начало
Кадровиците не отстраниха от длъжност Константин Сулев, изслушаха прокурорите по делото срещу Нотариуса Кадровиците не отстраниха от длъжност Константин Сулев, изслушаха прокурорите по делото срещу Нотариуса

Има ли ДАВНОСТ глоба за продавачка след данъчна проверка

Дискусии и казуси в областта на данъчното право
Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Има ли ДАВНОСТ глоба за продавачка след данъчна проверка

Мнениеот jarden » 20 Мар 2011, 16:15

Здравейте!
Много се надявам да ми помогнете бързо с мнение, тъй като имам 7 - дневен срок.
Преди много години ( 2004 г. ) работех в магазин за дрехи и след данъчна проверка ме глобиха 100 лв. Аз нямах пари да ги платя, оказа се че няма срок за плащане и тъй като никой не ме потърси да ги плащам, така си и остана. Даже бях забравила.
Вчера обаче получих писмо от НАП, цитирам:
" Съобщение за доброволно изпълнение на основание чл. 221 от ДОПК
Уведом. ви, че е образувано изпълнително дело за неплатени публични вземания в Териториална дирекция на НАП София, под номер 1806/2010. ..........
.......-по глоба по НП номер ....../ 09.02.2004 г. на НАП ТД-Варна в р-р на 100 лв.
.....................................
В случай, че не платите посочената по-горе дължима сума, в 7 дневен срок от получаване на това писмо имаме намерение да предприемем
- принудително изпълненеие като опишем, изземем и продадем Вашите движими и недвижими вещи
- да изземем принудителнопаричните ви средства........"


Искам да попитам могат ли след толкова години ( 9.02. 2004 г. ) да търсят да се плати глобата? Няма ли някаква давност? Могат ли да ме заплашват с дело?
Моля посъветвайте ме как да постъпя. Доколкото знам ако има давност, то това трябва да се предяви. Да отида ли да оспорвам в данъчното? Тук са ми посочили име и стая на публичен изпълнител.
Благодаря предварително!
jarden
Нов потребител
 
Мнения: 6
Регистриран на: 20 Мар 2011, 15:36

Re: Има ли ДАВНОСТ глоба за продавачка след данъчна проверка

Мнениеот REVOLUTION » 20 Мар 2011, 16:26

Да има давност.Тя е 5 години и започва да тече от 1 януари на годината , следваща тази , през която е следвало да се плати публичното задължение.Следователно давността по вашето задължение е започнала да тече на 01.01.2005г. и изтича на 01.01.2010г.

Много е важно кога е образувано производството за принудително събиране на публичното вземане.Ако е след 01.01.2010г. и това е първият опит за принудително събиране то задължението Ви е погасено по давност.

Производството за принудително събиране прекъсва давността.Тоест от датата , на която е образувано изпълнителното дело започва да тече нов 5 срок.
През времето през което изпълнителното дело е висящо давност не тече.

Въоръжена с тази информация отивате при публичния изпълнител и си искате да разгледате делото.Правите си сметката и пускате една молба , в която правите възражение за изтекла давност и искате публичното Ви задължение да бъде отписано.

Успех!
REVOLUTION
Активен потребител
 
Мнения: 4455
Регистриран на: 25 Сеп 2007, 11:26
Местоположение: гр.Пловдив

Re: Има ли ДАВНОСТ глоба за продавачка след данъчна проверка

Мнениеот jarden » 20 Мар 2011, 16:58

Здравейте!
В писмото, което са ми пратили, пише :
" дело за непл. публ. вземания в ТД на НАПн София, под номер 1806/ 2010"

Това значи ли, че е заведено 2010г.?
Благодаря за бързият отговор! Още утре отивам да видя какво мога да направя.
jarden
Нов потребител
 
Мнения: 6
Регистриран на: 20 Мар 2011, 15:36

Re: Има ли ДАВНОСТ глоба за продавачка след данъчна проверка

Мнениеот REVOLUTION » 20 Мар 2011, 17:05

jarden написа:Здравейте!
В писмото, което са ми пратили, пише :
" дело за непл. публ. вземания в ТД на НАПн София, под номер 1806/ 2010"

Това значи ли, че е заведено 2010г.?
Благодаря за бързият отговор! Още утре отивам да видя какво мога да направя.


Да точно това означава.Но може да е имало и предходно изпълнително дело , което да е било прекратено и през 2010г. да е образувано ново.Но ще разберете като се запознаете с документите.
REVOLUTION
Активен потребител
 
Мнения: 4455
Регистриран на: 25 Сеп 2007, 11:26
Местоположение: гр.Пловдив

Re: Има ли ДАВНОСТ глоба за продавачка след данъчна проверка

Мнениеот jarden » 20 Мар 2011, 19:17

Благодаря!
jarden
Нов потребител
 
Мнения: 6
Регистриран на: 20 Мар 2011, 15:36

Re: Има ли ДАВНОСТ глоба за продавачка след данъчна проверка

Мнениеот jarden » 20 Мар 2011, 19:23

Само още един въпрос. Възможно ли е да е имало друго дело, след като не съм била уведомена за това, чрез писмо най-малко. Все пак сега ми донесоха писмо с обратна разписка, т.е. да са сигурни, че съм го получила.
jarden
Нов потребител
 
Мнения: 6
Регистриран на: 20 Мар 2011, 15:36

Re: Има ли ДАВНОСТ глоба за продавачка след данъчна проверка

Мнениеот REVOLUTION » 20 Мар 2011, 19:50

jarden написа:Само още един въпрос. Възможно ли е да е имало друго дело, след като не съм била уведомена за това, чрез писмо най-малко. Все пак сега ми донесоха писмо с обратна разписка, т.е. да са сигурни, че съм го получила.


Възможно е , но малко вероятно.
REVOLUTION
Активен потребител
 
Мнения: 4455
Регистриран на: 25 Сеп 2007, 11:26
Местоположение: гр.Пловдив

Re: Има ли ДАВНОСТ глоба за продавачка след данъчна проверка

Мнениеот jarden » 21 Мар 2011, 00:22

Благодаря и лека вечер!
Утре ще пиша как е минало.
jarden
Нов потребител
 
Мнения: 6
Регистриран на: 20 Мар 2011, 15:36

Re: Има ли ДАВНОСТ глоба за продавачка след данъчна проверка

Мнениеот jarden » 21 Мар 2011, 16:09

Здравейте!
За съжаление, моят случай се разви кофти. Оказа се, че същото писмо ми било пратено 2006г. Нищо, че не съм го получила, то прекъсвало давностният срок :( .
Та ще си плащам значи. Хубавото е, че мога да внеса 20 лв. и ще се прекрати делото. А после кога ще внасям, ще видим :wink: .
Благодаря ви за помощта!
jarden
Нов потребител
 
Мнения: 6
Регистриран на: 20 Мар 2011, 15:36

Re: Има ли ДАВНОСТ глоба за продавачка след данъчна проверка

Мнениеот komanchi123 » 09 Фев 2018, 17:46

Здравейте,

нищо не трябва да плащате,
преди да платите...попитайте се.... трябва да получите писмо от някой непознат ли????? на който не трябва да подписвате на 100% нищо!!!!!!!!!
За да ви глобят трябва да ви уведомят и да имате право на обжалване минимум 1 седмица, защо.....ако са ви глобили като работник, няма глоба, глобата е за работодатела.
Ако обжалвате , това се предава по нагоре. Винаги се консултирайте с адвокат или запознат с тия видове наказания.

Вече има и много фалшиви такива събирания (говоря за 02.2018)....давам пример....идва човек и Ви връчва писмо и Ви кара да се разпишете....Не се разписвайте, ако не го познавате и не е вашия пощалѝон, отваряте писмото....вашия адрес, вашето име, глоба НАП, Наказателно поставление номер ххх/дата , не пише за какво е, делото минало, дата минала преди 2 години, никой не Ви е потърсил, дата печат, име на някаква си Недялка Вълчева, Главен Публичен Изпълнител, сметка в банка, може да е ТБ Инвестбанк....няма адрес на издатела на самото писмо и контакт, емайл, телефон.

Първо посъветвайте се с Вашата Областна, районна администрация, после позвънете на НАП попитайте за въпростния служител стоящ на самото писмо с подпис. Печата няма значение , печати се копират всеки ден....искайте разговор с него, питайте за какво и как са Ви наказали и защо, ако всичко Ви се вижда наред....искайте разсрочка ако нямате парите веднага....
komanchi123
Нов потребител
 
Мнения: 1
Регистриран на: 09 Фев 2018, 17:22

Re: Има ли ДАВНОСТ глоба за продавачка след данъчна проверка

Мнениеот jhoro » 09 Фев 2018, 19:43

komanchi123 написа:Здравейте ...

Странна реакция!!! Поне... погледнахте ли датите на предишните постове? От преди 7 години са!
jhoro
Активен потребител
 
Мнения: 2230
Регистриран на: 05 Окт 2006, 11:58

Re: Има ли ДАВНОСТ глоба за продавачка след данъчна проверка

Мнениеот 111888 » 11 Фев 2018, 17:30

REVOLUTION написа:Да има давност.Тя е 5 години и започва да тече от 1 януари на годината , следваща тази , през която е следвало да се плати публичното задължение.Следователно давността по вашето задължение е започнала да тече на 01.01.2005г. и изтича на 01.01.2010г.

Много е важно кога е образувано производството за принудително събиране на публичното вземане.Ако е след 01.01.2010г. и това е първият опит за принудително събиране то задължението Ви е погасено по давност.

Производството за принудително събиране прекъсва давността.Тоест от датата , на която е образувано изпълнителното дело започва да тече нов 5 срок.
През времето през което изпълнителното дело е висящо давност не тече.

Въоръжена с тази информация отивате при публичния изпълнител и си искате да разгледате делото.Правите си сметката и пускате една молба , в която правите възражение за изтекла давност и искате публичното Ви задължение да бъде отписано.

Успех!



Дали давността за глоба е 5 години? Надали.
Давността е 2 години, а при "удължаване " по чл. 82 ал.2 ЗАНН(ако изобщо неполученото писмо е спряло давнотта) е 3 г.-чл. 82 ал 3. Не се прилага текстът на ДОПК по чл 171 за 5г. давност.
Няма да навлизам в дискусия и защото не е важно, дали срокът се брои от 1 януари следващата година - при глобите.
-----------

Изобщо-на питащата и се е случил филма Прецакването-6-та част,и резултатът е,че НАП са захлебили от суми в давност, алабализът с изпратеното-по твърдения на НАП, но неполученото писмо-си е класика в жанра, но без значение за давността-тя е била изтекла към датата на второто писмо.
111888
Потребител
 
Мнения: 611
Регистриран на: 13 Дек 2013, 12:08

Re: Има ли ДАВНОСТ глоба за продавачка след данъчна проверка

Мнениеот kalahan2008 » 12 Фев 2018, 02:09

111888 написа:
REVOLUTION написа:Да има давност.Тя е 5 години и започва да тече от 1 януари на годината , следваща тази , през която е следвало да се плати публичното задължение.Следователно давността по вашето задължение е започнала да тече на 01.01.2005г. и изтича на 01.01.2010г.

Много е важно кога е образувано производството за принудително събиране на публичното вземане.Ако е след 01.01.2010г. и това е първият опит за принудително събиране то задължението Ви е погасено по давност.

Производството за принудително събиране прекъсва давността.Тоест от датата , на която е образувано изпълнителното дело започва да тече нов 5 срок.
През времето през което изпълнителното дело е висящо давност не тече.

Въоръжена с тази информация отивате при публичния изпълнител и си искате да разгледате делото.Правите си сметката и пускате една молба , в която правите възражение за изтекла давност и искате публичното Ви задължение да бъде отписано.

Успех!



Дали давността за глоба е 5 години? Надали.
Давността е 2 години, а при "удължаване " по чл. 82 ал.2 ЗАНН(ако изобщо неполученото писмо е спряло давнотта) е 3 г.-чл. 82 ал 3. Не се прилага текстът на ДОПК по чл 171 за 5г. давност.
Няма да навлизам в дискусия и защото не е важно, дали срокът се брои от 1 януари следващата година - при глобите.
-----------

Изобщо-на питащата и се е случил филма Прецакването-6-та част,и резултатът е,че НАП са захлебили от суми в давност, алабализът с изпратеното-по твърдения на НАП, но неполученото писмо-си е класика в жанра, но без значение за давността-тя е била изтекла към датата на второто писмо.

Колега, не е коректно да апострофирате REVOLUTION за мнение от преди 7 години, когато изобщо го нямаше тълкувателното постановление на ВКС и ВАС, на което се позовавате. Тогава разбирането на НАП и административните съдилища беше именно в смисъла, който каза REVOLUTION.
п.п. и при глобите абсолютната давност е 10 г., както при всяко друго публично вземане...
Адвокат: (INFJ)
https://www.16personalities.com/infj-personality
kalahan2008
Активен потребител
 
Мнения: 4170
Регистриран на: 12 Фев 2008, 10:53


Назад към Данъчно право


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 22 госта


cron