начало
Прокурорите видяха дискриминация към тях в чернова на проекта на Закона за адвокатурата Прокурорите видяха дискриминация към тях в чернова на проекта на Закона за адвокатурата

ВСС бламира инспектората си

Дискусии на тема съдебната власт в България


ВСС бламира инспектората си

Мнениеот GeorgiKERELOV » 09 Мар 2009, 21:13

"Инспекторатът бе констатирал, че Станкева, което е разследвана за документни престъпления, издава изпълнителни листи, без да има основания. Това се случвало само с един и същи адвокат. ВСС обаче прие, че инспекторатът е проверявал делата на Станкева по същество, а това не влиза в правомощията му и отказа по-тежкото наказание.

"Нещата стават страшни. Чувствам се като фигурант в съвета", коментира гневен от решението на мнозинството един от членовете." http://www.segabg.com/online/new/articl ... id=0000401

Значи съществото на делата е извън контрола на инспектората, така ли ? Е тогава да си ги рисуват съдебните решения и прокурорските постановления както им харесва - така или иначе, за съдържанието никой няма да пита защо е в противоречие със закона, дори когато той е по-ясен и от слънце. :D

Какъвто е случаят тук, да речем - издаване на изпълнителни листове в очевидно противоречие със закона: представените на съдийката документи не са били годно основание по ГПК за издаване на изпълнителни листове, но въпреки това листовете са издадени, разписани, подпечатани, поляти и т.н., а даже и изпълнени доброволно, ако щете ... :D
Последна промяна GeorgiKERELOV на 10 Мар 2009, 00:59, променена общо 1 път
GeorgiKERELOV
Активен потребител
 
Мнения: 1180
Регистриран на: 07 Фев 2007, 21:19
Местоположение: georgikerelov@yahoo.com

Re: ВСС бламира инспектората си

Мнениеот ivan_lawyer » 09 Мар 2009, 21:35

Издаването на изпълнителни листове е предвидено като облекчена процедура - не доказва дълг, а - впрочем това е ясно.
ivan_lawyer
Старши потребител
 
Мнения: 5212
Регистриран на: 25 Мар 2008, 17:46

Re: ВСС бламира инспектората си

Мнениеот tod » 09 Мар 2009, 22:26

Не виждам защо е този вой-и при диагонален прочит на правомощията на Инспектората е очевидно, че той не може да проверява делата по същество.
tod
Младши потребител
 
Мнения: 82
Регистриран на: 16 Юни 2006, 14:13

Re: ВСС бламира инспектората си

Мнениеот ivan_lawyer » 09 Мар 2009, 22:40

Нямам нито една жалба до Инспектората - впричем два-три пъти съм писал брисаници - и досега ме е срам - все едно Инспектората е инстанция по същество.

Съд с инспекторат - неочаквано добра комбинация.

Някой сънува "Синьо лято", но моля аз да си представям девойките.
ivan_lawyer
Старши потребител
 
Мнения: 5212
Регистриран на: 25 Мар 2008, 17:46

Re: ВСС бламира инспектората си

Мнениеот kirilov_kr » 09 Мар 2009, 22:47

още повече, че е чисто политически орган.
Той не е инстанция и като какъв ще се произнася по съществото на делата? това би било директна намеса в работата на съдебната власт.
В случая ВСС много точно ги постави на място
kirilov_kr
Младши потребител
 
Мнения: 24
Регистриран на: 07 Яну 2009, 22:05

Re: ВСС бламира инспектората си

Мнениеот plamen_penev » 10 Мар 2009, 10:30

Няма никакъв спор, че Инспекторатът не може да проверява делата по същество, а само по процедурата. Казал го е ясно и tod. Няма да питам къде е инстанционният контрол... Очевидно е, че инспекторите са превишили законовите си правомощия и следователно са напуснали рамките на правовата държава, навлизайки в зоната на правния хаос, където си живеем от дълги години.
Друг е въпросът, обаче, че въпросните изпълнителни листове, бидейки издадени в нарушение на закона, вероятно представляват документ с невярно съдържание или поне съдържат неистина, издаден от длъжностно лице във връзка и по повод изпълнение на служебните му задължения и в състояние на превишени права.
Казано накъсо - налице е извършено престъпление и който и да е, в т.ч. и Инспекторатът по ЗСВ, е длъжен да сезира прокуратурата, а след като случаят е публикуван в медиите, прокуратурата дори е длъжна да се самосезира. И всеки, който не направи това, знаейки и осъзнавайки по причина юридическото си образование характера на извършеното, се превръща в съучастник на евентуалния престъпник. На мен ми се вижда просто...
Господин Керелов, добре дошъл отново! Темата е много хубава, важна е за правовата държава и функционирането на нейните органи, но се чудя как форумните цензори са ви позволили да я поставите на обсъждане?! :roll:
plamen_penev
Активен потребител
 
Мнения: 1388
Регистриран на: 13 Май 2007, 17:01
Местоположение: Пловдив

Re: ВСС бламира инспектората си

Мнениеот GeorgiKERELOV » 10 Мар 2009, 18:52

tod написа:Не виждам защо е този вой-и при диагонален прочит на правомощията на Инспектората е очевидно, че той не може да проверява делата по същество.


А кой може да проверява делата по същество за нуждите на дисциплинарното уволнение на неграмотните магистрати ? :roll:
GeorgiKERELOV
Активен потребител
 
Мнения: 1180
Регистриран на: 07 Фев 2007, 21:19
Местоположение: georgikerelov@yahoo.com

Re: ВСС бламира инспектората си

Мнениеот ivan_lawyer » 10 Мар 2009, 19:42

Няма спор - трябва да има ценз за магистратите.

Нали знаете вица за Иван Вазов - дето е кръстен на него квартала.

Иван Вазов е бил мирови съдия в Берковица - всеки път като ходя на дела и минавам през Берковица (чудесни места има в България - толкова се развълнувах, че не само едно, ми две торбички с боклук хвърлих; даже спрях на банкета, та на автостоп събрах още).

Иван Вазов е водил дело за откраднато куче и без да познава процесуалния ред, призовал като свидетел ... самото куче.

Обаче съдийската професия е много, много тежка - нашето право е развито до степента на съвременните правни системи - имаме закони, които обхващат почти целия пъстър спектър от човешки отношения - например норма за топология на интегралната схема.

Колко от колегите знаят за интегралните схеми - освен по снимка.
Интегралната схема има едни пътечки вътре в нея.

Сега да се похваля - чел съм предговора на книгата "Основи..." на Шишков, така че мога да държа поялник и знам разликата между транзистор, резистор, ама съм дотам.

Що не ме утрепа тока на младини, да не се мъча, сега с тези имотни мафии, с тези пържоли, с тези мерцедеси.

Освен това - съдията е и участник в съдебния процес.
Като орган по решението, той трябва не по - зле от адвоката или вещото лице да познава траекториите на мисълта и т.н.
Обяснимо е, че наподобявайки една съвършена симфония (съвършена като всичко естествено - както една дълга еволюция от знания, така и правната система е влак без тунел).

Впрочем може някой да пейстне нещо от лекциите на професор (само думата лилав ми изплува, проклетата Академия на г-н Мастилено петно).
ivan_lawyer
Старши потребител
 
Мнения: 5212
Регистриран на: 25 Мар 2008, 17:46

Re: ВСС бламира инспектората си

Мнениеот kirilov_kr » 10 Мар 2009, 20:58

До: GeorgiKERELOV на 10 Мар 2009 05:52 pm

"А кой може да проверява делата по същество за нуждите на дисциплинарното уволнение на неграмотните магистрати ? "

какво означава "нужда от дисциплинарно уволнение на магистрат"?
kirilov_kr
Младши потребител
 
Мнения: 24
Регистриран на: 07 Яну 2009, 22:05

Re: ВСС бламира инспектората си

Мнениеот ivan_lawyer » 10 Мар 2009, 22:50

Отговарям веднага - "Брюксел реши да накаже българското правосъдие. Според което българския съд се наказва със строго мъмрене в ъгъла - плюс домашни наказания".

Така е било, така и ще бъде.
ivan_lawyer
Старши потребител
 
Мнения: 5212
Регистриран на: 25 Мар 2008, 17:46

Re: ВСС бламира инспектората си

Мнениеот karanedeff » 10 Мар 2009, 23:15

Нали знаете вица за Иван Вазов - дето е кръстен на него квартала.

Иван Вазов е бил мирови съдия в Берковица - всеки път като ходя на дела и минавам през Берковица (чудесни места има в България - толкова се развълнувах, че не само едно, ми две торбички с боклук хвърлих; даже спрях на банкета, та на автостоп събрах още).

Иван Вазов е водил дело за откраднато куче и без да познава процесуалния ред, призовал като свидетел ... самото куче.

Не е виц - по скоро юридически фолклор. Любопитни факти от живота ...
Преди това още след Освобождението Вазов е бил на значен за съдебен секретар в Русчук. В малките улички зад съдебната палата на стената на една симпатична къщурка имаше паметна плоча "В този дом от ... до .... живя и твори патриарха на българската литература ...."
Та младият Вазов въодушувен от отговорната служба всеки ден се явявал в съда, но нищо не му възлагали. Обиден и огорчен един ден влиза при председателя на съда и възмутено му поставя въпроса ЗАЩО?
- Абре момче, - рекъл му председателя, аз съм те назначил тука на заплата за да си пишеш разказите, стиховете и романите. От тях Отечество ще има по галяма полза. Хайде сега ходи си по живо, по здраво!
Кой знае, ако младият Вазов се беше запънал да се посвети на правото кой щеше да спечели правото или литературата?
http://inscribe.free.bg/cgi-php/phpbb3/index.php
Аватар
karanedeff
Активен потребител
 
Мнения: 1237
Регистриран на: 30 Ное 2002, 17:20

Re: ВСС бламира инспектората си

Мнениеот ivan_lawyer » 10 Мар 2009, 23:40

Иван вазов, иван вазов,

Нека да чуем Ванко 1.

Не искам да споря с никого.
ivan_lawyer
Старши потребител
 
Мнения: 5212
Регистриран на: 25 Мар 2008, 17:46

Re: ВСС бламира инспектората си

Мнениеот plamen_penev » 11 Мар 2009, 10:17

"Ванко 1" е парламентарен, а не съдебен "казус" (всъщност "излагация"!) и Инспектората към ВСС няма вина за него и дори още не съществуваше, когато Татяна Дончева се вихреше по темата от парламентарната трибуна... ако и да е с юридическо образование дамата или може би именно поради това...
plamen_penev
Активен потребител
 
Мнения: 1388
Регистриран на: 13 Май 2007, 17:01
Местоположение: Пловдив

Re: ВСС бламира инспектората си

Мнениеот ponedelnik » 12 Мар 2009, 09:11

Много ми се иска да споделя с вас мислите си за инстанционния контрол и за съществото на делата, но не смея, защото ще избълвам толкова много грозни истини, че през следващите 10 години няма да мога да изляза от съдебните зали като подсъдим по дела за клевета, обида и пр. Неграмотните магистрати са толкова много, колкото много са и неграмотните адвокати, прокурори, лекари, инженери, учители и пр.
Не знам как се докара тази България и тези българи до този хал, но е страшно. Митове и легенди са квалификации за българите като "трудолюбиви", "интелигентни" и пр.
Преди години се разчиташе на ІІ- ра инстанция и на ВКС, но сега всяка надежда е илюзорна. Правосъдието е блян, а правораздаването ни е на принципа "Тука има - тека нема.", "Едно - към кесим." и т.н.
Нито администрацията ни е предвидима, нито правосъдието !
От творчество и инпровизации на изживяващи се като източник на правото магистрати може да му се доповръща на човек.
Много ми се иска русенци да отворят дума за нивото на магистратите от толкова красивата им съдебна палата, за която подозирам, че е пълна с въздух под налягане.
А по темата за инспектората - нещата може би ще се променят, когато ВСС се ситуира като орган към Инспектората, а за сега - това е положението - Инспекторат към ВСС.
ponedelnik
Младши потребител
 
Мнения: 54
Регистриран на: 24 Сеп 2007, 07:37

Re: ВСС бламира инспектората си

Мнениеот 1968 » 12 Мар 2009, 14:36

Инспектората е не по-малък балон с въздух.Нямате представа какви неграмотници са доста от инспектори и проверяват съдилища и прокуратури.Ако прочетете актовете им, ще паднете от смях.
1968
Потребител
 
Мнения: 571
Регистриран на: 21 Окт 2005, 15:02

Re: ВСС бламира инспектората си

Мнениеот plamen_penev » 12 Мар 2009, 14:47

Чел съм това онова... Не ми се видя смешно.
Това, което четох (срещу съдия) приличаше по-скоро на изпълняване на поръчка, отколкото на фейлетон. Но не ми се сториха неграмотници...
plamen_penev
Активен потребител
 
Мнения: 1388
Регистриран на: 13 Май 2007, 17:01
Местоположение: Пловдив

Re: ВСС бламира инспектората си

Мнениеот Latinici » 12 Мар 2009, 14:55

======
Последна промяна Latinici на 24 Ное 2009, 19:54, променена общо 1 път
Latinici
Младши потребител
 
Мнения: 46
Регистриран на: 05 Сеп 2007, 19:11

Re: ВСС бламира инспектората си

Мнениеот ivan_lawyer » 13 Мар 2009, 14:35

Вижте, няма неграмотни съдии - това е нещо като дървено желязо.

Съдия, който е неграмотен, не би могъл да кандидатства в университет - тъй като пък средното образование се предшества от начално.

За неграмотен се счита, лице, което не може да чете - или да пише.

Впрочем колко букви има българската азбука - 30 или 31?
ivan_lawyer
Старши потребител
 
Мнения: 5212
Регистриран на: 25 Мар 2008, 17:46

Re: ВСС бламира инспектората си

Мнениеот GeorgiKERELOV » 15 Апр 2009, 16:27

Инспекторатът на ВСС поиска наказание за целия съд в Дупница
http://lex.bg/bg/news/view/29555
GeorgiKERELOV
Активен потребител
 
Мнения: 1180
Регистриран на: 07 Фев 2007, 21:19
Местоположение: georgikerelov@yahoo.com


Назад към Съдебна власт


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 17 госта


cron