начало
Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата

Вещно право

В този форум можете да търсите и предоставяте лекции и др. материали


Вещно право

Мнениеот housseboy » 01 Май 2010, 18:19

Здравейте! Търся лекции по вещно право или ако може да ми препоръчате учебник, който да е със сравнително наскоро обновена информация по законодателните промени. Предварително Ви благодаря!
housseboy
Нов потребител
 
Мнения: 5
Регистриран на: 02 Дек 2009, 15:15

Re: Вещно право

Мнениеот advokat__nikolov » 06 Май 2010, 14:54

Вземете си Вещно право на проф.д-р Георги Боянов. Последното издание е от 2009 годиниа, не че има някакви промени от предходното издание, но учебникът е допълнен. Всъщност в Закона за собствеността институтите са стандартни и без проблеми можете да си вземете на Ново вещно право на най-големия български учен в тая насока - Проф. Петко Венедиков - от него ще прочете доста престижен материал, много логически обосновки, научна мисъл, както и набор от най-добрите френски, италиански и германски учени. По принцип последното издание е от началото на 90-те, но за съжаление професорът почина преди да види
книгата на бял свят. Днес тя е преиздадена от издадтелство "Петко Венедиков" и според мен - трябва да прочетете нея.

Изображение
advokat__nikolov
 

Re: Вещно право

Мнениеот Гост. » 06 Май 2010, 18:36

:)

п.п. Ако имате финансова възможност-купете си цялата поредица на Венедиков. Никога няма да съжалите за разходваните суми.
Ако мога и аз да посоча- акад. Любен Василев. :)
Гост.
Старши потребител
 
Мнения: 9438
Регистриран на: 25 Яну 2013, 17:33

Re: Вещно право

Мнениеот advokat__nikolov » 08 Май 2010, 20:21

kalinpetrovbg написа:Ето лекции по Вещно право. За какво да даваш пари за учебник :?: :D
http://www.bg-pravo.com/2010/01/veshtno-pravo.html



Елее, аз пък не бях се сетил, че има лекции по вещно в нета, тюх :mrgreen: Добър съвет, kalinpetrovbg, браво ! За кво, верно, да дава 13 лв. за Венедиков :lol: :roll:
advokat__nikolov
 

Re: Вещно право

Мнениеот sarbijanac » 08 Май 2010, 21:35

Полезно четиво е Бобатинов и Влахов-"Вещно право,практически проблеми".
sarbijanac
Активен потребител
 
Мнения: 1359
Регистриран на: 29 Ное 2006, 17:47
Местоположение: Нови пазар

Re: Вещно право

Мнениеот bloody_heart666 » 10 Юни 2010, 14:22

А за теста по Вещно в Юзу нещо ще кажете ли ? Би било от полза..
bloody_heart666
Младши потребител
 
Мнения: 13
Регистриран на: 06 Сеп 2008, 00:33

Re: Вещно право

Мнениеот advokat__nikolov » 10 Юни 2010, 21:20

bloody_heart666 написа:А за теста по Вещно в Юзу нещо ще кажете ли ? Би било от полза..



Да ти кажа теста по Вещно не е хич лесен. Така например имаше едно въпросче за етажната собственост, дето имаше 4 верни отговора от 7 възможни. На мен ми предложиха там едни да ми дадат теста предварително, но аз отказах - какво по хубаво от това да научиш (разбереш)една правна дисциплина. :lol:
Така че научи си материала, ама от книга. С лекции си бърши обувките например 8)
advokat__nikolov
 

Re: Вещно право

Мнениеот sarbijanac » 10 Юни 2010, 21:23

advokat__nikolov написа:
bloody_heart666 написа:А за теста по Вещно в Юзу нещо ще кажете ли ? Би било от полза..



Да ти кажа теста по Вещно не е хич лесен. Така например имаше едно въпросче за етажната собственост, дето имаше 4 верни отговора от 7 възможни. На мен ми предложиха там едни да ми дадат теста предварително, но аз отказах - какво по хубаво от това да научиш (разбереш)една правна дисциплина. :lol:
Така че научи си материала, ама от книга. С лекции си бърши обувките например 8)


Е не така,де.Лекциите ти дават насока каква литература да търсиш.

Пропуснах да ти препоръчам по вещно право изданията на Стоян Ставру.на всяка цена прочети "тухлето " му.Тридесетте лева се оправдават изцяло.полезни за четене са и другите му издадени книги.
sarbijanac
Активен потребител
 
Мнения: 1359
Регистриран на: 29 Ное 2006, 17:47
Местоположение: Нови пазар

Re: Вещно право

Мнениеот advokat__nikolov » 10 Юни 2010, 21:38

Никаква насока не дават лекциите в тоя случай. Аз два месеца преди всеки семестър се интересувам от какво ще имам нужда.

Стоян Ставру ще го взема задължително. Ся като взема заплата гледай какво пазаруване ще му ударя на юридическа литература. Мечтая си отдавна за Шарл Романо - един от лидерите-теоретици по въпроса за усложнената престъпна дейност
писали преди 1930 година :)

Ако предложиш сега кола и Шарл Романо (оригинал с твърди корици) ша взема Романо :)
advokat__nikolov
 

Re: Вещно право

Мнениеот bloody_heart666 » 10 Юни 2010, 23:05

Добре, мн благодаря за отговорите! Теста е утре , така че каквото било -било..А иначе учих предимно от учебника на Боянов(не че съм мн очарована де..)Ще видим утре все пак отново мерси... :? :? :?
bloody_heart666
Младши потребител
 
Мнения: 13
Регистриран на: 06 Сеп 2008, 00:33

Re: Вещно право

Мнениеот sarbijanac » 11 Юни 2010, 01:01

advokat__nikolov написа:Никаква насока не дават лекциите в тоя случай. Аз два месеца преди всеки семестър се интересувам от какво ще имам нужда.
Стоян Ставру ще го взема задължително. Ся като взема заплата гледай какво пазаруване ще му ударя на юридическа литература. Мечтая си отдавна за Шарл Романо - един от лидерите-теоретици по въпроса за усложнената престъпна дейност писали преди 1930 година :)
Ако предложиш сега кола и Шарл Романо (оригинал с твърди корици) ша взема Романо :)


Хубаво е,че имаш интерес към юридическата литература.Правилно-трябва да се чете за да се оцелее в бранша.Дано да нямаш преподаватели,които препоръчват едни издания и върло да оплюват и отричат други.Аз съм имал и такива.Прецени си все пак от кое имаш нужда за четене и от кое не.
За моя изненада и на мен се наложи да "обновя" част от учебниците си през тази и миналата година.И то не за друго,ами защото в някой момент могат да ти потрябват за елементарна справка или по даден казус.Не те познавам ,но моя съвет е "чети ги така,че след време ако ти потрябва нещо да знаеш пак къде да го намериш".
Не съм чувал нищо за Шарл Романо и в тази насока не бих могъл да съм ти полезен.
sarbijanac
Активен потребител
 
Мнения: 1359
Регистриран на: 29 Ное 2006, 17:47
Местоположение: Нови пазар

Re: Вещно право

Мнениеот advokat__nikolov » 11 Юни 2010, 23:25

sarbijanac написа:
advokat__nikolov написа:Никаква насока не дават лекциите в тоя случай. Аз два месеца преди всеки семестър се интересувам от какво ще имам нужда.
Стоян Ставру ще го взема задължително. Ся като взема заплата гледай какво пазаруване ще му ударя на юридическа литература. Мечтая си отдавна за Шарл Романо - един от лидерите-теоретици по въпроса за усложнената престъпна дейност писали преди 1930 година :)
Ако предложиш сега кола и Шарл Романо (оригинал с твърди корици) ша взема Романо :)


Хубаво е,че имаш интерес към юридическата литература.Правилно-трябва да се чете за да се оцелее в бранша.Дано да нямаш преподаватели,които препоръчват едни издания и върло да оплюват и отричат други.Аз съм имал и такива.Прецени си все пак от кое имаш нужда за четене и от кое не.
За моя изненада и на мен се наложи да "обновя" част от учебниците си през тази и миналата година.И то не за друго,ами защото в някой момент могат да ти потрябват за елементарна справка или по даден казус.Не те познавам ,но моя съвет е "чети ги така,че след време ако ти потрябва нещо да знаеш пак къде да го намериш".
Не съм чувал нищо за Шарл Романо и в тази насока не бих могъл да съм ти полезен.



Да ти кажа на лекции почти не ходя и не знам какво са препоръчвали. Но знам, че наблягат на някакви никакви учебници като например онзи синия учебник по Търговско право на УНСС с колектив Филип Рачев, Божана Неделчева, Борис Ланджев и др. Аз такива бози не чета. Специално по Търговско право съм се готвил от Тритомника на Герджиков, както и учебника му по Търговски сделки, който е златен включително и от Мария Павлова /Менителница и запис на заповед/ и Кацаров, абе да ти кажа много добре различавам вече стиловете на авторите, но най-великата юридическа мисъл има проф. Долапчиев - значи направо така ти раздвижва юридическото самосъзнание, че направо кеф ми става. Такава юридическа мисъл съчетана със "законите" на логиката, философията и психологията, че направо настръхваш. Щото за Наказателното право важат и много институти, които нямат юридически характер като например деянието и причинната връзка и тук, след тях, слагаме логиката. Ама толкова добре трябва да се познават тия институти, че направо два месеца да ти се виждат и чуват в главата. Въобще си спомням за причинната връзка за да я схвана в буквалния и смисъл треаше да прочета цели 9 различни теории. Така например ако не познаваш "законите" на логиката се стига до грешки в понятията като например грешката германския касационен съдия Фон Бури в началото на двадесети век, която та взела че придобила гласност и едва по-късно била отречена и то представи си била отречена със следния математически пример :shock:

Фон Бури и ГКС считали че :

причина на резултата е всяко едно отделно условие (a, b, c)
Но щом a+b+c=причина, то не би могло "a" да е=причина, защото ще излезе, че а=а+b+c. A никога едно от събираемите не може да бъде равно на сбора от всички събираеми.

Всъщност правилното разбиране и бащата на теорията на причинната връзка е английския философ Джон Стюарт Мил - "Система логики", 1843 г. (A System of Logic )



Я да те питам ти имаш ли на адв. Торманов "Договорът". Страшна книга, бате, всичко от практика е вътре в образци от всички Граждански и търговски сделки включително и монография на тема "Договорът". Спомням си бех тръгнал да вечерям там на едно място с едни хора и имах в мене 53 лв и понеже имах малко време и викам я да се отбия в книжарницата и гледам тая книга. Направо я взех, какви вечери :lol: Книгата е 48 лв - Gold Practic Edition :)
advokat__nikolov
 

Re: Вещно право

Мнениеот sarbijanac » 12 Юни 2010, 00:09

advokat__nikolov написа:


Я да те питам ти имаш ли на адв. Торманов "Договорът". Страшна книга, бате, всичко от практика е вътре в образци от всички Граждански и търговски сделки включително и монография на тема "Договорът". Спомням си бех тръгнал да вечерям там на едно място с едни хора и имах в мене 53 лв и понеже имах малко време и викам я да се отбия в книжарницата и гледам тая книга. Направо я взех, какви вечери :lol: Книгата е 48 лв - Gold Practic Edition :)


Да-и двете томчета ги ползвам.По Вещно ще ти е полезна и книгата "Кадастър,имотен регистър и устройство на територията" също.

Пазарувай он-лайн от "Нова звезда".Имат добри отстъпки за същите издания,които се предлагат и от други издателства.
sarbijanac
Активен потребител
 
Мнения: 1359
Регистриран на: 29 Ное 2006, 17:47
Местоположение: Нови пазар

Re: Вещно право

Мнениеот Гост. » 12 Юни 2010, 00:36

Нормативните актове, които печатат, не бих препоръчала.
Гост.
Старши потребител
 
Мнения: 9438
Регистриран на: 25 Яну 2013, 17:33

Re: Вещно право

Мнениеот sarbijanac » 12 Юни 2010, 01:36

poli_g написа:Нормативните актове, които печатат, не бих препоръчала.



Имам в предвид учебници,помагала и др.
sarbijanac
Активен потребител
 
Мнения: 1359
Регистриран на: 29 Ное 2006, 17:47
Местоположение: Нови пазар

Re: Вещно право

Мнениеот bloody_heart666 » 12 Юни 2010, 14:51

За тези , които се интересуват пък и за тези, които не се .. да кажа, че теста беше ужасен...Такива подвеждащи въпроси за пръв път виждам, но какво да се прави-шанс.. :( :( :( Дано на поправката поне бъдат по лесни..хахах.
Чак сега осъзнавам с какво съм се захванала..
bloody_heart666
Младши потребител
 
Мнения: 13
Регистриран на: 06 Сеп 2008, 00:33

Re: Вещно право

Мнениеот advokat__nikolov » 13 Юни 2010, 09:14

Хихихи, казах ти :D Теста не е лесен :wink:
advokat__nikolov
 

Re: Вещно право

Мнениеот sarbijanac » 13 Юни 2010, 09:32

advokat__nikolov написа:Хихихи, казах ти :D Теста не е лесен :wink:



Дайте го насам,да видим дали ще можем втори път да си вземем вещното :wink:
sarbijanac
Активен потребител
 
Мнения: 1359
Регистриран на: 29 Ное 2006, 17:47
Местоположение: Нови пазар

Re: Вещно право

Мнениеот advokat__nikolov » 18 Юни 2010, 17:16

sarbijanac написа:
advokat__nikolov написа:Хихихи, казах ти :D Теста не е лесен :wink:



Дайте го насам,да видим дали ще можем втори път да си вземем вещното :wink:



Аз ще се опитам да го намеря, но ти трябва да се постареш да ми вземеш втората книга на Корнезов. :D
advokat__nikolov
 

Re: Вещно право

Мнениеот stoyan_stavru » 05 Мар 2011, 13:04

sarbijanac написа: Пропуснах да ти препоръчам по вещно право изданията на Стоян Ставру.на всяка цена прочети "тухлето " му.Тридесетте лева се оправдават изцяло.полезни за четене са и другите му издадени книги.


Здравей, sarbijanac,

Благодаря ти за препоръката!

Доста усилия вложих в сборника, за да го направя по-различен и поради това допълващ спрямо останалата литература по вещно право в България. Много се радвам, когато получавам подобна оценка от хора, които са отделили време да се запознаят с него и да го прочетат.

Надявам се, че конкретните въпроси, по които споделих мнението си в сборника, са практически полезни и помагат на колегите в тяхната ежедневна работа.

Успехи!
Стоян Ставру
д-р по гражданско и семейно право

Блог: http://challengingthelaw.com/
Най-четена тема:
"Промените в търговската несъстоятелност (ДВ бр. 101, 2010 г.)"

Dimidium facti qui coepit habet: sapere aude!
stoyan_stavru
Младши потребител
 
Мнения: 45
Регистриран на: 05 Мар 2011, 11:50

Следваща

Назад към Лекции и материали


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 7 госта


cron