начало
Отборът на СУ „Св. Климент Охридски“ стигна до полуфинал в най-голямото състезание по космическо право Отборът на СУ „Св. Климент Охридски“ стигна до полуфинал в най-голямото състезание по космическо право

Въпроси за констативен нотариален акт

Казуси за недвижими имоти


Въпроси за констативен нотариален акт

Мнениеот ctbrown » 17 Окт 2022, 14:43

1. Необходимо ли е да си извадя констативен нотариален акт за съсобствен дял от имот при съдебна делба за въпросния имот? КНА ще е по документи, а не по обстоятелствена проверка.

Доколкото знам КНА може да се оспорва в съда.
Също така знам че другите съсобстеници признават моя дял(поне на думи) но не им вярвам и може да си променят позицията след време.

Има ли смисъл да хвърлям пари при нотариуса за КНА, при положение че очаквам в бъдеще да има съдебна делба за този имот?
ctbrown
Младши потребител
 
Мнения: 12
Регистриран на: 03 Мар 2022, 10:19

Re: Въпроси за констативен нотариален акт

Мнениеот ivanov_p » 18 Окт 2022, 18:49

Съмнявам се, че нотариус може да направи КНА за вашия дял от наследствен имот, а и не ви трябва, достатъчни са ви документа за собственост и удостоверенията за наследници за да се легитимирате като събственик. Чакайте делото за делба.
ivanov_p
Активен потребител
 
Мнения: 4354
Регистриран на: 26 Ное 2013, 19:53

Re: Въпроси за констативен нотариален акт

Мнениеот ctbrown » 19 Окт 2022, 09:33

ivanov_p написа:Съмнявам се, че нотариус може да направи КНА за вашия дял от наследствен имот, а и не ви трябва, достатъчни са ви документа за собственост и удостоверенията за наследници за да се легитимирате като събственик. Чакайте делото за делба.


Нямам документ за собственост. Имам само удостоверение за наследници.
ctbrown
Младши потребител
 
Мнения: 12
Регистриран на: 03 Мар 2022, 10:19

Re: Въпроси за констативен нотариален акт

Мнениеот guest1 » 19 Окт 2022, 10:38

ctbrown написа:Нямам документ за собственост. Имам само удостоверение за наследници.

Естествено, че няма на Ваше име - нали тепърва ще ставате собственик.
Става дума за документа, доказващ правото на собственост на наследодателя.

КНА най-често се вади при два случая:
    - изобщо няма документ за собственост на имота. Същия е владян „от време оно” и всички съседи са били съгласно със ситуацията.
    - налице е разминаване на данни. Пример - в НА пише „имот 5 дка”, а в скицата - „имот 6 дка”. Разлики 5-10% се считат за допустима грешка.
Човек винаги може да се държи добре с онези, които са му безразлични.
Оскар Уайлд, „Портретът на Дориан Грей“

Това е само мнение, не сте длъжни да се съобразявате с него.
guest1
Активен потребител
 
Мнения: 1869
Регистриран на: 07 Май 2021, 01:34


Назад към Имотни казуси


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 24 госта


cron