начало
Кадровиците не отстраниха от длъжност Константин Сулев, изслушаха прокурорите по делото срещу Нотариуса Кадровиците не отстраниха от длъжност Константин Сулев, изслушаха прокурорите по делото срещу Нотариуса

"Неизвестният извършител" и прокуратурата

Дискусии на тема съдебната власт в България


Re: "Неизвестният извършител" и прокуратурата

Мнениеот plamen_penev » 16 Юни 2009, 08:54

doc03 каза:
Нищо, ама НИЩО не знаете за института "неизвестен извършител".

Като правило харесвам мисленето ви doc03, но защо сега се докачате! Нали затова отворих тази тема: да чуем разни становища за прословутия "неизвестен извършител"! Моля ви, обяснете ми го този вездесъщ институт!
Преди време от чисто технологични съображения, прдполагаемия престъпник беше наричан "свидетел" с прозрачната цел да не може да се възползва от правото си да не сътрудничи на разследването. Тази практика не е прекратена. Обаче разследващите се увлякоха до такава степен в преиначаването на думите, че отказваха да допускат в ДП защитниците на така набедените "свидетели", защото били "свидетели" и не им трябвал защитник. Тази противоконституционна практика беше атакувана и обявена от съда за недопустима. Дали, питам се, не става дума пак за същото - преиначаване на думите и Закона?
Последна промяна plamen_penev на 16 Юни 2009, 09:24, променена общо 1 път
plamen_penev
Активен потребител
 
Мнения: 1388
Регистриран на: 13 Май 2007, 17:01
Местоположение: Пловдив

Re: "Неизвестният извършител" и прокуратурата

Мнениеот kpavlova » 16 Юни 2009, 09:23

Аз се изкушавам с някои неща да се съглася,geovan ,/ от висотата на относително краткия си житейски опит и крехкия юридически такъв :D :oops:- трябва да ми ги опростите, обективни пречки са :) /
Просто не мога логично да опровергая :oops: , а пък не мисля и че трябва
1.
Винаги съм твърдял, че съдиите-пеналисти и прокурорите /поне те ако не и следователите и дознателите/ трябва първо да са били или да са и добри цивилисти

2.
житейският им опит да не се определя само от чутото в съдебните зали
.

Младостта обаче не би следвало да е пречка, нищо не може да се сравни с нея, казват?

С това не съм съгласна и ми се вижда твърде пресилено:
Защото основните принципи на които се крепи гражданско-провния оборот са добросъвестност и почтеност .Всяко отклонение от тях превръща договорната отговорност в престъпление
.
Не може да е така.
Както и с това:
Като симулира "изначално желание за изпълнение" - вкарва поредния магистрат в една "странна и нерешима дилема" дали има престъпление или няма "поради липса на изначален умисъл" и прочие сложни съждения и умозоключения. Резултатът е, че като потъне в дебрите на сложната си мисловна дейност магистратът сам себе си надхитрява и накрая решава ,че нищо не може да реши и се измъква от ситуацията с "гражданските правоотношения".

Струва ми се, че не опират нещата в крайна сметка до разсъждение за "тъмната " страна, субективната, а по -скоро до криза в преценката на обективната съставомерност.Прекратителните / оправдателните актове може и да пише, че постр.като разумно лице е бил наясно какво подписва и наясно с правните последици, както и може - не се установява неправомерно поведение на насрещната страна по сделката.."заблудата на страната по отношение на правните последици от действията й се дължат на обективни причини...не се установи от стр.на обв.поведение по въвеждане в заблуждение..."
Не се крепи неуспеха в борбата с измамите върху разсъждение върху сложните дебри на измамническата душа ,а по -скоро
Простичко си е представяте ама понятието "насрещна облага" хич не простичко понятие.

А нормалната логика показва , че дори и частичното неизпълнение , при липса на обективни оправдателни причини за него, може, и в голяма част от случаите си е преднамерена измама.Иначе няма разумно обяснение защо един изпълнител ще вземе авансово пари и ще остави работата наполовина
.
Тука въпросът е в обективните оправдателни причини/ що е обективна и що е оправдателна - и има ли място за субективна преценка за тази оценка/.Който не иска , намира причини :oops: :) , предполагам.

При нас - сложно мислещи и още по-сложно действащи магистрати протакаха с години процесите срещу измамниците с пирамидите и май пропуснаха доста от тях.


Мисля, че тези процеси изобщо не са за измама, тия с "обществен интерес"/ вбесява ме това понятие - все едно, че обратното в другите дела е частен интерес на прокуратурата/- за длъжностно присвояване или
Сумата, равняваща се на неполучения дивидент, не съставлява вреда в наказателно-правен смисъл, а пропусната полза, тъй като дадените от гражданите пари при покупко-продажба на акции са парично постъпление за дружеството, което не се губи като стойност, а се трансформира в друг вид имущество - под формата на акции. Внесените от акционерите финансови средства за закупуване на акции, не водят и до обогатяване имуществената сфера на ..........като физическо лице, тъй като тези средства постъпват в патримониума на дружеството като юридическо лице. Тази насока на разсъждения обосновава като логическа последица заключението, че от момента на включването на сумите в патримониума на дружеството, става възможно фактическото и юридическо разпореждане от съответните длъжностни лица, с това имущество и те могат да бъдат предмет на друго престъпно посегателство-длъжностно присвояване

Ощетено е едно дружество, вероятно несъществуващо вече?
Предполагам, че влизат и ОА с несъставомерни твърдения/ съзнавам, че не е редно прехвърлянето на топката/.При измамите , правилата на процеса / доказването/ не са пречка- не е причината в адвокатския кодекс :) , а и преди него си беше така.
За изработката на г-н Пенев не сте ме убедили продължавам да не съм сигурна.
Също така не съм съгласна и че оплитането като пате в кълчища в предродовия умисъл е причина за всички злини и неблагополучия на съд.система при измамите, по -сложен, дълбок и разпространил се болестен причинно-следствен процес, може би не по силите на собствения ми мисловен процес, или - и да е по силите ми - ще ме тласне към пълно безверие, каквото отказвам - като позиция.
Ако беше само в "умислеността", щеше да е по-лесно поправимо.
Но минимум на половина сте прав, за съжаление , доколкото аз мога да преценя.
kpavlova
Активен потребител
 
Мнения: 1474
Регистриран на: 07 Фев 2006, 23:29

Re: "Неизвестният извършител" и прокуратурата

Мнениеот plamen_penev » 16 Юни 2009, 09:46

kpavlova каза:
За изработката на г-н Пенев не сте ме убедили продължавам да не съм сигурна.

Е тук вече се предавам! Явно няма начин да ви убедя почитаема kpavlova, че говорим за странното спиране и още по-странното възобновяване на дела по ДП и за т.н. "неизвестни извършители", все едно дали са измамили някой бедняга с 1000 лв. или са завлякли фонд със 100 000 лв, а не за някакви "изработки", още по-малко "на г-н Пенев" :(
plamen_penev
Активен потребител
 
Мнения: 1388
Регистриран на: 13 Май 2007, 17:01
Местоположение: Пловдив

Re: "Неизвестният извършител" и прокуратурата

Мнениеот geovan » 16 Юни 2009, 18:06

Не се коси Пенев - на някои въпроси разумни отговори не се намират.

kpavlova ,чест и почитания , беше ми приятно да си побъбрим . :)
geovan
Потребител
 
Мнения: 166
Регистриран на: 10 Дек 2006, 18:28

Re: "Неизвестният извършител" и прокуратурата

Мнениеот plamen_penev » 17 Юни 2009, 09:12

Благодаря за предложението doc03, но не ми се вярва свестния майстор да работи без пари, които са вече в джоба на споменатото по-горе "неизвестно" лице. А и не трябва! :)
plamen_penev
Активен потребител
 
Мнения: 1388
Регистриран на: 13 Май 2007, 17:01
Местоположение: Пловдив

Re: "Неизвестният извършител" и прокуратурата

Мнениеот sunshine_75 » 17 Юни 2009, 18:58

Изкушихте ме да се включа и аз по темата... Личното ми отношение еволюира с натрупването на житейски и професионален опит. В началото на прокурорската ми работа образувах смело (от днешна гледна точка дори донякъде безотговорно и доверявайки се изцяло на полицаите - нали те имаха повече опит от мен, работили бяха съвестно с тези известни извършители??). Днес обаче нещата не стоят така. Не заради глупавите справки, които се правят по спрените срещу известен, а защото си има ПРОЦЕСУАЛЕН закон. Намирам за недопустимо, заради едното отнемане на оръжието на някого, само защото по отношение на него е превъртяна проверка, досъдебното производство да се образува срещу него, като известен. НПК ясно сочи случаите, в които извършителят на престъплението наистина е ясен - хипотезите за образуване на бързо и незабано производство. В останалите случаи, простете, на мен, като прокурор, не ми е ясно. Известността на извършителя следва извършването на редица процесуално-следствени действия. При т.нар. "бавни" производства, т.е. нормални производства, виновните лица се сдобиват с качеството на обвиняем. А ако на някого му е "ясно" кой е извършител, нека си помисли за това, че безгрешни няма, че едно прибързване може да бележи досието, делника и дори живота на невинен човек. Да се сети за обезщетенията, които плащаме всички, за незаконосъобразни действия по Закона за отговорността на държавата.. и тези, присъдени в Страсбург. ... Прокуратурата има достатъчно властнически правомощия, но и задължението да охранява правата и законните интереси на всички - не само на жертвите, но също така и на субектите на престъпленията. Не на последно място ми се ще да кажа и друго: прилагането на формални схеми и постулати в наказателноправната работа, решаването на всеки проблем по някакъв стандартен начин, е грешка. Грешка, която може да коства човешки животи. Лека и спокойна вечер, колеги.
sunshine_75
Потребител
 
Мнения: 821
Регистриран на: 13 Окт 2004, 09:36

Re: "Неизвестният извършител" и прокуратурата

Мнениеот GeorgiKERELOV » 11 Авг 2009, 13:29

Делото за побоя над главния редактор на сайта Фрогнюз Огнян Стефанов ще бъде спряно поради неизвестен извършител и изпратено на МВР за разкриване и издирване на извършителя, това съобщи заместник градският прокурор Божидар Джамбазов.

http://dnesplus.bg/Society.aspx?d=291041

А тогава се пита, като няма известен извършител, защо е било въобще образувано това дело и какво се е правило и "събрано" по него, като процесуално-следствени действия и "годни за съда" доказателства, имам предвид. :D Още повече, че, предполагам, делото е било, така да се каже, "САМООБРАЗУВАНО", по собствен почин на прокуратурата /след съобщения в медиите/, защото ми е малко трудно да си представя пострадалото лице, в състоянието, в което се е намирало след побоя, да може да държи химикалка да пише, или пък да ходи при прокурора да му донася престъплението "на крака". :D :D :D

Абе, циркаджийски номера, и още едно празно дело, което ще се прекрати "по давност". Ама поне пълнеж за вестниците имаше и снимаха прокурора на пресконференцията. :P
GeorgiKERELOV
Активен потребител
 
Мнения: 1180
Регистриран на: 07 Фев 2007, 21:19
Местоположение: georgikerelov@yahoo.com

Re: "Неизвестният извършител" и прокуратурата

Мнениеот marek972 » 13 Авг 2009, 00:09

GeorgiKERELOV написа:Делото за побоя над главния редактор на сайта Фрогнюз Огнян Стефанов ще бъде спряно поради неизвестен извършител и изпратено на МВР за разкриване и издирване на извършителя, това съобщи заместник градският прокурор Божидар Джамбазов.

http://dnesplus.bg/Society.aspx?d=291041

А тогава се пита, като няма известен извършител, защо е било въобще образувано това дело и какво се е правило и "събрано" по него, като процесуално-следствени действия и "годни за съда" доказателства, имам предвид. :D Още повече, че, предполагам, делото е било, така да се каже, "САМООБРАЗУВАНО", по собствен почин на прокуратурата /след съобщения в медиите/, защото ми е малко трудно да си представя пострадалото лице, в състоянието, в което се е намирало след побоя, да може да държи химикалка да пише, или пък да ходи при прокурора да му донася престъплението "на крака". :D :D :D

Абе, циркаджийски номера, и още едно празно дело, което ще се прекрати "по давност". Ама поне пълнеж за вестниците имаше и снимаха прокурора на пресконференцията. :P


Ми то общо взето само в нашата страна си остана това безумие , да се образува "нищо срещу никой" ...
нека полицията си разследва едно престъпление (но разследва в истинския смисъл на думата, не по безумията в НПК) и като намери
достатъчно доказателства (ама всички полицаи да могат да събират) да ги предостави в прокуратурата ...както си е по цял свят ..
... а за това дело бъдете сугурни, че е събран огромен доказателствен материал, нищо че е срещу неизвестен, хич да не е едно 50-ина разпита ще има плюс някоя друга експертиза и още стотина писъмца
и справки ...
marek972
Потребител
 
Мнения: 535
Регистриран на: 07 Апр 2008, 13:34

Re: "Неизвестният извършител" и прокуратурата

Мнениеот plamen_penev » 13 Авг 2009, 08:21

Aбе нямамво виетнамче са докопали, разправят по телевизията... Не разбрах обаче къде е второто копеле?
Обаче, не разбирам защо се нахвърляте върху "неизвестния извършител" изобщо? Няма лошо при наличие на престъпен акт да се ибразува ДП (така е по НПК, хубав или лош, а не някакви измислени и следователно противозаконни Пр.Пр.!). Аз не съм против тази квалификация. Аз се възмущавам тогава, когато това понятие се използва от прокурор за "логистична подкрепа" на напълно известен престъпник!
А за това, че подобни хватки се използват за политически репресии... нямам думи!
plamen_penev
Активен потребител
 
Мнения: 1388
Регистриран на: 13 Май 2007, 17:01
Местоположение: Пловдив

Re: "Неизвестният извършител" и прокуратурата

Мнениеот GeorgiKERELOV » 13 Авг 2009, 12:05

plamen_penev написа:Aбе нямамво виетнамче са докопали, разправят по телевизията... Не разбрах обаче къде е второто копеле?

Това е по случая с нападението над другия журналист, а дали виетнамчето е копеле или го изкарват такова, както и дали то е вадило ножа, още не е много ясно.
plamen_penev написа:Обаче, не разбирам защо се нахвърляте върху "неизвестния извършител" изобщо? Няма лошо при наличие на престъпен акт да се ибразува ДП (така е по НПК, хубав или лош, а не някакви измислени и следователно противозаконни Пр.Пр.!). Аз не съм против тази квалификация. Аз се възмущавам тогава, когато това понятие се използва от прокурор за "логистична подкрепа" на напълно известен престъпник!
А за това, че подобни хватки се използват за политически репресии... нямам думи!

Това е така за известния неизвестен извършител. Но тази правна фигура е двулика, като и в случая с липса на данни за извършителя, пак се отчита дейност, като се върти на празни обороти и се получават премии за добре свършена работа.
GeorgiKERELOV
Активен потребител
 
Мнения: 1180
Регистриран на: 07 Фев 2007, 21:19
Местоположение: georgikerelov@yahoo.com

Re: "Неизвестният извършител" и прокуратурата

Мнениеот plamen_penev » 13 Авг 2009, 12:43

Няма спор! Прокуратурата обича празните обороти... Нали трябва да си вземат заплатите... Ако ги закрият какво ще правят хорицата... То за да адвокатстват ще трябва да учат законите :roll:
plamen_penev
Активен потребител
 
Мнения: 1388
Регистриран на: 13 Май 2007, 17:01
Местоположение: Пловдив

Re: "Неизвестният извършител" и прокуратурата

Мнениеот GeorgiKERELOV » 25 Авг 2009, 21:36

600 000 случая срещу неизвестен извършител разследва прокуратурата, заяви заместник главният прокурор Валери Първанов на кръглата маса „Полицията в модерното общество: необходимата реформа в България”. Още толкова дела са били прекратени поради изтекла давност на делата, допълни прокурорът.
http://www.dnesplus.bg/Society.aspx?d=292641
А в колко от тези случаи извършителите са известни ? :roll:
GeorgiKERELOV
Активен потребител
 
Мнения: 1180
Регистриран на: 07 Фев 2007, 21:19
Местоположение: georgikerelov@yahoo.com

Re: "Неизвестният извършител" и прокуратурата

Мнениеот marek972 » 29 Авг 2009, 10:08

особено, като се има предвид, че прокурорите по правило образуват срещу известен /виновното лице/ само при алкохол и правоспособност ...всичко останало (дори заловения на местопрестъплението крадец) попада в графата "НИ"
marek972
Потребител
 
Мнения: 535
Регистриран на: 07 Апр 2008, 13:34

Re: "Неизвестният извършител" и прокуратурата

Мнениеот plamen_penev » 29 Авг 2009, 19:20

marek972 каза:
всичко останало (дори заловения на местопрестъплението крадец) попада в графата "НИ"

И защо така? От кой закон следва, че напълно известен извършител "се таксува" като "неизвестен"?
plamen_penev
Активен потребител
 
Мнения: 1388
Регистриран на: 13 Май 2007, 17:01
Местоположение: Пловдив

Re: "Неизвестният извършител" и прокуратурата

Мнениеот marek972 » 29 Авг 2009, 21:28

plamen_penev написа:
marek972 каза:
всичко останало (дори заловения на местопрестъплението крадец) попада в графата "НИ"

И защо така? От кой закон следва, че напълно известен извършител "се таксува" като "неизвестен"?

защото обикновено единствените свидетели-очевидци на събитието са полицаите заловили го ...и никой друг ..
а съдът на сълзи (разбирай показанията на полицейските служители) много, много не вярва ...
marek972
Потребител
 
Мнения: 535
Регистриран на: 07 Апр 2008, 13:34

Re: "Неизвестният извършител" и прокуратурата

Мнениеот plamen_penev » 29 Авг 2009, 23:19

Ясно!
Аз обаче мога да разкажа случай (всъщност с него отворих темата :cry: ), при който в тази графа "НИ" прокурорите бяха поставили човек с доказано в следствието име и прочие и дори пловдивските прокурори имаха наглостта вместо да финализират някак си вече приключилото ДП, да го спрат защото ... извършителят бил неизвестен!
Как бихте разтълкувал това прокуроско действие, marek972?
Последна промяна plamen_penev на 29 Авг 2009, 23:26, променена общо 4 пъти
plamen_penev
Активен потребител
 
Мнения: 1388
Регистриран на: 13 Май 2007, 17:01
Местоположение: Пловдив

Re: "Неизвестният извършител" и прокуратурата

Мнениеот marek972 » 29 Авг 2009, 23:20

... страх ...
marek972
Потребител
 
Мнения: 535
Регистриран на: 07 Апр 2008, 13:34

Re: "Неизвестният извършител" и прокуратурата

Мнениеот plamen_penev » 30 Авг 2009, 09:10

Страх? :shock:
plamen_penev
Активен потребител
 
Мнения: 1388
Регистриран на: 13 Май 2007, 17:01
Местоположение: Пловдив

Re: "Неизвестният извършител" и прокуратурата

Мнениеот todorst » 21 Яну 2010, 01:47

Защо ли пък КАТ не желае такова определение "неизвестен извършител" Камерата е заснела автомобила, не се вижда извършителя- неизвестен. Не е задължително собственикът да е и водач. А може и да е инвалид и да няма "шофьорска книжка"
Е защо не прекрати преписката. Ако не знае как , ето да пита Прокуратурата!
todorst
Потребител
 
Мнения: 622
Регистриран на: 24 Яну 2006, 10:09

Re: "Неизвестният извършител" и прокуратурата

Мнениеот sisi19 » 29 Яну 2010, 21:10

Мързел - най общо казанао. От дознанието зависи хода на понататашното развитие на делото. Ако дознанието заключи за прекратяване, то прокурора се води от това и в постановява прекратяване на наказателно призводство.Това е порочната практика. Макар и да не е длъжен прокурора да го прави, т.е да се съобразява с дознанието, обикновенно така става, защото ги мързи да четат и прецезират. По лесно е да копираш написаното от дознателя в неговото заключение и да го помести в своето постановление.
Общо взето за да работи системата, нещата трябва да седят така:

2)Органи на досъдебното производство: прокурор и разследващи органи.
- Прокурор- може да има и повече от един. За разлика от съда не е задължително те да са непроменени в хода на целия процес. Прокурорът е само страна в производството пред съда и не решава съществото на делото. [b]Той участва в съдебното и досъдебното производство. : В досъдебното производство той е наречен dominus litis – господар на досъд. производство. За него разследват разследващите органи- те са му ръце, а той е главата. Те действат под ръководството и надзора на прокурора. Тяхното участие приключва в досъдебната фаза, те не решават как ще се развие производството. Това е правомощие на прокурора . Той е субект на обвинението- може да привлече извършителя под нак. отговорност пред съда. Прокурорът решава как конкретно да се развие производството- ако повдигне обвинение пред съда, той го поддържа пред съда.
.
Но не ства така, ако разследващите органи не изпълнят това:

2. Втори стадий – Предварително разследване
Това е централният стадий на досъдебното производство. От неговото провеждане зависи в значителна степен по-нататъшното развитие на процеса. При порок в разследването може да се стигне до отмяна на присъдата дори в касационната инстанция.
Законът вменява в задължение на компетентните държавни органи, при извършено престъпление да разкрият истината за това деяние. Предварителното разследване се състои в събиране на доказателства, подчинено на целта по доказване на обвинението.

Защото:
Досъдебното производство има подготвителен характер- неговата цел е да обслужи задачата, която трябва да реши обвинителя ; да се съберат доказателства, въз основа на които да се реши дали има достатъчно обстоятелства да се привлече пред съда лицето от досъдебното производство.
И след като всички възможни способи за доказване по НПК са изчерпани, ЕДВА тогава въз основа на събраните доказателства по предмета на делото, дознанието може да даде заключение.

Из - НАКАЗАТЕЛНО-ПРОЦЕСУАЛНО ПРАВO Лекции проф.Екатерина Трендафилова
sisi19
Потребител
 
Мнения: 910
Регистриран на: 06 Май 2009, 12:44

ПредишнаСледваща

Назад към Съдебна власт


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 18 госта


cron