начало

Съдът потвърди уволнението на военен следовател-букмейкър Съдът потвърди уволнението на военен следовател-букмейкър

данъци?

Дискусии и казуси в областта на данъчното право
Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


данъци?

Мнениеот nikifor » 19 Апр 2004, 23:05

Придобит недвижим имот не е бил деклариран пред данъчните. Изминали са доста години. Ако сега се декларира, какво може да се очаква от тях? Административно наказание ще наложат ли? Защото са изминали 2години от нарушението. Ще съберат данък сгради и такса смет за 5 години назад + лихви.
nikifor
 

Re: данъци?

Мнениеот donna2 » 19 Апр 2004, 23:15

Глава четвърта
АДМИНИСТРАТИВНОНАКАЗАТЕЛНИ РАЗПОРЕДБИ
Чл. 123. (1) (Изм., ДВ, бр. 102 от 2000 г.) Който не подаде декларация по чл. 14, не я подаде в срок, както и не посочи или невярно посочи данни или обстоятелства, водещи до определяне на данъка в по-малък размер или до освобождаване от данък, се наказва с глоба в размер от 10 до 400 лв., а юридическите лица - с имуществена санкция в размер от 100 до 1 000 лв., ако не е предвидено по-тежко наказание.

Чл. 14. (1) (Изм., ДВ, бр. 103 от 1999 г.) За новопостроените или придобитите по друг начин имоти собственикът, съответно носителят на ограниченото вещно право, уведомява за това писмено в 2-месечен срок териториалната данъчна дирекция по местонахождението на имота, като подава данъчна декларация за облагане с годишен данък върху недвижимите имоти.
(2) (Изм., ДВ, бр. 103 от 1999 г.) При промяна на някое обстоятелство, което има значение за определяне на данъка, данъчно задължените лица уведомяват териториалната данъчна дирекция по реда и в срока по ал. 1.
(3) (Нова, ДВ, бр. 102 от 2000 г.) При придобиване на имот по наследство декларацията по ал. 1 се подава в срока по чл. 32.
(4) (Нова, ДВ, бр. 119 от 2002 г.) Подадената декларация от един съсобственик, съответно ползвател, ползва останалите съсобственици или ползватели.



глоба от 10 до 400 лв и ще платите данъка за двете години с лихвата
donna2
Потребител
 
Мнения: 992
Регистриран на: 17 Юни 2004, 18:48

Re: данъци?

Мнениеот boba » 20 Апр 2004, 08:51

И аз бях забравила да декларирам един имот около 2 години. Глобата ми беше само 15 /петнадесет/ лева! В ДС "Овча купел".
boba
 

Re: данъци?

Мнениеот nikifor » 20 Апр 2004, 13:05

Простете липсата на опит. Не е ли приложима частта от чл.34 от ЗАНН

Не се образува административнонаказателно производство, ако не е съставен акт за установяване на нарушението в продължение на три месеца от откриване на нарушителя или ако е изтекла една година от извършване на нарушението, а за митнически, данъчни, банкови, екологични и валутни нарушения, както и по Закона за публичното предлагане на ценни книжа и на нормативните актове по прилагането му - две години.
nikifor
 

Re: данъци?

Мнениеот zvezda » 20 Апр 2004, 13:40

Точно така - изтекла е давността за глобяване, т.е. не следва да издават акт за нарушение.
zvezda
Потребител
 
Мнения: 388
Регистриран на: 14 Мар 2004, 19:48
Местоположение: София

Re: данъци?

Мнениеот Ирина » 20 Апр 2004, 13:40

И аз имам същият казус и считам, че ще се приложи нормата на чл. 34 от ЗАНН. Когато изтекат 2 г. от извършване на нарушението, не може да се образува адм.наказателно поризводство. Но нека и други колеги изразят мнение.
Ирина
 

Re: данъци?

Мнениеот donna2 » 20 Апр 2004, 16:13

май наистина ще е приложим чл.34 от ЗАНН и май ще отърве глобата
но мисля че данъка ще си го плати с лихвата

къдеееееееееее са тия заспали данъчни че тук не може да им избягаш и на сантиметър......................
donna2
Потребител
 
Мнения: 992
Регистриран на: 17 Юни 2004, 18:48

Re: данъци?

Мнениеот nikifor » 20 Апр 2004, 16:23

Нали би трабвало да изтекат 2години от изтичането на срока за деклариране(2 месеца), а не от датата на придобиването?
nikifor
 

Re: данъци?

Мнениеот donna2 » 20 Апр 2004, 16:28

да да изтекат двата месеца -срока за деклариране
donna2
Потребител
 
Мнения: 992
Регистриран на: 17 Юни 2004, 18:48


Назад към Данъчно право


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 4 госта


cron