начало
Кадровиците не отстраниха от длъжност Константин Сулев, изслушаха прокурорите по делото срещу Нотариуса Кадровиците не отстраниха от длъжност Константин Сулев, изслушаха прокурорите по делото срещу Нотариуса

Следствието към прокуратурата

Дискусии на тема съдебната власт в България


Re: Следствието към прокуратурата

Мнениеот plamen_penev » 30 Май 2009, 20:39

Извъртлив както винаги :lol:
Разбира се, че един слодовател (или дознател) трябва да познава техниката на разследване. Иначе ще изглежда като автомонтьор, който не е виждал гаечен ключ... Но не мога да си представя следовател/дознател, който не е изучавал право! То е все едно автомонтьора да е виждал гаечен ключ, но да не познава принципа на действие на автомобилния двигател... Ще го пуснете ли такъв да ви бърника из двигателя? Или да?
plamen_penev
Активен потребител
 
Мнения: 1388
Регистриран на: 13 Май 2007, 17:01
Местоположение: Пловдив

Re: Следствието към прокуратурата

Мнениеот system » 30 Май 2009, 21:15

plamen_penev написа:Извъртлив както винаги :lol:
Разбира се, че един слодовател (или дознател) трябва да познава техниката на разследване. Иначе ще изглежда като автомонтьор, който не е виждал гаечен ключ... Но не мога да си представя следовател/дознател, който не е изучавал право! То е все едно автомонтьора да е виждал гаечен ключ, но да не познава принципа на действие на автомобилния двигател... Ще го пуснете ли такъв да ви бърника из двигателя? Или да?

Празнословен, както винаги. Ако господин Пенев си беше направил труда да изчете и половината от написаното от колегите тук (даже да не чете написаното от мен) и да се опита да го проумее, нямаше да изтипоса този напълно неотносим и безсмислен пример.
Впрочем горните операции изискват интелектуални усилия. Не само празнодумство.
system
Активен потребител
 
Мнения: 1873
Регистриран на: 22 Ное 2007, 10:34

Re: Следствието към прокуратурата

Мнениеот plamen_penev » 30 Май 2009, 21:56

Няма как да пропусна вашите бисери, system! Те толкова ме разсмиват и зареждат с добро настроение. Нищо, че рядко са по същността на темата, а по-често пълни с персонални обиди, в които без съмнение сте виртуоз. Моите почитания!
plamen_penev
Активен потребител
 
Мнения: 1388
Регистриран на: 13 Май 2007, 17:01
Местоположение: Пловдив

Re: Следствието към прокуратурата

Мнениеот sokrat » 31 Май 2009, 07:40

Защо пък да е задължително разследващия орган да е юрист?В цял свят,като изключим Русия и някой други бивши комунистически държави разследването се води от полицаи,които не са юристи.И какво да не би тяхното разследване да е по-некачествено.Само че в България наказателния процес е много,ама много формализиран.Една и съща работа се върши по два пъти.Много често като дойдат свидетели на разпит ме питат,защо е нужно да идват пак,след като са дали вече показания.И аз винаги им обяснявам,че такъв е закона.Преди две години бях на семинар и гост беше началника на полицията в Бавария.Като чу че всички разследващи полицаи са юристи човека направо се шашна.каза че в Германия много малко юристи работят в полицията и при тях разследващите органи минават курсове и това е.А пък що е то следовател изобщо не можа и да разбере.
sokrat
Младши потребител
 
Мнения: 89
Регистриран на: 22 Фев 2006, 20:32

Re: Следствието към прокуратурата

Мнениеот plamen_penev » 31 Май 2009, 09:17

Значи все пак и следователите ни и дознателите ни имат юридическо образование? Освен това правните знания, получени в някакъв по-съкратен курс, не в университета, не е задължително да бъдат некачествени. За разследващия е важно да бъде добре обучен в разследването и да има достатъчни познания в правото. Не е ли така?
Личното ми мнение е, че не религия, а Конституция и право в някаква начална степен трябва да се изучава дори в училище, ако искаме да живеем в наистина правова държава!
plamen_penev
Активен потребител
 
Мнения: 1388
Регистриран на: 13 Май 2007, 17:01
Местоположение: Пловдив

Re: Следствието към прокуратурата

Мнениеот karlson » 31 Май 2009, 09:30

Едно време Школата в Сименово даваше именно този минимум от правни и правно-технически знания и умения...
Никой не споменава, че голяма част от проблемите на БГ досъдебно производство е разкъсването на връзката между оперативно-издирвателната работа и процесуално-следствените действия. Преди имаше противопоставяне между следователи и оперативни работници, сега това противопоставяне се прехвърли между дознателите и същите тези ОР.
Щото без помощта на ОР повечето наказателни производства не могат да бъдат доведени до успешен край - примерът е прост
кражба (примерно на апартамент) отива групата, свършва си качествено работата (снети са следи от специалиста-технически помощник) при огледа на местопроизшествие - как дознателят би могъл да установи лицето... Това е работа на ОР, който си работи с крими контингента, но ОР въобще не му пука за образуваното досъдебно производство, той си има някаква разработка по която да работи (и по която може никога да не се стигне до образуване на производство).
karlson
Потребител
 
Мнения: 227
Регистриран на: 29 Юни 2007, 11:38

Re: Следствието към прокуратурата

Мнениеот marek972 » 31 Май 2009, 19:23

"разследване" в България няма, няма и да има още много години ..
това тук е едно абсолютно безумие ..едни субекти в полицията да "събират данни", а други да "събират доказателства", с които да дадат основание прокурорът да повдигне обвинение, ако "след събирането на данните и доказателствата" има установен извършител ( познатата все още по целия свят, с изключение на Бългaрия , фигура на заподозряния)

къде го има това, питам аз? ето, и по филмите, а и от разговорите с колеги от чужбина, разследването се извършва от почти всички полицаи
каво прави оперативният, или ПИ, когато му е резюлирана определена преписка за извършено престъпление ...не разследва ли на практика ..

говоря най вече за понятитето "разследване", по добре да го наричат нещо от рода на "доказателствосъбиране" в НПК, че да не ни се смеят и чудят хората на това наше "разследване"

ами аз искам когато ми трябва някакъв писмен документ да го изискам като по филмите направо на място, вместо да пиша сумати писма и дас чакам с месеци за отговор ...
и аз искам съдията да ми даде разрешение за претърсване с един подпис, и то по стълбите на съдебната палата, като е по филмите, вместо да пиша предложение до прокурора, а след това да чакам цял ден за одобрение ...

Само преди няколо месеца, след поредния европейски размахан показалец Сергейго даде обещания по медиите, че веднага се започва работа по реформиране на досъдебното производство, но досега нищо ...
а и скоро Тачева пак се изказа (традиционно неподготвена), че НПК-то ни е много добро, и реформи в тази насока не са желателни ..
marek972
Потребител
 
Мнения: 535
Регистриран на: 07 Апр 2008, 13:34

Re: Следствието към прокуратурата

Мнениеот plamen_penev » 31 Май 2009, 19:42

По добре не гледайте филми marek972... Особено американски! Там всички проблеми се решават с помощта на пистолет, а ако това му се види слабичко на сценариста - използва атомна бомба... Ние тук сме правова държава. Поне по Конституция. Не може съдиите да дават разрешение да ми претърсват жилището с един подпис по стълбите. И слава Богу!
plamen_penev
Активен потребител
 
Мнения: 1388
Регистриран на: 13 Май 2007, 17:01
Местоположение: Пловдив

Re: Следствието към прокуратурата

Мнениеот zidaromazach » 01 Юни 2009, 01:18

Стария,
какво стана с ония списъци за "пенсиите" у МВР? Има ли те там? Нещо направи ли по въпроса? Що бъзикаш сега г-жа Круела? Малко култура и възпитание не ти ли се намират? Хем сте от една и съща страна на барикадата, ама се пънете. Сега кой бил напред с мат`ряла кой бил назад. Като му дойде времето Круела (и другите дето са останали само с диплома след бездествието ) все нещо ще измислят недай си боже на огледа на наякой стар дознател.
Кофти заяждания, нали?
Айде поне за момент да си представим, че не живеем на балканите когато се правим всички на големи БГ юристи. И да живеем дружно един вид.
zidaromazach
Потребител
 
Мнения: 146
Регистриран на: 18 Юли 2006, 13:44

Re: Следствието към прокуратурата

Мнениеот sokrat » 01 Юни 2009, 10:48

То хубаво всички да се прегърнем и целунем,но такова разминаване в заплащането както е между следователи и дознатели го няма никъде по света.Не може хора завършили един и същ университет,които работят еднаква работа/за натовареноста изобщо и не споменавам,защото там нещата са фрапантни/ да имат разлика в заплащането от порядъка на 4-5 пъти годишно възнаграждение.Говоря годишно,защото в цял свят се гледа годишното възнаграждение,а не месечното.Защото като попиташ някой следовател той казва,колко получавал месечно,а другите допълнителни като 13,14 и 15-а заплата,ДМС,антикорупционни,пари за дрехи и тем подобни не ги брои изобщо.Сигурен съм че в нито една друга държава го няма това положение.Просто държавата за едни е мащеха,а за други майка.
sokrat
Младши потребител
 
Мнения: 89
Регистриран на: 22 Фев 2006, 20:32

Re: Следствието към прокуратурата

Мнениеот plamen_penev » 02 Юни 2009, 10:47

Не сте ме разбрал doc03 . Без съмнение вината е моя - вероятно неточно съм се изразил :oops:
Аз не съм от онези "пишман защитници" на човешките права, за които сте ме взел. Но всичко, казвам, трябва да бъде с мярка! А и тези, за които говорите едва ли можете да ги вкарате в затвора с едно внезапно претърсване с подпис на съдия, поставен в някой тъмен коридор... Със сигурност знаете защо...
plamen_penev
Активен потребител
 
Мнения: 1388
Регистриран на: 13 Май 2007, 17:01
Местоположение: Пловдив

Re: Следствието към прокуратурата

Мнениеот plamen_penev » 03 Юни 2009, 08:20

Знам го...
И за това сео питвам да убеждавам, че спасението е в това да превърнем България в правова държава... Това е, което ще ни отърве от "влака" на гражданската война!
plamen_penev
Активен потребител
 
Мнения: 1388
Регистриран на: 13 Май 2007, 17:01
Местоположение: Пловдив

Re: Следствието към прокуратурата

Мнениеот babyfoot » 03 Юни 2009, 15:23

system написа:
plamen_penev написа: Имам, обаче, причина да мисля, че има дознатели, водещи разследвания, които нямат юридическо образование. Така ли е наистина?

Да. И разследват перфектно.

Дълбоко се съмнявам!!! Не - не се съмнявам - знам, сърбала съм им попарите!
babyfoot
Потребител
 
Мнения: 136
Регистриран на: 28 Юни 2007, 16:10
Местоположение: некъде в...BG

Re: Следствието към прокуратурата

Мнениеот plamen_penev » 04 Юни 2009, 08:19

Аз ви разбрах doc03!
plamen_penev
Активен потребител
 
Мнения: 1388
Регистриран на: 13 Май 2007, 17:01
Местоположение: Пловдив

Re: Следствието към прокуратурата

Мнениеот INVESTIGATOR_OSLS » 04 Юни 2009, 17:20

doc03 написа:Тънка е границата. И необятна в същото време. Къса се някъде. Ама къде?
Разследване на престъпления - разкриване на престъпления.

Познавам доста хора с юридическо. И уважавам много от тях. Добре си разследват хората. Ама как нито един от тях не установи самоличността на т. нар. "извършител на деянието" ... с разследване. Това го правят ония калъфи - тъпаците без юридическо. И де факто ония без юридическо им сърбат попарата на тия с юридическото, щото то разследването не е адвокатстване и прокурорстване, ами съвсем друго нещо. Ама де юре разследването, когато се доведе до успешен край се казва, че го "водят" тия с юридическото. Ама че разследват това, което им "доведат" за разследване ония без юридическото, не се брои. Ама ако нещо не стане, то разследването са го прецакали ония без юридическото. Ама ония същите, без юридическото, при критични ситуации могат да свършат онова, дето го вършат тия с юридическото, като в последствие то се оказва перфектно (по мнение на инстанции, започващи с "В"), но не съм бил свидетел на случай, при който някой от тия с юридическото да понечи да свърши нещо, дето им е вменено на ония без юридическото. Така че не знам какво би станало. То сигурно е така, защото онова, което го правят ония без юридическото е "свързано с особени затруднения" за тия с юридическото, ама иначе следва да се нарича "елементарно", само защото го вършат ония без юридичестото, а е редно да се възвиси туй дето се върши от тия с юридическото. И когато ония без юридическото направят нещо почти юридическо, като после нещото трябва да се направи "съвсем юридическо" от тия с юридическото, то се оказва, че тия с юридическото нещо не го могат.
То си е казано - "Който иска да работи намира начин. Който не иска да работи намира причини". Та ония без юридическото винаги намираме начин нещото да стане. А тия с юридическото винаги намирате причина то да не не е така.

И пр. и пр. Смешки там разни има, ама пусто не мога да ги постна тук. Ке земе до-бие инфаркт некой.

Простете вулгарността. Ама то явно иначе не става.

ЩЕ ВЗЕМА ОТНОШЕНИЕ ПО ГОРНОТО: в същия тон...:)))))
Сега съм с юридическото. От десет и повече години. Да ама това не е целия ми стаж. Преди това повече от 10 - тина години бях "без юридическото". Тоест ченге пак, но не следовател. Щото следователстването при мене е въпрос на кариера....както и да е. Думата ми е за друго. Прекрасно разбирам горния постинг. Вярно е че вършехме работа наистина. Вземем преписката, почваме оперативно - охранително бачкане, понатупаме тоя - оня, напише си обяснението човека, вкарвам му малко МПБ /мръсен полицейски бой/ - и така. Случаят за мен приключваше, както и за другите около мен - Без юридическото. Изживявах се като господ - няма адвокати - според мен тогава ненужни помияри. Няма наблюдаващи прокурори, няма съдебни разрешения. Ритам и блъскам....докато напише това което му вкарам в мозъка. Дори сегашни прокурори и съдии, тогавашни ченгета ритаха и блъскаха....такива бяха времената к,во да се прави...:))))) Развитие на държавността тоест.....:)))) Преписката трябваше да се направи....с МПБ или без него...:))) Прав е човека от горния постинг - вършехме я наистина - къде по установения от закона ред, къде въпреки него. Изпитвах омезрение към следователите, прокурорите и другите "кабинетни излишъци". Разсъждавах по милиционерски - щом пред мене си признава, значи и пред "юридическия" ще си признае. Не разбирах защо преписки давани от мен като квартален в полицията с мнение за образуване, не ставаха на дела. Или пък ако станеха на дела, се прекратяваха. Не го разбирах наистина. В синхрон с горния постинг, за мен тогава нямаше "особени затруднения..." Тежки юмруци, здравата палка, "тоталитарен подход", кадърни ритници.....всичко в синхрон. Няма да стане преписка ли....торта ще стане ако трябва...:)))) Камо ли преписка.... Определено нямах върнати преписки. Изработвах всичко на ниво. Обяснения, протоколи, четливи направени....кукла "БАРБИ".....:)))) И справките си пишех добре - даваха ме за пример на останалите районни инспектори. Не мислех за работата на следователя - гледах да свърша моята работа - и според мен го правех добре. Предавах преписката с мнение на прокуратурата - за мен етапа приключваше.....така и така....
Дойде време завърших правото - изкарах стажа, кариерата ми продължи. В следствието, то тогава беше част от МВР - 1995 ни девоенизираха и така....
И видях разликата.....между това което правих преди - и новото амплоа. Което върша и понастоящем. Разликата мога да я формулирам така - държавата е искала от мен тогава да "претръсквам" чувала - и каквото пусне пусне. И го претръсквах добре - и пред себе си го признавам. Сега обаче иска нещо коренно различно - да се разследват добре делата. И да има доказаност, обоснованост и аргументираност в досъдебните производства....
Тогава можех да намачкам тоя или оня в полицията......ама я го намачкай сега на разпита пред съдия....
Тогава можех да намачкам и тоя който пише обяснението - само ченгета около мен. Ама я го намачкай сега пред адвоката....
И още и още и още.....не са една или две разликите - на живо ги видях в първо лице, дословно...:)))
Десетина години бях в лоното на работата "без юридическото".......и съм напълно съгласен с горния постинг, към който е предназначен моя. Бях "калъф"....както пише по - горе. Той е прав. Установявах самоличността на дееца без проблеми. Било с юмруци, било с ритници, или комулативно с двете насоки на въздействие...:))) Вършехме го добре, не ни пукаше какво ще става после...снемахме обяснения, по законовия, или по МПБ ред....всичко беше перфектно. Преписките се движеха също перфектно. Смееш ли да се опънеш...:)))
Десетина години и повече съм в лоното "на юридическото....:)))) Нито съм по - накъдърен, нито по - къдърен...:)))) Просто едно от ченгетата минало от "калъфа" в "юридическото".....и видял разликата. Огромна е, невероятна направо. Просто се иска нещо коренно различно. Благодаря за отделеното време да го прочетете...:)))
INVESTIGATOR_OSLS
Младши потребител
 
Мнения: 65
Регистриран на: 11 Ное 2007, 22:20

Re: Следствието към прокуратурата

Мнениеот marek972 » 04 Юни 2009, 18:48

doc03, за не знам кой си път те моля бе приятелю !
прочети го поне веднъж това проклето НПК ...на диагонал, през ред както ти е по лесно, ама го прочети !
що такъв инат проявявате оперативните не мога да го разбера !
до сега един не успях да навия да го прочете ..
и за N-ти път ..разликата от "дознанията" и "досъдебните производства"
е колкото от небето до земята ...и аз съм водил преди 5 години "дознания", знам как беше ..
marek972
Потребител
 
Мнения: 535
Регистриран на: 07 Апр 2008, 13:34

Re: Следствието към прокуратурата

Мнениеот babyfoot » 04 Юни 2009, 20:31

INVESTIGATOR_OSLS написа:
doc03 написа:Тънка е границата. И необятна в същото време. Къса се някъде. Ама къде?
Разследване на престъпления - разкриване на престъпления.

Познавам доста хора с юридическо. И уважавам много от тях. Добре си разследват хората. Ама как нито един от тях не установи самоличността на т. нар. "извършител на деянието" ... с разследване. Това го правят ония калъфи - тъпаците без юридическо. И де факто ония без юридическо им сърбат попарата на тия с юридическото, щото то разследването не е адвокатстване и прокурорстване, ами съвсем друго нещо. Ама де юре разследването, когато се доведе до успешен край се казва, че го "водят" тия с юридическото. Ама че разследват това, което им "доведат" за разследване ония без юридическото, не се брои. Ама ако нещо не стане, то разследването са го прецакали ония без юридическото. Ама ония същите, без юридическото, при критични ситуации могат да свършат онова, дето го вършат тия с юридическото, като в последствие то се оказва перфектно (по мнение на инстанции, започващи с "В"), но не съм бил свидетел на случай, при който някой от тия с юридическото да понечи да свърши нещо, дето им е вменено на ония без юридическото. Така че не знам какво би станало. То сигурно е така, защото онова, което го правят ония без юридическото е "свързано с особени затруднения" за тия с юридическото, ама иначе следва да се нарича "елементарно", само защото го вършат ония без юридичестото, а е редно да се възвиси туй дето се върши от тия с юридическото. И когато ония без юридическото направят нещо почти юридическо, като после нещото трябва да се направи "съвсем юридическо" от тия с юридическото, то се оказва, че тия с юридическото нещо не го могат.
То си е казано - "Който иска да работи намира начин. Който не иска да работи намира причини". Та ония без юридическото винаги намираме начин нещото да стане. А тия с юридическото винаги намирате причина то да не не е така.

И пр. и пр. Смешки там разни има, ама пусто не мога да ги постна тук. Ке земе до-бие инфаркт некой.

Простете вулгарността. Ама то явно иначе не става.

ЩЕ ВЗЕМА ОТНОШЕНИЕ ПО ГОРНОТО: в същия тон...:)))))
Сега съм с юридическото. От десет и повече години. Да ама това не е целия ми стаж. Преди това повече от 10 - тина години бях "без юридическото". Тоест ченге пак, но не следовател. Щото следователстването при мене е въпрос на кариера....както и да е. Думата ми е за друго. Прекрасно разбирам горния постинг. Вярно е че вършехме работа наистина. Вземем преписката, почваме оперативно - охранително бачкане, понатупаме тоя - оня, напише си обяснението човека, вкарвам му малко МПБ /мръсен полицейски бой/ - и така. Случаят за мен приключваше, както и за другите около мен - Без юридическото. Изживявах се като господ - няма адвокати - според мен тогава ненужни помияри. Няма наблюдаващи прокурори, няма съдебни разрешения. Ритам и блъскам....докато напише това което му вкарам в мозъка. Дори сегашни прокурори и съдии, тогавашни ченгета ритаха и блъскаха....такива бяха времената к,во да се прави...:))))) Развитие на държавността тоест.....:)))) Преписката трябваше да се направи....с МПБ или без него...:))) Прав е човека от горния постинг - вършехме я наистина - къде по установения от закона ред, къде въпреки него. Изпитвах омезрение към следователите, прокурорите и другите "кабинетни излишъци". Разсъждавах по милиционерски - щом пред мене си признава, значи и пред "юридическия" ще си признае. Не разбирах защо преписки давани от мен като квартален в полицията с мнение за образуване, не ставаха на дела. Или пък ако станеха на дела, се прекратяваха. Не го разбирах наистина. В синхрон с горния постинг, за мен тогава нямаше "особени затруднения..." Тежки юмруци, здравата палка, "тоталитарен подход", кадърни ритници.....всичко в синхрон. Няма да стане преписка ли....торта ще стане ако трябва...:)))) Камо ли преписка.... Определено нямах върнати преписки. Изработвах всичко на ниво. Обяснения, протоколи, четливи направени....кукла "БАРБИ".....:)))) И справките си пишех добре - даваха ме за пример на останалите районни инспектори. Не мислех за работата на следователя - гледах да свърша моята работа - и според мен го правех добре. Предавах преписката с мнение на прокуратурата - за мен етапа приключваше.....така и така....
Дойде време завърших правото - изкарах стажа, кариерата ми продължи. В следствието, то тогава беше част от МВР - 1995 ни девоенизираха и така....
И видях разликата.....между това което правих преди - и новото амплоа. Което върша и понастоящем. Разликата мога да я формулирам така - държавата е искала от мен тогава да "претръсквам" чувала - и каквото пусне пусне. И го претръсквах добре - и пред себе си го признавам. Сега обаче иска нещо коренно различно - да се разследват добре делата. И да има доказаност, обоснованост и аргументираност в досъдебните производства....
Тогава можех да намачкам тоя или оня в полицията......ама я го намачкай сега на разпита пред съдия....
Тогава можех да намачкам и тоя който пише обяснението - само ченгета около мен. Ама я го намачкай сега пред адвоката....
И още и още и още.....не са една или две разликите - на живо ги видях в първо лице, дословно...:)))
Десетина години бях в лоното на работата "без юридическото".......и съм напълно съгласен с горния постинг, към който е предназначен моя. Бях "калъф"....както пише по - горе. Той е прав. Установявах самоличността на дееца без проблеми. Било с юмруци, било с ритници, или комулативно с двете насоки на въздействие...:))) Вършехме го добре, не ни пукаше какво ще става после...снемахме обяснения, по законовия, или по МПБ ред....всичко беше перфектно. Преписките се движеха също перфектно. Смееш ли да се опънеш...:)))
Десетина години и повече съм в лоното "на юридическото....:)))) Нито съм по - накъдърен, нито по - къдърен...:)))) Просто едно от ченгетата минало от "калъфа" в "юридическото".....и видял разликата. Огромна е, невероятна направо. Просто се иска нещо коренно различно. Благодаря за отделеното време да го прочетете...:)))

Много Ви благодаря, колега!
Не съм искала да подценявам с коментара си никого, а тези, които се "опитваха" да водят досъдебно производство с голи ръце (без техника, квалификация и опит като юристи). Защото прочит на НПК и НК от неюриста е един, а сторено от юрист - друг. Етиката, подходът и нагласата са различни.
Както и резултатът!
babyfoot
Потребител
 
Мнения: 136
Регистриран на: 28 Юни 2007, 16:10
Местоположение: некъде в...BG

Re: Следствието към прокуратурата

Мнениеот plamen_penev » 04 Юни 2009, 20:38

И аз съм много доволен, че се включихте INVESTIGATOR_OSLS.Прекрасно е да се запозная с мнението на човек, който познава и "двете страни" в лично качество! Моля ви! Добавете и какво мислите за тези две състояния: разследващ без и разследващ със юридическо образование.
plamen_penev
Активен потребител
 
Мнения: 1388
Регистриран на: 13 Май 2007, 17:01
Местоположение: Пловдив

Re: Следствието към прокуратурата

Мнениеот marek972 » 04 Юни 2009, 21:15

една от главните причини, поради което измислиха този вариант с неюридическо образование разследващи е, да бъдат по лесно манипулирани от съответните началници в РУ-та и Дирекции.
Защото ако си мислите, че разследващия не е СИЛНО обвързан от разпорежданията на прекия началник дълбоко се лъжете ...
утеха разследващия се надява да намери единствено у прокурора, но за съжаление новата вълна такива, са сякаш излети по един калъп, арогатни, с прекалено вирнати носове, и задължително пренебрежително, дори с омраза отношение към всяка една бойна единица в полицията..
На последния конкурс за дознатели се явяват огромен брой ОР, ПИ с висше образование, бих бил готов да се обзаложа, че ще бъдат предпочетени пред юристите, тъй като са свикнали да изпълняват безприкословно нарежданията на преките началници, а един спор от рода защо това дело се спира или прекратява, след като извършителят е бил "издирен", би бил с предизвестен край, ако изобщо oсмелят да се състои ...
и подозирам, че това ще се направи като контра на това, че при последните промени в НПК, МВР не успя да прокара идеята си, НИ да се разследва от ОР, на което се противопостави прокурорското лоби, тъй като не искат да работят с неюристи ...
... и ето, че МВР отвръща на удара

дано да греша ...
marek972
Потребител
 
Мнения: 535
Регистриран на: 07 Апр 2008, 13:34

Re: Следствието към прокуратурата

Мнениеот INVESTIGATOR_OSLS » 05 Юни 2009, 09:10

И аз съм много доволен, че се включихте INVESTIGATOR_OSLS.Прекрасно е да се запозная с мнението на човек, който познава и "двете страни" в лично качество! Моля ви! Добавете и какво мислите за тези две състояния: разследващ без и разследващ със юридическо образование.

Благодаря и аз!!! Конструктивния диалог е нещо велико. Без личностно отношение тоест. Да разкажеш нещо в първо лице дословно - такова каквото е. Звучи клиширано но е вярно - без репресия няма ред. Няма и да има. Но по същество: За разследващ без и за разследващ със юридическо образование. Сещам се за един случай, за който ще разкажа, той е малко страничен, но просто се сещам за него. Едно момче родено и живяло в Стара Загора доколкото си спомням, много искало да стане лекар. Кандидатствало в МУ Варна, но все не успявало да влезе. ОТ любов към работата и професията обаче, в продължение на пет години лъгало родителите си, че е прието медицина. Те милите пет години му пращали парички да учи, такси за семестри и прочее... ПЕТ ГОДИНИ, през които момчето живяло на квартира. След този срок заявило на родителите си че вече е лекар. Посещавал този мъж болниците, чел доста медицинска литература /може би повече от истинкски лекар/. Така или иначе един ден намерил в едно кошче в болницата ксероксно копие от истинска лекарска диплома. Как точно е станало съм чел, но вече съм забравил. Звучи невероятно но е вярно. Подал документи с неистинската диплома и бил назначен за лекар в някакво отделение по вътрешни болести доколкото си спомням. В продължение на доста време работил перфектно. На страшно много хора помогнал, бил даван за пример постоянно. Обичал тази работа както никоя друга. Когато изниквал сложен казус купувал необходимата литература и вземал отношение. Когато трябва сам, когато трябва в екип. Издънката дошла съвсем ненадейно и откъдето най - малко се очаквало. "Негов съвипускник" от същата година заявил, че не познава такъв състудент...:))) Нататък е ясно...
Думата ми е за друго: възможно е, и сигурно е бил най - добрия. Дори вярвам че е било така. Но образованието се явява "необходимата предпоставка" за да упражняваш тази професия....щом си решил, че е твое призвание...
И по същество: Ако допуснем, че може да има разследващи С и БЕЗ юридическо образование, между двете фактически положения винаги ще има разнобой и колизия. ВИНАГИ!!! Винаги ще има спор, кой е ПО ПО НАЙ...:))) Като в онова мило предаване с дечицата...
Не подценявам разследващите без юридическо образование. Но има един термин който аз лично уважавам. Той се казва "разследваща атмосфера"... като работиш да бъдеш заобиколен от професионалисти, от които винаги можеш да научиш нещо. И те от мен разбира се....стига да мога да помогна.
Но струва ми се тук има отношение и държавната съдоустройствена политика....с нормативния акт ще се реши кой и какъв да бъде разследващия... като статус, образование и прочее... Със съжаление отбелязвам обстоятелството че има юристи разследващи - пълни нещастници които аз лично познавам...:((( И заради които изживяхме доста негативно отношение последните години. Познавам и можещи и стегнати и точни разследващи без юридическо. Но в лични разговори на маса и по лични поводи са ми споделяли че не се чувстват достатъчно мотивирани, защото са "заковани" на тая длъжност....а някой от разследващите полицаи с юридическото са вече и съдии и прокурори и прочее....
Нека да го кажа така: Юридическото НЕ ОПРЕДЕЛЯ, НО ПРЕДОПРЕДЕЛЯ.... просто кръгозора става по - друг. Останалото е субективно отношение и любов към избраната професия...:))))
INVESTIGATOR_OSLS
Младши потребител
 
Мнения: 65
Регистриран на: 11 Ное 2007, 22:20

ПредишнаСледваща

Назад към Съдебна власт


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 17 госта


cron