начало
Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата

граждански иск в нак.процес

Дискусии и казуси в областта на: Наказателно право, Наказателен процес, Криминалистика, Съдебни експертизи
Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


граждански иск в нак.процес

Мнениеот Бо » 19 Яну 2005, 10:21

Може ли отделно да се предяви граждански иск за претърпени неимуществени вреди. Имаме сключено споразумение с обвиняемия, с което той се е признал за виновен. Но в нак.производство не е заведен такъв граждански иск.
Бо
 

Re: граждански иск в нак.процес

Мнениеот Гери » 19 Яну 2005, 10:40

Може да, но ще е по общия ред, т.е. по ЗЗД - отделно дело и 4% държавна такса от интереса.
Гери
 

Re: граждански иск в нак.процес

Мнениеот Бо » 19 Яну 2005, 10:47

Благодаря! Предполагам, че основните доказателства са влязлото в сила споразумение, както и медицинското удостоверение и свидетелските показания от нак.производство.
Бо
 

Re: граждански иск в нак.процес

Мнениеот Гери » 19 Яну 2005, 10:59

Може все пак да разпитате и свидетели, но това на прима виста, без да съм запозната с казуса ви.
Гери
 

Re: граждански иск в нак.процес

Мнениеот Бо » 19 Яну 2005, 11:05

Благодаря Ви, Гери! Хубаво име - дъщеря ми е Гери също!Приятен ден
Бо
 

Re: граждански иск в нак.процес

Мнениеот Гери » 19 Яну 2005, 11:22

Да ви е жива и здрава! Късмет и успех :)
Гери
 

Re: граждански иск в нак.процес

Мнениеот 4efo » 20 Яну 2005, 18:38

Няма пречка да се заведе отделно гр.дело. А защо не сте предявили такъв гр.иск в нак.производство? Така нямаше да плащате такса, а сега, ако искате да заведете дело-трябва да платите
4efo
Нов потребител
 
Мнения: 6
Регистриран на: 18 Май 2005, 22:45

Re: граждански иск в нак.процес

Мнениеот Бо » 20 Яну 2005, 20:24

Аз също се чудя. Това е проблема. Аз не се занимавам с наказателни дело, но клиентът ми е много близък и ме моли - просто на приятелски начала. Не знам защо адвокатът му в наказателното производство не е предявил този иск за съвместно разглеждане....Но минало - свършило. Хем е пострадал моят познат, хем онези са се отървали със по-леко наказание.
Всъщност - колко максимално може да се претендират неимуществени вреди за лека телесна повреда, но по хулигански подбуди.
Бо
 

Re: граждански иск в нак.процес

Мнениеот еla » 20 Яну 2005, 20:47

Ако може някаква практика да ми посочите - ще ви бъда много благодарен!!!!!
еla
 

Re: граждански иск в нак.процес

Мнениеот scribtor » 20 Яну 2005, 22:17

Бо.., можеш да предявиш иск по чл. 45 от ЗЗД, но задържително трябва да събереш доказателствата си по него по реда на ГПК. Както знаеш присъдата на наказателния съд е задължителна за гражданския само досежно извършено ли е деянието , от лицето ли е извършено и виновно ли е извършено. Всички останали факти и обстоятелства, от които смяташ да черпиш права, следва да ги докажеш. т.е. ако са били разпитвани свидетели в нак производство, ще следва да разпиташ отново свидетелите и в гражданското и т.н. Потози въпрос има доста практика в Аписа-а. Също така практика по въпроса за граждансия иск можеш да прочетеш отново там - било на конкретен член, било чрез търсачката на дума. колкото до размера на иска - съда определя обезщетението по справедливост, в зависимост от размера на претълпените морални страдания и т.н. По този въпрос, и всички останали във връзка с гражданския иск, има практика в т.ч. и тълкувателни решения - можеш да ги прочетеш отново в Апис. Не се изсилвай обаче много с размера на обезщетението, щото освен, че ще платиш голяма ДТ, ще звучиш и несериозно. Успех!
Аватар
scribtor
Потребител
 
Мнения: 688
Регистриран на: 18 Яну 2005, 23:46

Re: граждански иск в нак.процес

Мнениеот Бо » 20 Яну 2005, 22:45

Благодаря много! не искам да започвам това дело, но наистина моят близък ще трябва да плати д.т. и в процеса да понесе всички разноски. Подозирам защо "добросъвестният колега" не е предявил и гр.иск в нак.производство. Защо да вземеш един хонорар за две претенции... Свършваш си работата с едно споразумение и готово. Взимаш парите и бягаш, а дали клиентът е доволен... Аз му обясних, че не съм водил такова дело, но той наистина не може да си позволи адвокат. Дано да успея да му помогна!
Бо
 

Re: граждански иск в нак.процес

Мнениеот scribtor » 20 Яну 2005, 22:57

Един съвет от мен - никога не води безплатни дела на близки! Ама никога!!!!!!!!!!!!!!!
Първо благодарност няма - дори и да спечелиш. Второ-ако нещо се обърка - ти ще си виновен! Трето - безплатното не се цени-няма да уважава труда ти и ще ти се качи на главата! Четвърто-те, всички, казват, че са много зле финансово, ама това е ако мине! Пето-ще ти се лепне и за други безплатни консултации-все едно че си нямаш друга работа. Шесто и т.н. Запомни тия пет неща като божите заповеди, пък след време пак може да си поговорим!
Аватар
scribtor
Потребител
 
Мнения: 688
Регистриран на: 18 Яну 2005, 23:46

Re: граждански иск в нак.процес

Мнениеот Бо » 21 Яну 2005, 00:19

Знаеш ли какво, scribtor; най-лошото е че съм водил такива безплатни дела -3 бр. и наистина благодарност няма, недай си боже да загубиш, но пуста рода голяма - и моята и на жена ми. Може би, ако откажа веднъж и стана черна овца след това ще е лесно .....
Бо
 

Re: граждански иск в нак.процес

Мнениеот scribtor » 21 Яну 2005, 20:59

По- добре "черна овца" с рога, отколкото овчица в роднинското стадо! :-)))))))))))))).
Аватар
scribtor
Потребител
 
Мнения: 688
Регистриран на: 18 Яну 2005, 23:46

Re: граждански иск в нак.процес

Мнениеот plamen1 » 22 Яну 2005, 21:18

Абе тук проблема е, че в споразумението ако се включи граждански иск, обвиняемия няма да го подпише и няма да се признане за виновен. И производството ще продължи по общия ред. И малко наказание, и ще се преклудира правото ви да предявите нов иск по ЗЗД, защото ще Ви се уважи по - малък. Ако сте искали граждански иск в справедлив размер, това е пътя който сте поели - отделен граждански иск. Защото за споразумение към настоящия момент не се изисква съгласие на пострадалия.
plamen1
Младши потребител
 
Мнения: 80
Регистриран на: 02 Яну 2005, 22:10

Re: граждански иск в нак.процес

Мнениеот klient » 24 Яну 2005, 12:52

Когато се предяви такъв иска се дължи държ.такса -4% върху претендираната сума. НО кога трябва да се внесе тази такса - при предявяването на иска или при окончателното решение за съда. Защото може да претендираш 10000 лв а таксата е 4000, но съда да ти отсъди 3000 - получава се голяма разлика.
klient
 

Re: граждански иск в нак.процес

Мнениеот plamen1 » 25 Яну 2005, 10:28

Не се дължи такса. Това да не е дело за делба, или дела за делба на вещи СИО!
plamen1
Младши потребител
 
Мнения: 80
Регистриран на: 02 Яну 2005, 22:10

Re: граждански иск в нак.процес

Мнениеот 123 » 25 Яну 2005, 12:25

Донке, не се намесвай там, където въобще нищо не си чувала! В Тълкувателно решение № 2/2004 г. на ВКС, т. 3 се изяснява и за такива като донка, само че кой да ти чете съдебна практика и тълкувателни решения!? При предявяване на гр. иск в наказателното производство не се заплаща първоначална държавна такса, но се заплаща впоследствие! В случай че бъде уважен гр. иск деликвентът бива осъждан да заплати в полза на държавата 4% от уважения размер!
123
 

Re: граждански иск в нак.процес

Мнениеот donna » 25 Яну 2005, 18:28

123 ти нормален ли си , какво ти става , не си добре определено щом ме бъркаш с колега,и още по-вече аз не се занимавам снаказателно ,иди ако обичаш на лекар.
donna
Старши потребител
 
Мнения: 5350
Регистриран на: 10 Яну 2003, 19:58
Местоположение: Свищов

Re: граждански иск в нак.процес

Мнениеот donna » 25 Яну 2005, 18:45

за 123 ако имаш нещо да ми казваш може и на пощата , тия дни започнах да получавам ,какво ли , може някои неща да са от теб ,няма да ме учуди
donna
Старши потребител
 
Мнения: 5350
Регистриран на: 10 Яну 2003, 19:58
Местоположение: Свищов

Следваща

Назад към Наказателно право


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 34 госта


cron