начало
Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата

Строителство на калкан

Казуси за недвижими имоти


Re: Строителство на калкан

Мнениеот ivanov_p » 21 Авг 2022, 11:05

Разбира се ,че имам познати адвокати.Проблема е , че те не са експерти по имотни казуси.


Никой не може да е експерт на базата на представената от вас информацията. Така и не разбрах къде е къщата, имало двама братя които преди 20 години направили нещо, от което ви е криво, но не се спомена това нещо при нотариус ли са го правили или на чашка под асмата. Нанесен ли е калкана във визата, какво е застрояването по градоустройството, след като вие не сте жалили РС защо има проблеми и откъде идват и т.н.
ivanov_p
Активен потребител
 
Мнения: 4331
Регистриран на: 26 Ное 2013, 19:53

Re: Строителство на калкан

Мнениеот Melly » 21 Авг 2022, 11:41

Преди около 7 години закупих къща в кв.Горна баня.
.... Изискването ни беше да не е на калкан.
Тя бе изградена изцяло , но се нуждаеше от сериозен ремонт.В съседство на къщата (от северната страна) има празен парцел.Този парцел е празен от десетки години.В последните три години смени три собственика. Едва сега разбираме ,че къщата ,която трябва да се строи в този парцел трябва да е на калкан с нашата.


Кое не е ясно? :roll:
Останалото от изложените обстоятелства е пълнеж!

Проблемът не е в градоустройствения статут на имота на автора на темата и този на съществуващата му къща, а както казах - проблем имат съседите с осъществяване на застрояването на техния имот, и посочих като първа стъпка - установяване на действащия за квартала подробен устройствен план „ПУП".
Така че, не обърквайте повече човека!

Поздрави към теб, Пейчо, и специални към Никодим! :lol: :lol: :lol:
"Понякога седя и си мисля...а понякога просто си седя."
http://vbox7.com/play:68f9c028
Аватар
Melly
Старши потребител
 
Мнения: 8003
Регистриран на: 18 Окт 2007, 23:13
Местоположение: гр. София

Re: Строителство на калкан

Мнениеот guest1 » 21 Авг 2022, 12:59

Melly написа:... първа стъпка - установяване на действащия за квартала подробен устройствен план „ПУП".

Освен това - трябва да се провери, доколко актуалния ПУП-ПРЗ е релевантен с действалият към момента на строителството на процесната сграда подобен.
Лесно могат да се намерят примери - на съществуващи сгради, „заварено положение“ - които ИЗОБЩО не се вписват в актуалният ПУП-ПРЗ. Но си стоят, защото местенето на цяла сграда ... не е невъзможно, но е доста скъпо удоволствие!
Човек винаги може да се държи добре с онези, които са му безразлични.
Оскар Уайлд, „Портретът на Дориан Грей“

Това е само мнение, не сте длъжни да се съобразявате с него.
guest1
Активен потребител
 
Мнения: 1801
Регистриран на: 07 Май 2021, 01:34

Re: Строителство на калкан

Мнениеот ivanov_p » 21 Авг 2022, 13:29

Melly написа:
Преди около 7 години закупих къща в кв.Горна баня.
.... Изискването ни беше да не е на калкан.
Тя бе изградена изцяло , но се нуждаеше от сериозен ремонт.В съседство на къщата (от северната страна) има празен парцел.Този парцел е празен от десетки години.В последните три години смени три собственика. Едва сега разбираме ,че къщата ,която трябва да се строи в този парцел трябва да е на калкан с нашата.


Кое не е ясно? :roll:
Останалото от изложените обстоятелства е пълнеж!

Проблемът не е в градоустройствения статут на имота на автора на темата и този на съществуващата му къща, а както казах - проблем имат съседите с осъществяване на застрояването на техния имот, и посочих като първа стъпка - установяване на действащия за квартала подробен устройствен план „ПУП".
Така че, не обърквайте повече човека!

Поздрави към теб, Пейчо, и специални към Никодим! :lol: :lol: :lol:


Поздрави и на теб, Мели,
В София, а вероятно и другаде, в много райони и особено в такива с маломерни парцели, се направи общо градоустройство, когато по няколко парцела се включваха в един общ и макар нито една от къщите в тези парцели да не е била на калкан вече се предвиждаше в тези нови парцели да се строи на калкан. Или всички трябва да започнете да строите едновременно или по отделно, но спазвайки новото градоустройство. Имам случай в Триъгълника, където от едната страна на двора е калкан, но самия парцел е в друга група парцели и трябва да е на калкан на другата странична граница, или прозорците му да са на три метра от отсрещния калкан.
В този смисъл варианти разни. Очаква се, че когато човек не иска да живее в къща на калкан, знае какво е калкан и като види предлагания му имот и най-вече построената в него къща може да прецени дали тя е на калкан или не. Възможно е в единия парцел да е имало къща, не на калкан, а във времето предишни собственици да са поискали свързано застрояване и такова да е било разрешено. Възможно е самата къща да е предвидена да бъде на калкан, но да е строена без да са спазвани изискванията за калкана, окичена с прозорци, стрехи и т.н. Имал съм и такъв случай и то с един цигански барон-мастикаджия, който беше изпълнил калкана точно, но оставил стълбищни прозорци на него, на който предложих да му оставим т.нар. "гълъбарници" от наша страна, за да влиза някаква светлина в прозорците му, а той да плати загубените площи, той помисли и зазида прозорците.
Та всичко става.
ivanov_p
Активен потребител
 
Мнения: 4331
Регистриран на: 26 Ное 2013, 19:53

Re: Строителство на калкан

Мнениеот Melly » 21 Авг 2022, 14:09

guest1 написа:
Melly написа:... първа стъпка - установяване на действащия за квартала подробен устройствен план „ПУП".

Освен това - трябва да се провери, доколко актуалния ПУП-ПРЗ е релевантен с действалият към момента на строителството на процесната сграда подобен.
==========================

Алооо, кухолейков, ти на краставичар краставици ли СЕ БУТАШ да продаваш....
Аре :arrow: у лЕво, келеш такъв! :twisted:

ЗАБРАНИЛА СЪМ ТИ да ме цитираш и да даваш безпочвените си квалификации. :idea: :!: :idea:
"Понякога седя и си мисля...а понякога просто си седя."
http://vbox7.com/play:68f9c028
Аватар
Melly
Старши потребител
 
Мнения: 8003
Регистриран на: 18 Окт 2007, 23:13
Местоположение: гр. София

Re: Строителство на калкан

Мнениеот Melly » 21 Авг 2022, 14:19

ivanov_p написа:
Melly написа:
Преди около 7 години закупих къща в кв.Горна баня.
.... Изискването ни беше да не е на калкан.
Тя бе изградена изцяло , но се нуждаеше от сериозен ремонт.В съседство на къщата (от северната страна) има празен парцел.Този парцел е празен от десетки години.В последните три години смени три собственика. Едва сега разбираме ,че къщата ,която трябва да се строи в този парцел трябва да е на калкан с нашата.


Кое не е ясно? :roll:
Останалото от изложените обстоятелства е пълнеж!

Проблемът не е в градоустройствения статут на имота на автора на темата и този на съществуващата му къща, а както казах - проблем имат съседите с осъществяване на застрояването на техния имот, и посочих като първа стъпка - установяване на действащия за квартала подробен устройствен план „ПУП".
Така че, не обърквайте повече човека!

Поздрави към теб, Пейчо, и специални към Никодим! :lol: :lol: :lol:


Поздрави и на теб, Мели,
В София, а вероятно и другаде, в много райони и особено в такива с маломерни парцели, се направи общо градоустройство, когато по няколко парцела се включваха в един общ и макар нито една от къщите в тези парцели да не е била на калкан вече се предвиждаше в тези нови парцели да се строи на калкан. Или всички трябва да започнете да строите едновременно или по отделно, но спазвайки новото градоустройство. ..................
В този смисъл варианти разни.


Прав си, но имам неотменим принцип и го спазвам, уверявам те: Не давам съвети по преразказ... А и не споделям случаи от практиката си тук в тази платформа!
"Понякога седя и си мисля...а понякога просто си седя."
http://vbox7.com/play:68f9c028
Аватар
Melly
Старши потребител
 
Мнения: 8003
Регистриран на: 18 Окт 2007, 23:13
Местоположение: гр. София

Re: Строителство на калкан

Мнениеот ivanov_p » 21 Авг 2022, 14:22

А и не споделям случаи от практиката си тук в тази платформа!


Това е от практика като предприемач. С такива дела не съм се занимавал, а в момента не се занимавам с никакви.
ivanov_p
Активен потребител
 
Мнения: 4331
Регистриран на: 26 Ное 2013, 19:53

Re: Строителство на калкан

Мнениеот lavazza » 21 Авг 2022, 15:29

Разрешенията за строеж имат срок на валидност 3 г от издаването им след това трябва да се преиздадат на възложителят
lavazza
Младши потребител
 
Мнения: 37
Регистриран на: 21 Авг 2008, 18:17

Re: Строителство на калкан

Мнениеот lavazza » 21 Авг 2022, 15:32

Разрешението за строеж губи правно действие, когато: 1. в продължение на три години от влизането му в сила не е започнало строителството; 2. в продължение на 5 години от започване на строителството не е завършен грубият строеж, включително покривът на сградите; 3. в продължение на 10 години от започване на строителството на елементи на техническата инфраструктура то не е завършено или не е завършен грубият строеж, включително покривът на сградите за обектите по чл. 137, ал. 1, т. 1 и 2, за националните обекти, за обектите с национално значение и за обектите с първостепенно общинско значение. Презавереното разрешение за строеж губи правно действие след изтичането на срока, за който е презаверено, ако не е започнато или съответно не е завършено строителството съгласно чл.153, ал.9 от ЗУТ. Одобреният инвестиционен проект губи правно действие, ако разрешението за строеж не бъде презаверено, както и когато презавереното разрешение за строеж е загубило правно действие съгласно чл.153, ал.10 от ЗУТ.
lavazza
Младши потребител
 
Мнения: 37
Регистриран на: 21 Авг 2008, 18:17

Re: Строителство на калкан

Мнениеот guest1 » 21 Авг 2022, 16:43

Melly написа:
guest1 написа:
Melly написа:... първа стъпка - установяване на действащия за квартала подробен устройствен план „ПУП".

Освен това - трябва да се провери, доколко актуалния ПУП-ПРЗ е релевантен с действалият към момента на строителството на процесната сграда подобен.
==========================

Алооо, кухолейков, ти на краставичар краставици ли СЕ БУТАШ да продаваш....
Аре :arrow: у лЕво, келеш такъв! :twisted:

ЗАБРАНИЛА СЪМ ТИ да ме цитираш и да даваш безпочвените си квалификации. :idea: :!: :idea:

Изображение

Ще забраняваш у вас - ако ти позволят!
Човек винаги може да се държи добре с онези, които са му безразлични.
Оскар Уайлд, „Портретът на Дориан Грей“

Това е само мнение, не сте длъжни да се съобразявате с него.
guest1
Активен потребител
 
Мнения: 1801
Регистриран на: 07 Май 2021, 01:34

Re: Строителство на калкан

Мнениеот nikodim77 » 21 Авг 2022, 20:51

Привет Melly ,
Благодаря за поздравите в предходен твой пост, отправени към мен!
В мой пост..., дали в тази тема или друга, написах, че и неговият ред идва, като имам предвид да инициирам „подсещане” на администраторите на форума, че този форумен отпадък трябва да бъде премахнат, което подсещане ще въведа още тази вечер под формата на тема…
nikodim77
Активен потребител
 
Мнения: 1168
Регистриран на: 23 Апр 2009, 14:29

Re: Строителство на калкан

Мнениеот ichko7 » 09 Сеп 2022, 11:41

Извинете, че отсъствах за известно време от форума.Просто ходих по институциите ,които са компетентни по този казус.За съжаление ,наистина къщата ми се оказва на " калкан".Интрестното ,обаче е,че в съседният парцел все оше нямат одобрен проект и РС. А имат издадена виза за строеж от преди повече от две години.Странното е ,че този имот се препродава вече няколко пъти.Разговарях няколко пъти с гл. архитект на Овча купел.Той потвърди ,че все още нямат РС.Негова сътрудничка ми каза ,че ние не само трябва да бъдем оведомени ,ако се получи разрешение за строеж,но и трябва да дадем нотариално заверено съгласие за това.Защото от строителните дейности може да пострада и нашата къща.Без да броим покрива , който незнайно защо стърчи на метър на вътре в "калкана" Именно това ни заблуди, да повярваме , че тази къща не епредвидена за "калкан".А сега ще трябва да си режем и преправяме покрива, нещо срещу ,което сме твърдо против.Отделен въпрос остава ,че както ми казаха от обшината при разкопните работи може да се напука и нашата къща, също да се повреди изолацията ни.Затова в крайна сметка ме посъветваха да се консултирам с адвокат.Именно за това съм тук , да ми препоръчате опитен адвокат по имотни казуси.
ichko7
Младши потребител
 
Мнения: 15
Регистриран на: 18 Авг 2022, 17:16

Re: Строителство на калкан

Мнениеот ichko7 » 13 Сеп 2022, 13:04

За съжаление , и от ДАГ и от общината потвърдиха ,че къщата ни е предвидена за "калкан" и на практика , ние се намираме в заварено положение.Въпроса е може ли от тук нататък да се направи нещо.
ichko7
Младши потребител
 
Мнения: 15
Регистриран на: 18 Авг 2022, 17:16

Re: Строителство на калкан

Мнениеот ivanov_p » 13 Сеп 2022, 13:43

ichko7 написа:За съжаление , и от ДАГ и от общината потвърдиха ,че къщата ни е предвидена за "калкан" и на практика , ние се намираме в заварено положение.Въпроса е може ли от тук нататък да се направи нещо.


Пуснете тук или на лични идентификатора на имота.
ivanov_p
Активен потребител
 
Мнения: 4331
Регистриран на: 26 Ное 2013, 19:53

Re: Строителство на калкан

Мнениеот bozyo » 14 Сеп 2022, 12:25

страница и половина бърборилня по непълни данни и задаване на отговори. иска се съвет какво да се направи, или някой има план и търси одобрение. явно отчаянието и неволята са най-добрите съветници, защото докараха нещата до основния въпрос:
ichko7 написа:За съжаление , и от ДАГ и от общината потвърдиха ,че къщата ни е предвидена за "калкан" и на практика , ние се намираме в заварено положение.Въпроса е може ли от тук нататък да се направи нещо.


а отговорът е бил на повърхността от години:
ichko7 написа:...В последните три години смени три собственика. ...

купете го тоя съседен имот! сигурно ще ви излезе по-евтино от това да продавате къщата, да си купите нова и да я ремонтирате. това не е правен въпрос, а е въпрос на здрав разум.
bozyo
Потребител
 
Мнения: 172
Регистриран на: 24 Мар 2021, 00:24

Re: Строителство на калкан

Мнениеот ichko7 » 14 Сеп 2022, 17:22

Да уточня само ,че не сме обжалвали РС , защото просто все още няма таково.Даже няма одобрен проект.
ichko7
Младши потребител
 
Мнения: 15
Регистриран на: 18 Авг 2022, 17:16

Re: Строителство на калкан

Мнениеот ivanov_p » 15 Сеп 2022, 09:14

Вашата къщата е на калкан, ако някой ви е казал друго е нямал хабер от понятие кое какво е. При строежа сте навлезли в чужд имот, съседът ви може да поиска да премахнете стрехата с дело и ще платите и разноските по него.
Къщата ви е строена като такава на калкан, което го пише и в строителните книжа, стената е правена като калканна стена. Единственото нарушение е стрехата, която е напълно излишна защото няма никакъв конструктивен смисъл да има стреха над калкан, а и е незаконна. Няма проблеми и с копаенето, имотите са на скат и ще има съвсем малък изкоп към улицата. Съседа няма да има проблеми с РС, ако го поиска, няма как и да го обжалвате успешно. Като започне строителството ще хванете неговите строители да оправят стрехата, дотогава няма защо да се притеснявате и да го мислите повече, още по-малко да обикаляте институции, за да не дойдат и те да ви накарат да махнете стрехата.
Съседния имот не е лош и вероятно се препродава защото му скача цената.
ivanov_p
Активен потребител
 
Мнения: 4331
Регистриран на: 26 Ное 2013, 19:53

Re: Строителство на калкан

Мнениеот guest1 » 15 Сеп 2022, 09:53

ivanov_p написа:Единственото нарушение е стрехата, която е напълно излишна защото няма никакъв конструктивен смисъл да има стреха над калкан, а и е незаконна.

Не мога да се съглася, че стрехата е единствен проблем.
Целият покрив е проектиран грешно и трябва да се преправи. Този скат - в писока към съседния имот - изобщо не трябва да го има.
Съгласно Наредба 7 от 2003 г
Чл. 82. (1) При свързано застрояване в съседни урегулирани имоти сградите се опират една до друга с калканни стени, които представляват външни стени без стреха или корниз и без отвори и издатини, разположени на регулационната граница със съседния имот, и завършват с противопожарен надзид с височина най-малко 0,3 м над покрива.
Човек винаги може да се държи добре с онези, които са му безразлични.
Оскар Уайлд, „Портретът на Дориан Грей“

Това е само мнение, не сте длъжни да се съобразявате с него.
guest1
Активен потребител
 
Мнения: 1801
Регистриран на: 07 Май 2021, 01:34

Re: Строителство на калкан

Мнениеот ichko7 » 15 Сеп 2022, 11:43

Ако ми разрешите ,искам да се върна към едно изказване по горе на многоуважаваната Melly.Там тя казва ,че съседите ми ще имат проблем с РС на свързано строителство с нашата къща ,защото тя е с жизнен цикъл над30г. Какво означава това?
ichko7
Младши потребител
 
Мнения: 15
Регистриран на: 18 Авг 2022, 17:16

Re: Строителство на калкан

Мнениеот guest1 » 15 Сеп 2022, 12:54

ichko7 написа:Ако ми разрешите ,искам да се върна към едно изказване по горе на многоуважаваната Melly.Там тя казва ,че съседите ми ще имат проблем с РС на свързано строителство с нашата къща ,защото тя е с жизнен цикъл над30г. Какво означава това?

Това изказване съм го пропуснал, защото някои потребители са в „черния списък”.
Но сега - когато цитирате по смисъл - и на мен ми е интересно.

Какво общо има, между вида на постройката и нейния жизнен цикъл, и начина на застрояване в ДВАТА съседни парцела.
Възможно е, в момента да има паянтова сграда, която да бъде съборена и на нейно място да се построи нова масивна.
Също, както е при ОПС - което не погива заедно със сградата.
Човек винаги може да се държи добре с онези, които са му безразлични.
Оскар Уайлд, „Портретът на Дориан Грей“

Това е само мнение, не сте длъжни да се съобразявате с него.
guest1
Активен потребител
 
Мнения: 1801
Регистриран на: 07 Май 2021, 01:34

ПредишнаСледваща

Назад към Имотни казуси


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 21 госта


cron