начало
Бившият апелативен прокурор на Варна е оправдан Бившият апелативен прокурор на Варна е оправдан

ТОРМОЗ!И сега накъде?

Поставяне и решаване на правни казуси
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


ТОРМОЗ!И сега накъде?

Мнениеот wesselchen » 25 Яну 2005, 12:17

Преди около година съседите над нас, започнаха да свирят с барабани и с китара.Без значение от времето- през деня, следобяд, в 23-24 часа.
Освен думкането от барабаните, вибрацията от басовете е ужасна. За една минута след като чуех барабаните се разтрепервах, получавах сърцебиене и ми се вдигаше кръвното, защото това продължи почти година.Аз за съм момичета на 20 години, не мисля че ми е време да започна да пия успокойтелни.Говорихме хиляди пъти с тях, мислехме, че ще разберат , защото сме съседи от 15 години. Но не. Нямахме и правилник за вътрешния ред, за това взехме всички мерки такъв да се изготви и да го предполиж на общото събрание. Освен това , тъй като момичетата са мои връстнички на 22-23 аз съвсем приятелски реших да ги помоля да спрат. Обясних им всичко и им казах,че не мога да уча, че нямаме спокойствие и, че ако продължат имам право да подам жалба в полицията , да дойде инспектор и да рзследва случая.В случаите, когато майка ми е говорила с баща им той е казвал само:" Изнесете се като не ви харесва, барабаните са домашна вещ!". Покрай Коледните и Новогодишните празници бяха малко по-тихи. На 4 януари цял ден свираха с барабаните. Вечерта в 23 часа свиреха само на китара и се чудехме на къде да се обърнем и как да се завием , за да не ни кънти в главата. Майка ми се качи горе при тях и звънна. Излезна баща им и започнал да и крещи:" Коя си ти, че да тормозиш децата ми? Ще ти дам пари за лекарства!" тя тръгнала да звъни на домуоправителя, който живее в съседната врата, но той не и позволил. Хванал я е с двете ръце, ударил я е с юмрук и е започнал да я блъска по стълбите. Спяла го е една от дъщерите му. Искам само да кажа, че баща ми пътува и в повечето време сме сами.Майка ми тежи няма и 55 кг, а тоя работи тежък физически труд всеки ден! Отидохме веднага в полицията. Обяснихме случая, полицайката ни даде да опишен всичко и написа една молба. Поисках да знам, какво ще се прави от тук нататък? Какви ще са последствията за тези хора? Тя каза ами процедурата ще започне да си тече. Толкова!На сутринта отидохме и майка ми си извади медицинско, в което пише, че и е причинено болка и страдание и са описани травмите. Сега ще ви кажа резултата. Първо срещнах ги случайно преди една седмица двете момичета , едната ме хвана за ръката и ми каза:" Знаеш ли от къде се връщаме? От районното , давахме обяснения, но и ти ще ходиш!" Не можах да повярвам, че може да има такава наглост. Майка ми едва успя да разбере входящия номер на молбата си, за да види до къде е стигнал случая и да даде медицинското си . Вчера е отишла при дознателя. Оказа се следното: той само ги е предупредил. Те пък са написали жалба срещи нас двете, в която пише , че - майка ми е истерична,храни бездомните кучета и създава обществена опасност, че в тях никога не е имало барабани( те са ги изнесли вече, но и другите съседи са ги чували, а касиерката на блока ги е виждала!), че всяка вечер сме правили купони( което е най-смешното, защото аз никога и рожденият си ден не съм празнувала в къщи и това другите съседи могат да го потвърдят), че сме ги заплашвали с полицията и с оплакване до Домсъвета( не може да се приеме за заплаха това, че искаш да си търсиш правата) и още такива глупости. И дознателят казал на майка ми - ами добре, че дойдохте, защото аз и без това ви виках , за да ви предупредя за тези неща, а с вашата жалба съм приключил и няма да приема медицинското ви.Ако искате се консултирайте с адвокат. Ей това е хора! Цяла година ни тормозиха, причиниха лека телесна повреда на майка ми и после ние , което сме потърпевшите получаваме същото наказание!
Искам да попитам какво да правим в случая. Първо не мисля, че случаят може да се приключи без разследване и събиране на някакви доказателства. Защото сега моето име е опетнено и аз съм картотекирана без да съм направила нищо! Как може всеки да отиде и да си говоти каквото иска и да няма никаква проверка! Въпросите са ми- може ли да ги съдим за клевета? Те не носят ли някаква отговорност за лъжливите си показания, които са дадени в полицията, написани и подписани саморъчно от тях? Кой може да ги обвини в лъжествидетелстване? Трябва ли да подаваме специален граждански иск за леката телесна повреда , защото в чл.128 пише, че тя се наказва с затвор до 6 месеца и/или глоба или е работа на полицията?Защото в наказателно-процесуалния кодекс пише, че щом са на лице необходимите условия, компетентният държавен орган е длъжен да позчне наказателно производство?Моля ви се, кажете какво мислите, че е най-добре да се направи. Не мога да повярвам, че човек не може да получи защита от държава и даже да се третира като престъпник на всичкото отгоре след като е потърпевш!
wesselchen
Младши потребител
 
Мнения: 10
Регистриран на: 25 Яну 2005, 12:01

Re: ТОРМОЗ!И сега накъде?

Мнениеот plamen1 » 25 Яну 2005, 13:00

Здравейте. Запознах се с Вашия проблем. Хич не е лесен. Ще обясня няколко неща. Първо - по отношение на преписката и показанията. Далите показания като свидетели носят наказателна отговорност по член 290 от НК, ако са дали показанията в качеството на СВИДЕТЕЛИ. Ако полицай им е снемал обяснения на бял лист, не носят такава отговорност. Защото "СВИДЕТЕЛ" е процесуално качество в процеса и то има права и задължения. По отношение на телесната повреда - тя ако е лека не се преследва от държавата. Следва пострадалият в шестмесечен срок от деня на престъплението да си подаде частна тъжба до Районния съд, да се образува НЧХД - наказателно частен характер дело и да се стигне до правен резултат. Лъжесвидетелствуването се преследва от компетентния орган /прокуратурата/, и е производство от общ характер. Но първо подлежи на доказване кой казва истината. Те твърдят едно - Вие друго. А що се касае до картотекирането Ви, такова нямате. Това, че някой е пуснал срещу Вас жалба не означава че е написал истината. Имайте в предвид, че думата "дознател" е доста широко понятие. Всеки полицай може да е такъв. Но не всички показания са в процесуалното качество на "СВИДЕТЕЛ" и съответно не всички те могат да повлекат за далия ги наказателна отговорност. Но аз мисля, че Ви е необходим адвокат, с оглед трудността на казуса от фактическа страна. В случая се нарушава и Наредбата на общината по местоживеене касаеща обществения ред, а Вие едвда ли можете сама да си защитите права. Ако искате да Ви отговарям, питайте конкретно.
plamen1
Младши потребител
 
Мнения: 80
Регистриран на: 02 Яну 2005, 22:10

Re: ТОРМОЗ!И сега накъде?

Мнениеот Pitanka » 25 Яну 2005, 13:14

Наистина- преценете добре ситуаицята и ако считате, че няма да ви причини неудобства, подайте тъжба за леката телесна повреда в съда. Без адвокат не мисля, че ще да можете да минете, но от друга страна никой не следва да посяга на телесния интегритет на майка ви безнаказано!!! това може да ги стресне и да спрат с музикалните си безобразия.
Разибра се, и по отношение на лъжесвидетелството може да се предпримеме нещо, както казва уважаемият колега
Pitanka
 

Re: ТОРМОЗ!И сега накъде?

Мнениеот Anastassia.Terzieva » 25 Яну 2005, 13:17

Не се отчайвайте, все пак барабаните вече ги няма доколкото разбрах значи по първия ви проблем сте удържали победа все пак!!! а за втория наистина е най-добре да действате с адвокат.
Аватар
Anastassia.Terzieva
Потребител
 
Мнения: 319
Регистриран на: 27 Фев 2002, 16:31
Местоположение: София

Re: ТОРМОЗ!И сега накъде?

Мнениеот plamen1 » 25 Яну 2005, 13:51

Имайте в предвид, че каквито и съвети да Ви бъдат дадени, за да се реализират в правната сфера, ще трябва да ползувате подготвен юрист - изготвяне на документи, тъжби до съда, жалби до прокуратурата и др. Сама няма да се справите, поради липса на юридическа подготовка. А казуса все пак ще се решава на плоскостта на правото.
plamen1
Младши потребител
 
Мнения: 80
Регистриран на: 02 Яну 2005, 22:10

Re: ТОРМОЗ!И сега накъде?

Мнениеот wesselchen » 25 Яну 2005, 14:18

Много благодаря за отговора!
Имам някои неизяснени неща. Защото и по двете жалби не е направено някакво разследване? Защо и двете вече са затворени само с предупреждение на страните срещу, които са подадени жалбите? Защото след като полицаят ни предупреждава, това означава, че той приема фактите написани в тази жалба за истина. Може ли да поискаме преразглеждане на жалбите? И въобще каква функция и последствия носят те всъщност?
И другото, което бих желала да Ви попитам- какви ще са санкциите срещу този човек, ако заведем дело за лека телесна повреда? За какво трябва да го съдим- за пари? Или само да получи наказание, както пише в закона - до 6 месеца затвор и/или глоба?
От една страна момичетата са давали обяснение за жалбата , която им е отправена от нас. Те са били писмени. От друга страна и те са отправили жалба . И за обясненията по нашата жалба ли те не носят наказателна отговорност?

Ще се консултиране с юрист, разбира се. Исках предварително да разбера, дали има смисъл от дело, какво е длъжна да направи полицията и дали можем да ги съдим за клевета.
wesselchen
Младши потребител
 
Мнения: 10
Регистриран на: 25 Яну 2005, 12:01

Re: ТОРМОЗ!И сега накъде?

Мнениеот wesselchen » 25 Яну 2005, 14:28

Майка ми не искаше да си вади и медицинско в началото. Тя каза, че е достатъчно да махнат барабаните и се радвам, че все пак я склоних да отиде. Определено една тъжба ще причини много неудобства. Първо, защото сме съседи, второ , защото се губят и пари и време. Но не искам такава наглост да остане ненаказана. Защото аз също не съм сигурна, че ако този човек ме срещне вечерта няма да ми направи нещо. Българите са свикнали да седят , да мълчат и да търпят. Но ние имаме права, за това има закони и мисля, че тези хора трябва да си платят . Защото той можеше да бутне майка ми по стълбите и не искам да си мисля за последствията.
wesselchen
Младши потребител
 
Мнения: 10
Регистриран на: 25 Яну 2005, 12:01

Re: ТОРМОЗ!И сега накъде?

Мнениеот plamen1 » 25 Яну 2005, 14:30

Няма разследване, защото разследване се извършва по образувано производство /следствено дело или дознание/. А тук имате само полицейска преписка /заявителски материал/. Лицата са предупредени по закона за МВР, това е правомощие на полицията. Това че полицаят ги предупреждава не означава, че той приема изнесеното от Вас за истина. Предупреждаването има превантивен ефект-за в бъдеще време. Не се дискутира истинност. Не можете да искате преразглеждане на жалбите, защото не се е разглеждало нищо. Не това е пътят. За лека телесна повреда в затвор няма да го вкарат, но ако леката телесна повреда е със разстрлойство на здравето /това го пише в медицинското/, можете да претендирате сума от 1500-2000 лева, пък съда колкото присъди. Двете момичета писали обяснения в полицията също не носят наказателна отговорност, тъй като нямат процесуално качество на свидетели. Няма произнасяне от държавен орган кой казва истината. С медицинското и свидетели /поне две лица/ може да успеете да го осъдите. Компетентен е Районния съд по Вашето местоживеене. И още един съвет - не подавайте жалби в полицията, а в Районната прокуратура по Вашето местоживнеене - защото прокуратурата като възлага действия на МВР, следи за срочност, качество и обективност. А кадърен адвокат си вземете. Но не се хвърляйте с главата напред - има ментета, за който най - важното е да гушнат пачката. Успех. Ако мога да Ви помогна - с удоволствие.
plamen1
Младши потребител
 
Мнения: 80
Регистриран на: 02 Яну 2005, 22:10

Re: ТОРМОЗ!И сега накъде?

Мнениеот wesselchen » 25 Яну 2005, 15:04

Разбрах. В крайна сметка полицията нищо не прави. За този човек изглежда няма да има правни последици, докато не ни пребия примерно. Пък после нека да си предупреждава превантивно полицията. Ако не харесваш някой- можеш да си подадеш жалба и да си измислиш каквото искаш. Така поне ще му осигуриш една разходка до районното и един полицай ще му размаха пръстче в лицето- да не правите така вече и чао!
Май няма да можем да заведем и дело. Нямаме двама свидетели присъствали на случката. Майка ми е не е имала възможност да звънне на домоуправителя и свидетел е само дъщеря му, която го е спряла. Аз я видях веднага след като той я удари и тя слезе по стълбите.
Блаодаря и за съвета да не подаваме жалби в полицията вече, а само в Районната прокуратура. Ще го имам предвид в бъдеще.
wesselchen
Младши потребител
 
Мнения: 10
Регистриран на: 25 Яну 2005, 12:01

Re: ТОРМОЗ!И сега накъде?

Мнениеот plamen1 » 25 Яну 2005, 15:39

Полицията се помества в рамките на закона. Защото иначе би действувала незаконосъобразно. Направете това, което Ви посъветвах. Действайте професионално с подготвен юрист и ще имате успех. Няма начин.
plamen1
Младши потребител
 
Мнения: 80
Регистриран на: 02 Яну 2005, 22:10

Re: ТОРМОЗ!И сега накъде?

Мнениеот Милена.П » 25 Яну 2005, 17:15

Не се отказвайте. Това, че са ви съседи не трябва да ви спира, така, както не е спряло въпросния съсед да удари майка Ви (и за съжаление предполагам, че за в бъдеще също няма да го спре). Ако в момента се откажете към досегашната му арогантност ще се прибави и чувството за безнаказаност. Послушайте съветите на "plamen1", наемети си добър адвокат и успех!
Милена.П
 

Re: ТОРМОЗ!И сега накъде?

Мнениеот Elena Stefanova » 26 Яну 2005, 23:23

Imah syshtiq problem,no pri nasheto semeistwo stana taka,che sled kato priwikaha komshiqta "tormozitel" v raionnoto,toi se krotna i neznam dali e wqrno,no kazal na maika mi,che policaite sa mu kazali,che ako ima oshte edno oplakvane ot nasha strana i direktno shte se smqta za incident i shte go zadyrjat i toi daje se izvini.Neznam,ponqkoga policiqta vyrshi rabota.Vse pak s texi komshii se razminawame wseki den,ne e hubavo taka.
Elena Stefanova
 

Re: ТОРМОЗ!И сега накъде?

Мнениеот wesselchen » 01 Фев 2005, 13:14

радвам се, че при вас е станало така и всичко се е оправило без проблеми.
Нашите комшии си върнаха барабаните и пак започнаха да свиртят. Междувременно един ден пералнята им протекла и наводнила стълбището. Чистачката звъннала да попита какво става и двете момичета и се извинили. Вечерта баща им се върнал и слязал при чистачката( 60-70 годишна жена, която живее сама!!!!!) и и направил скандал, защо тормози децата му!!!! замалко да я нападне. тя се е оплакала на домоуправителя , но е казала, че я е страх да подава жалба в полицията, защото е сама и той може да я пребие. :(
Приели сме правилник вече, но ще видим до къде ще стигнем. Важното е да решим какво ще е най-удачно да направим.Това не е нахалство тяхното, не е наглост...не знам как да го нарека!
wesselchen
Младши потребител
 
Мнения: 10
Регистриран на: 25 Яну 2005, 12:01

Re: ТОРМОЗ!И сега накъде?

Мнениеот msh » 01 Фев 2005, 15:17

Мдааа сега вече мога да кажа ,че вашия случай има напредък. Според мен наистина е необходимо да си наемете добър адвокат и........също така да се съберете с въпросната баба чистачка и домуоправителя и......ще успеете да предявите жалба поне за тормоза от барабаните.За телесната злополука която е претърпяла майка Ви няма да можете да докажете предполагам, но........барабаните ще бъдат отстранени.Явно Вашия комшия е доста комфликтна личност. Трябва да се разберете с други комшии, които също страдат от неговата арогантност и.......барабаните на децата му разбира се и да подадете заедно жалба.
msh
Нов потребител
 
Мнения: 9
Регистриран на: 11 Дек 2004, 22:45

Re: ТОРМОЗ!И сега накъде?

Мнениеот plamen1 » 02 Фев 2005, 11:45

Какво трябва да направите сме Ви написали. Както аз, така и другите колеги. Направете това което Ви казваме, защото само със сладки раздумки работите няма да се оправят!!!
plamen1
Младши потребител
 
Мнения: 80
Регистриран на: 02 Яну 2005, 22:10


Назад към Взаимопомощ


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 13 госта


cron