начало
Прокуратурата е осъдена да плати 20 000 лева на бившата съдийка Румяна Ченалова Прокуратурата е осъдена да плати 20 000 лева на бившата съдийка Румяна Ченалова

Срок за превеждане на част от продаден наследствен имот

Казуси за недвижими имоти


Срок за превеждане на част от продаден наследствен имот

Мнениеот jan221 » 09 Ное 2022, 07:25

Срок за превеждане на част от продаден наследствен имот от упълномощен съсобственик


Здравейте,

Живея в чужбина и направих пълномощно на моята сестра, с които имаме общ имот, да действат от мое име за продажбата му.

Имота е наследствен, от моят вуйчо, който почина в началото на годината. Той не е бил семеен и няма деца. Имота се разделя по равно между неговите 3 сестри (наследници по съребрена линия).

В пълномощното упълномощих моята сестра да получи сумата от продажбата от мое име в нейна банкова сметка.

Интересува ме, има ли законов срок, в който след продажбата тя се задължава да ми преведе сумата, и какви са правата ми в този случай, ако тя не го направи? (В пълномощното няма записани срокове за това.)

Благодаря ви предварително за отговорите.
jan221
Нов потребител
 
Мнения: 6
Регистриран на: 12 Ное 2021, 15:54

Re: Срок за превеждане на част от продаден наследствен имот

Мнениеот kdkrastev1234 » 09 Ное 2022, 15:35

Не, няма такъв срок. Ако сестра ви не ви даде полученото доброволно, можете да я съдите за парите.
advokat.k.krastev@gmail.com
https://justice-online.com/bg
kdkrastev1234
Потребител
 
Мнения: 631
Регистриран на: 27 Фев 2014, 08:22

Re: Срок за превеждане на част от продаден наследствен имот

Мнениеот hristev » 09 Ное 2022, 15:57

Това, че сте съгласен тя да получи сумата от Ваше име - по нейната банкова сметка, аз лично, считам, че означава това. Да получи сумата от Ваше име - по нейната банкова сметка.

Сиреч, собствеността на парите си е ваша.

Обаче, ако сте се съгласили тя да получи сумата "както от ваше име и за ваша сметка, така и вместо вас, по нейната банкова сметка", тогава трябва да се направи по-задълбочен анализ. Неподготвено считам, че сумата пак си е ваша.

Иначе считам, че давността да си искате парите се погасява с 5 годишен давностен срок. Срокът започва да тече от деня, в който сте я уведомили, че си искате парите, респективно от датата, когато "черно на бяло" сте се разбра ли тя да си Ви даде паричките.

Обръщам внимание, че телефонно обаждане от типа на: "Ало, какче, да ми изпратиш парите от сделката" няма да Ви помогне в съда.

Търсете адвокат.
hristev
Потребител
 
Мнения: 371
Регистриран на: 14 Юни 2022, 10:07

Re: Срок за превеждане на част от продаден наследствен имот

Мнениеот ivanov_p » 09 Ное 2022, 19:38

Давностния срок тече от момента на постъпване на парите в банковата сметка и ако не бъдат преведени може да си ги искате чрез съда. Ако сделката още не е станала посочете в пълномощното ваша банкова сметка където да постъпят парите. Трябва да се прочете и самото пълномощното защото често в него пишат глупости.
ivanov_p
Активен потребител
 
Мнения: 4355
Регистриран на: 26 Ное 2013, 19:53


Назад към Имотни казуси


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 22 госта


cron