начало
Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата

Съседа ще ми зазида прозореца

Правила на форума
Ако искате да Ви помогнат, помогнете и Вие: Българската Коледа - http://www.bgkoleda.bg/ ; SOS Детски селища България - http://www.sosbg.org/ ; Спаси, дари на .... - http://www.save-darina.org/ ; И АЗ МОГА - http://www.icantoo.eu/ ; Единен дарителски номер - http://dmsbg.com/projects_list_actual.php ; Коледа 365 - http://koleda365.org/ ...


Re: Съседа ще ми зазида прозореца

Мнениеот julyanvonemona » 19 Юли 2012, 13:58

Не съм бил в казармата! Просто известно време работих там. Има голяма вероятност и аз да съм бил от тъпанарите, за които повдигате въпрос. По късно се разведох с БНА и завърших архитектура редовно. Бил съм и главен архитект, следователно няма как да съм доволен от който и да е главен архитект. Не че съм бил нещо по разлечно от колегата във вашето населено място. Просто общинарските чиновници в BG (Главният архитект на общината е типичен пример за общинарски чиновник) нямат нищо общо с Макс Веберовата бюрокрация, ерго съвсем безотговорно отговарят каквото им е угодно само за да ги оставите на мира. Отговора им по принцип се ръководи от правилото за безконфликтност и състояние на нирвана към което постоянно се стремят да приведат работното си време. На времето и аз правех същото. Замислял съм се сериозно върху работата ми, само когато нещо ми е интересно или ако ми е ден за мислене. Не че такива дни бяха регулярни - просто ако ми текне, ако не - иш аалах! Ще му дойде времето. Понеже както виждате съм бил и от двете страни на окопа, лесно се ориентирам в обстановката и съвсем сериозно твърдя че съседът ви не е умен до степен да намери дамара на проблема и да построи лелеяната си плътна ограда.
"че къщата е на граница с още един имот.Ами ако и другия съсед поиска да ми зазида прозорците и от неговата страна ,кво праим тогаз? Сега ти ми отговори ако изкаш разбира се на последния въпрос -Какво се прави в този случай."

Разбира се няма да Ви отговоря защото не познавам в детайли конкретната обстанновка, а за целта трябва да направя собствен проучване по планове и документи, което бих направил само срещу заплащане и то ако ми е ден за проучване. Възможно е да се окаже че тезата която поддържах до тук няма общо с фактическия състав на нещата, но продължавам да твърдя че не е изключена възможността да Ви зазидат и прозорците от другата страна и то на съвем законно основание!
Аз определям какво е моя работа!
Аватар
julyanvonemona
Старши потребител
 
Мнения: 5489
Регистриран на: 21 Яну 2010, 07:52

Re: Съседа ще ми зазида прозореца

Мнениеот julyanvonemona » 19 Юли 2012, 14:02

мн
Аз определям какво е моя работа!
Аватар
julyanvonemona
Старши потребител
 
Мнения: 5489
Регистриран на: 21 Яну 2010, 07:52

Re: Съседа ще ми зазида прозореца

Мнениеот ruskata » 19 Юли 2012, 15:58

Много благодаря за откровението и за това ,че продължавата да отделяте внимание по моя проблем.Вече се заех сериозно да докарам нещата до край.За мен е важно да знам каква е реалната граница на имота ми просто изкам всичко което утре ще предприема да ми е законно.Уте ще идва геодезист да трасира местото и ще имам ясен отговор на това.Понеже има драстично разнинаване между наториалниа акт и скицата на имота.Разликата е 59 квадрата.По късно ще опиша констатацията и евентуални какво ще ме посъветват да направя за да знаят хора с подобни проблеми как да постъпят.Писледното ще направя абсолютно безплатно .
ruskata
Младши потребител
 
Мнения: 61
Регистриран на: 06 Юли 2012, 15:29

Re: Съседа ще ми зазида прозореца

Мнениеот julyanvonemona » 19 Юли 2012, 18:13

Уте ще идва геодезист да трасира местото и ще имам ясен отговор на това.Понеже има драстично разнинаване между наториалниа акт и скицата на имота.Разликата е 59 квадрата

Тук са възможни други разочарования но хайде стига Ви само това което написах до тук. Нека petko_a който е геодезист да Ви обясни че кадастрите работят с някакви степени на точност и че е възможно тези 59 кв. м. да не бъдат взети под внимание
Аз определям какво е моя работа!
Аватар
julyanvonemona
Старши потребител
 
Мнения: 5489
Регистриран на: 21 Яну 2010, 07:52

Re: Съседа ще ми зазида прозореца

Мнениеот ruskata » 19 Юли 2012, 19:53

Ами,незнам какво ще каже petko_a който е геодезист при положение ,че цялото место е 285 м2.И май ще се окаже ,че и комшията от юг е разположил една трета от магазина си в мойто място ,абе голяма бъркотия стана.Секи си е правил свободни съчинения.Утре ще ви уведомя какво е станало !
ruskata
Младши потребител
 
Мнения: 61
Регистриран на: 06 Юли 2012, 15:29

Re: Съседа ще ми зазида прозореца

Мнениеот ruskata » 20 Юли 2012, 00:30

До jylianvonemona .Дано не ставам досаден ,но имам питане към вас.Ако някой има учредено право на строеж в чужд имот,построил е сграда която е експлоатирал 10 г.Какви документи трябва да протежава за да докаже учредителното право ,това първо и какво се случва ако собственика на имота го продаде на 3- то лице.Трябва ли да склучи нов договор с новия собственик или се прави нещо друго ? Предварително благодаря,ако решите да отговорите .
ruskata
Младши потребител
 
Мнения: 61
Регистриран на: 06 Юли 2012, 15:29

Re: Съседа ще ми зазида прозореца

Мнениеот julyanvonemona » 20 Юли 2012, 05:41

Ако някой има учредено право на строеж в чужд имот,построил е сграда ...Какви документи трябва да протежава за да докаже учредителното право....какво се случва ако собственика на имота го продаде на 3- то лице.Трябва ли да склучи нов договор с новия собственик или се прави нещо друго ?

ruskata Отстъпеното право на строеж (ОПС) е предмет на договор в нотариална форма. Изключение от нотариалната форма са само договорите за ОПС с държавата и общината. Ако собственика на имота го продаде, след като вече е учредил това право, независимо дали то е реализирано (построена е сградата) или не, тази сделка по никакъв начин не влияе на лицето с вече придобитото право на строеж. Реализираната сграда си е негова (на третото лице - това с ОПС) с произтичащите от съществуването и всички последствия. Като доказателство пред 4,5,6 ...n-1 и n-тото лице служи първоначалния договор за ОПС.
....абе голяма бъркотия стана.Секи си е правил свободни съчинения.Утре ще ви уведомя какво е станало !
Не държа особено да бъда уведомен, но проявявам известна загриженост за това какво и как е станало с мисленето Ви. Имам предвид априорното доверие с което се отнасяте към събитията в общинарските администрации.
И Ви моля, пишете името на ника ми правилно! Предполагам, че сте дама, а на дамите е присъщо да са коректни в детайлите.
Аз определям какво е моя работа!
Аватар
julyanvonemona
Старши потребител
 
Мнения: 5489
Регистриран на: 21 Яну 2010, 07:52

Re: Съседа ще ми зазида прозореца

Мнениеот ruskata » 20 Юли 2012, 08:09

Благодаря за отговора .Извинете за неправилно написания ник.Относно общинарите....ще проверя нещата в детайли зная ,че ме баламосват за да не им нарушавам спокоиствито.Обаче аз не си оставям магарето в калта и ще им се наложи да ми обърнат внимание. :)
ruskata
Младши потребител
 
Мнения: 61
Регистриран на: 06 Юли 2012, 15:29

Re: Съседа ще ми зазида прозореца

Мнениеот ruskata » 20 Юли 2012, 18:11

Днес беше интересен ден.Беше извършено трасиране на имота ми от лицензиран геодезист.Оказа се ,че двама от съседите са навлезнали в моя имот.Единия от запад(този дето изка да ми зазида прозореца)е навлязъл с 50 см .Построил си е ограда висока 2.20 м.Другият съсед от юг е разположил част от магазина си скоето ме ущетява с 33 м2.Тук е мястото да благодаря на съседа от запад,защото ако не беше той изобщо нямаше да ровя по скици и в общината за да установя реалните граници на имота ми и че мога да стана съсобствебик на магазин образно казано.До тук добре.Геодезистите ми обясниха ,че измерените точки на имота,съвпадат с квадратурата по скицата на имота .Обаче има разлика от квадратурата описана в натуриалния акт .Губят се 59 м2,хората ми обясниха с прости думи не с терминология,че в годините е имало делби ,уразмерявания по кадастър и др и от там са се натрупали грешки което е прието за нормално.При моя случай ,понеже мястото е малко и тези 60 м2 не са никак без значение,защото са на центъра на града ме посъветваха да направя обследване на имота.Още не съм на ясно къде,какво и трябва да се направи .Ще си търся правата .Това е засега по моите проблеми които никнат като гъбки .Кой знае какво още ще изкочи.
ruskata
Младши потребител
 
Мнения: 61
Регистриран на: 06 Юли 2012, 15:29

Re: Съседа ще ми зазида прозореца

Мнениеот julyanvonemona » 20 Юли 2012, 19:20

Никак няма да ви е лесно, особено с кадастрите! Успех, защото ще ни е необходим!
Аз определям какво е моя работа!
Аватар
julyanvonemona
Старши потребител
 
Мнения: 5489
Регистриран на: 21 Яну 2010, 07:52

Re: Съседа ще ми зазида прозореца

Мнениеот ruskata » 20 Юли 2012, 21:24

Благодаря.Както е казано :Човек е дупка,излиза от дупка,бори се за дупка и влиза в дупка.Днес цял ден си мисля дали си заслужава да се напъвам да търся тези липсващи квадрати .Така или иначе и моята дупка ме очаква.
ruskata
Младши потребител
 
Мнения: 61
Регистриран на: 06 Юли 2012, 15:29

Re: Съседа ще ми зазида прозореца

Мнениеот julyanvonemona » 20 Юли 2012, 22:03

Ще бъде въздадено на всеки според житейската му активност!
Аз определям какво е моя работа!
Аватар
julyanvonemona
Старши потребител
 
Мнения: 5489
Регистриран на: 21 Яну 2010, 07:52

Re: Съседа ще ми зазида прозореца

Мнениеот emilgrigorov » 21 Юли 2012, 10:29

ruskata написа:Днес беше интересен ден... ме посъветваха да направя обследване на имота...

На времето една позната започна ремонт на гарсониерата си. Майсторът дошъл, погледнал, казал и : Момиче, изфърляш дУшЕмето, качваш две камазки пЕсък, и ме викаш, нататъта съм аз. Та тя ми се обади, да ме пита каква е тази мерна единица "Камазка".
Обследване, за да Ви свърши напълно работа, би трябвало да стане, като се събере изчерпателната информация за всички действащи и предходни планове, стари и нови документи за собственост, и се направи геодезическо заснемане на всички трайни ориентири (сгради, огради, и др.). И протоколи за припознаване на граници, ако се наложи. Но всичко това - поне на целия квартал (карето между четирите улици). След това - проект за поправка и/или уточняване на кадастъра, актуални документи за собственост. При необходимост, след това, изменения на регулационния план.
Скъпо техническо и правно упражнение, но другото са половинчати работи и лесно зациклят в съда с десетилетия.
Carthago delenda est.
emilgrigorov
Активен потребител
 
Мнения: 2836
Регистриран на: 21 Яну 2012, 11:11

Re: Съседа ще ми зазида прозореца

Мнениеот nk7702n » 21 Юли 2012, 12:59

:lol: Това за зациклянето в съда с десетилетия така ме разсмя.
nk7702n
Старши потребител
 
Мнения: 6454
Регистриран на: 01 Юли 2010, 11:02

Re: Съседа ще ми зазида прозореца

Мнениеот neutralen » 21 Юли 2012, 15:02

Ако вашия прозорец е такъв, съседът ви ще се откаже да го зазида. Може би.
neutralen
Активен потребител
 
Мнения: 2634
Регистриран на: 12 Фев 2012, 22:03

Re: Съседа ще ми зазида прозореца

Мнениеот julyanvonemona » 21 Юли 2012, 19:50

....И протоколи за припознаване на граници, ако се наложи....

emilgrigorov що е туй горното, явно е не'къф професионален израз. Обясни и на нас останалите, та и ний даго "припознаем".
Аз определям какво е моя работа!
Аватар
julyanvonemona
Старши потребител
 
Мнения: 5489
Регистриран на: 21 Яну 2010, 07:52

Re: Съседа ще ми зазида прозореца

Мнениеот ruskata » 22 Юли 2012, 22:28

Отстраняване на непълноти или грешки в кадастралните планове

Процедурата е регламентирана в Закона за кадастъра и имотния регистър (ЗКИР).

Целта на процедурата е поправянето на непълноти и грешки в кадастралните планове. То се прилага и за попълване на одобрен кадастрален план с имоти, правото на собственост върху които се възстановява по силата на чл. 10, ал. 7 от Закона за собствеността и ползването на земеделските земи, по реда на реституционните закони или предмет на сделки по приватизация.

 

Компетентен орган

Процедурата за поправка или попълване на кадастрален план започва с подаване на молба от собственика до началника на Службата по кадастъра по местонахождение на имота. В молбата трябва да се опише грешката или непълнотата и да е придружена от документ за собственост. В случаите, когато кадастралните карти и планове са одобрени по реда на отменените Закон за единния кадастър на Народна република България и Закон за териториалното и селищно устройство, измененията се одобряват със заповед на кмета на общината, респ. на кмета на района. И тук молбата се подава от собственика и се адресира до кмета на общината, респ. кмета на района, като се описва грешката, респ. непълнотата. Молбата се придружава с документ за собственост.

 

Ход на процедурата

В случаите, при които отстраняването на непълноти и грешки по кадастъра се извършва от Агенцията по кадастъра, непълнотите и грешките се установяват на място от съответната служба по кадастъра. При необходимост длъжностни лица от тази служба извършват геодезически измервания на границите на имотите. За направените констатации се съставя акт, който се подписва от актосъставителите, молителя и пряко заинтересуваните собственици – съседите на имота. След представяне на акта, изпълнителният директор на Агенцията по кадастъра или овластеният от него началник на службата по кадастъра, издава заповед за изменение на кадастралния план. Заповедта се съобщава на заинтересуваните лица по реда на Гражданско-процесуалния кодекс.

Непълнотите и грешките в кадастралния план могат да се установят на място и от техническата служба към общината. Когато е необходимо, нейни служители правят геодезични измервания на границите на имотите. За направените констатации се съставя акт, който се подписва от актосъставителите, молителя и заинтересуваните лица – съседите на имота. След представяне на констативния акт, кметът на общината издава заповед за поправка, съответно за попълване на кадастралния план.

 

Срокове

Срокът за издаване на заповедта на изпълнителния директор на Агенцията по кадастъра е 7-дневен, като може да бъде удължен до един месец, тъй като в производството е необходимо да се съберат доказателства и да се извършат проверки на място.

 

Обжалване

Отказът на кмета да издаде заповед за отстраняването на непълноти и грешки в кадастъра, както и издадената заповед, могат да се обжалват само по съдебен ред пред окръжния съд по местонахождение на имота.

Изричният отказ за издаване на заповедта от изпълнителния директор на Агенцията по кадастъра се обжалва пред министъра на регионалното развитие и благоустройството в 7-дневен срок. Мълчаливият отказ за издаване на заповедта се обжалва в двуседмичен срок от изтичане на срока за издаване на заповедта. Жалбата се подава в писмена форма чрез изпълнителния директор на Агенцията по кадастъра до министъра на регионалното развитие и благоустройството, като към нея се прилага препис за Агенцията по кадастъра, както и писмените доказателства. Министърът трябва да се произнесе в двуседмичен срок от получаването на жалбата. При отхвърляне на жалбата, заинтересованото лице може да го обжалва по съдебен ред пред окръжния съд по местонахождение на имота ( за София – пред Софийски градски съд). Срокът за обжалване е 14-дневен и тече от получаване на решението на министъра на регионалното развити и благоустройството.

Жалбата до съда може да се подаде без да е използвана възможността за административно обжалване. Това е допустимо само в случаите, когато е изтекъл срокът за обжалване по административен ред.

< Предишна   Следваща >
 
ruskata
Младши потребител
 
Мнения: 61
Регистриран на: 06 Юли 2012, 15:29

Re: Съседа ще ми зазида прозореца

Мнениеот julyanvonemona » 23 Юли 2012, 12:07

ruskata Не знам от къде сте докопала това есе, но със сигурност то е съставено преди 2004г. или от лице което не разполага с поглед към днешните законови текстове.От тогава до днес в легислатурата са настъпили изменения. Видно е че есето не е съобразено с тях, но общо взето става за въвеждане в материята на по непретенцизната маса читатели!
Аз определям какво е моя работа!
Аватар
julyanvonemona
Старши потребител
 
Мнения: 5489
Регистриран на: 21 Яну 2010, 07:52

Re: Съседа ще ми зазида прозореца

Мнениеот ruskata » 09 Авг 2012, 20:10

Сагата с имота продължава.Предстои ново геодезическо заснемане и изясняване,къде се губят липсващите кватрати.Понеже с просто око се вижда ,че има разминаване в скицата ,едната от постройките в имота реално е с по малка квадратура ,се зароди следния въпрос.Възможно ли е някой от геодезистите умишлено да е маниполирал скицата на имота ми.Не знам как са заснели и отразили реално по малка сграда примерно 20 м2 а в скицата да пише ,че е 40 м2.Уточнявам ,че тази сграда е построена преди заснемането с тази квадратура и след него си е пак толкоз.Очаквам мненията ви.Благодаря
ruskata
Младши потребител
 
Мнения: 61
Регистриран на: 06 Юли 2012, 15:29

Re: Съседа ще ми зазида прозореца

Мнениеот julyanvonemona » 09 Авг 2012, 21:41

В този форум има двама с претенции да разбират как да Ви окажат помощ, а именно: petko_a и emilgrigorov
Към кого да се обърнете, зависи само от собствения Ви коефициент на интелигентност.
Аз определям какво е моя работа!
Аватар
julyanvonemona
Старши потребител
 
Мнения: 5489
Регистриран на: 21 Яну 2010, 07:52

ПредишнаСледваща

Назад към Строителство и регулация


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 12 госта


cron