начало
Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата

как се става съдебен заседател

Дискусии на тема съдебната власт в България


как се става съдебен заседател

Мнениеот toni_sf » 09 Ное 2010, 08:38

Вчера останах изумен как се става съдебен заседател, всеки можело да кандидатства от 21г до 70 г,и само с документи не е нужно да имаш юридическо образование.Това нормално ли е.
Задължение на българският гражданин е да зачита правата и законните интереси на другите
toni_sf
Активен потребител
 
Мнения: 1881
Регистриран на: 04 Юли 2010, 11:38
Местоположение: гр СОФИЯ

Re: как се става съдебен заседател

Мнениеот Гост. » 09 Ное 2010, 10:03

:roll: Нещо като професионален домоуправител, нали! :lol:
Това нормално ли е?

п.п. Усмихни се. :lol: Какви неща те изумяват, начи.
Какво лошо има, че не се изисква образователен ценз? Еле юридически( трудно става преглъщането вече). Предполага се, че притежават някакъв житейски опит... ала на 21 - не знам! Присъствието на съдебни при определени дела е израз на граждански контрол... по дефиниция нещо такова беше.
А истината е съвсем прозаична.

Чек,че не съм изпълнила точно- ако наистина те интересува как се става мога да обясня( вече сериозно), важното е да се запиташ общините какво цедило поставят, така щото списъците идват готови от там.
Гост.
Старши потребител
 
Мнения: 9438
Регистриран на: 25 Яну 2013, 17:33

Re: как се става съдебен заседател

Мнениеот law_master » 09 Ное 2010, 10:16

toni_sf написа:Вчера останах изумен как се става съдебен заседател, всеки можело да кандидатства от 21г до 70 г,и само с документи не е нужно да имаш юридическо образование.Това нормално ли е.


Пък ако ти кажа, че съд. заседатели имат същитите права в процеса като съдиите и гласът им е равен на гласа на съдията, че даже им се дава право и да изготвят мотивите на решението, съвсем ще изпаднеш в потрес.

Ако имаш някой жокер в Общинския съвет може да пробваш.
...И те така...
Аватар
law_master
Активен потребител
 
Мнения: 1153
Регистриран на: 20 Дек 2007, 00:03
Местоположение: Chicago

Re: как се става съдебен заседател

Мнениеот Гост. » 09 Ное 2010, 10:22

:roll: :lol: Защо стресираш човека? Капчица жал няма в теб...


Подходих към темата съвсем като към петъчна, но би ми било интересно да посочиш СР, където, допускам да е възможен такъв случай, да видим практически описаното в дебелите книжлета. :P
Гост.
Старши потребител
 
Мнения: 9438
Регистриран на: 25 Яну 2013, 17:33

Re: как се става съдебен заседател

Мнениеот law_master » 09 Ное 2010, 10:48

Ами вероятно наистина може и да не намеря решение писано от съд. заседател, тъй щото рядко, да не кажа невъзможно е да се случи председателя на състава( с 2 съд. зас.) да подпише с ОМ, но мой граждански дълг е да предупредя тони_сф с какво се нагърбва. Но той има вече доста голям стаж във форума и едно решенийце не би следвало да представлява правна сложност за него :wink: :lol:
...И те така...
Аватар
law_master
Активен потребител
 
Мнения: 1153
Регистриран на: 20 Дек 2007, 00:03
Местоположение: Chicago

Re: как се става съдебен заседател

Мнениеот toni_sf » 09 Ное 2010, 11:44

:D Благодаря за отговорите, много сте готини и двамата . :wink: А мога ли да Ви попитам какво имате против тази дейност Професионален домоуправител ,всеки по някакав начин трябва да полага труд нали и да му се заплаща за свършената работа. Даже както виждате и в този сайт се рекламират две- три фирми за тази дейност. :wink: до-law_master, нали знаете лафа на шопа ;най мразим да мислим, или другият;защо трябва да работя като друг може да я свърши вместо мен; :P .И сега нещо по сериозно аз действително гледам повече от моралната страна нещата ,със законите съм скаран .И наистина мисля,че да станеш съдебен заседател все пак би трябвало да имаш някакви познания на законите и да можеш да ги тълкуваш но да гледаш и моралната страна на нещата.И много ми хареса изказването на г-н Пенчев; Когато бях съдия ,отсъждах според закона и морала.Желая и на двамата Ви лек и спорен ден.
Задължение на българският гражданин е да зачита правата и законните интереси на другите
toni_sf
Активен потребител
 
Мнения: 1881
Регистриран на: 04 Юли 2010, 11:38
Местоположение: гр СОФИЯ

Re: как се става съдебен заседател

Мнениеот blossom1 » 09 Ное 2010, 15:12

Между другото знам за случай, когато присъда е произнесена по решение на двамата съдебни заседатели, с особено мнение на съдията. Не зная какво са представлявали мотивите им, но е отменена от въззивната инстанция. А това, че не се изисква юридическо образование е навсякъде по света за съдебните заседатели. Та се представители на гражданското общество и съвест.
blossom1
Младши потребител
 
Мнения: 65
Регистриран на: 02 Окт 2008, 12:35

Re: как се става съдебен заседател

Мнениеот toni_sf » 10 Ное 2010, 15:48

Е това е важното с особено мнение на съдията, съдията се е колебал и те са му подсказали. Да и тук пак опираме до точката закона или морала, или двете съчетани заедно.Да винаги ще има недоволни,защото всеки си гледа от собственият аршин. :D И важното е как се приемат решенияа , с пълно единодушие ли, или въз основа на мнозинството при вземане на решението.
Задължение на българският гражданин е да зачита правата и законните интереси на другите
toni_sf
Активен потребител
 
Мнения: 1881
Регистриран на: 04 Юли 2010, 11:38
Местоположение: гр СОФИЯ

Re: как се става съдебен заседател

Мнениеот namakak » 10 Ное 2010, 23:22

Аз лично искам да съм съдебен заседател.Пожелавам си го в 22,22 часа!!!!!!!
Сега и остава препоръчителните връзки да си намеря..
Но!!!Търсят се само съдебни заседатели за Наказателните.Значи си трябват консумативи за очила и перуки,като се съобразявате само с доказателствената част,не по сърце или по житейски опит,колкото и да искате да покажете ще трябва да докажете чрез и минималния доказателствен материал -детектвиските си способности.
За този конкурс по добро място и виждане в обществото,и при толкова много кандидати си трябва логически тест,за да изберат МЕН :D :wink: :mrgreen:
Но преди това трябва да си намеря връзки в Общинският съвет на голямата община ,да им се подмажа или да им нареди моята роднина от Бкп,за да ме препоръчат за тоя проклет тест,за да съм ви първи заседател един път в месеца за хонорар от 40 кинта,и да умръ за тях..В името на съдебната власт ,а не в името на Родината,което вече хич не ме интересува :mrgreen:
Аватар
namakak
Потребител
 
Мнения: 960
Регистриран на: 10 Юни 2008, 16:21


Назад към Съдебна власт


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 13 госта


cron