начало
Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата

Патентен данък???

Дискусии и казуси в областта на данъчното право
Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Патентен данък???

Мнениеот Яна Василева » 04 Юни 2004, 16:23

Здравйте!!!

Моля за съдействие и за компетентен отговор на следния въпрос:

Лице, работещо с личен булстат и на патентен данък, подало патентна декларация за извършване на таксиметрови услуги през 2004 г.,през м. юли желае да префискализира апарата си на собствената си фирма ЕТ/ тя действа и към нея работят още 2 коли-такси/ и този автомобил да започне работа към ЕТ.
Лицето с личния булстат е собственик на ЕТ.

# Трябва ли да подава нова патентна декларация от името на ЕТ, след тази промяна?
# Какъв е реда за заличаване и спиране на този личен булстат?
# Какви са обстоятелствата за спиране плащането на патентния данък и тази промяна достатъчна ли е за прекъсване плащането на патентния данък/към личния булстат/?

Благодаря Ви най - сърдечно и се надявам да получа ясни, компетентни и конкретни отговори.
Благодаря предварително.
Моят емайл е: jana_bg@web.de ili jana2004@libero.it

С поздрав,

Яна
Яна Василева
 

Re: Патентен данък???

Мнениеот nikiф » 04 Юни 2004, 17:30

При подадена декларация за патентна дейност, се дължи цялата сума независимо от това дали дейността не се извършва до края на годината. А за да започне работа под ЕТ ще трябва да подаде нова декларация, ще дължи патент от месеца следващ месеца на подаване на декларацията.
nikiф
 

Re: Патентен данък???

Мнениеот ахил » 04 Юни 2004, 17:30

По първия въпрос- трябва да се подаде нова патентна декларация от името на ЕТ
ако смени колата няма нужда, но при положение че влиза нов автомобил, независимо кой е собственика трябва да се подаде нова патентна декларация за автомобила.
По втория въпрос- не мога да ти отговоря веднага
Патентния данък е дължим до края на годината, независимо дали автомобила работи или не. Не е правилно, но е така, не се прекъсва плащането.
До понеделник ако някой който е в течение не отговори, пиши ще се опитам да обясня по- подробно всичко.
ахил
 

Re: Патентен данък???-Благодаря Ви.

Мнениеот Яна Василева » 09 Юни 2004, 13:04

Здравейте Ахил,

Благодаря за Вашия отговор и съдействието за решаване на проблема.
Все още никой друг не ми е писал относно другия въпрос/ за спиране дейността с личен булстат/ и молбата ми е отново за Ваш конкретен и компетентен отговор.
Благодаря Ви предварително.

Приятен ден.

С поздрав,

Яна Василева
Яна Василева
 

Re: Патентен данък???

Мнениеот moze bi » 09 Юни 2004, 15:06

не съм изчерпателно компетентен по въпроса, но мисля, че първо трябва да се подаде декларация до данъчното за преустановяване и окончателно спиране на дейността по подадаената патентна декларация. След това да се подаде нова от името на ЕТ.
А относно личния булстата мисля, че има два начина - или да остане като ФЛ не извършва дейност, или да се предприеме процедура по заличаване. Но може би трябва да питате НСИ, а според мен те ще изискат документи от данъчната служба за преустановяване на дейността.
moze bi
 

Re: Патентен данък???-Благодаря Ви!!!

Мнениеот Яна Василева » 09 Юни 2004, 21:49

Здравейте,

Благодаря Ви за отговора. Въпреки, че не е изчерпателен, ми дава информация и идея!!
Благодаря и приятна вечер, а утре успешен ден!!!

Поздрави,
Яна Василева
Яна Василева
 

Re: Патентен данък???

Мнениеот kakata » 11 Юни 2004, 13:41

Предвид факта, че ЕТ е качество на физическото лице мисля, че не трябва да се заплаща нов патентен данък. Друг е вапросът, че е необходимо да се подаде данъчна декларация за промяната по реда на чл.43 ал.2 от ЗОДФЛ.
Не ми стана ясно как така лицето има два БУЛСТАТа- един като ЕТ и един като физическо лице? Това е недопустимо.
kakata
 


Назад към Данъчно право


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 20 госта


cron