начало
Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата

Въпрос за юридически стаж

Дискусии на тема съдебната власт в България


Въпрос за юридически стаж

Мнениеот kleines » 19 Дек 2009, 16:34

Здравейте. Знам, че има и други такива теми, но така и не намерих отговора в тях, та по този повод поставям настоящата тема.

Времето, работено по трудово правоотношение с търговско дружество на длъжност "юрисконсулт" след дипломиране, ще се брои ли за юридически стаж и ще се счита ли за стаж за правоспособност?
kleines
Потребител
 
Мнения: 204
Регистриран на: 26 Авг 2009, 16:49

Re: Въпрос за юридически стаж

Мнениеот Pink_Floyd » 19 Дек 2009, 18:29

kleines написа:Времето, работено по трудово правоотношение с търговско дружество на длъжност "юрисконсулт" след дипломиране, ще се брои ли за юридически стаж и ще се счита ли за стаж за правоспособност?


За юридически стаж ще се "брои", но по втория въпрос - да ли за стаж за провоспособност, не мога да отговоря, тъй като е доста философски! Малцина могат да си признаят, че юридическият им стаж е и "правоспособен"!
Pink_Floyd
Потребител
 
Мнения: 238
Регистриран на: 09 Яну 2008, 09:58

Re: Въпрос за юридически стаж

Мнениеот DEKAH » 19 Дек 2009, 18:31

Чудя се, не трябва ли да си правоспособен юрист, за да можеш да работиш като такъв?
Мъдър е не този, който много чете, а който извлича полза от четенето.
Аватар
DEKAH
Активен потребител
 
Мнения: 2284
Регистриран на: 11 Окт 2001, 15:00
Местоположение: Бургас

Re: Въпрос за юридически стаж

Мнениеот hidden » 20 Дек 2009, 01:07

DEKAH написа:Чудя се, не трябва ли да си правоспособен юрист, за да можеш да работиш като такъв?

Не, няма такова изискване, особено за юрисконсултите. Изобщо, в момента липсва ясна правна регламентация по отношение статута на юрисконсултите и на практика всеки дипломиран юрист може да стане такъв, дори и да не е издържал теоретико-практическия изпит.
Това е просто форум. Приемете горенаписаното като лично мнение, което не обвързва никого.
Аватар
hidden
Активен потребител
 
Мнения: 1238
Регистриран на: 02 Юли 2009, 23:08

Re: Въпрос за юридически стаж

Мнениеот kleines » 09 Сеп 2010, 11:39

Че дори не е необходимо и да е дипломиран.
kleines
Потребител
 
Мнения: 204
Регистриран на: 26 Авг 2009, 16:49

Re: Въпрос за юридически стаж

Мнениеот Melly » 09 Сеп 2010, 12:38

kleines написа:Че дори не е необходимо и да е дипломиран.


Струва ми се прибързано изказване. Отваряй книжките, kleines, и чети, но така, че да можеш да навръзваш нещата. :wink:
"Понякога седя и си мисля...а понякога просто си седя."
http://vbox7.com/play:68f9c028
Аватар
Melly
Старши потребител
 
Мнения: 8003
Регистриран на: 18 Окт 2007, 23:13
Местоположение: гр. София

Re: Въпрос за юридически стаж

Мнениеот kleines » 09 Сеп 2010, 13:24

Чета, чета, госпожо! Чета си трудовата книжка какво пише вътре :wink:
kleines
Потребител
 
Мнения: 204
Регистриран на: 26 Авг 2009, 16:49

Re: Въпрос за юридически стаж

Мнениеот Melly » 09 Сеп 2010, 13:47

kleines написа:Чета, чета, госпожо! Чета си трудовата книжка какво пише вътре :wink:

Чети, чети.... Някой ден си спомни това, което ти казах. :D
"Понякога седя и си мисля...а понякога просто си седя."
http://vbox7.com/play:68f9c028
Аватар
Melly
Старши потребител
 
Мнения: 8003
Регистриран на: 18 Окт 2007, 23:13
Местоположение: гр. София

Re: Въпрос за юридически стаж

Мнениеот kleines » 09 Сеп 2010, 13:58

Разбира се. Но все пак в трудовата ми книжка пише юрисконсулт, в трудовия ми договор, надлежно регистриран в НАП, пише пак юрисконсулт, а не съм завършила дори семестриално.
kleines
Потребител
 
Мнения: 204
Регистриран на: 26 Авг 2009, 16:49

Re: Въпрос за юридически стаж

Мнениеот Melly » 09 Сеп 2010, 15:32

Не всичко, което хвърчи се яде. :D
"Понякога седя и си мисля...а понякога просто си седя."
http://vbox7.com/play:68f9c028
Аватар
Melly
Старши потребител
 
Мнения: 8003
Регистриран на: 18 Окт 2007, 23:13
Местоположение: гр. София

Re: Въпрос за юридически стаж

Мнениеот inspectora » 09 Сеп 2010, 15:47

kleines написа:Разбира се. Но все пак в трудовата ми книжка пише юрисконсулт, в трудовия ми договор, надлежно регистриран в НАП, пише пак юрисконсулт, а не съм завършила дори семестриално.

И после какво? След диплома и практико-теоретичен /с 20г. юрид. стаж/ директно от студенстката скамейка във ВКС :lol: :lol: :lol:
Колега, много ще ми е интересно, когато кандидатсвате някой ден за магистратско място, да видя физиономиите на комисията, която обработва документите когато види /примерно/: 5г. юридически стаж, от които 3 преди датата на дипломата ... просто от сега си представям новините същия ден :D :D :D
inspectora
Активен потребител
 
Мнения: 2794
Регистриран на: 11 Мар 2003, 14:47

Re: Въпрос за юридически стаж

Мнениеот milaplamen » 12 Сеп 2010, 02:01

То по тази логика - щом е могло да се работи без диплома, чувствам се адски прецакана, че се дипломирах - направо е било излишно.
milaplamen
Нов потребител
 
Мнения: 3
Регистриран на: 12 Сеп 2010, 01:31

Re: Въпрос за юридически стаж

Мнениеот dimist » 27 Сеп 2010, 22:42

Не смесвайте правото с реалноста, у нас е обичайно незавършило девойче/за юноши бледни не се сещам пример, споделете/ да заеме длъжност за която се изисква 12 години стаж. Така, че племенницата на вуйчо си да не се дава за пример, малко ми е трудно да смеля как в един момент ще има 3 години юридически стаж, след като е завършила преди два месеца?
dimist
Потребител
 
Мнения: 625
Регистриран на: 26 Ное 2007, 14:58

Re: Въпрос за юридически стаж

Мнениеот kleines » 12 Фев 2011, 10:55

milaplamen написа:То по тази логика - щом е могло да се работи без диплома, чувствам се адски прецакана, че се дипломирах - направо е било излишно.


Не съм казала такова нещо. Никой не би ме пуснал в съда, като недипломирана, пък било то и на длъжност "юрисконсулт". Но е факт, че работих на тази длъжност, още преди да се дипломирам и то без връзки или нещо подобно, по втория начин.
А относно стажа, предполагам, че такъв въобще не тече до датата на дипломиране, макар и да съм заемала позицията "младши юрисконсулт".
kleines
Потребител
 
Мнения: 204
Регистриран на: 26 Авг 2009, 16:49

Re: Въпрос за юридически стаж

Мнениеот Melly » 12 Фев 2011, 11:01

То и бай Киро тенекеджията се титулова "президент". Та, по брой на презденти на глава от населението май сме на едно от първите места.
"Понякога седя и си мисля...а понякога просто си седя."
http://vbox7.com/play:68f9c028
Аватар
Melly
Старши потребител
 
Мнения: 8003
Регистриран на: 18 Окт 2007, 23:13
Местоположение: гр. София

Re: Въпрос за юридически стаж

Мнениеот kleines » 12 Фев 2011, 11:45

:? "титулувал" се бил. Аз не съм се "титулувала" самичка, нито във фирмата на майка ми, примерно, са ме титулували така. Кандидатствах си чинно по обява в lex.jobs.bg за длъжност "младши юрисконсулст" в голяма международна фирма с клон в София. Одобриха ме, заех длъжността, сключихме трудов договор и т.н. за тази длъжност. В трудовата книжка ми бе въведено, всичко както си трябва да бъде. И кода по НКПД ако искаш мога да ти кажа. А все още не бях дипломирана.
Сега дали е правилно и законно, тука може да се поспори, защото както спомена hidden очевидно правният статут на юрисконсултите не е изяснен и то в такава степен неизяснен, че се позволява не само хора, невзели правоспособност да бъдат юрисконсулти, но и хора, които все още не са си взели държавните изпити да заемат такава позиция (както аз преди година и нещо).
И не се опитвам да споря, че това е правилно, просто се опитвам да ти обясня, че това е практика и моят случай не е изключение, познавам и други колеги, които също така като мен си бачкаха юрисконсулти още като студенти 5-ти курс.
kleines
Потребител
 
Мнения: 204
Регистриран на: 26 Авг 2009, 16:49

Re: Въпрос за юридически стаж

Мнениеот Melly » 12 Фев 2011, 16:13

Благодаря, но не се нуждая от обяснения. :D
"Понякога седя и си мисля...а понякога просто си седя."
http://vbox7.com/play:68f9c028
Аватар
Melly
Старши потребител
 
Мнения: 8003
Регистриран на: 18 Окт 2007, 23:13
Местоположение: гр. София

Re: Въпрос за юридически стаж

Мнениеот kleines » 12 Фев 2011, 18:59

Очевидно се нуждаеш, щом не вярваш на това, което ти казвам :lol:
kleines
Потребител
 
Мнения: 204
Регистриран на: 26 Авг 2009, 16:49

Re: Въпрос за юридически стаж

Мнениеот zv.zlateva » 15 Фев 2011, 17:35

За първи път се включвам в някаква тема :), но не намерих отговор в никоя институция. Когато завърших образованието си през 2000г., стажа беше 1 год. Тъй като бях платено обучение, според едно Постаноление на Министерски съвет трябваше да се самоосигуряваме, за което се регистрирахме в НОИ като самоосигуряващи и ни издаваха осигурителна книжка. Някъде след около 6м. въпросното Постановление беше отменено и отпадна. Знае ли някой кое е това Постановление, защото именно тази 1 година искам по някакъв начин да я впиша някъде :( . Мисля да пиша и до правната дирекция в НОИ, защото никъде в поделенията не ми казаха какво да правя с тези внесени осигуровки и къде се нанасят. Предварително Ви благодаря :)
zv.zlateva
Нов потребител
 
Мнения: 1
Регистриран на: 04 Юли 2006, 10:53

Re: Въпрос за юридически стаж

Мнениеот sava » 02 Мар 2011, 08:59

Я и аз да питам .
Искам да стана пилот на изтребител , ама имам завършено СПТУ по дървообработване в Полски Тръмбеш и понеже 3 години съм правил дървени самолетчета/ някой от тях даже летяха/ .та това ще ми се броят ли за летателни часове, щото искам да стана TOP GUN в Уест Поинт?
sava
Потребител
 
Мнения: 129
Регистриран на: 23 Авг 2001, 19:26

Следваща

Назад към Съдебна власт


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 18 госта


cron