начало
Кадровиците не отстраниха от длъжност Константин Сулев, изслушаха прокурорите по делото срещу Нотариуса Кадровиците не отстраниха от длъжност Константин Сулев, изслушаха прокурорите по делото срещу Нотариуса

Част от къща без земя

Казуси за недвижими имоти


Част от къща без земя

Мнениеот lektor13 » 02 Окт 2022, 09:57

Здравейте, притежавам част от къща с отделен идентификатор. Има още двама собственици - единия държи етаж, другия - половината от етажа, на който съм аз. Те държат и всичката земя в парцела. Моя имот няма земя. Какви са рисковете за мен? Може ли по някаквъв начин да загубя имота при определени обстоятелства?
lektor13
Нов потребител
 
Мнения: 4
Регистриран на: 02 Окт 2022, 09:49

Re: Част от къща без земя

Мнениеот guest1 » 02 Окт 2022, 18:26

Здравейте!
Ако това е цялата информация - няма никакви рискове.
Почти всички, които живеят в „сгради, в,режим на Етажна собственост”, са в същото положение.
Човек винаги може да се държи добре с онези, които са му безразлични.
Оскар Уайлд, „Портретът на Дориан Грей“

Това е само мнение, не сте длъжни да се съобразявате с него.
guest1
Активен потребител
 
Мнения: 1794
Регистриран на: 07 Май 2021, 01:34

Re: Част от къща без земя

Мнениеот ivanov_p » 02 Окт 2022, 18:35

Нищо не може да стане, ползвайте си имота спокойно. Двора може да ползвате доколкото ви осигурява ползването на жилището - да минавате през него за да влезете, да сложите стълба или скеле при ремонт, не може да паркирате кола без да ви разрешат, но и никой не може да ви ограничи достъпа.
ivanov_p
Активен потребител
 
Мнения: 4326
Регистриран на: 26 Ное 2013, 19:53

Re: Част от къща без земя

Мнениеот lektor13 » 28 Окт 2022, 14:38

Доколкото се отиентирах понеже нямам земя другите собственици могат да вземат решение за събаряне без да ме питат, само да ме уведомят. Ако не построят сградата до 5 години какво става?
lektor13
Нов потребител
 
Мнения: 4
Регистриран на: 02 Окт 2022, 09:49

Re: Част от къща без земя

Мнениеот ivanov_p » 28 Окт 2022, 14:50

И да се ориентирате да не се ориентирате законите няма да се променят конкретно за вашия случай. Никой не може да бутне къщата без вие да сте съгласни. Теоретично може да стане, ако сградата е незаконна и не подлежи на узаконяване.
ivanov_p
Активен потребител
 
Мнения: 4326
Регистриран на: 26 Ное 2013, 19:53

Re: Част от къща без земя

Мнениеот lektor13 » 28 Окт 2022, 18:28

Всичко по имота е редовно. Но единия собственик твърди, че ако решат да построят нова сграда, понеже нямам земя, а само отстъпено право на строеж не са длъжни дори да ме питат. Ако е така обаче, аз през това време докато строят трябва да търся друг имот, който да ползвам. А ако нямам възможност? Или нямам пари да довърша и обзаведа новото? Наистина ли има начин да бъде заобиколено моето мнение?
lektor13
Нов потребител
 
Мнения: 4
Регистриран на: 02 Окт 2022, 09:49

Re: Част от къща без земя

Мнениеот ivanov_p » 28 Окт 2022, 18:57

.
lektor13 написа:Всичко по имота е редовно. Но единия собственик твърди, че ако решат да построят нова сграда, понеже нямам земя, а само отстъпено право на строеж не са длъжни дори да ме питат. Ако е така обаче, аз през това време докато строят трябва да търся друг имот, който да ползвам. А ако нямам възможност? Или нямам пари да довърша и обзаведа новото? Наистина ли има начин да бъде заобиколено моето мнение?


Не се разбира какво точно искате да кажете. Ако решат да строят нова сграда в същия парцел не са длъжни да ви питат, но това може да стане само при неизпълнени градоустройствени показатели - плътност и кинт и ако самият имот позволява строителството, достатъчно е голям за да се спазят отстоянията до имотните граници и старата къща.
Вие обаче казвате още нещо, че трябва да си търсите друг имот и нямате пари да довършите и обзаведете новото. Кое ново? Вие си седите в старата къща и нямате нищо общо с новото строителство, за да мислите как да го довършвате и обзавеждате.
Могат да строят при някой обстоятелства и в старата сграда без да ви питат, напр. да я надстроят, но и там трябва да се четат документите.
ivanov_p
Активен потребител
 
Мнения: 4326
Регистриран на: 26 Ное 2013, 19:53

Re: Част от къща без земя

Мнениеот guest1 » 28 Окт 2022, 20:04

Здравейте!
Виждам, че от ivanov_p ви отговаря много добре, но не се сдържам - след тези думи
lektor13 написа:Но единия собственик твърди, че ако решат да построят нова сграда, понеже нямам земя, а само отстъпено право на строеж не са длъжни дори да ме питат.

На този специалист му кажете, да не си измисля нови закони!
На практика - те имат земята, но само могат да я гледат отдалеч!
По дефиниция, правото на собственост се състои от три компонента – право на владение, на ползване и на разпореждане. С учредяването на „ограниченото вещно право - отстъпено право на строеж“ соственикът доброволно се е отказал от втората и третата компонента!
Когато е построена сградата - ОПС е „хибернирано“, като въз основа на него - е придобита собствеността на сградата. Обаче - ако нещо стане с тази сграда - вие може да си построите друга, на същото място и въз основа на това същото ОПС.
Човек винаги може да се държи добре с онези, които са му безразлични.
Оскар Уайлд, „Портретът на Дориан Грей“

Това е само мнение, не сте длъжни да се съобразявате с него.
guest1
Активен потребител
 
Мнения: 1794
Регистриран на: 07 Май 2021, 01:34

Re: Част от къща без земя

Мнениеот lektor13 » 28 Окт 2022, 23:30

За "новото" , което биха построили на мястото на старата сграда. Ако нямам парите да го довърша и обзаведа, не мога да го ползвам. А сегашното ми върши работа.
Не знам как е възможно някой да реши да събори съществъващата сграда като само ме уведоми. В нотариалния акт има описани и идеални части и право на ползване на кв.м. от поземления имот.
Ако е така, значи щом нямам земя, нямам и имот - другите собственици винаги могат да решат да построят нова сграда на мястото на тази и да я съборят?
lektor13
Нов потребител
 
Мнения: 4
Регистриран на: 02 Окт 2022, 09:49

Re: Част от къща без земя

Мнениеот ivanov_p » 29 Окт 2022, 09:52

Не може да има ново на мястото на старата сграда без да сте съгласен. Нали го коментирахме това? Ако искат да строят нова сграда на мястото на старата трябва да се съгласите вие, а това обикновено става защото в новата ще получите по-голяма площ, но преговорите за това трябва да ги водите с адвокат от ваша страна, защото очевидно не сте наясно с материята.
ivanov_p
Активен потребител
 
Мнения: 4326
Регистриран на: 26 Ное 2013, 19:53

Re: Част от къща без земя

Мнениеот Melly » 30 Окт 2022, 13:05

lektor13 написа:Всичко по имота е редовно. Но единия собственик твърди, че ако решат да построят нова сграда, понеже нямам земя, а само отстъпено право на строеж не са длъжни дори да ме питат. Ако е така обаче, аз през това време докато строят трябва да търся друг имот, който да ползвам. А ако нямам възможност? Или нямам пари да довърша и обзаведа новото? Наистина ли има начин да бъде заобиколено моето мнение?


Най общо казано,
Въпросната къща, към този момент, е в режим на ЕС.
Земята, върху която е построена къщата има градоустройствен режим съгласно действащия ПУП/ОУП със съответни предвиждания за показателите - ЗУТ/ЗУЗСО за гр. София.
Всеки от съсобствениците може да заяви искане за издаване на виза за проектиране, но, дотук !
Всяка следваща стъпка напред (изработен и представен за одобряване инвестиционен проект) при ново застрояване на парцела съгласно действащия за района ПУП предполага безусловно съгласие от всички съсобственици вкл. и носителите на ограничени вещни права .

Извод:
Никой не може да пренебрегне липса на съгласие на един от тях, поради което аргументът на другите двама съсобственици е ирелевантен. Те не могат с "врътки" да заобиколят закона!
"Понякога седя и си мисля...а понякога просто си седя."
http://vbox7.com/play:68f9c028
Аватар
Melly
Старши потребител
 
Мнения: 8003
Регистриран на: 18 Окт 2007, 23:13
Местоположение: гр. София


Назад към Имотни казуси


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 14 госта


cron