начало
Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата

Съдебната реформа продължава

Дискусии на тема съдебната власт в България


Re: Съдебната реформа продължава

Мнениеот mi_lena » 25 Яну 2011, 21:46

vili_123 написа:"По начина, по който иска да я прави министъра на вътрешните работи..."
Реформата в правораздаването, започната още през 2003 г.?! За това става дума, нали. Ясно.Само аз ли усещам цинизъм в написаното, или има и други? Та ето какво мисля : Ако министърът на вътрешните работи е посочен за такъв от избраната от повече от половината български народ ПАРТИЯ, ако той е бил и в "низините" на полицейските органи, системно полагащи усилия с цената на живота си да предотвратяват престъпления и да доказват виновността на извършителите, ако почти целия народ, вкл.и практикуващите/а не тези в НС/ юристи са убедени, че ПРАВОРАЗДАВАНЕТО ни не е ефективно, а ПРАВОСЪДИЕТО в РБ НЕ Е СПРАВЕДЛИВО, ако благодарение на журналистите и на известни стари политици НИЕ знаем имената на престъпниците, а не знаем имената на жертвите и на пострадалите от техните престъпни деяния, ... и ако и нашите приятели от ЕС са разбрали СЪЩОТО, то няма как ТОЗИ ИМЕННО министър на вътрешните работи да не вземе да "прави" реформата. И то така, както той смята че е правилно. Както и няма как юристите да не вземаме отношение, но ... ГОСПОДА, нас никой не ни е гласувал доверие, нали.
Поколение след поколение НИЕ се проваляхме.Изпускахме дребните неща от ръцете си, не обръщахме внимание на факта, че "независимата" съдебна система се политизираше с всеки изминал ден.Не че тя не си беше комунистическа.Но поне след 1990 г.започнахме да си мислим, че нещата се променят, но все нещо не се получаваше?!Защото още през 2007 практикуващите юристи забелязахме дръзките партийни назначения в съда. Защото виждахме,
че някои адвокати са привилигировани и винаги печелят делата си, независимо от казуса.Защото виждахме как възниква странна система на пряка връзка със прокурора и съдията, както забелязвахме, че бизнесмените спряха да разчитат на адвокат, а започнаха да контактуват пряко с решаващият делото орган.И защото виждахме как съдийската и прокурорска професия започваше да става бизнес. И независимо, че онемявахме когато четяхме абсурдните обвинителни актове, присъди и решения, след като знаехме твърде добре какви са фактите, и какво е правото, нищо не можехме да сторим! И най-накрая разбрахме едно важно нещо - НИКОЙ ВЕЧЕ НЕ СЕ ИНТЕРЕСУВАШЕ ОТ ПРАВОТО.Всеки коментираше единствено на каква позиция в обществото е даден ищец или ответник. И вече знаехме изхода от делото. Е... тогава какво. Разбира се, че точно този министър ще направи реформа.И разбира се, че ще има противници - та нали най-после партийната номенклатура трябва да слезе от сцената. И дано да е жив и здрав този Министър. Нека да успее да върне доверието в НАШАТА съдебна система - искаме го, стремим се към това, подкрепяме го...Защото имаме достойнство и желаем да сме сред първите в ЕС, а не на опашката. Зная, че хилядите достойни юристи в РБ желаят същото.И ВИЕ сте сред тях.Ето защо ВИ МОЛЯ - подкрепете реформата.Тя е жизнено важна за НАС.


Боже!
Копирах го за да остане за поколенията!
Каква патетика!
Какъв апломб!
Каква вяра в Партията!
Каква вяра в компетентността на Министъра!
Дали пък някоя от малолетните щерки на ЦЦ не посещава форума!?

P.S. Колкото и да пада нивото на юридическото образование, отказвам да повярвам, че юрист може да напише такова нещо :) Когато бях гимназистка в разгара на зрелия социализъм, не се случваше дори по комсомолските конгреси да се чуят подобни ....ъъъъъ призиви за подкрепа на БКП и политиката и.
Аватар
mi_lena
Потребител
 
Мнения: 621
Регистриран на: 02 Сеп 2005, 16:53
Местоположение: София

Re: Съдебната реформа продължава

Мнениеот Гост. » 25 Яну 2011, 22:11

Е, трябва да признаем, щот` сме обективни - до този заветен миг нацията ни не се е радвала на такова театро. Липсата на хляб компенсираме със зрелища.

По почин на "Месията"

:P :lol:
Гост.
Старши потребител
 
Мнения: 9438
Регистриран на: 25 Яну 2013, 17:33

Re: Съдебната реформа продължава

Мнениеот donna » 28 Яну 2011, 17:30

Стига с тия реформи , на мен ми писна от реформи , с тях върви и лавинообразното изменение в законите , вижте коя страна от ЕС има такова законотворчество , то по света едва ли има.
Върнете се 10г назад и вижте колко промени се направиха и колко пари по проекти и промени се похарчиха и какв е резултата , следват пак промени...
donna
Старши потребител
 
Мнения: 5350
Регистриран на: 10 Яну 2003, 19:58
Местоположение: Свищов

Re: Съдебната реформа продължава

Мнениеот kostadin_yordanov » 28 Яну 2011, 17:42

Когато основите на къщата са криви, колкото и да се поправя къщата пак ще си остане крива. Ако не се срути, разбира се
kostadin_yordanov
Потребител
 
Мнения: 676
Регистриран на: 03 Дек 2009, 10:08

Re: Съдебната реформа продължава

Мнениеот donna » 28 Яну 2011, 18:01

За вас г-н kostadin_yordanov предлагам да има длъжност "ГЛАВЕН РЕФОРМАТОР НА СЪДЕБНАТА ВЛАСТ" , кандидата да се гласува от НС , и да е с мандат на управляващото правителство :D

Съдебнаат система си работеше добре , от толкова много реформи става някаква манджа.
donna
Старши потребител
 
Мнения: 5350
Регистриран на: 10 Яну 2003, 19:58
Местоположение: Свищов

Re: Съдебната реформа продължава

Мнениеот kostadin_yordanov » 28 Яну 2011, 18:11

donna написа:...
Съдебнаат система си работеше добре , ...

Извинете, кога и за кой е работела добре съдебната система
kostadin_yordanov
Потребител
 
Мнения: 676
Регистриран на: 03 Дек 2009, 10:08

Re: Съдебната реформа продължава

Мнениеот inspectora » 28 Яну 2011, 19:02

Мен ми се струва, че се налага промяна в Конституцията ...
Има воля за това у народа /въпреки, че подписката на РЗС се оказа не осонено читава :) / ...
Следейки обществените настроения, предлагам следното:
1.Ликвидира се разделението на властите, като на негово място обявяваме медиите за всевластни - те да мислят законите, те да ги изпълняват и те да съдат!
... това е достатъчно, защото останалото са следвия: забраняване на партиите, събаряне на НС, МС и Съд.палата ... /така решаваме и проблема с корупцията - просто няма да има на кой и за какво да даваме ;) /
*заб.1: следва да се има предвид, че "новата" съдебна власт "присъжда" в полза на този, който "по-бързо" я сезира, независимо от верността на твърденията на ищеца и ответника ...
*заб.2: от предходната забележка има и изключения - понякога е възможно да бъде присъдено и в полза на "втория" сезиращ - зависи от това кой е по симпатичен и кой плаче повече пред камерите ...
inspectora
Активен потребител
 
Мнения: 2794
Регистриран на: 11 Мар 2003, 14:47

Re: Съдебната реформа продължава

Мнениеот mi_lena » 28 Яну 2011, 19:13

kostadin_yordanov написа:Извинете, кога и за кой е работела добре съдебната система


Извинете, знаете ли въобще правилата по които работи системата, за да можете да формирате собствена преценка добре или зле работи?
Аватар
mi_lena
Потребител
 
Мнения: 621
Регистриран на: 02 Сеп 2005, 16:53
Местоположение: София

Re: Съдебната реформа продължава

Мнениеот 1968 » 28 Яну 2011, 19:17

98-99 година системата си работеше много добре, спря да работи април 99 година, когато обнародваха ЗИДНПК и пом. следователите спряха да работят.От тогава само реформи, реформи и трошене на пари.За реформите в следствието няма да говорим, направиха хората на маймуни.
1968
Потребител
 
Мнения: 571
Регистриран на: 21 Окт 2005, 15:02

Re: Съдебната реформа продължава

Мнениеот donna » 28 Яну 2011, 19:21

Нали се говори за вдигане на таксите/а това касае граждански и административни дела ,а да видим като народа няма да има пари да се съди .../ , в другата тема аз съм твърдо против , но явно ще са нужни отново пари за реформи, с тях вървят промени и в много закони ...

А К.Йорданов го остовете , той за без нищо няма да реве по форумите ...за неща от които не разбира!
donna
Старши потребител
 
Мнения: 5350
Регистриран на: 10 Яну 2003, 19:58
Местоположение: Свищов

Re: Съдебната реформа продължава

Мнениеот kostadin_yordanov » 28 Яну 2011, 19:31

1968 написа:98-99 година системата си работеше много добре, ...

Остана да посочите и за кой е работила добре по това време

1968 написа:... спря да работи април 99 година, когато обнародваха ЗИДНПК и пом. следователите спряха да работят. ...

Интересно
kostadin_yordanov
Потребител
 
Мнения: 676
Регистриран на: 03 Дек 2009, 10:08

Re: Съдебната реформа продължава

Мнениеот mi_lena » 28 Яну 2011, 19:48

Защо ли му се връзвам на kostadin_yortanov?
Последна промяна mi_lena на 29 Апр 2011, 11:56, променена общо 1 път
Аватар
mi_lena
Потребител
 
Мнения: 621
Регистриран на: 02 Сеп 2005, 16:53
Местоположение: София

Re: Съдебната реформа продължава

Мнениеот kostadin_yordanov » 28 Яну 2011, 22:20

Просто когато основите на къщата са криви, колкото и да се поправя къщата пак ще си остане крива. Ако не се срути, разбира се
kostadin_yordanov
Потребител
 
Мнения: 676
Регистриран на: 03 Дек 2009, 10:08

Re: Съдебната реформа продължава

Мнениеот 1968 » 02 Фев 2011, 13:30

kostadin_yordanov написа:
1968 написа:98-99 година системата си работеше много добре, ...

Остана да посочите и за кой е работила добре по това време

1968 написа:... спря да работи април 99 година, когато обнародваха ЗИДНПК и пом. следователите спряха да работят. ...

Интересно

За пострадалите, защото нямаше дела, разследвани със срокове повече от 2-3 месеца от пом. следовател.Освен това, НПК до 01.01.2000 г. беше доста по-добър и последователен като процедура, от колкото всички упражнения по законодателство от тогава до сега.
Да, интересно е защо спряха работа - защото им казаха, че от 01.01.2000 година са освободени от работа и никой няма да ги вземе на работа в МВР, тъй като са ненужни.После с 300 зора назначиха един-двама и то на щатове като катаджии и пожарникари, понеже никой не му дойде на акъла, че трябва да има и щатове за разследващи.
1968
Потребител
 
Мнения: 571
Регистриран на: 21 Окт 2005, 15:02

Re: Съдебната реформа продължава

Мнениеот kostadin_yordanov » 02 Фев 2011, 14:11

1968 написа:За пострадалите, защото нямаше дела, разследвани със срокове повече от 2-3 месеца от пом. следовател.Освен това, НПК до 01.01.2000 г. беше доста по-добър и последователен като процедура, от колкото всички упражнения по законодателство от тогава до сега.
...

Не разбирам на какво основание се произнасяте от името на пострадалите, особено като се имат предвид мащабите на престъпността към визирания период и всевъзможните начини за разрешаване на спорове между лицата по това време. Явно имате някакви аргументи по отношение на разследването и процедурите по НПК, но, съгласете се, едва ли с това е възможно да бъде оценявана работата на съдебната система като цяло
kostadin_yordanov
Потребител
 
Мнения: 676
Регистриран на: 03 Дек 2009, 10:08

Re: Съдебната реформа продължава

Мнениеот 1968 » 02 Фев 2011, 14:33

Аз, както се знае, съм прокурор, мога да разсъждавам само на плоскостта на наказателното съдопроизводство.Работил съм и преди 2000 година.За мен е важно разследващия да приключи делото ми в срок и да изпълнява указанията ми, като НПК да не му създава пречки в това отношение.За жалост сега не съвсем така и то по причина на НПК.Определено преди 2000 г. пом.следователите работеха по-добре, от колкото разследващите сега.Ако се отворят дневниците от онова и от това време, ще се види, че тогава престъпленията изобщо не са били много повече и много по-тежки, от колкото сега.Не, че няма проблеми в системата, но от 90-та година до сега никой не се опитва да я подобри, всички публични напъни са прах в очите на електората.
1968
Потребител
 
Мнения: 571
Регистриран на: 21 Окт 2005, 15:02

Re: Съдебната реформа продължава

Мнениеот kostadin_yordanov » 03 Фев 2011, 15:15

1968 написа:Аз, както се знае, съм прокурор, мога да разсъждавам само на плоскостта на наказателното съдопроизводство.Работил съм и преди 2000 година.За мен е важно разследващия да приключи делото ми в срок и да изпълнява указанията ми, като НПК да не му създава пречки в това отношение.За жалост сега не съвсем така ...

С цялото ми уважение към Вашата компетентност, виждаме как преценявате за работата на съдебната система според това доколко е добре за Вас в позицията на прокурор и дори не сте се опитал да разгледате проблема в неговата структурна и функционална същност, в контекст на взаимодействието й с останалите обществени системи. От гледна точка нуждите на обществото, включително за наказателното производство към визирания период, според мен, работата на съдебната не може да бъде определена и като задоволителна, а какво остава за нещо повече


1968 написа:... Не, че няма проблеми в системата, но от 90-та година до сега никой не се опитва да я подобри, всички публични напъни са прах в очите на електората.

Съгласен съм и бих добавил, че дори с приемането на действащата Конституция в началото на 90-те, целта по въпросните конституционни текстове не е ориентирана към обезпечаване на справедлива, отговорна и независима съдебна власт, а е съобразена със започналото вече и планирано да се разгърне преразпределяне на собствеността
kostadin_yordanov
Потребител
 
Мнения: 676
Регистриран на: 03 Дек 2009, 10:08

Re: Съдебната реформа продължава

Мнениеот 1968 » 03 Фев 2011, 16:57

Различни са ни гледните точки.Аз правя сравнение между брой образувани дела и брой внесени в съда, другото е без значение.Изобщо не ме интересува какво мисли обществото или някой друг за работата ми и каква е връзката на съдебната система с другите обществени системи - за това си има политици и министър Попова.Работата ми е, ако има престъпление да обвинявам и да спомагам престъплението да бъде наказано.И за това не следва да ми пречи процедурата или законодателните упражнения на когото и да било.
1968
Потребител
 
Мнения: 571
Регистриран на: 21 Окт 2005, 15:02

Re: Съдебната реформа продължава

Мнениеот inspectora » 03 Фев 2011, 17:27

Принципно съм съглассен с мненията Ви в темата, обаче едно изречение ме "жегна" много /надявам се да е от бързане и да е недоуточнено, а не наистина мнение на прокурор, щото .../!
1968 написа:Аз правя сравнение между брой образувани дела и брой внесени в съда, другото е без значение.

1.Брой образувани - ОК!
2.Брой внесени в съда - ОК!
3.Обаче не видях никъде "Брой осъдителни /влезли в сила разбира се/ присъди!" /пак казвам - надявам се да е опущение от Ваша страна, а не наистина тази т.3 да попада в графата "другото е без значение"/

Споменавам за горното защото по едно време /сега не знам как е, признавам/ прокуратурата се беше превърнала в една "статистикогонеща" институция - предполагам знаете какво имам предвид, но за тези, които нямат:
1.Изобщо не се образуваха досъдебни, които по "предварителна" преценка биха били трудно доказуеми :arrow: или нямат "вкарване" в съд, или вероятността за осъдителна клони към 0 ...
2.Ако все пак се образува досъдебно :arrow: задължително "вкарване" в съда /включително и всяко "обречено" предварително на оправдателна/ ...
Та "спазвайки" тези "правила" прокуратурата имаше "забележителна статистика" /още повече, че никой не гледаше какво се случва с делата в съда ... т.е. съдебното решение/присъда не се "отразяваше" в "статистиката" по никакъв начин/! ;)

... това ми е "болката" на мен :) Иначе да - донякъде законът възпрепятства прокуратурата да си свърши работата /приемам, че има и такъв момент/, НО никой не може да ме убеди, че един прокурор ако иска да си свърши работата и ако е убеден, че дадено лице е извършило дадено престъпление, законът ще му попречи да си събере необходимите и достатъчни доказателства за осъдителна присъда ... ;)
/а ако едно лице е "престъпник", макар че съм против тази квалификация преди да е налице влязла в сила присъда, винаги може да бъде вкарано в затвора за достатъчно дълго време ... за едно, или друго конкретно деяние, а не за "цялостна престъпна дейност" ... последното не знам как може някой да се наема да се опитва да го доказва изобщо ... освен ако "целта" не е само един цирк и оправдателна присъда + уронване доверието в съда /щото той ще оправдае "големите престъпници" .../
inspectora
Активен потребител
 
Мнения: 2794
Регистриран на: 11 Мар 2003, 14:47

Re: Съдебната реформа продължава

Мнениеот 1968 » 03 Фев 2011, 23:15

Осъдителната се подразбира, затова не съм посочил.При мен поне е така, въпроса допира само до вид и размер наказание.Примера го дадох само като сравнение преди 2000 и сега, като обем и тежест на престъпността, не съм имал друго предвид.При отчетите открай време по наказателно-съдебния надзор се отчитат осъдителните присъди и решения и осъдените лица, като съотношение на внесени дела и обвиняеми лица по тях.Под възпрепятстване и пречки имам предвид само бюрократичността на процедурите и времето, не, че има пречка да се събрат доказателства.Сега за една мярка понякога делото го няма по 15 дена, има случаи и по 2 месеца не мога да го видя, когато имам повече обвиняеми.
1968
Потребител
 
Мнения: 571
Регистриран на: 21 Окт 2005, 15:02

ПредишнаСледваща

Назад към Съдебна власт


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 22 госта


cron