Портретът на Дориан Грей“

Това е само мнение, не сте длъжни да се съобразявате с него.
guest1
Активен потребител
 
Мнения: 1795
Регистриран на: 07 Май 2021, 01:34

Re: Дарение на имот проблем скици и данъчна оценка.

Мнениеот nikodim77 » 23 Юли 2022, 12:09

Здравейте,
berto написа:
Всичко точно, но защо нотариусът Ви е казал да доведете и съпруга си? Това на мен ми намирисва на отказ от запазена част и някой колега ще се радвам ако каже дали това е възможно, защото ако не е възможно, ще трябва контралетър.

А според мен нещата се свеждат до по-елементарен случай, при който другият съпруг ще е съдарител. Дарението ще се осъществи и от двамата съпрузи, което вече не може да се приравнява към отказ от права от страна на единия. Ирелевантно обстоятелство е дали иммотът, обект на дарствените действия е СИО или не. Тук говорим за накърняване на наследствени права, които макар и в бъдещо неизвестно време се предполага, че ще се осъществят. Интересен момент е, че дори идвамата да извършат дарението, то те (всеки по отделно) пак имат правoто на запазена част...
nikodim77
Активен потребител
 
Мнения: 1168
Регистриран на: 23 Апр 2009, 14:29


Назад към Имотни казуси


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 33 госта


cron