начало
Съдия от ВАС става зам.-министър на правосъдието Съдия от ВАС става зам.-министър на правосъдието

Въпрос относно съдебните разноски.

Дискусии на тема съдебната власт в България


Въпрос относно съдебните разноски.

Мнениеот karamelkoto » 16 Авг 2011, 10:30

Добър ден, господа, госпожи и госпожици. Искам да попитам в кой бюджет постъпват съдебните разноски - такси за делата, вещи лица и прочее. Също така ми е много любопитно ако съм дал 1000 лв. за съдебни разноски и спечеля делото, мога ли да изисквам от загубилия делото ако ми плати след 1 година разноските да си искам и лихвата върху тях. Интересувах се от това дали са лихвоносни, но не намерих информация. Моля някой да ми даде нормативна уредба на положителния или отрицателния отговор. Благодаря предварително. Извинявам се ако звуча невежо, но съм такъв, а ми е нужна информацията. :D
karamelkoto
Нов потребител
 
Мнения: 2
Регистриран на: 16 Авг 2011, 10:23

Re: Въпрос относно съдебните разноски.

Мнениеот teogeo » 16 Авг 2011, 13:03

karamelkoto написа:Добър ден, господа, госпожи и госпожици. Искам да попитам в кой бюджет постъпват съдебните разноски - такси за делата, вещи лица и прочее. Също така ми е много любопитно ако съм дал 1000 лв. за съдебни разноски и спечеля делото, мога ли да изисквам от загубилия делото ако ми плати след 1 година разноските да си искам и лихвата върху тях. Интересувах се от това дали са лихвоносни, но не намерих информация. Моля някой да ми даде нормативна уредба на положителния или отрицателния отговор. Благодаря предварително. Извинявам се ако звуча невежо, но съм такъв, а ми е нужна информацията. :D


Да, можете, но не всички разноски в съдебното производство са лихвоносни. Адвокатският хонорар, например, не е.
Аватар
teogeo
Активен потребител
 
Мнения: 1550
Регистриран на: 15 Юли 2009, 22:28

Re: Въпрос относно съдебните разноски.

Мнениеот karamelkoto » 17 Авг 2011, 11:37

Благодаря. Мога ли да помоля за малко повече конкретност. Кои разноски са лихвоносни (или кои не са също върши работа)?
karamelkoto
Нов потребител
 
Мнения: 2
Регистриран на: 16 Авг 2011, 10:23

Re: Въпрос относно съдебните разноски.

Мнениеот ivan_lawyer » 18 Авг 2011, 21:07

Нищо не е лихвоносно, съгласно законните норми.

Специално за разноските - не са лихвоносни.

Конкретно кажете - за такса ли са, експертиза ли е.

Адвокатските хонорари също не са лихвени.
ivan_lawyer
Старши потребител
 
Мнения: 5232
Регистриран на: 25 Мар 2008, 17:46


Назад към Съдебна власт


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 9 госта


cron