начало
ВАС окончателно отхвърли жалба на бивша спецсъдийка, поискала преместване в Търговското отделение на СГС ВАС окончателно отхвърли жалба на бивша спецсъдийка, поискала преместване в Търговското отделение на СГС

Софийските съдилища

Дискусии на тема съдебната власт в България


Софийските съдилища

Мнениеот system » 08 Сеп 2009, 09:39

Уважаеми колеги, отварям тази тема не от желание да защитавам някого, нито да го нападам, нито от нездраво любопитство или клюкарски интерес. Искам да зная как се работи в софийските съдилища - условия на работа, организация на работа: как се насрочват заседанията, как се разпределят залите между отделенията и съставите, как се отлагат, приблизителен брой заседания на седмица, брой разгледани дела на едно заседание, брой решени на месец (средно) и т. н. В малък съд (в какъвто работя аз) организацията на работата е много по-лесна, защото работата е по-малко. Но в съд със 100 и повече съдии ? За броя дела да не говорим, той надминава човешките представи дори за "много работа", а тяхното своевременно разглеждане и приключване (според мен) не е по силите на никого.
Нека започнем със Софийския районен съд, който стана предмет на обсъждане в друга тема.
И така :) ?
system
Активен потребител
 
Мнения: 1873
Регистриран на: 22 Ное 2007, 10:34

Re: Софийските съдилища

Мнениеот plamen_penev » 08 Сеп 2009, 11:04

Защо само в СРС, system? Това, че е споменат от иначе доста ограничените като интереси журналисти, не го прави особен... Натоварването на редовите съдии е факт (с малки изключения!) и в провинциалните съдилища! Известни са ми зашеметяващи данни, които не бих цитирал не само защото са от категорията на "Е.Ж.К.", но най-вече защото ми изглеждат напълно невероятни при все, че нямам причина да не вярвам на кореспондента си.
Моля! Призовете тук да дадат сигурни данни и колегите си от провинцията. Призовете и тези, които имат сигурни данни и за европейските съдилища. Наистина е добре да се знае цялата истина за българския съд не само от магистратите, но и от обикновените физици например :)
plamen_penev
Активен потребител
 
Мнения: 1388
Регистриран на: 13 Май 2007, 17:01
Местоположение: Пловдив

Re: Софийските съдилища

Мнениеот karlson » 08 Сеп 2009, 19:26

Пенев, хайде да не се включваш тук - все пак не си от съдебната система, нали така
Колега Систем, вярно е, че натовареността на софийските съдилища
включвам СРС и СГС) е доста над средното за страната.
Но е вярно и че не е чак толкова голяма, така че да е оправдано бездействието на колегите.

За съжаление те са лицето на съдебната ни система и всичките негативи върху нас са резултат именно на тяхната работа.
Имам поглед върху наказателната колегия на СРС - за нея мога да говоря - на състав се падат по около 350-400 дела (тук се включват всички - АХ, НОХД, разпити, мерки и пр.)
В сайта на ВСС докладите са публични така че може да се погледнат таблиците и да се сравнят нещата....
karlson
Потребител
 
Мнения: 227
Регистриран на: 29 Юни 2007, 11:38

Re: Софийските съдилища

Мнениеот plamen_penev » 09 Сеп 2009, 08:26

Тоталитаризъм в действие, system!
plamen_penev
Активен потребител
 
Мнения: 1388
Регистриран на: 13 Май 2007, 17:01
Местоположение: Пловдив

Re: Софийските съдилища

Мнениеот system » 09 Сеп 2009, 09:15

plamen_penev написа: Защо само в СРС, system? Това, че е споменат от иначе доста ограничените като интереси журналисти, не го прави особен... Натоварването на редовите съдии е факт (с малки изключения!) и в провинциалните съдилища!

Не бих казал, че натоварването там (вкл. и тук, където съм) може да се сравни с това на софиянци. Не че ги превъзнасям. По-скоро ме интересува организацията на работата в софийските съдилища. Ще се цитирам:
как се насрочват заседанията, как се разпределят залите между отделенията и съставите, как се отлагат, приблизителен брой заседания на седмица, брой разгледани дела на едно заседание, брой решени на месец (средно) и т. н.

karlson написа: Имам поглед върху наказателната колегия на СРС - за нея мога да говоря - на състав се падат по около 350-400 дела (тук се включват всички - АХ, НОХД, разпити, мерки и пр.)

Толкова са приблизително наказателните дела на цял провинциален съд (пак всички - АХ, ОХ, разпити, мерки и т. н.). Може би само във Варна, Пловдив, Бургас, Русе и някои други градове тази бройка е доста по-висока.
system
Активен потребител
 
Мнения: 1873
Регистриран на: 22 Ное 2007, 10:34

Re: Софийските съдилища

Мнениеот karlson » 09 Сеп 2009, 09:31

Зависи от съда -
Има и малки съдилища с по над 600-700 наказателни и още толкова граждански при 4-5 съдии по щат...
А за насрочването - принципно насрочват в рамките на сроковете - после се бавят решенията и мотивите по присъдите.
В София основният проблем, според мен, е лошата материална база - не мога да си представя да работа с още трима колеги в стая от десетина квадрата...
Както и, че има доста дела със значим интерес, което пък води до по-задълбочена и продължителна подготовка....
Пак се повтарям - важен е и субективния елемент и конкретната личност
karlson
Потребител
 
Мнения: 227
Регистриран на: 29 Юни 2007, 11:38


Назад към Съдебна власт


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 6 госта


cron