начало
Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата

изнасянето на преписки и дела от съда Смятате ли че е редно

Дискусии на тема съдебната власт в България


изнасянето на преписки и дела от съда Смятате ли че е редно

Мнениеот kiara. » 30 Окт 2009, 16:50

В момента изтича поредния месец от стажа ми за придобиване на юридическа правоспособност, но смея да кажа, че почти нищо не научих от него! :( Обаче за сметка на това попаднах на една практика, която не знам дали е законна, а именно изнасянето на преписки и дела от съда :shock: , ако не се съгласиш няма място за теб в съда и си отиваш с подписа в книжката! Интересно ми е при всички ли протича така стажът и законно ли е това изнасяне на тази документация? Според мен-не, не е законна, а според Вас?
kiara.
Младши потребител
 
Мнения: 71
Регистриран на: 03 Яну 2007, 16:18

Re: изнасянето на преписки и дела от съда Смятате ли че е редно

Мнениеот system » 30 Окт 2009, 16:59

О, боже ... Естествено че не е законна, но всички съдии тътрят делата вкъщи, когато не стига работното време и гонят срокове. Какво толкова ?
system
Активен потребител
 
Мнения: 1873
Регистриран на: 22 Ное 2007, 10:34

Re: изнасянето на преписки и дела от съда Смятате ли че е редно

Мнениеот Гост. » 30 Окт 2009, 19:07

Мдам... добрите години на стаж. Прекрасно време( не знам какво става във форумът, но ме връщате все в мили спомени, благодаря).

Не е законно да се изнасят дела-спор няма... Макар, че за стажант следва да сте наясно кои НА са нарушени, но дали, кои и какви санкции са предвидени е отделен въпрос.
Абсолютно се солидаризирам с мнението на двамата колеги.( Под секрет-всички стажанти, предполагам, са носили у дома дела :wink: ), ама нищо не изчезва точно тогава. Всъщност- страници от делата се крадат от страните, не от съдебния състав. :wink: При все и номерирането им.

За СРС нямам поглед ( еднократен опит, който определено не харесах!)- адвокатът взима делото срещу подпис и адв. или л.к. и го разнася, като куцо пиле домат, из етажите... Явно се разчита на доброто възпитание.
В Североизточна България дело ще ви дадат в ръцете, за да го разнасяте из съдебните палати- ама трудно.

п.п. След време ще установите, пожелавам ви го, колко дела ще си влачите и вие у дома... Вярвам ще проявите разбиране към случващото се сега.
Гост.
Старши потребител
 
Мнения: 9438
Регистриран на: 25 Яну 2013, 17:33

Re: изнасянето на преписки и дела от съда Смятате ли че е редно

Мнениеот plamen_penev » 30 Окт 2009, 19:22

Ама истина ли е това?! Дела се изнасят извън съдебните сгради! :shock:
plamen_penev
Активен потребител
 
Мнения: 1388
Регистриран на: 13 Май 2007, 17:01
Местоположение: Пловдив

Re: изнасянето на преписки и дела от съда Смятате ли че е редно

Мнениеот g.atanasova » 30 Окт 2009, 19:30

То е ясно, че не е редно, но след като Ви дават делата и Ви възлагат задачи, поне ще научите нещо. Аз бях от "щастливците" станали жертва на недоразумението тримесечен стаж. Чудеха се как да ни разчистят от съда, а за четене естествено нямаше място и затова гледаха с особено насърчително облекчение на задкулисния :oops: ни стремеж да се сдобием с подпис от който и да е, само и само да им се махнем от главите... Мен ако питате, вземайте щом Ви дават и четете, четете, четете, защото едва сега започвате истинското учене на занаята! Успех!
g.atanasova
Младши потребител
 
Мнения: 98
Регистриран на: 11 Май 2005, 18:03

Re: изнасянето на преписки и дела от съда Смятате ли че е редно

Мнениеот REVOLUTION » 30 Окт 2009, 19:54

Никога и дума не е ставало от някой следовател , прокурор или съдия да изнасям дело от съда или съответното ведомство, за да пиша проект на решение в къщи.Даже не съм и предполагал , че има такова нещо(Което показва , че всичките ми близки приятели колеги , с които карахме заедно стажа , също не им се е налагало да правят таквиз неща).Иначе на мен стажа ми мина 50:50 , в зависимост от човека , който ми се падаше.Но дори и в ПРС , където ми се падна страхотен съдия и човек , който ми осигури всички условия да си положа стажа , постоянно обсъждахме делата и ми даваше съвети , не ми е предлагал , ками ли да ми изисква да разнасям дела в къщи.Това ги казвам само за пъстрота на мненията , иначе ако няма нищо нередно(изчезване на страници и тем.подобни) не виждам кой знае какъв проблем.
REVOLUTION
Активен потребител
 
Мнения: 4455
Регистриран на: 25 Сеп 2007, 11:26
Местоположение: гр.Пловдив

Re: изнасянето на преписки и дела от съда Смятате ли че е редно

Мнениеот miriam » 30 Окт 2009, 20:11

ех , младост :D
еми законно чак айде да не е , ама е поне по-обществено оправдано от това да си напишеш решението в тримесечния срок , или мотивите в шестмесечния , каквито случаи практиката показва дори и в момента, в който пиша тези редове... :lol:
пък и друго , разчита се на непокварената ръка на стажуващия , защото вий делото ще го вардите като зеница на око! права ли съм?! :P
По добре да ви дам делото от петък до понеделник да пишете проекто решение/мотиви , отколкото да го муша из касите в съда и да му поникнат крила на оригиналните документи -фактури протоколи изпълнителен лист разписки частни документи и т.н....
Казвам аз тука, че което го пише у книгите ако растеше по нивите не можем ожъна , ама не вярвате :lol:

Революшън , тия гадове са ви държали умишлено сляп и глух за нещата от кухнята на системата , не ги е срам! А може и просто да сте им бил симпатичен и да са гледали да не ви зарибят...кой знае :mrgreen:
miriam
Потребител
 
Мнения: 577
Регистриран на: 30 Апр 2007, 08:17

Re: изнасянето на преписки и дела от съда Смятате ли че е редно

Мнениеот ianeva » 30 Окт 2009, 20:32

REVOLUTION написа:Никога и дума не е ставало от някой следовател , прокурор или съдия да изнасям дело от съда или съответното ведомство, за да пиша проект на решение в къщи.Даже не съм и предполагал , че има такова нещо ...


Е, какъв стаж е било това? :P Че и не предполагал, Светата непоквара :lol: Ревълюшън, Революшън, форумен френд си, ама в казарма не си бил, дело не си изнасял, лошо за развитието, лошо :P

Сега към девойката - стажант - през вече далечната 2001 година съм изнасяла дела и от следствие, и от съд ... Събирахме се с колеги, разисквахме и търсехме различни решения, не задължително правилното. При трима-четирима юриста се оформяха обикновено към 10 - на мнения по даден казус. :lol: Научила съм изключително много именно при това "изнасяне на делата", вярвам и колегите ми също. Радвайте се, че имате достъп, че можете да видите/пипнете/помиришете дело ...
И miriam е права, между другото, пазехме ги жестоко, особено с напредването на ... вечерта :)
От чалга до чалга разликата е огромна и, Слава Богу, аз нямам идея каква е
Аватар
ianeva
Потребител
 
Мнения: 660
Регистриран на: 27 Май 2007, 17:36
Местоположение: Бургас

Re: изнасянето на преписки и дела от съда Смятате ли че е редно

Мнениеот REVOLUTION » 30 Окт 2009, 21:18

ianeva написа:
REVOLUTION написа:Никога и дума не е ставало от някой следовател , прокурор или съдия да изнасям дело от съда или съответното ведомство, за да пиша проект на решение в къщи.Даже не съм и предполагал , че има такова нещо ...


Е, какъв стаж е било това? :P Че и не предполагал, Светата непоквара :lol: Ревълюшън, Революшън, форумен френд си, ама в казарма не си бил, дело не си изнасял, лошо за развитието, лошо :P

Сега към девойката - стажант - през вече далечната 2001 година съм изнасяла дела и от следствие, и от съд ... Събирахме се с колеги, разисквахме и търсехме различни решения, не задължително правилното. При трима-четирима юриста се оформяха обикновено към 10 - на мнения по даден казус. :lol: Научила съм изключително много именно при това "изнасяне на делата", вярвам и колегите ми също. Радвайте се, че имате достъп, че можете да видите/пипнете/помиришете дело ...
И miriam е права, между другото, пазехме ги жестоко, особено с напредването на ... вечерта :)

:lol: :lol: Чакай че чак се просълзих.Звучи ми като историите за соц.бригади , за приятелството и романтичните залези насред памуковата нива.Чак си те представям Ianeva , траскавия поглед , треперещите ръце здраво стиснали увитото в кафява амбалажна хартия дело.Сърцето ще се пръсне от напрежение.О потрай сърце , още миг и най-после ще вдъхна мириса на делото , ще галя нежно страниците му.Поанта! :lol: Следват шумна вечер на обсъждане на казуса с колеги , всеки иска за момент да пипне , да разгърне папката ....... :lol: :lol:Никой не разбира кога е дошла сутринта.Хайде другари , хайде до утре вечер.До новото дело.... :lol:
Извинявай...Шегувкам се. :lol: :lol:
REVOLUTION
Активен потребител
 
Мнения: 4455
Регистриран на: 25 Сеп 2007, 11:26
Местоположение: гр.Пловдив

Re: изнасянето на преписки и дела от съда Смятате ли че е редно

Мнениеот ianeva » 30 Окт 2009, 22:16

REVOLUTION написа:
ianeva написа:
REVOLUTION написа:Никога и дума не е ставало от някой следовател , прокурор или съдия да изнасям дело от съда или съответното ведомство, за да пиша проект на решение в къщи.Даже не съм и предполагал , че има такова нещо ...


Е, какъв стаж е било това? :P Че и не предполагал, Светата непоквара :lol: Ревълюшън, Революшън, форумен френд си, ама в казарма не си бил, дело не си изнасял, лошо за развитието, лошо :P

Сега към девойката - стажант - през вече далечната 2001 година съм изнасяла дела и от следствие, и от съд ... Събирахме се с колеги, разисквахме и търсехме различни решения, не задължително правилното. При трима-четирима юриста се оформяха обикновено към 10 - на мнения по даден казус. :lol: Научила съм изключително много именно при това "изнасяне на делата", вярвам и колегите ми също. Радвайте се, че имате достъп, че можете да видите/пипнете/помиришете дело ...
И miriam е права, между другото, пазехме ги жестоко, особено с напредването на ... вечерта :)

:lol: :lol: Чакай че чак се просълзих.Звучи ми като историите за соц.бригади , за приятелството и романтичните залези насред памуковата нива.Чак си те представям Ianeva , траскавия поглед , треперещите ръце здраво стиснали увитото в кафява амбалажна хартия дело.Сърцето ще се пръсне от напрежение.О потрай сърце , още миг и най-после ще вдъхна мириса на делото , ще галя нежно страниците му.Поанта! :lol: Следват шумна вечер на обсъждане на казуса с колеги , всеки иска за момент да пипне , да разгърне папката ....... :lol: :lol:Никой не разбира кога е дошла сутринта.Хайде другари , хайде до утре вечер.До новото дело.... :lol:
Извинявай...Шегувкам се. :lol: :lol:


Умилително е, действително, но в друг аспект. Опита ти за ирония е лош, апропо. Дело, увито в амбалажна хартия, аз не съм виждала, възможно е по време на твоя стаж да са били такива :P Делата се изнасяха обикновено в петък /а след него, както е известно, следват два почивни дни/ и обсъждането на казусите почваше именно в петък вечерта /често в моя дом/. Папките ги пазехме от ... мхм, няма значение, но определено не ги разгръщахме с треперещи ръце. Спорехме, дискутирахме, слушахме музика междувременно ... и такива неща ... Докато не ни омръзнеше или не решахме, че всеки е казал, каквото е имал да каже ... В събота или неделя /по-често в неделя/ обикновено бяхме готови с решение на казуса /всеки със свое собствено такова и различна теза/. В понеделник делото се връщаше и всеки представяше своето решение на казуса. Така че от изложението ти единственото вярно е, че вечерите бяха шумни.
п.п. Кое те подразни - че не си изнасял дело или че ти припомних, че не си бил солдатин и "никога няма да бъдееееееш?" :lol:
От чалга до чалга разликата е огромна и, Слава Богу, аз нямам идея каква е
Аватар
ianeva
Потребител
 
Мнения: 660
Регистриран на: 27 Май 2007, 17:36
Местоположение: Бургас

Re: изнасянето на преписки и дела от съда Смятате ли че е редно

Мнениеот REVOLUTION » 30 Окт 2009, 22:25

:lol: :lol: Приятели не могат да ме подрязнят.Както казах "лошия" опит за ирония беше хумористична закачка. :D Повтарям не виждам лошо да се изнасят дела , просто споделих , че аз не съм , не съм и чувал.Може би са ме считали за неблагонадежден и са крили , както каза Мириам. :lol:
Иначе за войниклъка , наистина съжалявам.В мен дреме един малък Наполеон. :lol: :lol: Колко му е да хвана кадровата военна служба.Миирнооо!
REVOLUTION
Активен потребител
 
Мнения: 4455
Регистриран на: 25 Сеп 2007, 11:26
Местоположение: гр.Пловдив

Re: изнасянето на преписки и дела от съда Смятате ли че е редно

Мнениеот ianeva » 30 Окт 2009, 22:32

REVOLUTION написа::lol: :lol: Приятели не могат да ме подрязнят.Както казах "лошия" опит за ирония беше хумористична закачка. :D Повтарям не виждам лошо да се изнасят дела , просто споделих , че аз не съм , не съм и чувал.Може би са ме считали за неблагонадежден и са крили , както каза Мириам. :lol:
Иначе за войниклъка , наистина съжалявам.В мен дреме един малък Наполеон. :lol: :lol: Колко му е да хвана кадровата военна служба.Миирнооо!


Несъмнено е така, просто са подушили, че не си ходил в казармата :lol:
Сега сериозно, че оспамихме темата на девойката. Колко е законно е ... не е за обсъждане в петък вечер :) Но че е полезно за стажантите, не мога да отрека. И ако въпроса е дали е редно, личното ми мнение е, че е редно :)
п.п. Никога не е късно да преоткриеш себе си, успех в ... кадруването :P :lol:
От чалга до чалга разликата е огромна и, Слава Богу, аз нямам идея каква е
Аватар
ianeva
Потребител
 
Мнения: 660
Регистриран на: 27 Май 2007, 17:36
Местоположение: Бургас

Re: изнасянето на преписки и дела от съда Смятате ли че е редно

Мнениеот Гост. » 30 Окт 2009, 22:41

:roll: .... Без да го отчетете, като призив за конфронтация, но някак се сепнах, четейки редовете... колко носталгично настроени сме всички.
Гост.
Старши потребител
 
Мнения: 9438
Регистриран на: 25 Яну 2013, 17:33

Re: изнасянето на преписки и дела от съда Смятате ли че е редно

Мнениеот REVOLUTION » 30 Окт 2009, 23:01

ianeva написа:
REVOLUTION написа:Сега сериозно, че оспамихме темата на девойката. Колко е законно е ... не е за обсъждане в петък вечер :) Но че е полезно за стажантите, не мога да отрека. И ако въпроса е дали е редно, личното ми мнение е, че е редно :)
п.п. Никога не е късно да преоткриеш себе си, успех в ... кадруването :P :lol:


Щом минахме на сериозно , моето лично мнение е , че е нередно.Колкото до илюзорната връзка с това , че има някаква причинна връзка в това да изнесеш дело от съда с това да научиш нещо , аз лично не виждам логика , а и явно kiara е пример за обратното.Без да разсъждавам изобщо върху някакви скрити или явни подмятания на "патрона" , че или изнасяш или подпис в книжката и бегай.
REVOLUTION
Активен потребител
 
Мнения: 4455
Регистриран на: 25 Сеп 2007, 11:26
Местоположение: гр.Пловдив

Re: изнасянето на преписки и дела от съда Смятате ли че е редно

Мнениеот plamen_penev » 31 Окт 2009, 09:21

Не виждам кой знае какъв проблен в това да се изнасят дела с учебна цел извън съда. Обаче Законът казва друго!
Сигурен съм, че всички тук ясно разбирате в какво е проблема, а той е в нарушаването на Закона от млади, все още неопорочени мъже и жени, чийто призвание и стремеж е именно неговото спазване. Това е гадно! Може би това което наблюдаваме днес в нашия съд, включително и рушветчйството в него е започнало именно с такива наглед "невинни" простъпки и весели другарски вечери със или без амбалажната хартия?
plamen_penev
Активен потребител
 
Мнения: 1388
Регистриран на: 13 Май 2007, 17:01
Местоположение: Пловдив

Re: изнасянето на преписки и дела от съда Смятате ли че е редно

Мнениеот miriam » 31 Окт 2009, 09:38

Може би това което наблюдаваме днес в нашия съд, включително и рушветчйството в него е започнало именно с такива наглед "невинни" простъпки и весели другарски вечери

Пламка , е що тоз талибанизъм ?! :roll:
Кога тоз стажант най накрая след 5 години вуз , държавни изпити и т.н. му е ред да пипне дело и как да стане , хайде да помислим ако следваме твоите съмнения ?!
Докато не ти дадат да пишеш по горната схема /и да ти гласуват доверие/ проекто решения /определения /мотиви напъпилия но нецъфнал юрист все чака от бисквитите "Катеричка" да изскочи жив дзвер :lol:
Как да залиби магистратурата ? Как да се запали и да закопнее да работи за държавата без да се докосне до човешкия проблем , изписан като сценарий на филм?! Ние не можем да требим предварително с иприд, зарин и т.н. всеки стажант , щото от малко прасе той щял бил /види ли, пипне ли дело/ да са корумпира и да се превърне в голямо прасе.Т.е. корупцията е едно бъдещо несигурно събитие , а практикуването е успешно при фул контакт между стажуващите и папките с дела-само тогава се научават...
Представи си ти , с твойта крехка чувствителност , и аз каквато съм устата, и съм ти ментор , с 500 годишен стаж имам , и ти с трепет ми поискваш няколко ВНОХ-та за уикенда да драснеш -и аз да ти откажа-ми не е човешко някак, знам как ще се засегнеш фръцнат :mrgreen: :mrgreen:
miriam
Потребител
 
Мнения: 577
Регистриран на: 30 Апр 2007, 08:17

Re: изнасянето на преписки и дела от съда Смятате ли че е редно

Мнениеот plamen_penev » 31 Окт 2009, 12:29

miriam каза:
Кога тоз стажант най накрая след 5 години вуз , държавни изпити и т.н. му е ред да пипне дело и как да стане , хайде да помислим ако следваме твоите съмнения ?!

"И ти ли Бруте!"
Кога и къде съм казвал, че делата трябва да се крият от стажантите?! Разбира се че трябва да се чете живата практика, miriam! Дори и грешките в нея са от полза... В пловдивската съдебна палата, например, има прекрасни условия за това. Някой началник си е свършил работата и ги е създал пустите условия! Аз говоря за дребните, незначителни на пръв поглед, нарушения на Закона, при това вършени от юристи, и се питам не започва ли пътя към Ада с добри намерения?
Престъпиш ли веднаж закона, макар и на дребно, казвам, после вероятно е по-лесно... :roll:
ПП Абе май малко талибанин си падам :lol:
plamen_penev
Активен потребител
 
Мнения: 1388
Регистриран на: 13 Май 2007, 17:01
Местоположение: Пловдив

Re: изнасянето на преписки и дела от съда Смятате ли че е редно

Мнениеот Гост. » 31 Окт 2009, 19:38

Всъщност, г-н Пенев- кой точно закон е нарушен?
Гост.
Старши потребител
 
Мнения: 9438
Регистриран на: 25 Яну 2013, 17:33

Re: изнасянето на преписки и дела от съда Смятате ли че е редно

Мнениеот plamen_penev » 31 Окт 2009, 19:49

Мен физика ли питаш, poli_g? :shock:
plamen_penev
Активен потребител
 
Мнения: 1388
Регистриран на: 13 Май 2007, 17:01
Местоположение: Пловдив

Re: изнасянето на преписки и дела от съда Смятате ли че е редно

Мнениеот Гост. » 01 Ное 2009, 12:40

plamen_penev написа:Мен физика ли питаш, poli_g? :shock:



plamen_penev написа:Не виждам кой знае какъв проблен в това да се изнасят дела с учебна цел извън съда. Обаче Законът казва друго!

plamen_penev написа:Аз говоря за дребните, незначителни на пръв поглед, нарушения на Закона, при това вършени от юристи
Престъпиш ли веднаж закона, макар и на дребно


Талибанино( цитата твой :idea: ), ти все се позоваваш- та, моля да уточниш.
Едно е да го каже колега, друго физик.
Не ми е ясно физикът кой Закон визира.
Гост.
Старши потребител
 
Мнения: 9438
Регистриран на: 25 Яну 2013, 17:33

Следваща

Назад към Съдебна власт


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 15 госта


cron