начало
Съдия от ВАС става зам.-министър на правосъдието Съдия от ВАС става зам.-министър на правосъдието

Обстоятелствена проверка на наследствен имот

Казуси за недвижими имоти


Обстоятелствена проверка на наследствен имот

Мнениеот sendys » 11 Дек 2022, 11:53

Здравейте,
Опитвам се да подам Молба Декларация за Обстоятелствена проверка на имот наследен от родител.
Няколко въпроса възникнаха и не мога да открия отговор, а в самата община не дават такъв.

- трябва да се направи обст. проверка за 180 метра от целия имот (по комбинирана скица са установени). За него имаме нотариален акт, в който пише с неуредени права по регулация. Това означава ли, че трябва да впиша само метрите за които нямаме документ?

- всички наследници ли следва да бъдат вписани в документа за проверка, където са упоменати и свидетелите, които ще се призоват при Нотариуса? Или мога да го подам от мое име, защото и аз имам дял?
( Моето разбиране е, че се прави обст. проверка на имота и няма значение кой от наследниците го входира в Общината)

Има ли нещо друго за което да внимавам?

Предварително благодаря за съветите,
sendys
Нов потребител
 
Мнения: 2
Регистриран на: 11 Дек 2022, 11:43

Re: Обстоятелствена проверка на наследствен имот

Мнениеот sunshine_75 » 11 Дек 2022, 20:17

Очевидно крайната Ви цел е продажбата на имота. Тая работа без адвокат или поне без нотариус няма как да стане. Така че по-добре съберете всички документи, които имате за имота и посетете адвокат и/или нотариална кантора по местонахождението на имота. Ще спестите време, нерви и средства.
Всички съсобственици трябва да продадат имота, възможно е един от тях (Вие) да бъдете упълномощен нотариално за сделката.
sunshine_75
Потребител
 
Мнения: 821
Регистриран на: 13 Окт 2004, 09:36

Re: Обстоятелствена проверка на наследствен имот

Мнениеот sendys » 12 Дек 2022, 06:56

Благодаря ви.
Да, и аз за Нотариус искам да подготвя документите за да издадат нотариален акт.

Въпроса ми е по скоро за попълване на молбата за тази проверка, защото имайки всички документи вече четвърти месец адвоката към когото се обърнах не е направил нищо.

Хубава седмица!
sendys
Нов потребител
 
Мнения: 2
Регистриран на: 11 Дек 2022, 11:43

Re: Обстоятелствена проверка на наследствен имот

Мнениеот guest1 » 12 Дек 2022, 22:27

sunshine_75 написа:Очевидно крайната Ви цел е продажбата на имота.

Никак даже не е очевидно. Просто собственикът (един или няколко съсобственици) иска всичко да е изрядно - скицата и НА да съответстват.
sunshine_75 написа:Тая работа без адвокат или поне без нотариус няма как да стане.

Нотариуса е ЗАДЪЛЖИТЕЛЕН, но адвокат ... може и без такъв.
Особено, ако нотариуса е ангажиран.
sendys написа:
    1. трябва да се направи обст. проверка за 180 метра от целия имот (по комбинирана скица са установени). За него имаме нотариален акт, в който пише с неуредени права по регулация. Това означава ли, че трябва да впиша само метрите за които нямаме документ?
    2. всички наследници ли следва да бъдат вписани в документа за проверка, където са упоменати и свидетелите, които ще се призоват при Нотариуса? Или мога да го подам от мое име, защото и аз имам дял?
    ( Моето разбиране е, че се прави обст. проверка на имота и няма значение кой от наследниците го входира в Общината)

[list]1. Не сте обяснили добре, но ...
Разбирам, че има разминаване в площите (по скица и по НА) от 180 кв.м. Но колко е целия имот? Ако е 1 дка - това са 18%, много е, но ако е 10 дка - 180 кв.м. са 1,8%, в рамките на допустимата грешка.
2. Понеже говорите за наследници - този въпрос трябва да да се реши, преди самото наследяване. БОт името на наследодателя, заинтересовани са „наследниците на ХХХ“ - като сборно понятие. Няма да подавате от свое име, защото сте просто част от цялото./list]

Пп. Това „неуредени права по регулация“ може да е свързано с преместване на имотни граници и заплащане на обезщетения. Тогава няма да мине само с КНА.
Човек винаги може да се държи добре с онези, които са му безразлични.
Оскар Уайлд, „Портретът на Дориан Грей“

Това е само мнение, не сте длъжни да се съобразявате с него.
guest1
Активен потребител
 
Мнения: 1871
Регистриран на: 07 Май 2021, 01:34


Назад към Имотни казуси


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: Google [Bot] и 20 госта


cron