начало
Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата

Проверка за соственост.

Казуси за недвижими имоти


Проверка за соственост.

Мнениеот aboveandbeyond » 29 Яну 2023, 11:38

Здравейте.

В семейството има имотен казус и ситуацията ми изглежда малко патова, предвид фактите, които ще споделя по-надолу. Бих желал да получа малко информация от хора, които разбират от тези неща и предварително благодаря. :)
Става дума за това, че братът на дядо ми почина преди месец и половина и остави недвижим имот в друг град. Дядо ми има 2 деца - майка ми и сестра ѝ. Поради една или друга причина, всичко беше уредено от сестрата на майка ми, при което оригинала на смъртния акт, както и нотариалния акт за жилището на братът на дядо ми останаха в нея (в сестра ѝ) и сякаш няма желание да ги споделя с прекия наследник, който е дядо ми (имаме копие на смъртния акт). В момента нямаме никаква информация за този имот, освен градът, в който се намира, а има документи, които трябва да се уреждат. Разбрахме, че трябва да се плати данък наследство, но в заявлението има някои неща за попълване, които ние не знаем, понеже нямаме достъп до всички документи. Освен това, имаме съмнения, че може да се направи опит за изфабрикуване на някакво завещание, каквото сме на 99% сигурни, че няма. Какво трябва да направим в случая - към кои институции можем да се обърнем, за да получим информацията, която ни трябва?

Благодаря!
aboveandbeyond
Младши потребител
 
Мнения: 10
Регистриран на: 07 Яну 2023, 09:13

Re: Проверка за соственост.

Мнениеот ivanov_p » 29 Яну 2023, 11:44

Трябва да се обърнете към институцията Имотен регистър и да направите справка по лице с ЕГН-то на починалия, след което да поискате издаване на препис от нотариалния акт, ако е на негово име. Възможно е починалия да не е прехвърлял имота на свое име и той да се води на някой прадядо от времето на балканските войни, ако е така ще отидете в общината по местонахождение на имота и последния адрес на починалия, ще си извадите удостоверение за наследници и ще искате справка от данъчните регистри за дължими данъци на имота, като там е посочен документа за собственост.
ivanov_p
Активен потребител
 
Мнения: 4327
Регистриран на: 26 Ное 2013, 19:53

Re: Проверка за соственост.

Мнениеот berto » 29 Яну 2023, 14:59

Не казвате този брат на дядо Ви дали има низходящи роднини, т.е. деца. Може Вие да не сте наследници, т.е. вие със сигурност не сте наследник, но дядо Ви може и да е. Кажете какво сте направили - дарение, доброволна делба, продажба, договор за издръжка и гледане. Липсва важна информация. Иначе това, което са казали в предишния коментар е вярно за Имотния регистър. Можете да поискате препис.
berto
Потребител
 
Мнения: 312
Регистриран на: 01 Сеп 2020, 17:32

Re: Проверка за соственост.

Мнениеот aboveandbeyond » 29 Яну 2023, 15:44

Благодаря много.

Дядо ми е пряк и единствен наследник.
Всяко лице ли може да поиска информацията за собственост или трябва да е лично от дядо ми, или пък с пълномощно? Може ли запитването да се направи от град, който е различен от този, в който се намира имота? Тоест - от града, в който сме ние, да ни дадат информация за жилището, което е в друг град? Имота със сигурност е бил на името на починалия. Със запитването имаме за цел да разберем дали имота е прехвърлен на друг човек, преди смъртта на брата на дядо ми, тоест - дали дядо ми го наследява, или е на друг човек.
aboveandbeyond
Младши потребител
 
Мнения: 10
Регистриран на: 07 Яну 2023, 09:13

Re: Проверка за соственост.

Мнениеот ivanov_p » 29 Яну 2023, 17:53

Всеки може да поиска справка по лице, като срещу 3-4 лв. му се дава разпечатка за имотите на лицето. Ако въпросният имот е сред тях може да поискате да ви се издаде заверен препис от нотариалния акт, а и ще видите дали този имот е бил продаден или дарен приживе. Извън това, след като видите кой точно е имота може да поискате и справка по имот, като ще ви дадат извадка от всички вписвания по партидата на имота.
ivanov_p
Активен потребител
 
Мнения: 4327
Регистриран на: 26 Ное 2013, 19:53

Re: Проверка за соственост.

Мнениеот aboveandbeyond » 29 Яну 2023, 22:26

Благодаря много за изчерпателните отговори!
Имам един последен въпрос, понеже никога не съм се занимавал с подобни неща и се надявам да не бъде нахално. Ако човекът, който е починал е бил регистриран друг град, мога ли да поискам тази информация от институцията, която е в моя град или се налага да е точно там, където е живял?
aboveandbeyond
Младши потребител
 
Мнения: 10
Регистриран на: 07 Яну 2023, 09:13

Re: Проверка за соственост.

Мнениеот vili_spasova » 30 Яну 2023, 10:40

aboveandbeyond написа:Благодаря много за изчерпателните отговори!
Имам един последен въпрос, понеже никога не съм се занимавал с подобни неща и се надявам да не бъде нахално. Ако човекът, който е починал е бил регистриран друг град, мога ли да поискам тази информация от институцията, която е в моя град или се налага да е точно там, където е живял?


Прощавайте, но ако дядо Ви е жив, само той може да се снабди с удостоверение за наследници на брат си. Ако желае може да упълномощи друг, но наследникът е само той /освен ако не са живи родителите им/. С удостоверение за наследници наследникът може да се снабди лично в общинската администрация, по последния постоянен адрес на починалото лице, или по електронен път. Има достатъчно инфо по темата:
ето линк:
https://egov.bg/wps/portal/egov/dostavchitsi+na+uslugi/obshtinski+administratsii/unificirani+uslugi/2016
Не си въобразявай!
vili_spasova
Потребител
 
Мнения: 912
Регистриран на: 05 Дек 2007, 16:16
Местоположение: София

Re: Проверка за соственост.

Мнениеот aboveandbeyond » 31 Яну 2023, 23:51

Вече разполага с такова удостоверение. Като гледам предишните отговори, оставам с впечатление, че всеки може да поиска справка за собственост на имота. Благодаря за информацията.
aboveandbeyond
Младши потребител
 
Мнения: 10
Регистриран на: 07 Яну 2023, 09:13

Re: Проверка за соственост.

Мнениеот vili_spasova » 01 Фев 2023, 11:03

aboveandbeyond написа:Вече разполага с такова удостоверение. Като гледам предишните отговори, оставам с впечатление, че всеки може да поиска справка за собственост на имота. Благодаря за информацията.


Привет, поради някаква причина съм останала с впечатление, че Ви интересува издаване на удостоверение за наследници. Затова, ако съм Ви подвела или заблудила се извинявам. А сега, като чета поста Ви, разбирам, че става въпрос за справка за имот.
Ще копирам една статия, която отговаря доста подборно и пълно на този въпрос. Краткият отговор на въпроса обаче е: Да, абсолютно всеки, без значение какъв е на собствениците има право на свободен достъп до тази информация.
/Само искам да допълня, че ако имотът е закупен с договор от общината преди деветдесетте години на миналия век е възможно да не фигурира в Имотния регистър. Тогава го търсите в отделите "Общинска собственост"/


Линк:
https://realistimo.com/bg/blog/razberi-sobstvenik-na-imot/

............

Ето и институциите, които ще ви дадат най-актуални и пълни данни за това кой е собственик на имот.

Имотният регистър към Агенцията по вписванията
Имотният регистър съдържа данни за недвижимите имоти на територията на страната, за собственост, прехвърляне, изменение или прекратяване правото на собственост или друго право върху недвижим имот. Ето линк към регистъра: https://portal.registryagency.bg/property-register

Регистърът показва хронологично промените във вписаните обстоятелства, както и вписаните актове на имотните партиди, което позволява да видите освен собственика на имота и промените по обстоятелствата - от текущия собственик, така и изминалите прехвърляния на собствеността.

Информацията за собствеността на недвижим имот е публична и всеки може да получи тази информация. Всеки може да направи справка кой е собственик на имот, стига да има номер на нотариален акт на прехвърляне на имота или номер на имотната партида (идентификатор на недвижимия имот). В големите градове има открити партиди на имотите, чрез които ще откриете лесно кой е собственик на дадения имот.

В Агенцията по вписванията може да направите устна, писмена или онлайн справка, стига да имате нужните данни. Ако пък се съмнявате например между двама души и искате да проверите кой е собственик на имота или кой от двамата има по-голям дял, може да заявите услугата - “Справка за лице от Имотен регистър за всички служби по вписвания” по ЕГН или Булстат, също можете да направите проверка на имот по ЕГН.

Ако използвате онлайн варианта - след регистрация и предварително заплащане на таксата за услугата, ще ви се предостави достъп до Единния портал за заявяване на електронни услуги – част Имотния регистър, където да откриете нужната информация за собственика на имот.

Устната справка се прави по устно или писмено заявление на всеки, който поиска, в негово присъствие, при точни данни за трите имена и ЕГН на собственика.

Как да се сдобия с номер на имотната партида.
Можете да намерите номера на партидата от системата КАИС при Агенция по геодезия, картография и кадастър на този адрес: https://kais.cadastre.bg/bg/Map

Изберете карта и от там навигирайте до желания имот. В повечето големи населени места ще намерите информацията на идентификатора на имота.

Примерен идентификатор на имот в сграда би изглеждал така: 63427.2.1648.1.1

Примерен идентификатор поземлен имот или парцел би изглеждал така 51679.51.43

Проверка в Общината
Може да проверите в съответната на имота община, кой е собственик на имот с цел наследство, чрез ЕГН, тъй като типът на справката в съответната община е декларирано имущество, или данъчни задължения на лице, както и извършени плащания. Тоест вие ще намерите дадената информация, единствено, ако собственикът на имота го е декларирал с цел плащане на данъци.

За повече информация разгледайте: Списък с общините по населени места и други държавни институции.

Проверка в Поземлените комисии
Ако имате съмнение, че имотът може и да е реституиран земеделски поземлен имот и след възстановяване на земята е вписан кадастралния план, то може да откриете чрез справка в Министерство на земеделието в Междуведомствената комисия в Областна дирекция "Земеделие.
Не си въобразявай!
vili_spasova
Потребител
 
Мнения: 912
Регистриран на: 05 Дек 2007, 16:16
Местоположение: София


Назад към Имотни казуси


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 18 госта


cron