начало
Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата

Самостоятелен обект в сграда

Казуси за недвижими имоти


Самостоятелен обект в сграда

Мнениеот nnqkoi » 05 Авг 2022, 18:45

В нотариалния ми акт за новозакупен апартамент пише самостоятелен обект в сграда. Виждал съм и предходния и там пише апартамент. Защо е така? Трябва ли нещо да ме притеснява?
nnqkoi
Нов потребител
 
Мнения: 4
Регистриран на: 01 Апр 2022, 21:15

Re: Самостоятелен обект в сграда

Мнениеот guest1 » 05 Авг 2022, 19:37

nnqkoi написа:В нотариалния ми акт за новозакупен апартамент пише самостоятелен обект в сграда. Виждал съм и предходния и там пише апартамент. Защо е така? Трябва ли нещо да ме притеснява?

Здравейте.
Няма нищо притеснително, просто в ЗУТ понятие „апартамент” не съществува.
Има „жилище”, но СОС е по-общото.
Човек винаги може да се държи добре с онези, които са му безразлични.
Оскар Уайлд, „Портретът на Дориан Грей“

Това е само мнение, не сте длъжни да се съобразявате с него.
guest1
Активен потребител
 
Мнения: 1795
Регистриран на: 07 Май 2021, 01:34

Re: Самостоятелен обект в сграда

Мнениеот nnqkoi » 05 Авг 2022, 19:48

guest1 написа:
nnqkoi написа:В нотариалния ми акт за новозакупен апартамент пише самостоятелен обект в сграда. Виждал съм и предходния и там пише апартамент. Защо е така? Трябва ли нещо да ме притеснява?

Здравейте.
Няма нищо притеснително, просто в ЗУТ понятие „апартамент” не съществува.
Има „жилище”, но СОС е по-общото.

Но нали ателиетата например също са СОС? Не е ли редно да е упоменато, че става въпрос за апартамент (или жилище каквото казахте, че всъщност е понятието)а, не някакъв друг вид СОС?
Също и поразгледах някой нотариални актове из нета и там след СОС беще упоменато предназначение жилище, а в моя пише само сос.
nnqkoi
Нов потребител
 
Мнения: 4
Регистриран на: 01 Апр 2022, 21:15

Re: Самостоятелен обект в сграда

Мнениеот guest1 » 05 Авг 2022, 21:15

nnqkoi написа:Но нали ателиетата например също са СОС? Не е ли редно да е упоменато, че става въпрос за апартамент (или жилище каквото казахте, че всъщност е понятието)а, не някакъв друг вид СОС?
Също и поразгледах някой нотариални актове из нета и там след СОС беще упоменато предназначение жилище, а в моя пише само сос.

Щом пише СОС - значи е самостоятелен обект. Щото има случаи - цялата сграда е един обект.
За другото (НТП) трябва да проверите кадастралната документация - в Общината, служба „Геодезия и кадастър” или в АГКК.

Пп. Атилиетата НЕ СА жилища, защото не отговарят на изискванията за кухня, складово помещение и паркомясто
Човек винаги може да се държи добре с онези, които са му безразлични.
Оскар Уайлд, „Портретът на Дориан Грей“

Това е само мнение, не сте длъжни да се съобразявате с него.
guest1
Активен потребител
 
Мнения: 1795
Регистриран на: 07 Май 2021, 01:34

Re: Самостоятелен обект в сграда

Мнениеот kalahan2008 » 05 Авг 2022, 21:42

nnqkoi написа:Но нали ателиетата например също са СОС? Не е ли редно да е упоменато, че става въпрос за апартамент (или жилище каквото казахте, че всъщност е понятието)а, не някакъв друг вид СОС?
Също и поразгледах някой нотариални актове из нета и там след СОС беще упоменато предназначение жилище, а в моя пише само сос.

"Самостоятелен обект в сграда" е по-общото понятие, жилището е вид СОС. Би следвало в нотариалния акт да пише какво е предназначението на СОС, но и да не го пише, не е фатално, тъй като данни за него има в КККР, съответно в кадастралната схема.
guest1 написа:Пп. Атилиетата НЕ СА жилища

Не знам за атИлиетата, но за атЕлиетата се предвижда да се приравнят на апартаментите /жилищата/:
https://www.pariteni.bg/novini/imoti/at ... dba-242908
https://www.strategy.bg/PublicConsultat ... BG&Id=6937
Адвокат: (INFJ)
https://www.16personalities.com/infj-personality
kalahan2008
Активен потребител
 
Мнения: 4170
Регистриран на: 12 Фев 2008, 10:53

Re: Самостоятелен обект в сграда

Мнениеот nnqkoi » 05 Авг 2022, 21:56

guest1 написа:
Щом пише СОС - значи е самостоятелен обект. Щото има случаи - цялата сграда е един обект.
За другото (НТП) трябва да проверите кадастралната документация - в Общината, служба „Геодезия и кадастър” или в АГКК.



Освен стария НА ми бяха показали и схема от службата по кадастър. Така като гледам номера на документа и номера на документа изполван в НА става въпрос за един и същ. А там пишеше предзначени: жилище , апартамент в ...

Значи всичко е ок щом на друго място го има предзначението? Мен все пак ме притеснява, че в стария НА пише апартамент, а тук СОС. Защо се налага това?


kalahan2008 написа:
"Самостоятелен обект в сграда" е по-общото понятие, жилището е вид СОС. Би следвало в нотариалния акт да пише какво е предназначението на СОС, но и да не го пише, не е фатално, тъй като данни за него има в КККР, съответно в кадастралната схема.




Т.е. не е задължително да е упоменато предзначението?
В такъв случай , когато ходя да сменям партидите за ток и вода примерно ще ми трябват ли други документи освен НА? Нали трябва да е жилище , за да е сбитов ток? Или те тази информация си я проверяват сами, а НА е само за уточняване на собственост?
nnqkoi
Нов потребител
 
Мнения: 4
Регистриран на: 01 Апр 2022, 21:15

Re: Самостоятелен обект в сграда

Мнениеот guest1 » 05 Авг 2022, 22:36

kalahan2008 написа:Не знам за атИлиетата, но за атЕлиетата се предвижда да се приравнят на апартаментите /жилищата/:
https://www.pariteni.bg/novini/imoti/at ... dba-242908
https://www.strategy.bg/PublicConsultat ... BG&Id=6937

Не знам - какво се предвижда, защото не съм Алена и звездите не ми говорят.
Чета само приети, публикувани в ДВ и влезли в сила нормативни актове.
Човек винаги може да се държи добре с онези, които са му безразлични.
Оскар Уайлд, „Портретът на Дориан Грей“

Това е само мнение, не сте длъжни да се съобразявате с него.
guest1
Активен потребител
 
Мнения: 1795
Регистриран на: 07 Май 2021, 01:34


Назад към Имотни казуси


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 18 госта


cron