начало
Районен съдия става зам.-министър на икономиката Районен съдия става зам.-министър на икономиката

увеличаване на издръжка

Message board for English speakers


увеличаване на издръжка

Мнениеот sashia » 19 Апр 2006, 13:52

здравейте,надявам се да ми дадете съвет как да постъпя.разведена съм от 6г ,а от 8месеца бившия ми съпруг не плаща издръжката на дъщеря ни.не мога да се свържа с него ,но от полицията ми дадоха последния му адрес.как трябва да процедирам за да го накарам да плати и мога ли да искам да се увеличи издръжката защото тя е 10лв на месец-предварително благодаря
sashia
Нов потребител
 
Мнения: 1
Регистриран на: 19 Апр 2006, 13:40

Мнениеот ostin » 19 Апр 2006, 14:09

Ако действително издръжката е 10 лв.-разбирасе че можете да я увеличите. А щом бившия ви съпруг не плаща от 8 месеца, ако имате изпълнителен лист , заведете изпълнително дело, поискайте си справки за доходите му и наложете примерно запор на възнаграждението му. /ако нямате изпълнителен лист, поискайте такъв от съда дето ви е присъдил издръжката/
ostin
Потребител
 
Мнения: 169
Регистриран на: 07 Окт 2005, 10:41

Мнениеот mishi_83 » 19 Апр 2006, 20:31

Наказателен кодекс
.......
Чл. 183. (Изм. - ДВ, бр. 95 от 1975 г., изм. - ДВ, бр. 28 от 1982 г., в сила от 01.07.1982 г.) (1) (Изм. - ДВ, бр. 92 от 2002 г., изм. - ДВ, бр. 103 от 2004 г., в сила от 01.01.2005 г.) Който, като е осъден да издържа свой съпруг, възходящ, низходящ, брат или сестра, съзнателно не изпълни задължението си в размер на две или повече месечни вноски, се наказва с пробация.
(2) Същото наказание се налага и на онзи, който нарочно се постави в невъзможност да дава издръжка, било като прехвърли имуществата си, било като не упражнява правата си или по друг начин.
(3) (Изм. - ДВ, бр. 28 от 1982 г., в сила от 01.07.1982 г.) Деецът не се наказва, ако преди постановяване на присъдата от първата инстанция изпълни задължението си и не са настъпили други вредни последици за пострадалия. Тази разпоредба не се прилага повторно.

Според мен това е по-удачният вариант от всички съществуващи алтернативи. Подавате тъжба в районната прокуратура по местоживеенето си и срещу бившия Ви съпруг се образува наказателно производство от общ характер. Същият може да се освободи от наказателна отговорност ако изпълни своевременно задължението си (вж ал.3 ). Фактът, че срещу него се повдига обвинение за извършено престъпление определено би го мотивирало много повече, от колкото безкрайните лутания по съдебно-изпълнителните служби.
Остава открит въпросът за увеличаване на дължимата издръжка, който трябва да се реши по исков ред пред районен съд - отново по Вашето местоживеене.
Успех!!!!
mishi_83
Потребител
 
Мнения: 738
Регистриран на: 03 Мар 2005, 13:27
Местоположение: София


Назад към Discussions in English


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 17 госта


cron