начало
Ивайло Цветков-Нойзи се споразумя да не влиза в затвора Ивайло Цветков-Нойзи се споразумя да не влиза в затвора

Домоуправител и касиер в едно ?!

Правила на форума
Ако искате да Ви помогнат, помогнете и Вие: Българската Коледа - http://www.bgkoleda.bg/ ; SOS Детски селища България - http://www.sosbg.org/ ; Спаси, дари на .... - http://www.save-darina.org/ ; И АЗ МОГА - http://www.icantoo.eu/ ; Единен дарителски номер - http://dmsbg.com/projects_list_actual.php ; Коледа 365 - http://koleda365.org/ ...


Домоуправител и касиер в едно ?!

Мнениеот plamen_bg » 26 Юли 2012, 21:04

Здравейте,
Внимателно прочетох закона за управление на етажната собственост, но не намерих отговор на въпроса си.
Накратко:
- Домоуправителя свиква някакво събрание, липсва протокол от него /или е фалшифициран/ и решава, че той ще е И домоуправител И касиер. Това става в момент в който започват сериозни и скъпи ремонти на обща собственост. Става дума за вход на 12 етажа, с около 180 живущи.
По закон има ли въобще право на това да е и домоуправител и касиер ?
plamen_bg
Нов потребител
 
Мнения: 7
Регистриран на: 26 Юли 2012, 20:59

Re: Домоуправител и касиер в едно ?!

Мнениеот lakavitsa » 27 Юли 2012, 21:39

Здравейте,
Внимателно прочетох закона за управление на етажната собственост, но не намерих отговор на въпроса си.
Накратко:
- Домоуправителя свиква някакво събрание, липсва протокол от него /или е фалшифициран/ и решава, че той ще е И домоуправител И касиер. Това става в момент в който започват сериозни и скъпи ремонти на обща собственост. Става дума за вход на 12 етажа, с около 180 живущи.
По закон има ли въобще право на това да е и домоуправител и касиер ?

нямам претенции да съм специалистка по ЗУЕС, но ако считате, че нещо не е наред искайте отмяна на избора на този вид структура по ЗуеС, щом издиша отвсякъде. Ако ви стиска. Щото има доста войнствени домоуправители понякога. Вижте с какво този протокол от ОС, учредително или годишно събрание на вече изградена структура е фалшив и нагласен. С доказателства.
lakavitsa
Потребител
 
Мнения: 683
Регистриран на: 26 Май 2010, 14:00

Re: Домоуправител и касиер в едно ?!

Мнениеот toni_sf » 13 Авг 2012, 16:15

:D Пламене пак задаваш неадекватни въпроси , пригответе си между 5-7лв на човек и си изберете външна фирма която ще ви свърши работа .
Задължение на българският гражданин е да зачита правата и законните интереси на другите
toni_sf
Активен потребител
 
Мнения: 1881
Регистриран на: 04 Юли 2010, 11:38
Местоположение: гр СОФИЯ

Re: Домоуправител и касиер в едно ?!

Мнениеот lakavitsa » 13 Авг 2012, 17:08

и това е вариант, тони сф, но ако собствениците или ползвателите са все още недоверчиви към външни проф.управители, каквато е например картината в по-малките градчета, доста ще се изпоти докато ги убеди, че тони сф ще бъде само този който ще им свърши работа
lakavitsa
Потребител
 
Мнения: 683
Регистриран на: 26 Май 2010, 14:00

Re: Домоуправител и касиер в едно ?!

Мнениеот plamen_bg » 16 Авг 2012, 21:48

Уважаеми toni_sf ,
Благодаря за съвета, но леко ме смути това `ПАК`. При положение, че става дума за ВТОРИЯ ми пост /с този/ във форума.
Проблема е комплициран. 90% от собствениците са пенсионери, ментално неадекватни. С цялата ми любов към възрастните хора - просто съм изумен каква лесна плячка са.
Втрещен съм и от факта, че `гласуваните` разходи за ремонт /няма протоколи от събрания, няма НИЩО/ в размер на 250 лева на жилище, бяха платени моментално от пенсионерите, и само ние, РАБОТЕЩИТЕ се чудим как да ги съберем.
Всъщност, проблема май въобще не е за този сайт. По тази причина се опитвам да си осигуря друга собственост.
plamen_bg
Нов потребител
 
Мнения: 7
Регистриран на: 26 Юли 2012, 20:59

Re: Домоуправител и касиер в едно ?!

Мнениеот lakavitsa » 16 Авг 2012, 22:19

Уважаеми toni_sf ,
Благодаря за съвета, но леко ме смути това `ПАК`. При положение, че става дума за ВТОРИЯ ми пост /с този/ във форума.
Проблема е комплициран. 90% от собствениците са пенсионери, ментално неадекватни. С цялата ми любов към възрастните хора - просто съм изумен каква лесна плячка са.
Втрещен съм и от факта, че `гласуваните` разходи за ремонт /няма протоколи от събрания, няма НИЩО/ в размер на 250 лева на жилище, бяха платени моментално от пенсионерите, и само ние, РАБОТЕЩИТЕ се чудим как да ги съберем.
Всъщност, проблема май въобще не е за този сайт. По тази причина се опитвам да си осигуря друга собственост.

Обръщате се към тони сф, но ще си позволя коментар вместо него. Това се е получило при вас, но на повечето места трудно ще се извадят тези стотачки от подозрителните пенсионери. Наричам ги подозрителни, защото гореспоменатата менталност е особена пречка, а и големият им житейски опит, недоверчивостта им към писменото оформяне на протоколи, гласувания, заседания на УС допълват песимистичната картина. Разбира се, това е за ЕС в провинцията, А сигурно това е така и покрай отоплителните инсталации в големите градове, особено там където има и по-малко, да си кажем направо, по-малко интелигентност. Свидетел съм на случай в съседните блокове, където има желание за присъствие на 2 души при разплащане, отколкото разплащателни документи, протокол или фактура.
lakavitsa
Потребител
 
Мнения: 683
Регистриран на: 26 Май 2010, 14:00

Re: Домоуправител и касиер в едно ?!

Мнениеот trando58 » 17 Авг 2012, 13:58

В първоначалната редакция на ЗУЕС от 2009г. беше изрично упоменато,че не може Управителят да бъде и касиер.Със следващите поправки,доколкото съм запознат,този текст изчезна.Това е може би за удобство в малките ЕС с по няколко апартамента. И има логика. Друг е въпроса,че всяко ОС в ЕС може да решава ,според разпоредбите на нормативният акт, какво и и как да му бъде управлението в блока (грубо казано)Това,че те се нарушават(разпоредбите) и не се спазва (закона) си има начини и срокове на обжалване.Всичко което е незаконно ,пада в съда,стига да се спазят процедурите. Все пак,това,че домоуправителят - касиер е "Мистър 20%" трябва и да се докаже ,нали?
trando58
Потребител
 
Мнения: 441
Регистриран на: 16 Юли 2009, 15:25

Re: Домоуправител и касиер в едно ?!

Мнениеот lakavitsa » 17 Авг 2012, 15:02

Все пак,това,че домоуправителят - касиер е "Мистър 20%" трябва и да се докаже ,нали?

Съгласен съм и така трябва да бъде - в храма на Темида. За съжаление това важи за Ет. Собствености, където има преобладаващо присъствие на хора с по-ново мислене, хора с милеене за сградите, хора, които са свикнали да обновяват, ремонтират, украсяват, ако щете и "обичат" така наречените общи според ЗУЕС части. Истинска "агония", както от екрана на Тв един известен продуцент определи са диалозите или разговорите м/у хора от различни поколения, не дай боже едната страна от тях да е с по-ниско да речем интелектуално, защо не и ментално ниво.
lakavitsa
Потребител
 
Мнения: 683
Регистриран на: 26 Май 2010, 14:00

Re: Домоуправител и касиер в едно ?!

Мнениеот trando58 » 17 Авг 2012, 15:09

Съжалявам,но човек,не може да избира само родителите си.
trando58
Потребител
 
Мнения: 441
Регистриран на: 16 Юли 2009, 15:25

Re: Домоуправител и касиер в едно ?!

Мнениеот draganovh » 28 Фев 2017, 11:07

Здравейте на всички!

Няма да пускам нова тема, тъй като въпроса ми е точно за тази :-)

В проце сме на избиране на нов домоуправител, нов Управителен и Контролен съвет + нов касиер.
Според най-последните измения в ЗУЕС, оставам с впечатление, че домоуправителя МОЖЕ да бъде и касиер, прав ли съм?
Вчера звънях до Общината, но точно тази седмица я няма служителката, която отговаря на тези въпроси :-(

Има упоменато, че касиера не може да бъде роднина и т.н. с никой от двата съвета, но никъде изрично не пише за връзката домоуправител-касиер. Понеже никой не иска да е касиер, а предишния вече е доста възрастен, идеята ми е да изберем домоуправителя и за касиер (младо момче е, има и свободно време), а пък ще го контролираме по-серизно и готово.
Със сигурност ли това е възможно според Закона ме интересува?

Само това открих като текст в Закона:
(7) (Изм. - ДВ, бр. 57 от 2011 г.) Член на контролния съвет, контрольор или касиер
може да бъде собственик или ползвател, който не е съпруг, член на домакинството, не
е във фактическо съпружеско съжителство, в родствена връзка по права линия, по
съребрена линия до втора степен и по сватовство до първа степен с останалите
членове на контролния съвет, както и с членовете на управителния съвет или с
управителя.

Благодаря предварително!
draganovh
Нов потребител
 
Мнения: 1
Регистриран на: 28 Фев 2017, 10:57


Назад към Етажна собственост


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 9 госта


cron