начало
Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата

Срок за превеждане на част от продаден наследствен имот

Казуси за недвижими имоти


Срок за превеждане на част от продаден наследствен имот

Мнениеот jan221 » 09 Ное 2022, 07:25

Срок за превеждане на част от продаден наследствен имот от упълномощен съсобственик


Здравейте,

Живея в чужбина и направих пълномощно на моята сестра, с които имаме общ имот, да действат от мое име за продажбата му.

Имота е наследствен, от моят вуйчо, който почина в началото на годината. Той не е бил семеен и няма деца. Имота се разделя по равно между неговите 3 сестри (наследници по съребрена линия).

В пълномощното упълномощих моята сестра да получи сумата от продажбата от мое име в нейна банкова сметка.

Интересува ме, има ли законов срок, в който след продажбата тя се задължава да ми преведе сумата, и какви са правата ми в този случай, ако тя не го направи? (В пълномощното няма записани срокове за това.)

Благодаря ви предварително за отговорите.
jan221
Нов потребител
 
Мнения: 6
Регистриран на: 12 Ное 2021, 15:54

Re: Срок за превеждане на част от продаден наследствен имот

Мнениеот kdkrastev1234 » 09 Ное 2022, 15:35

Не, няма такъв срок. Ако сестра ви не ви даде полученото доброволно, можете да я съдите за парите.
advokat.k.krastev@gmail.com
https://justice-online.com/bg
kdkrastev1234
Потребител
 
Мнения: 631
Регистриран на: 27 Фев 2014, 08:22

Re: Срок за превеждане на част от продаден наследствен имот

Мнениеот hristev » 09 Ное 2022, 15:57

Това, че сте съгласен тя да получи сумата от Ваше име - по нейната банкова сметка, аз лично, считам, че означава това. Да получи сумата от Ваше име - по нейната банкова сметка.

Сиреч, собствеността на парите си е ваша.

Обаче, ако сте се съгласили тя да получи сумата "както от ваше име и за ваша сметка, така и вместо вас, по нейната банкова сметка", тогава трябва да се направи по-задълбочен анализ. Неподготвено считам, че сумата пак си е ваша.

Иначе считам, че давността да си искате парите се погасява с 5 годишен давностен срок. Срокът започва да тече от деня, в който сте я уведомили, че си искате парите, респективно от датата, когато "черно на бяло" сте се разбра ли тя да си Ви даде паричките.

Обръщам внимание, че телефонно обаждане от типа на: "Ало, какче, да ми изпратиш парите от сделката" няма да Ви помогне в съда.

Търсете адвокат.
hristev
Потребител
 
Мнения: 371
Регистриран на: 14 Юни 2022, 10:07

Re: Срок за превеждане на част от продаден наследствен имот

Мнениеот ivanov_p » 09 Ное 2022, 19:38

Давностния срок тече от момента на постъпване на парите в банковата сметка и ако не бъдат преведени може да си ги искате чрез съда. Ако сделката още не е станала посочете в пълномощното ваша банкова сметка където да постъпят парите. Трябва да се прочете и самото пълномощното защото често в него пишат глупости.
ivanov_p
Активен потребител
 
Мнения: 4329
Регистриран на: 26 Ное 2013, 19:53


Назад към Имотни казуси


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 24 госта


cron