начало
Кадровиците не отстраниха от длъжност Константин Сулев, изслушаха прокурорите по делото срещу Нотариуса Кадровиците не отстраниха от длъжност Константин Сулев, изслушаха прокурорите по делото срещу Нотариуса

Софийските съдилища

Дискусии на тема съдебната власт в България


Софийските съдилища

Мнениеот system » 08 Сеп 2009, 09:39

Уважаеми колеги, отварям тази тема не от желание да защитавам някого, нито да го нападам, нито от нездраво любопитство или клюкарски интерес. Искам да зная как се работи в софийските съдилища - условия на работа, организация на работа: как се насрочват заседанията, как се разпределят залите между отделенията и съставите, как се отлагат, приблизителен брой заседания на седмица, брой разгледани дела на едно заседание, брой решени на месец (средно) и т. н. В малък съд (в какъвто работя аз) организацията на работата е много по-лесна, защото работата е по-малко. Но в съд със 100 и повече съдии ? За броя дела да не говорим, той надминава човешките представи дори за "много работа", а тяхното своевременно разглеждане и приключване (според мен) не е по силите на никого.
Нека започнем със Софийския районен съд, който стана предмет на обсъждане в друга тема.
И така :) ?
system
Активен потребител
 
Мнения: 1873
Регистриран на: 22 Ное 2007, 10:34

Re: Софийските съдилища

Мнениеот plamen_penev » 08 Сеп 2009, 11:04

Защо само в СРС, system? Това, че е споменат от иначе доста ограничените като интереси журналисти, не го прави особен... Натоварването на редовите съдии е факт (с малки изключения!) и в провинциалните съдилища! Известни са ми зашеметяващи данни, които не бих цитирал не само защото са от категорията на "Е.Ж.К.", но най-вече защото ми изглеждат напълно невероятни при все, че нямам причина да не вярвам на кореспондента си.
Моля! Призовете тук да дадат сигурни данни и колегите си от провинцията. Призовете и тези, които имат сигурни данни и за европейските съдилища. Наистина е добре да се знае цялата истина за българския съд не само от магистратите, но и от обикновените физици например :)
plamen_penev
Активен потребител
 
Мнения: 1388
Регистриран на: 13 Май 2007, 17:01
Местоположение: Пловдив

Re: Софийските съдилища

Мнениеот karlson » 08 Сеп 2009, 19:26

Пенев, хайде да не се включваш тук - все пак не си от съдебната система, нали така
Колега Систем, вярно е, че натовареността на софийските съдилища
включвам СРС и СГС) е доста над средното за страната.
Но е вярно и че не е чак толкова голяма, така че да е оправдано бездействието на колегите.

За съжаление те са лицето на съдебната ни система и всичките негативи върху нас са резултат именно на тяхната работа.
Имам поглед върху наказателната колегия на СРС - за нея мога да говоря - на състав се падат по около 350-400 дела (тук се включват всички - АХ, НОХД, разпити, мерки и пр.)
В сайта на ВСС докладите са публични така че може да се погледнат таблиците и да се сравнят нещата....
karlson
Потребител
 
Мнения: 227
Регистриран на: 29 Юни 2007, 11:38

Re: Софийските съдилища

Мнениеот plamen_penev » 09 Сеп 2009, 08:26

Тоталитаризъм в действие, system!
plamen_penev
Активен потребител
 
Мнения: 1388
Регистриран на: 13 Май 2007, 17:01
Местоположение: Пловдив

Re: Софийските съдилища

Мнениеот system » 09 Сеп 2009, 09:15

plamen_penev написа: Защо само в СРС, system? Това, че е споменат от иначе доста ограничените като интереси журналисти, не го прави особен... Натоварването на редовите съдии е факт (с малки изключения!) и в провинциалните съдилища!

Не бих казал, че натоварването там (вкл. и тук, където съм) може да се сравни с това на софиянци. Не че ги превъзнасям. По-скоро ме интересува организацията на работата в софийските съдилища. Ще се цитирам:
как се насрочват заседанията, как се разпределят залите между отделенията и съставите, как се отлагат, приблизителен брой заседания на седмица, брой разгледани дела на едно заседание, брой решени на месец (средно) и т. н.

karlson написа: Имам поглед върху наказателната колегия на СРС - за нея мога да говоря - на състав се падат по около 350-400 дела (тук се включват всички - АХ, НОХД, разпити, мерки и пр.)

Толкова са приблизително наказателните дела на цял провинциален съд (пак всички - АХ, ОХ, разпити, мерки и т. н.). Може би само във Варна, Пловдив, Бургас, Русе и някои други градове тази бройка е доста по-висока.
system
Активен потребител
 
Мнения: 1873
Регистриран на: 22 Ное 2007, 10:34

Re: Софийските съдилища

Мнениеот karlson » 09 Сеп 2009, 09:31

Зависи от съда -
Има и малки съдилища с по над 600-700 наказателни и още толкова граждански при 4-5 съдии по щат...
А за насрочването - принципно насрочват в рамките на сроковете - после се бавят решенията и мотивите по присъдите.
В София основният проблем, според мен, е лошата материална база - не мога да си представя да работа с още трима колеги в стая от десетина квадрата...
Както и, че има доста дела със значим интерес, което пък води до по-задълбочена и продължителна подготовка....
Пак се повтарям - важен е и субективния елемент и конкретната личност
karlson
Потребител
 
Мнения: 227
Регистриран на: 29 Юни 2007, 11:38


Назад към Съдебна власт


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 14 госта


cron