начало
Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата

Освобождаване на имот от некоректен наемател.

Поставяне и решаване на правни казуси
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Освобождаване на имот от некоректен наемател.

Мнениеот koyno » 05 Мар 2012, 12:45

Здравейте,
Имам следния казус.
В мой имот има некоректен наемател, които не си плаща сметките и наема. След отправена нотариална покана от моя страна и приета от наемателя, той би трябвало да освободи имота в срока даден в поканата.
Въпросът ми е следния. Ако наемателя не се яви в предварително уговорения ден и час за освобождаване, имам ли право в присъствие на свидетели да вляза в имота си? И ако не, тогава какво мога да направя в случая?
Предварително благодаря.
koyno
Нов потребител
 
Мнения: 8
Регистриран на: 05 Мар 2012, 12:41

Re: Освобождаване на имот от некоректен наемател.

Мнениеот inspectora » 05 Мар 2012, 14:26

koyno написа:1.Ако наемателя не се яви в предварително уговорения ден и час за освобождаване, имам ли право в присъствие на свидетели да вляза в имота си? 2.И ако не, тогава какво мога да направя в случая?

1.Нямате право.
2.Завеждате иск, минава се през съд, после и при ЧСИ.
inspectora
Активен потребител
 
Мнения: 2794
Регистриран на: 11 Мар 2003, 14:47

Re: Освобождаване на имот от некоректен наемател.

Мнениеот koyno » 05 Мар 2012, 14:46

По принцип подобни казуси трябва д аминават през съда, но знаем колко време отнема това, а и средства. А през това време некоректниа наемател може да обсеби имота и да трупа сметки, които трябва да се плащат. Искам да минимизирам загубите от него...разбира се наема съм го отписал.
Обмислям варианта с фактическото разваляне на договора чрез нотариалната покана, да спра тока на моя имот. И след изчакване от една седмица, при което може да се счите, че при липса на ток, наемателят се е изнсъл и да мога да разполагам с имота си. Влизам със свидетели, описвам вещите като изоставени и ги прибирам на отговорно пазаене, като уведомявам надлежно наемателя..Мога ли да приложа този вариант?
Или само вариант съд..една година минимум (без да мога да разполагам с имота си,плащане на разходи за него и пропуснати ползи?). И евентуално след решение на съда в моя полза, ЧСИ и нататък..?
koyno
Нов потребител
 
Мнения: 8
Регистриран на: 05 Мар 2012, 12:41

Re: Освобождаване на имот от некоректен наемател.

Мнениеот llumar » 05 Мар 2012, 14:50

Имам по-добра идея:
Ако наема те устройва, просто му заведи Заповед за изпълнение по чл. 410, за сумите от наема. Що се отнася до сметките, зависи на чие име е партидата,а кое на твое, трябва 1-во д аги платиш, и едва тогава можеш да го съдиш и за тях..
llumar
Младши потребител
 
Мнения: 39
Регистриран на: 18 Мар 2011, 18:55

Re: Освобождаване на имот от некоректен наемател.

Мнениеот koyno » 05 Мар 2012, 14:58

Вече просто искам да се махне..Предупредил съм го, че на тази дата трябва да е там за освобождаване на имота, но той се крие...не отговаря на съобщенията ми и подозирам, че или няма да е там или ще откаже да напусне. Въпреки, че е приел нотариалната покана. Т.е фактически приема, че договора е развален.
koyno
Нов потребител
 
Мнения: 8
Регистриран на: 05 Мар 2012, 12:41

Re: Освобождаване на имот от некоректен наемател.

Мнениеот inspectora » 05 Мар 2012, 15:03

koyno написа:Обмислям варианта с фактическото разваляне на договора чрез нотариалната покана, да спра тока на моя имот. И след изчакване от една седмица, при което може да се счите, че при липса на ток, наемателят се е изнсъл и да мога да разполагам с имота си. Влизам със свидетели, описвам вещите като изоставени и ги прибирам на отговорно пазаене, като уведомявам надлежно наемателя..Мога ли да приложа този вариант?


Няма такъв вариант, поне не е легален. Разбира се, винаги можете да спрете ток и вода на имота и да разчитате, че наемателят ще се изнесе сам. Но не може да се "счита", че след една седмица се е изнесъл ...

Има го и варианта - влизате и го изхвърляте, заедно с вещите му, но това е престъпление ...

Относно наемите и сметките до момента и докато траят делата - можете да го осъдите и за тях и после да си ги събирате ...

Съжалявам, но това е законът :arrow: съд :arrow: ЧСИ :arrow: извеждате го и "го гоните" за всичко, което дължи /може докато тече производството за изваждането да се предяви и иск за натрупаните до момента наеми и сметки/.
inspectora
Активен потребител
 
Мнения: 2794
Регистриран на: 11 Мар 2003, 14:47

Re: Освобождаване на имот от некоректен наемател.

Мнениеот koyno » 05 Мар 2012, 15:06

С две думи един тарикат може да те направи на луд, и никой не може да ти помогне да го разкараш от собствения си имот. Можеш да го съдиш, но както всички знаем това може да отнеме години и много средства. Страхотно!
Благодаря все пак за отделеното време и мненията:)
koyno
Нов потребител
 
Мнения: 8
Регистриран на: 05 Мар 2012, 12:41

Re: Освобождаване на имот от некоректен наемател.

Мнениеот llumar » 05 Мар 2012, 15:13

Все пак обърни внимание и на фактът, че той не стои безплатно в твоя имот, а плаща наем, дори и в момента д ане плаща, можеш д аго осъдиш да плати...а докато тече делото, ще се трупат наеми..
llumar
Младши потребител
 
Мнения: 39
Регистриран на: 18 Мар 2011, 18:55

Re: Освобождаване на имот от некоректен наемател.

Мнениеот koyno » 05 Мар 2012, 15:21

Ами де факто от назалото на годината стой безплатно в имота. Платил е един наем със закъснение, втори неплаща, каткто и не плаща сметките то назаялото на годината. Т.е парно и т.н
koyno
Нов потребител
 
Мнения: 8
Регистриран на: 05 Мар 2012, 12:41

Re: Освобождаване на имот от некоректен наемател.

Мнениеот inspectora » 05 Мар 2012, 16:21

koyno написа:С две думи един тарикат може да те направи на луд, и никой не може да ти помогне да го разкараш от собствения си имот.


Не е точно така. Просто за се помогне е необходимо:

koyno написа:Можеш да го съдиш, но както всички знаем това може да отнеме години и много средства.


Вижте, в случая Вие сте прав /да допуснем/ - наемателят не плаща и искате да го изгоните, но ако случайно не бяхте прав? Например намерил сте наемател, който ще плаща повече и искате да изгоните сегашния, който да кажем плаща редовно? Държавата в лицето на правоохранителние органи няма как да знае кое от двете е вярното и за това се преминава през тези процедури. Вашата дума срещу думата на наемателя + доказателствата и съдът решава - това е законът ... Нали не мислите, че държавата, ей така - само защото казвате, че някой не плаща и искате да го изгоните, на секундата ще хукне да Ви освобождава имота?

Не сте прав да не "харесвате" законовото положение, защото винаги има две гледни точки, които трябва да се изслушат.

Освен това, в конкретния случай производството е доста по-бързо от стандартното и мисля, че за по-малко от година ще можете да разполагате с имота си /разбира се всичко е възможно, но нормално в такива случаи всичко трае няколко месеца/. Относно средствата: искате помощ - нали? Ами плаща се, както всичко останало ... ако наемете охрана, за да си опазвате имота, нали ще плащате - същото е, все за защита на имуществото от посегателства говорим /тук обаче има вероятност и да си възстановите "инвестицията"/.
inspectora
Активен потребител
 
Мнения: 2794
Регистриран на: 11 Мар 2003, 14:47

Re: Освобождаване на имот от некоректен наемател.

Мнениеот koyno » 05 Мар 2012, 16:41

Да, разбирам, че винаги има две гледни точки. Но в случая аз като наемодател въм действал буква по буква по договора, които този наемател е подписал. Винаги когато е имало проблем в имота съм се отзовавал и съм го оправял, пък дори и съм покривал "желания" на наемателя като: "Тоалетната чиния ми е малка, искам да сменим с моноблок". Въпроса е до каква степен един некоректен наемател, неплащаш нищо и обсебил имота, може да има претенции..при положение, че е подписал договор пред свидетел и аз като страна от него стм изпълнявал всичко, за разлика от него.....? Какво е каже пред съда....не съм плащал защото не ми се иска в момента.Разбирам да каже.."не съм плащал, защото наемодателя не си изпълнява задълженията по тозка еди коя си". Но на какво основание той обсебва имота, при положение , че е некорекнтен и не изпълнява договора..не иска да плаща и да го освободи?
koyno
Нов потребител
 
Мнения: 8
Регистриран на: 05 Мар 2012, 12:41

Re: Освобождаване на имот от некоректен наемател.

Мнениеот inspectora » 05 Мар 2012, 17:11

koyno написа:Да, разбирам, че винаги има две гледни точки. Но в случая аз като наемодател въм действал буква по буква по договора, които този наемател е подписал. Винаги когато е имало проблем в имота съм се отзовавал и съм го оправял, пък дори и съм покривал "желания" на наемателя като: "Тоалетната чиния ми е малка, искам да сменим с моноблок". Въпроса е до каква степен един некоректен наемател, неплащаш нищо и обсебил имота, може да има претенции..при положение, че е подписал договор пред свидетел и аз като страна от него стм изпълнявал всичко, за разлика от него.....? Какво е каже пред съда....не съм плащал защото не ми се иска в момента.Разбирам да каже.."не съм плащал, защото наемодателя не си изпълнява задълженията по тозка еди коя си". Но на какво основание той обсебва имота, при положение , че е некорекнтен и не изпълнява договора..не иска да плаща и да го освободи?

Няма основание да ползва имота, още повече ако вече сте развалили договора, но всичко това пред съда ... Съгласен съм с Вас, че ако случаят е такъв, какъвто го описвате, тогава имате право да го изгоните, но понеже насилие /законно такова/ имат право да осъществяват само определени органи в тази държава, няма какво да се направи, освен по съответния ред да се иска съдействието им - да, отнема време, но не си мислете, че сте единствения в това положение, единствения с проблем ...
Нали разбирате, че именно пред съответните органи трябва да докажете всичкото това, което твърдите + да се даде възможност и на другата страна да каже кое как е според нея ... Не знам защо не можете да го приемете - представете си, че случаят не е този, който описвате, а онзи, който дадох за пример - нали всичко това трябва да се установи, за което трябва време ... Какво ще стане, ако само по нечии твърдения и клетви колко е прав тръгнем да изхвърляме хората от домовете им?
Пак казвам - ако не Ви харесва :arrow: отивайте и го изхвърляйте /по-добре да няма свидетели, а не пред такива :D /, но ще си носите после отговорността, ако такава Ви бъде потърсена ...
inspectora
Активен потребител
 
Мнения: 2794
Регистриран на: 11 Мар 2003, 14:47

Re: Освобождаване на имот от некоректен наемател.

Мнениеот koyno » 05 Мар 2012, 17:24

Разбирам всичко:).
Само това не разбирам следното...когато не си платиш тока..ти го спират....Подписал си договор, че ще ползваш услугата ток...и на определени дати ще плащаш изразходваното. Ако не,,, директно спиране на тока до издължаване.
Защо не е същото и с имота ...имаш договор и ако не плащаш, си излизаш от имота. Плащането е през банка..т.е може да се установи дали е така или не.
Опитвам се да разбера някаква логика на това, че си даваш имота под наем и когато другата страна очевадно не си плаща сметките и наема. И ти не можеш да го изгониш и не само това, ами и трябва да се доказваш пред съда това.... и в това време наемателя е надул парното и пуснал чешмите и ти прави сметки. Но явно ще си остана с жекланието за намиране на логика:)
Благодаря за мненията още веднъж. Да се надяваме, че всичко ще е по- леко, отколкото си го представям.
koyno
Нов потребител
 
Мнения: 8
Регистриран на: 05 Мар 2012, 12:41

Re: Освобождаване на имот от некоректен наемател.

Мнениеот chadel » 05 Мар 2012, 17:46

Издебни момента, докато го няма наемателя, отвори с ключар, ако нямаш ключ, смени патрона и си готов. Нека той да те съди, ако иска.
chadel
Потребител
 
Мнения: 649
Регистриран на: 12 Апр 2006, 20:10

Re: Освобождаване на имот от некоректен наемател.

Мнениеот inspectora » 05 Мар 2012, 17:51

koyno написа:Само това не разбирам следното...когато не си платиш тока..ти го спират....Подписал си договор, че ще ползваш услугата ток...и на определени дати ще плащаш изразходваното. Ако не,,, директно спиране на тока до издължаване.
Защо не е същото и с имота ...

Ами то е същото. Разликата е в някои "технически" подробности.
Доставката на ток е услуга + продажба на стока. При неплащане просто спират доставките.
Наемът - ами спирате го. "Доставката е прекратена." Нали сте развалили договора - вече не е под наем, а е вид "закононарушение". Само където за "закононарушенията" е компетентна единствено държавата ...
В случая последицата е
koyno написа: ... имаш договор и ако не плащаш, си излизаш от имота ...

ако не го направиш - трябва принуда, а за принудата вече споменах ...
Подобно е на кражбата на ток - спират го за неплащане, но пак можеш да се закачиш нерегламентирано и да крадеш и вече нещата са малко по-различни ... Наемът - еми спряли сте го, но имаме "нерегламентирано" ползване ...
Разясни ли се сега напълно? :D
inspectora
Активен потребител
 
Мнения: 2794
Регистриран на: 11 Мар 2003, 14:47

Re: Освобождаване на имот от некоректен наемател.

Мнениеот koyno » 05 Мар 2012, 18:04

Да, Благодаря.
koyno
Нов потребител
 
Мнения: 8
Регистриран на: 05 Мар 2012, 12:41

Re: Освобождаване на имот от некоректен наемател.

Мнениеот viv_a » 05 Мар 2012, 23:40

llumar написа:Имам по-добра идея:
Ако наема те устройва, просто му заведи Заповед за изпълнение по чл. 410, за сумите от наема.
Що се отнася до сметките, зависи на чие име е партидата,а кое на твое, трябва 1-во д аги платиш, и едва тогава можеш да го съдиш и за тях
...ако партидата се води на стария собственик на жилището.мога ли да го съдя?
viv_a
Младши потребител
 
Мнения: 52
Регистриран на: 17 Фев 2010, 19:48

Re: Освобождаване на имот от некоректен наемател.

Мнениеот janetastoimenova » 07 Мар 2012, 12:21

Искът за собственост е единственият ви вариант, поне според мен. Какъв вид договор за наем сте сключили? Срочен или безсрочен? Има ли уговорка в него за последиците от неплащането на наем? В крайна сметка сигурен ли сте, че сте прекратили този договор коректно? Ако е така, то вече вие сте собственик и можете да си влизате в имота спокойно, да си смените патрона и т.н. А ако искате да го отстраните от имота си водите иска, посочен по-горе, като едновременно претендирате и обезщетение за времето, през което сте бил лишен от ползване на собствения си имот. Много време и пари ще си спестите, ако просто се консултирате с адвокат. Дори и да не желаете да водите дело, един адвокат би могъл да ви посъветва за всички решения, които имате пред себе си. И вместо да търпите загуби срещу една кратка консултация ще спестите и нерви и ядове. За повече инфо - janetastoimenova@yahoo.com. Успех!
janetastoimenova
Младши потребител
 
Мнения: 70
Регистриран на: 18 Май 2006, 16:34
Местоположение: V.Turnovo

Re: Освобождаване на имот от некоректен наемател.

Мнениеот Гост. » 07 Мар 2012, 12:44

:lol: Абе, не че нещо, ама........ леле, хванах се за главата и ще бягам от тази форум, защото като чета " Вече сте собственик? Иск за собственост?!?" и не знам къде се намирам ( пропускам рекламата с която заливате форума).

inspectora написа:
koyno написа:.....Съжалявам, но това е законът :arrow: съд :arrow: ЧСИ :arrow: извеждате го и "го гоните" за всичко, което дължи /може докато тече производството за изваждането да се предяви и иск за натрупаните до момента наеми и сметки/.


:idea: Абсолютно вярно.
Гост.
Старши потребител
 
Мнения: 9438
Регистриран на: 25 Яну 2013, 17:33

Re: Освобождаване на имот от некоректен наемател.

Мнениеот inspectora » 07 Мар 2012, 14:52

janetastoimenova написа:Искът за собственост е единственият ви вариант, поне според мен.

Брех! :shock:
Извинявам се за въпроса, но Вие юрист ли сте?

После хората защо имали лошо мнение за юристите /в частност адвокатите/ ... Еми по един като Вас да има на всеки 10 читави колеги и готово /а по мое мнение съотношението е точно обратното .../
inspectora
Активен потребител
 
Мнения: 2794
Регистриран на: 11 Мар 2003, 14:47

Следваща

Назад към Взаимопомощ


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 36 госта


cron