начало
Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата

аа: Граждански иск в наказателния процес

Дискусии и казуси в областта на: Наказателно право, Наказателен процес, Криминалистика, Съдебни експертизи
Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


аа: Граждански иск в наказателния процес

Мнениеот gitanes » 26 Яну 2005, 19:22

Ищец съм в тежко наказателно дело. Обвинител е прокурора. Депозирах си иска преди първото заседание на съда, при което не бе даден ход на делото. Днес беше второто заседание. Поради неявяване на подсъдимия, отново не бе даден ход на делото. В гражданския ми иск е посочена петцифрена сума за нанесени неимуществени вреди - за нанесени множество тежки и средни телесни повреди на мен и тогава двегодишната ми дъщеря. Съдията ми заяви, че има претенции спрямо моя иск - изписване на молба, уточняване, конкретизиране претенциите ми за неимуществените вреди поотделно за мен и дъщеря ми. И въпреки това на мен не ми е ясно какво точно трябва да направя. Търся помощ.
gitanes
Младши потребител
 
Мнения: 10
Регистриран на: 26 Яну 2005, 20:04
Местоположение: гр. Монтана

Re: аа: Граждански иск в наказателния процес

Мнениеот nikilex » 26 Яну 2005, 21:16

С една "уточняваща молба" ще предявиш два отделни гр. иска. Един от твое име и Един чрез теб от името на дъщеря ти.
И да разделиш петцифрената сума пропорционално в зависимост претърпените болки и страдания поотделно.
nikilex
Потребител
 
Мнения: 433
Регистриран на: 31 Дек 2004, 21:31
Местоположение: Варна

Re: аа: Граждански иск в наказателния процес

Мнениеот еla » 26 Яну 2005, 21:50

Не мисля, че става въпрос за уточняваща молба, тъй като реално първо заседание по делото не е имало. Плюс това не съм съгласна, че предявяването на гр. иск в нак. процес трябва да е направен с писмена молба. Може и устно, което се протоколира. Ако съдията има забележки, той трябва да ги направи в с.з. и даде срок за отстраняването им.
еla
 

Re: аа: Граждански иск в наказателния процес

Мнениеот gitanes » 26 Яну 2005, 22:16

Благодаря на nikilex за отговора. "Уточняващата молба" и двата иска като един документ ли да депозирам, или поотделно като три отделни документа? А към ela: Съдията и при несъстоялото се съдебно заседание на 01.12.2004г. и на днешното ми предяви претенции за изписване на молба.
gitanes
Младши потребител
 
Мнения: 10
Регистриран на: 26 Яну 2005, 20:04
Местоположение: гр. Монтана

Re: аа: Граждански иск в наказателния процес

Мнениеот nikilex » 26 Яну 2005, 22:33

ela, надявам се да си Колежка.
Реално до сега е имало две заседания по делото.
Съгласен съм, че теоретично не е задължително - "предявяването на гр. иск в нак. процес трябва да е направен с писмена молба. Може и устно, което се протоколира"
Да така е. Но на практика не си ли го предвила писмено, Съдията само това чака.
Заявява ти да си го предявиш с отделен гр. иск по Чл. 45 - 49 и ........ и Той не знае точно кой от ЗЗД. и ще плащаш естествено 4 % в/у претендираната сума.
Относно срока за отстраняването на допуснати пропуски в изначално предявения гр. иск - би следвало да е законния.

Но нека да видим, дали Поръчителя, ще отцени тези наши Съдействия.....................
nikilex
Потребител
 
Мнения: 433
Регистриран на: 31 Дек 2004, 21:31
Местоположение: Варна

Re: аа: Граждански иск в наказателния процес

Мнениеот gitanes » 26 Яну 2005, 23:48

nikilex, отново ти благодаря. Относно срока за отстраняването на допуснати пропуски в изначално предявения гр. иск, мисля е следващото съд. заседание. Но не ми е ясно молбата и двата иска (между другото имам също така предявен иск и за нанесени имуществени щети) та молбата и трите иска като един документ ли трябва да депозирам или като отделни документи? И при какви случаи не трябва и при какви трябва да плащам 4% в/у предявената сума?
gitanes
Младши потребител
 
Мнения: 10
Регистриран на: 26 Яну 2005, 20:04
Местоположение: гр. Монтана

Re: аа: Граждански иск в наказателния процес

Мнениеот nikilex » 27 Яну 2005, 00:15

4 % в/ у материалния интерес ще следва ва внася клиента ти, при положение , че предвите гр. иск извън наказателни процес.
Във Вашит случай, вие директно сте предявили гр. иск по НОХД № ......-... и ................
следва да уточните указанията дадени от колегите !
nikilex
Потребител
 
Мнения: 433
Регистриран на: 31 Дек 2004, 21:31
Местоположение: Варна

Re: аа: Граждански иск в наказателния процес

Мнениеот gitanes » 27 Яну 2005, 01:05

nikilez, благодаря ти, но едно уточнение: аз не съм адвокат, а съм гражданин, който не може да си позволи да наеме адвокат. Преди 10 години обвиняемият се опита да ме убие като взвриви заведението, което притежавах, но не успя напълно, но ме остави инвалид за цял живот. Взвривената бомба ми откъсна един крак, а двегодишната ми тогава дъщеря едва бе спасена благодарение на спешната лекарска намеса на висококвалифициран екип в нашия провинциален град и часове след това намесата на блестящия екип на лекарите от детска хирургия "Пирогов". Поради тези причини бизнесът ми бе съсипан напълно, и сега преживяваме с дванадесетгодишната ми дъщеря само със една инвалидна пенсия - 55 лв, и затуй не мога да си позволя да наема адвокат.
gitanes
Младши потребител
 
Мнения: 10
Регистриран на: 26 Яну 2005, 20:04
Местоположение: гр. Монтана

Re: аа: Граждански иск в наказателния процес

Мнениеот plamen1 » 27 Яну 2005, 10:15

Значи, положението е такова. Гражданския иск може да е с една молба. Но, разяснявам: Има два вида вреди - имуществени и неимуществени. Посочва си ИЗРИЧНО - кои претендирате. Неимуществените са по справедливост-няма точно определена сума. Но имууществените подлежат на доказване - рецепти за купени лекарства, въобще всичко което можа да послужи като имуществен разход и да е доказателство пред съда. А самата молба написвате 1. До кой съд, по кое наказателно дело - то е НОХД. Срещу кого предявявате иска - обвиняемия. За кави вреди - имуществени, или неимуществени, или и двете. В какъв размер - ЗАДЪЛЖИТЕЛНО. Без уточнен размер - няма иск. Ако предевявате имуществени и неимуществени - посочвате сумата ооотделно и точно. Примерно - за неимуществени /претърпени болки и страдания/ - 20.000 лева, за имуществени вреди - 30.000 лева - но по отношение на единият от Вас. В същата молба за другото пострадало лице също поотделно посочвате за имуществени и неимуществени също поотделно. Мотивите Ви не са от най - голямо значение. Всичко е видно от делото. Ако нещо не е ясно - на разположение съм. Ще Ви кажа всичко.
plamen1
Младши потребител
 
Мнения: 80
Регистриран на: 02 Яну 2005, 22:10

Re: аа: Граждански иск в наказателния процес

Мнениеот plamen1 » 27 Яну 2005, 10:17

И да се допълня - не дължите никаква такса. На никого. Не слушайте хора които не са практикували. Страните са равнопоставени в наказателнияп процес. Ако нещо по делото се дължи - то е от лицето извършило престъплението.
plamen1
Младши потребител
 
Мнения: 80
Регистриран на: 02 Яну 2005, 22:10

Re: аа: Граждански иск в наказателния процес

Мнениеот gitanes » 27 Яну 2005, 14:16

Много Ви благодаря plamen1. Благодарение на Вас нещата започнаха да ми стават по-ясни. Относно стария гр. иск, депозиран в деловодството на Окр. съд гр. ........ на 30.11.2004г.(т.е. един ден преди съд. заседание) съм вписал: Нанесени неимуществени вреди - .....лв, Нанесени имуществени вреди - ....лв. По-долу съм конкретизирал нанесените тежки и средни телесни повреди на мен и на дъщеря ми, но не съм ги резделял поотделно. А за нанесените имуществени вреди съм посочил поименно повредените и унищожени, вследствие взривяването вещи. Разбрах, че в новата молба трябва да разделя поотделно в два иска нанесените неимуществени вреди на мен и на дъщеря ми. А мога ли в иска за нанесени имуществени вреди да добавя и бъдещите разходи за изработка на Модулна подбедрена протеза, за която имам официална поименна оферта от немска клиника по протезиране, в която оферта е посочена конкретна цена? Благодаря Ви предварително!!!
gitanes
Младши потребител
 
Мнения: 10
Регистриран на: 26 Яну 2005, 20:04
Местоположение: гр. Монтана

Re: аа: Граждански иск в наказателния процес

Мнениеот plamen1 » 27 Яну 2005, 17:15

ПРИМЕРНО:

ГРАЖДАНСКИ ИСК
от - имена, адреси и др. данни.
пострадал по дело №:..........по описа на.....съд.

Долуподписания.........пострадал по дело №:................, по описа на ............съд, заявявам, че предявявам срещу обвиняемия по делото..............................., граждански иск за имуществени и неимуществени вреди както следва:
1. За причинените ми неимуществени вреди /причинени болки и страдания/, предявявам срещу обвиняемия................граждански иск в размер на........................лева, /с думи/, от деня на причиняване на увреждането, със всички лихви и разноски, до деня на неговото окончателно изплащане от подсъдимия.
2. За причинените ми имуществени вреди /каквито доказателства има, сигурно има оценъчна експертиза в делото Вие знаете/, предявявам срещу обвиняемия..................граждански иск в размер на.................лева, от деня на причиняване на увреждането, със всички лихви и разноски, до деня на неговото окончателно изплащане от подсъдимия.
Ще се ползувам от доказателствата по обвинителния акт на прокуратурата. Можете да сочите и нови, до даване ход на съдебното следствие. Но аз мисля, че от адвокат просто имате нужда. За да бъде частен обвинител в процеса, освен Вие като граждански ищец. По добре би се справил.
plamen1
Младши потребител
 
Мнения: 80
Регистриран на: 02 Яну 2005, 22:10

Re: аа: Граждански иск в наказателния процес

Мнениеот gitanes » 27 Яну 2005, 20:51

plamen1, безкрайно съм Ви благодарен за полезните разяснения. Въпреки, че съм с безкрайно ограничени финансови възможности, ще се постарая да намеря начин да си осигуря средства за хонорара на адвокат. plamen1, не зная, дали сте обърнали внимание на последния ми въпрос, а именно: мога ли в иска за нанесени имуществени вреди да добавя и бъдещите разходи за изработка на Модулна подбедрена протеза, за която имам официална поименна оферта от немска клиника по протезиране, в която е посочена конкретна цена? Благодаря!!!
gitanes
Младши потребител
 
Мнения: 10
Регистриран на: 26 Яну 2005, 20:04
Местоположение: гр. Монтана

Re: Граждански иск в наказателния процес

Мнениеот nikilex » 27 Яну 2005, 21:22

10 години ............. прекалено дълъг период за предварителен процес..............но .. в Р. Б-я "мечтите на едни могат да станат реалност за други"
Ама няма нищо........ !

plamen1, Ти наистина даваш едни правилни и целесъобразни за Клиента насоки.

Да съгласен съм в "общи линии" с горепосочените от теб "Премерно" ............................................................................................................................................................................................................................................................................................................
Но, Ти по никой начин не би следвало субективно да решаваш да да се засилваш да правиш квалификации относно колеги /и/или колежки, тъй като не се познаваме лично . А ? ...........Нали ? .................или ???
Какво правим от тук нататък ????????????????????
nikilex
Потребител
 
Мнения: 433
Регистриран на: 31 Дек 2004, 21:31
Местоположение: Варна

Re: аа: Граждански иск в наказателния процес

Мнениеот plamen1 » 28 Яну 2005, 10:28

Не смея да бъда категоричен. На репариране подлежат всички вреди които са в пряка и непосредствена причинно-следствена връзка с извършеното престъпление. Моето мнение е, че не можете. Следва да обосновете имуществените вреди и да представите доказателства за тях към настоящия момент. Защото адвоката на престъпника/ците/, ще оспорва иска в гражданската част. Трябва да се мисли и за това. Но пак казвам - много е трудно без човек да е запознат с делото да дава правни съвети. Но една моя колежка казва така "от съд и от жена искай всичко, пък каквото пусне..." И е права. Предявете иска и в тази му част. Не зная каква сума сте предявили, но нека да е в по - голям размер, защото съда обикновено сваля, от неимуществените вреде /болки и страдания/ във Вашия случай. А имуществените присъжда в реален размер. Лично аз бих предявил иска и за протезата, пък...каквото стане. Желая Ви успех. И нека един юрист да напише иска. Ако не за друго, то заради специфичната терминология и правните особености на казуса. Не е задължително да го наемате за делото. Заплатете му само да го напише и да Ви го даде. След даване ход на делото, но преди даване ход на съдебното следствие Вие ще го предявите на съда и ще поискате от него да бъдете конституиран като граждански ищец. Съдията ще Ви накара да го прочетете. Трябва да бъде в три екземпляра - за съда, за Вас и за обвиняемия, ако са повече съответно и за тях. За всички страни в процеса трябва да има.
plamen1
Младши потребител
 
Мнения: 80
Регистриран на: 02 Яну 2005, 22:10


Назад към Наказателно право


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 24 госта


cron